برگزیده های پرشین تولز

بنظرتون خرید باندل زیر بصرفه س؟(طبق توضیحاتم)

jetpack

Registered User
لایک‌ها
340
لینک فروش یک باندل که اخیرا دیدم و توجهمو جلب کرد میزارم که دوستان ببینند و نظر بدن :
Ryzen 5 3600x + ASUS TUF B450M Plus

۱) قیمت چطور زده بنظرتون؟( گارانتی دارن فعلا)

۲) کیفیت MB و اینکه حداکثر و بشکل واقعی و با توجه به توان فازهای تغذیه پردازنده و سایر پارامترها واقعا تا چه نسل و نوع و مدلی از رایزن رو ساپورت میکنه ؟ ( تو سایت ایسوس که زده تا Ryzen 9Pro 3900 در صورت ارتقا بایوس که خب میدانیم این همه دیگه نه).

۳) Ryzen 9 3900 میکشه واقعاً؟
نوع پرو ، پیشکش...

۴) با توجه به تصویر ضمیمه و خصوصیات چیپست های سری ۴ و سری ۵ amd :
B450 در بخش گرافیک فقط نوع ۳ هست.
و برای اینکه گرافیک و Nvme ,نوع ۴ ساپورت کند باید B550 چه نو چه دست دو ، خرید بشود که خب گرانتر است.
از طرفی چیپست فعلی من ، اینتل H510 همین الانش در صورت ارتقا به سی پی یو نسل ۱۱ ، قابلیت کرافیک نوع ۴ دارد.
اینم یه مساله س.
بنظرم 8 تومن قیمتش خوبه. 2.5 تا 3 برای برد، 5 تا 5.5 هم برای پردازنده.
در مورد بردهای سری 450 فقط مدل‌های ایسوس با بایوس آپدیت pcie 4.0 رو ساپورت میکنن. خبراش رو بگردید تو نت پیدا میکنید. از فروشنده بپرسی هم میتونه این موضوع رو از تو بایوس مادربرد چک کنه.
قطعا سری b450 بخاطر vrm های باکیفیت‌تر با کولینگ بهتر گزینه بهتری هست شما یه 3800x رو هم میتونی روش بندازی و تا 4.7 گیگاهرتز هسته‌هارو بوست کنی.
بی 550 هم اگه قیمت مناسب پیدا کردی که چه بهتر.

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
درود:

لطفاً یک سوال در مورد تعویض پلتفرم فعلیم از اینتل به amd دارم؛

آیا در صورت تعویض باندل
Giga H510M S2H +Core i5 10400F +16GB DDR4 2666

به»»»
باندل Ryzen 5 3600x + ASUS TUF B450m Plus
با همون رم ۱۶ بالایی،

ارتقا عملکرد Multi Task بهبود چشمگیری خواهد داشت ؟

پیشاپیش تشکر از راهنمایی و التفات شما.

هم مادربرد بهتر میشه هم پردازنده، اما پردازنده از 65 وات میره به 95 وات

پردازنده های اینتل سری F رو هم به خاطر 10 درصد اختلاف خرید نکنید، افت قیمتشون زیاده

B450 ها براشون بایوس سازگاری سری 5000 پردازنده AMD اومده و مادربرد میانرده سال قبل از پایین رده یک سال بعدش بهتره

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
ولی من جای شما بودم پردازنده 11400 و یا 11500 خریداری می کردم، الان قیمتشون عالی هستش (سری F نخرید! هر چند استفاده نکنید)

قدرتشون هم در عمل از Ryzen 5 3600x بیشتره و 65 واتی هستند و گرافیک دار هستند (گرافیک داخلیشون هم خیلی خوب شده)

jetpack

Registered User
لایک‌ها
340
ولی من جای شما بودم پردازنده 11400 و یا 11500 خریداری می کردم، الان قیمتشون عالی هستش (سری F نخرید! هر چند استفاده نکنید)

قدرتشون هم در عمل از Ryzen 5 3600x بیشتره و 65 واتی هستند و گرافیک دار هستند (گرافیک داخلیشون هم خیلی خوب شده)
چرا میگید سری f نخرید؟ مگه فرق دیگه ای بغیر از نبود چیپ گرافیکی هم دارن؟ فقط از لحاظ افت قیمت نظرتون هست؟ برخی مدل های f تا 500 الی یک تومن ارزونتر هستن که خب قیمت بصرفه تری دارن.

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
چرا میگید سری f نخرید؟ مگه فرق دیگه ای بغیر از نبود چیپ گرافیکی هم دارن؟ فقط از لحاظ افت قیمت نظرتون هست؟ برخی مدل های f تا 500 الی یک تومن ارزونتر هستن که خب قیمت بصرفه تری دارن.

بله در آینده افت قیمت داره

1.png

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
450 فقط مدل‌های ایسوس با بایوس آپدیت pcie 4.0 رو ساپورت میکنن
با توجه به تصویر ضمیمه ای که در پست قبلی فرستادم ، اصلا چیپ ست B450 از کمپانی ، قابلیت 4 pci express رو نداره که ؟؟؟ مگه میشه با یه آپدیت بایوس یهو این قابلیت رو اضافه کرد که از اساس فاقدشه؟

خبراش رو بگردید تو نت پیدا میکنید
خب گشتم که میگم دیگه.
سری b450 بخاطر vrm های باکیفیت‌تر با کولینگ بهتر گزینه بهتری هست شما یه 3800x رو هم میتونی روش بندازی و تا 4.7 گیگاهرتز هسته‌هارو بوست کنی
شما اطلاعی داری که آیا Ryzen 7 5800 یا 5800x رو هم واقعا بطور موثر (نه فقط اسمی ) کشش دارد یا خیر؟

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
پردازنده های اینتل سری F رو هم به خاطر 10 درصد اختلاف خرید نکنید، افت قیمتشون زیاده
تابستون همین ۱۰۴۰۰ F رو خریدم تموم شده دیگه ، مگر اینکه من بعد. به افت قیمتش هم که مطلع هم نبودم ،فکر نکردم ، به این فکر کردم که ۷۰۰ تومن ارزونتره و خب من در هرصورت گرافیک مجزای ۱۶۵۰ سوپر مو استفاده خواهم کرد.
B450 ها براشون بایوس سازگاری سری 5000 پردازنده AMD اومده و مادربرد میانرده سال قبل از پایین رده یک سال بعدش بهتره
بله مطلعم خصوصا در مورد asus اما عجیبه برام که از چیپ جدید پایین رده ،بهتره!!!

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
جای شما بودم پردازنده 11400 و یا 11500 خریداری می کردم
اتفاقاً برد من به توصیه دوستان کارشناس و فنی ، از نظر فاز پردازنده و ... حداکثر بتواند از نسل ۱۱ ، سری i5 11400 ساپورت بکند و بیشتر نمیکشه و البته با اطلاع گرفتم.
ضمن تشکر ،تمامی این مواردی که رو که گفتید ، اعم از مصرف کمتر و قدرت همرده یا بیشترو دارای گرافیک ۱۱۴۰۰ نسبت به ۳۶۰۰x رو با تحقیق، مطلعم ولی میرسیم به پست دوم ابتدایی تاپیکم ( ظاهراً التفات نکردید) که گفتم اجرای همزمان بهتر مثلا دو برنامه در کنار هم - که آیا در این مقوله هم ۱۱۴۰۰ بهتر از ۳۶۰۰ عمل می کند؟

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
تو این پست ضمن تشکر از تمامی دوستان مشاوره دهنده ، خصوصا اونهایی که مستند با لینک و ... راهنمایی کردند و البته بنده کم سواد ، بیشتر گیج شدم در انتخاب ؛؛ »»»

لذا »»»

اجازه بدید (بخاطر تصمیم گیری بهتر) ، سوالمو جور دیگه ای بپرسم؛

برای اینکه بتونم همزمان برنامه ای مثل corel video studio رو در حال رندرگیری با کیفیت HD ، در کنار vm (با تخصیص ۶ گیگ رم ماشین مجازی) اجرا کنم و وسط کار یکی از این دو برنامه خواه بعلت کمبود حافظه خواه درگیر بودن cpu بیرون نپرند
یا مثلا کورل در بک گراند رندرگیری متوسط انجام بدهد و همزمان در فورگراند ، یک بازی با تنظیمات متوسط انجام بدهم تا رندر تمام بشود؛

چه ارتقایی باید در شرایط فعلی سیستمم انجام بدم که قدری متناسب تر بشود والبته با هزینه کمتر ؟
i5 10400F+H510 M +2*8 GB DDR4 2666

مواردی که به ذهن خودم رسید که باعث شد تاپیک رو به اون شکل سوال کنم اینها بودند :

۱) تغییر برند به amd برای اجرای موازی سازی بهتر
که در مورد ویدیو و ... شنیدم که اینتل جلوتره و یه کم انتخاب ضد و نقیض و سخت شد.

۲) افزایش حافظه رم به مثلا ۲۴
(8GB + 16 GB GIGABYTE XMP Dual)
چون با توجه به گجت اعلان وضعیت رم و cpu که روی دسکتاپ دارم، موقع اجرای همزمان مثلا کورل و ماشین مجازی ، ۹۰ درصد رم و سی پی یو متغیر از ۷۰ تا۹۰ و اکثرا ۷۰ مشغول بود ، بیرون پریدن از یکی از برنامه ها رو ربطش میدم به کم آوردن حافظه نه قدرت پردازشگر.

۳) آیا همزمان هر دو گزینه ۱ و ۲ لازمه؟ و البته پر واضحه که این هزینه
برترین گزینه س .

لطفاً نظر اساتید و دوستان رو بدونم با توجه به داستان بالا و با ذکر مشخص نحوه کاربری سیستم و انتظارات.

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
بله مطلعم خصوصا در مورد asus اما عجیبه برام که از چیپ جدید پایین رده ،بهتره!!!

چیپ های سری 500 اختلاف سالش با سری 400 زیاد نیست. یک تو یک مقاله نوشته که موضوعی که هست اینه که AMD حتی داره همکاری می کنه بایوس سازگاری پردازنده های سری 5000 رو روی سری پایین رده 300 یعنی A320 ها هم بیاد.

قبلا B450 ها فقط پردازنده های سری 4000 رو پشتیبانی می کردند . الان 4 ماه بیشتر نیست بایوس سری 5000 براشون اومده

این مقاله در مورد A320 هم جالبه

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
البته پردازنده 10400F هم قدرت منده
اگر رم کم بیارید نگران اضافه کردن تک رم به پک دوال چنل نباشید. خود ویندوز میاد اون رم که single هست رو جای کش استفاده می کنه و از پهنای باند دوال هم همون استفاده قبل رو می کنه

مشخصات هاردی که ویندوز روش نصب هست و هاردی که نرم افزارهای کورل و ماشین مجازی روش نصب هست رو بفرمایید

به هر حال شما DesktopGadgetsRevived-2.0 رو نصب کنید تا گجت های ویندوز 7 برگرده
بعدش شما گجت All_CPU_Meter نصب کنید و بعدش روی دسکتاپ اضافش کنید

یک بار دیگه نرم افزار هاتون رو اجرا کنید و task manager رو باز کنید تب performance و memory رو انتخاب کنید. یک عکس ازش در حالت تمام لود بگیرید و ارسال کنید اگر هم All_CPU_Meter رو نصب کنید که چه بهتر، برید از داخل تنظیماتش تیک Show Page File رو بزنید و مقدار Page رو در حالت لود سنگین کورل و ماشین مجازی مقدارش رو بگید

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
مشخصات هاردی که ویندوز روش نصب هست و هاردی که نرم افزارهای کورل و ماشین مجازی روش نصب هست رو بفرمایید
ویندوز و نرم افزارها همگی بر روی
ssd SAMSUNG evo 860 250GB
گجت All_CPU_Meter نصب کنید
گجت کاملی دارم که همه مشخصات رم و سی پی یو و هارد و نت ورک و ... رو میده که در تصاویر پیوست در گوشه سمت راست دیده میشه.
اینو از تنظیمات مربوطه ش ، غیرفعال کردم برای جلوگیری از رایت غیرضروری ssd . و 0 هست.ولی در تصاویر پیوست تاسک منیجر یه چیزایی نوشته راجع بهش.
مقدار Page رو در حالت لود سنگین کورل و ماشین مجازی مقدارش رو بگید
بله حتماً ، طبق تصاویر پیوست ، در همه شون کل دسکتاپ دیده میشه که گوشه سمت راست گجت خودم راجع به رم و سی پی یو و ... هست، قسمت وسط برنامه کورل در حین رندر ، و سمت چپ ، تاسک منیجر در تب پرفورمنس و مموری.
و همه این مشخصات در ۴ حالت هست و طبق نام تصاویر بدین شکل=
vm در حالت فقط اجرای ماشین مجازی و بدون کورل.
HD در حالت اجرای بک گراند vm و رندر کورل ۷۲۰p
Full HD اجرای vm و رندر ۱۰۸۰p
4K اجرای vm و رندر ۴۰۹۶

که در حالت آخر چیزی که دستگیر میشود اینکه با رم باقیمانده ۱،۹ GB کورل بسته میشود که فکر کنم همون ارتقا رم به مثلا ۲۴ حل مشکل بشود .

باز هم نظر دوستان.

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
تصاویر

فایل های ضمیمه

• Vm.JPG
    Vm.JPG
    151.4 KB · نمایش ها: 4
  • HD.JPG
    HD.JPG
    213.5 KB · نمایش ها: 5
  • Full HD.JPG
    Full HD.JPG
    212.2 KB · نمایش ها: 5
  • 4K.jpg
    4K.jpg
    498.7 KB · نمایش ها: 5

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
PageFile رو نباید ببندید. این کار باعث میشه اتفاق بدتری بی افته؛ رم کم میاره و مدام مراجعه می کنه به SSD تا اطلاعات بخونه و مجبوره کمبود هاش رو دور بریزه و این چرخه معیوب مدام تکرار بشه

عزیز جان شما ابتدا PageFile رو فعال کنید و به صورت Custom Size مقدار 40 گیگ واسش بزارید رو یک بررسی کنید روی HDD نباشه، اگر روی HDD باشه غیر فعالش کنید (همه درایوهایی که مربوط به HDD هست و ممکنه PageFile آزادانه فعالیت کنه رو ببندید و فقط SSD رو اجازه بدید PageFile بگیره)

مجازی ساز (اگر VirtualBox و VirtualPC منظورتون هست) رو به ازای سیستم عامل ها روی درایو دوم ssd اضافه کنید. (برای VirtualBox پسوند vdi هست. مسیر HDD ندید)

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
^
پیج فایل 40 گیگ خیلی زیاد نیست بنظرت؟

بحث من اینه که فعلا بزارنش روی 40 گیگ بفهمن چه قدرش استفاده میشه، بعد میارنش پایین

بعضی کارها مثل رندرینگ اگر رم کم داشته باشید 40 گیگ PageFile کم هم هست.

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
ابتدا PageFile رو فعال کنید
والا من از توصیه کارشناسی بعضی از دوستان متخصص که میگن Page File بابای اس اس دی رو در میاره ،باید غیرفعال بشه ، مگر در بعضی موارد مثل گیم .
حالا هم همینجوری دو ساله ssd گرفتم کلی رید و رایت TBW داشتم ، میترسم زودتر از عمر مفید، نفله بشه.
مقدار 40 گیگ واسش
هر چند آزمایشی منظورتونه ، ولی تصورشم ترسناکه !!!
روی HDD نباشه، اگر روی HDD باشه غیر فعالش کنید
همه درایوهای هارد دیسک دسترسی ندارن هیچکدوم .و اونا هم بستم.
خیر vm ware workstation با پسوند vmdk هستن.
مجازی ساز (اگر VirtualBox و VirtualPC منظورتون هست) رو به ازای سیستم عامل ها روی درایو دوم ssd اضافه کنید
من درایو دوم اس اس دی حجمش فقط ۸۰ گیگه در حالی که دو تا ماشیین مجازی ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ رو روش بریزم با استفاده تدریجی ،و expand شدن فوق العاده حجیم تر میشه ، وانگهی مدام رایت و رید دارن ، کلا ریسک کامله ، هر چند موقع بستن ماشین ، clean up هم اتومات اعمال میشه ولی تدریجا با حجیم شدن اونم بی تاثیر میشه.
۲) دو مورد گیم تو اون درایو دارم.
۳) اتفاقا رو هارد دیسکم هست همه vm هام.

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
بعضی کارها مثل رندرینگ اگر رم کم داشته باشید 40 گیگ PageFile کم هم هست
آقا میگم مراد از این دستورات و اختصاص حجیم page file ، مگر جبران کمبود رم ۱۶ گیگ نیست؟
سوال) »»» آیا بنظرتون این کار ، در نرم افزارها جواب میده و منو از خریدن رم با حجم بالا بی نیاز میکنه؟
در گیم چی؟ اونم جوابه؟
اگر پیج فایل در گیم هم کفاف باشد ، که در اینصورت چه نیازی گیمرها دارن به خرید رم های حجیم با هزینه گزاف؟

منظورم اینکه بالفرض نرم افزار رو جواب بده ، ولی برای گیم احتمال قوی دیر یا زود در آینده مجبور به افزایش رم هستم، درسته؟

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
سوال آخرم هم که یادم رفت بپرسم و در حقیقت عنوان اصلی تاپیک بود اینکه ، چه با اختصاص حجیم پیج فایل ، چه خرید رم بیشتر ، آیا برای پردازش های اینچنینی و همزمان ، اینتل فعلی بماند و خرید رم ؟
یا فروش و خرید باندل amd در حد ۳۱۰۰ یا ۳۶۰۰ ؟
مچکرم.

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
والا من از توصیه کارشناسی بعضی از دوستان متخصص که میگن Page File بابای اس اس دی رو در میاره ،باید غیرفعال بشه ، مگر در بعضی موارد مثل گیم .

سیستم بدون Page File ارور کمبود رم میده
به صورت پیش فرض هم در زمان نصب ویندوز فعال هست

حالا هم همینجوری دو ساله ssd گرفتم کلی رید و رایت TBW داشتم ، میترسم زودتر از عمر مفید، نفله بشه.

کلا تجربه ای که من دارم ssd های m.2 عمر مفیدشون کم هست و سلامتشون کاهش پیدا می کنه
به نظر من تجربه کاربری بهتر، ارزشش از سلامت SSD بیشتره

هر چند آزمایشی منظورتونه ، ولی تصورشم ترسناکه !!!

چرا باید ترسناک باشه
یک امتحان هست تا ببینید به چه مقدار رم احتیاج دارید

من درایو دوم اس اس دی حجمش فقط ۸۰ گیگه در حالی که دو تا ماشیین مجازی ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ رو روش بریزم با استفاده تدریجی ،و expand شدن فوق العاده حجیم تر میشه ، وانگهی مدام رایت و رید دارن ، کلا ریسک کامله ، هر چند موقع بستن ماشین ، clean up هم اتومات اعمال میشه ولی تدریجا با حجیم شدن اونم بی تاثیر میشه.
۲) دو مورد گیم تو اون درایو دارم.
۳) اتفاقا رو هارد دیسکم هست همه vm هام.

vm ها حتما باید بیان روی SSD
ویندوز 10 از نسخه 2020 به بعد دیگه هارد HDD جواب کار معمولی رو هم نمیده

کار شما حرفه ای هست و بهتره یک عدد SSD ساتا بگیرید، هم vm ها رو روش بزارید هم PageFile ویندوز خودتون رو روش تنظیم کنید

آقا میگم مراد از این دستورات و اختصاص حجیم page file ، مگر جبران کمبود رم ۱۶ گیگ نیست؟
سوال) »»» آیا بنظرتون این کار ، در نرم افزارها جواب میده و منو از خریدن رم با حجم بالا بی نیاز میکنه؟
در گیم چی؟ اونم جوابه؟
اگر پیج فایل در گیم هم کفاف باشد ، که در اینصورت چه نیازی گیمرها دارن به خرید رم های حجیم با هزینه گزاف؟

منظورم اینکه بالفرض نرم افزار رو جواب بده ، ولی برای گیم احتمال قوی دیر یا زود در آینده مجبور به افزایش رم هستم، درسته؟

برای گیم افت فریم خواهید داشت
کلا یک نرم افزار سنگین که نیاز به رم بیشتر داره رو PageFile یک مقدار کمک میده تا در اون لحظه کمبود رم مشکل ساز نشه

شما حتما باید رم بخرید ولی اول PageFile رو فعال کنید تا ببینید چه قدر حجم رم نیاز دارید
بعد از اینکه رم خریدید، مقدار PageFile باید از حال Custom دربیاد و اتوماتیک باشه (دیگه غیرفعالش نکنید)

سوال آخرم هم که یادم رفت بپرسم و در حقیقت عنوان اصلی تاپیک بود اینکه ، چه با اختصاص حجیم پیج فایل ، چه خرید رم بیشتر ، آیا برای پردازش های اینچنینی و همزمان ، اینتل فعلی بماند و خرید رم ؟
یا فروش و خرید باندل amd در حد ۳۱۰۰ یا ۳۶۰۰ ؟
مچکرم.

پردازنده شما از Ryzen 3 3100 قویتره و اگر تصمیم گرفتید پردازنده رو ارتقا بدید، به جای تهیه Ryzen 5 3600 بهتره پردازنده 11400 یا 11500 تهیه کنید
پردازنده فعلی شما هم بسیار قوی هست

بالا