برگزیده های پرشین تولز

تاپیک مشاوره حقوقی ( حقوق تجاری و مسائل مربوط به اون )

reza.ovi

Registered User
لایک‌ها
13
دوستان یه سوال داشتم. ممنون اگه جواب بدید
بنده در بهمن سال 92 یک ملک فروختم. پولش رو یکجا چک گرفتم به مبلغ 125.000.000 تومان برای مهر 93. در تاریخ فوق نتوانست بدهد و توافق کردیم و چک را عوض کردیم برای آذر 93. باز هم نداد و الان 40 روز از تاریخ چک میگذرد و من برگشت نزده ام. باید چکار کنم؟ چک کیفریه یا حقوقی؟ در ضمن در انتهای قرارداد ذکر شده که در صورت عدم وصول چک من حق فسخ قرارداد رو دارم و در ان صورت ایشان باید 20 میلیون تومان به من خسارت بدهد. ولی من بعد یکسال تمایلی به فسخ ندارم و وجه آنرا میخواهم. چه باید بکنم؟ با سپاس

glc_engineer

Registered User
لایک‌ها
1,422
دوستان یه سوال داشتم. ممنون اگه جواب بدید
بنده در بهمن سال 92 یک ملک فروختم. پولش رو یکجا چک گرفتم به مبلغ 125.000.000 تومان برای مهر 93. در تاریخ فوق نتوانست بدهد و توافق کردیم و چک را عوض کردیم برای آذر 93. باز هم نداد و الان 40 روز از تاریخ چک میگذرد و من برگشت نزده ام. باید چکار کنم؟ چک کیفریه یا حقوقی؟ در ضمن در انتهای قرارداد ذکر شده که در صورت عدم وصول چک من حق فسخ قرارداد رو دارم و در ان صورت ایشان باید 20 میلیون تومان به من خسارت بدهد. ولی من بعد یکسال تمایلی به فسخ ندارم و وجه آنرا میخواهم. چه باید بکنم؟ با سپاس
حقوقیه
چک رو برگشت بزنین
در هر صورت !
وجه چک رو میخواهین ؟!!...
خوب وقتی پول توی حسابش نیست
باید اقدام از طریق دادگاه بکنین
خوشبینانه ترین حالت شش ماه طول میکشه که توقیف اموال بگیرین !.........

reza.ovi

Registered User
لایک‌ها
13
حقوقیه
چک رو برگشت بزنین
در هر صورت !
وجه چک رو میخواهین ؟!!...
خوب وقتی پول توی حسابش نیست
باید اقدام از طریق دادگاه بکنین
خوشبینانه ترین حالت شش ماه طول میکشه که توقیف اموال بگیرین !.........

ممنون دوست عزیز. میخواستم بدونم روال کار چطوریه؟ چرا شش ماه طول میکشه؟ بعد تز توقیف ملک چی میشه؟ باید صبر کنیم تا دادگاه اونو بفروشه؟ اینجوری که خیلی زمان میبره.
راستی من یک چک دیگه هم از این آقا دارم مبلغ 90 میلیون. بدون تاریخه. مشخصاتش جایی هم نوشته نشده مثل قولنامه و .... اینو تاریخ روز بزنم و برگشتی بگیرم کیفری میشه؟ اگه بشه روال این چجوریه؟
ببخشید سوال زیاد میپرسم. زندگیمو تحت تاثیر قرار داده این بی شرف.
با تشکر

glc_engineer

Registered User
لایک‌ها
1,422
ممنون دوست عزیز. میخواستم بدونم روال کار چطوریه؟ چرا شش ماه طول میکشه؟ بعد تز توقیف ملک چی میشه؟ باید صبر کنیم تا دادگاه اونو بفروشه؟ اینجوری که خیلی زمان میبره.
راستی من یک چک دیگه هم از این آقا دارم مبلغ 90 میلیون. بدون تاریخه. مشخصاتش جایی هم نوشته نشده مثل قولنامه و .... اینو تاریخ روز بزنم و برگشتی بگیرم کیفری میشه؟ اگه بشه روال این چجوریه؟
ببخشید سوال زیاد میپرسم. زندگیمو تحت تاثیر قرار داده این بی شرف.
با تشکر
....
من گفتم توقیف اموال بدهکار
مگه شما به نام زدی ملکو ؟
چک دوم هم باز کیفری نیست حقوقی
چون بدون تاریخه

reza.ovi

Registered User
لایک‌ها
13
من گفتم توقیف اموال بدهکار
مگه شما به نام زدی ملکو ؟
چک دوم هم باز کیفری نیست حقوقی
چون بدون تاریخه
نه. ملکو که هنوز بنامش نزدم. چکش درسته بی تاریخه ولی خب من تاریخ روز میزنم برگشت میزنم دیگه. نمیشه مگه؟
این سوالو دوباره جواب میدی لطفا: در انتهای قرارداد ذکر شده که "در صورت عدم وصول چک فروشنده (بنده) حق فسخ قرارداد رو دارد و در آن صورت خریدار (ایشان) باید 20 میلیون تومان به عنوان خسارت بدهد".
من تمایلی به فسخ ندارم. آیا اون میتونه توی دادگاه تقاضای فسخ کنه و قاضی هم قبول کنه؟؟

glc_engineer

Registered User
لایک‌ها
1,422
نه. ملکو که هنوز بنامش نزدم. چکش درسته بی تاریخه ولی خب من تاریخ روز میزنم برگشت میزنم دیگه. نمیشه مگه؟
این سوالو دوباره جواب میدی لطفا: در انتهای قرارداد ذکر شده که "در صورت عدم وصول چک فروشنده (بنده) حق فسخ قرارداد رو دارد و در آن صورت خریدار (ایشان) باید 20 میلیون تومان به عنوان خسارت بدهد".
من تمایلی به فسخ ندارم. آیا اون میتونه توی دادگاه تقاضای فسخ کنه و قاضی هم قبول کنه؟؟
قسمت اول نمیشه
چک بدون تاریخ حقوقیه
اگر حق فسخ معامله رو کنسل نکر ده باشین اون میتونه درخواست فسخ معامله را بده ولی خیلی سخته

Sarrow

Registered User
لایک‌ها
75
سلام از پدربزرگم یه ملک به ارث رسیده و ایشون سه تا فرزند داشتن که یکیشون که پدر من بود 6 سال پیش به رحمت خدا رفت و ما همه کارای انحصار ورثش رو انجام دادیم و مشکلی نداره، اون دوتای دیگه یکیشون عمم هست که توی شهر خودمونه و مشکلی نداره و نفر سوم عموم هست که آمریکا هست و خیلی مریضه و هرچقدر هم باهاش صحبت کردم گفت نمیتونه وکالت نامه برامون بفرسته و یا اینکه بیاد ایران و کلا هیچ علاقه ای هم به دریافت سهم الارث نداره و میگه بین خودتون تقسیم کنید.

خب الان مساله اینه که سند این ملک به نام پدربزرگ منه و انحصار ورثشون هم انجام نشده و من هم فقط سند اون خونه و شناسنامه خیلی قدیمی ایشون رو دارم و میتونم مدارک مربوط به خودم و عمم رو هم تهیه کنم، خواستم بدونم الان باید چطور برای انحصار ورثه اقدام کنم؟ آیا راهی هست که عموم رو کلا بشه حذف کرد از ماجرا، چون یه جا شنیدم گفتن میزنن توی روزنامه و اگه کسی مدعی نشد ایشون حذف میشه از ورثه اما مطمئن نیستم این جواب بده. در کل برای شروع انحصار ورثه الان باید با چه مدارکی مراجعه کنم تا مشکلی از کارم نگیرن و کارم زود راه بیوفته؟

glc_engineer

Registered User
لایک‌ها
1,422
سلام از پدربزرگم یه ملک به ارث رسیده و ایشون سه تا فرزند داشتن که یکیشون که پدر من بود 6 سال پیش به رحمت خدا رفت و ما همه کارای انحصار ورثش رو انجام دادیم و مشکلی نداره، اون دوتای دیگه یکیشون عمم هست که توی شهر خودمونه و مشکلی نداره و نفر سوم عموم هست که آمریکا هست و خیلی مریضه و هرچقدر هم باهاش صحبت کردم گفت نمیتونه وکالت نامه برامون بفرسته و یا اینکه بیاد ایران و کلا هیچ علاقه ای هم به دریافت سهم الارث نداره و میگه بین خودتون تقسیم کنید.

خب الان مساله اینه که سند این ملک به نام پدربزرگ منه و انحصار ورثشون هم انجام نشده و من هم فقط سند اون خونه و شناسنامه خیلی قدیمی ایشون رو دارم و میتونم مدارک مربوط به خودم و عمم رو هم تهیه کنم، خواستم بدونم الان باید چطور برای انحصار ورثه اقدام کنم؟ آیا راهی هست که عموم رو کلا بشه حذف کرد از ماجرا، چون یه جا شنیدم گفتن میزنن توی روزنامه و اگه کسی مدعی نشد ایشون حذف میشه از ورثه اما مطمئن نیستم این جواب بده. در کل برای شروع انحصار ورثه الان باید با چه مدارکی مراجعه کنم تا مشکلی از کارم نگیرن و کارم زود راه بیوفته؟
عموتون میتونه از طریق وکیل از طریق دفتر ایران توی واشنگتن براتون وکالت نامه بفرسته
اصلا احتیاجی نیست خودش بره دفتر به یه وکیل وکالت بده مدارک رو هم پستی میفرسته !
من متوجه نشدم !
پدر شما که فرمودین فوت شدن پس شما از پدر بزرگ مرحوم ارث نمی برین
اگر اشتباه کردم لطفا تصحیح بفرمائید !

Armadillo

Registered User
لایک‌ها
6,374
شهرستانها رو خبر ندارم
اگر تا به حال گذرنامه نگرفتین برین پلیس به اضافه ده شهرتون اونها راهنمائیتون میکنن
اگر هم ممنوع باشین بهتون گذرنامه نمیدن
بخش اول سوالتون بوداره
شرمنده دماغ من کار نمیکنه !
اوکی ممنون از شما.
سوال دیگه داشتم:
من پدرم فوت کرده و ملکی از او به جای مونده که قولنامه ای بوده و سند هم نخورده. ولی مشکلی که وجود داره این هست که 1/6 از ملک طبق قانون باید به مادر ِ پدرم می رسیده که اونم چند سال پیش فوت کرد و سهمش از خونه رو هم نگرفته بود. الان اگه بخوام خونه رو بفروشم مشکل دارم و میگن که باید تمامی ورثه حاضر باشن (سه عمه دارم و یک عمو) که یا سهمشون رو از فروش بگیرن یا اینکه رضایت بدن که ما سهمی از خونه نمی خوایم. حصر وراثت هم چندسال پیش کردیم که توی رای زده که خونه ای که از پدر باقی مونده ورثه هاش من و مادربزرگم هستیم.
سوالی که ازتون داشتم اینه که چطور میشه تکلیف این ملک رو مشخص کرد و اصلا از کجا باید شروع کنم؟

Sarrow

Registered User
لایک‌ها
75
عموتون میتونه از طریق وکیل از طریق دفتر ایران توی واشنگتن براتون وکالت نامه بفرسته
اصلا احتیاجی نیست خودش بره دفتر به یه وکیل وکالت بده مدارک رو هم پستی میفرسته !
من متوجه نشدم !
پدر شما که فرمودین فوت شدن پس شما از پدر بزرگ مرحوم ارث نمی برین
اگر اشتباه کردم لطفا تصحیح بفرمائید !
نه ببینید مشکل اینه که عموم اصلا حاضر نیست به هیچ وجه این کار رو بکنه و برای این کارش هم دلایل خودش رو داره و کلا نباید روی این قضیه حساب باز کرد.

یعنی چی؟ خب اگه پدرم زنده بود مسلما یه سهمی بهش می رسید و الان اون سهم مگه نباید به وراثش برسه؟ یعنی اینکه هیچی به ما نمیرسه این وسط؟

glc_engineer

Registered User
لایک‌ها
1,422
نه ببینید مشکل اینه که عموم اصلا حاضر نیست به هیچ وجه این کار رو بکنه و برای این کارش هم دلایل خودش رو داره و کلا نباید روی این قضیه حساب باز کرد.

یعنی چی؟ خب اگه پدرم زنده بود مسلما یه سهمی بهش می رسید و الان اون سهم مگه نباید به وراثش برسه؟ یعنی اینکه هیچی به ما نمیرسه این وسط؟
قسمت اول باید رضایت عموتون هم باشه برای تقسیم میراث
قسمت دوم اگر پدرتون قبل از پدربزرگتون فوت کرده باشن طبق قانون هیچ سهمی به شما نمیرسه
ارث فقط به وراث زنده میرسه

Sarrow

Registered User
لایک‌ها
75
قسمت اول باید رضایت عموتون هم باشه برای تقسیم میراث
قسمت دوم اگر پدرتون قبل از پدربزرگتون فوت کرده باشن طبق قانون هیچ سهمی به شما نمیرسه
ارث فقط به وراث زنده میرسه
خب نه من پدرم بعد از پدر بزرگم فوت شدن، در این صورت چطور؟
بعدش من با یه وکیل چندسال پیش صحبت کردم گفت میتونید بگید که عموتون مفقود شده و بعد میزنن توی روزنامه چند بار و اگه خبری نشد ایشون از انحصار ورثه حذف میشه، حالا مطمئن نیستم این حرف تا چه حد درسته؟

glc_engineer

Registered User
لایک‌ها
1,422
خب نه من پدرم بعد از پدر بزرگم فوت شدن، در این صورت چطور؟
بعدش من با یه وکیل چندسال پیش صحبت کردم گفت میتونید بگید که عموتون مفقود شده و بعد میزنن توی روزنامه چند بار و اگه خبری نشد ایشون از انحصار ورثه حذف میشه، حالا مطمئن نیستم این حرف تا چه حد درسته؟
در این صورت بله ارث اون مرحوم به شما هم میرسه
من دقیقا توی جریانی که میفرمائید یه وکیل به شما گفته نیستم
اما چون شما میدونین که عمو خارجن و بعد بیاین بگین مفقود شدن کلن کار غیر قانونیه
مفقود شدن یه شخص هم با چند نوبت آگهی مشخص نمیشه

Armadillo

Registered User
لایک‌ها
6,374
اوکی ممنون از شما.
سوال دیگه داشتم:
من پدرم فوت کرده و ملکی از او به جای مونده که قولنامه ای بوده و سند هم نخورده. ولی مشکلی که وجود داره این هست که 1/6 از ملک طبق قانون باید به مادر ِ پدرم می رسیده که اونم چند سال پیش فوت کرد و سهمش از خونه رو هم نگرفته بود. الان اگه بخوام خونه رو بفروشم مشکل دارم و میگن که باید تمامی ورثه حاضر باشن (سه عمه دارم و یک عمو) که یا سهمشون رو از فروش بگیرن یا اینکه رضایت بدن که ما سهمی از خونه نمی خوایم. حصر وراثت هم چندسال پیش کردیم که توی رای زده که خونه ای که از پدر باقی مونده ورثه هاش من و مادربزرگم هستیم.
سوالی که ازتون داشتم اینه که چطور میشه تکلیف این ملک رو مشخص کرد و اصلا از کجا باید شروع کنم؟
@glc_engineer
دوست عزیز لطفا اینم جواب بدین مرسی.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

glc_engineer

Registered User
لایک‌ها
1,422
اوکی ممنون از شما.
سوال دیگه داشتم:
وقتی گواهی انحصار وراثت گرفتین دیگه تکلیف مشخصه
ورثه مادربزرگ مرحوم هم باید گواهی انحصار وراثت بگیرن
و دقیقا هم همینی که گفتین موقع فروش یا خودشون یا وکیلشون برای فروش حاضر باشه یا شما سهم اونها رو بخرین یا به نحوی رضایت اونها رو بگیرین
عذر میخوام من دقیقا متوجه نشدم که الان سوالتون چیه ؟

ugi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
15
سلام، من یک دستگاه آپارتمان پیش فروش خریده ام. قولنامه رو پدر سازنده امضا کرده و تاریخ تحویل آخر اردیبهشت امسال بود. خسارت هم درج نشده بود. بعدا چون کد رهگیری صادر نشد قولنامه ی دیگری در مهر ماه با خود طرف تنظیم و کد رهگیری صادر شد که در متن آن اشاره شده قولنامه قبلی به قوت خود باقی است. در قولنامه دوم خسارت را قبول کرده روزانه مبلغی. حال ایشان از تاریخ قولنامه دوم حاضر به پرداخت خسارت است. آیا امکان اخذ خسارت از خرداد ماه با توجه به اینکه بنده در آن تاریخ نود درصد بها را پرداخت کرده بودم و قصد اجاره دادن داشتم وجود دارد؟

glc_engineer

Registered User
لایک‌ها
1,422
سلام، من یک دستگاه آپارتمان پیش فروش خریده ام. قولنامه رو پدر سازنده امضا کرده و تاریخ تحویل آخر اردیبهشت امسال بود. خسارت هم درج نشده بود. بعدا چون کد رهگیری صادر نشد قولنامه ی دیگری در مهر ماه با خود طرف تنظیم و کد رهگیری صادر شد که در متن آن اشاره شده قولنامه قبلی به قوت خود باقی است. در قولنامه دوم خسارت را قبول کرده روزانه مبلغی. حال ایشان از تاریخ قولنامه دوم حاضر به پرداخت خسارت است. آیا امکان اخذ خسارت از خرداد ماه با توجه به اینکه بنده در آن تاریخ نود درصد بها را پرداخت کرده بودم و قصد اجاره دادن داشتم وجود دارد؟
بدون دیدن متن قولنامه نمی تونم نظری بدم

• Like
Reactions: ugi

ahmadi1359

Registered User
لایک‌ها
17
سلام
سوالی دارم از خدمتتون. بنده چند سالی هست که فروشگاه اینترنتی دارم. در زمینه فروش نرم افزارهای نفت و گاز. کارمند هم هستم و به همین دلیل، نیازی ندیدم که مغازه باز کنم. چون مشتریانم از شهرها و کشورهای دیگه هستند. و مراجعه حضوری نداریم.
حالا میخوام برای ایجاد اطمینان بیشتر بین خودم و مشتریان دولتی و خصوصی، اقدام به ثبت شرکت با مسئولیت محدود کنم. به نام خودم و خانمم.
آیا نیازی هست که مغازه اجاره کنم؟ آیا جواز کسب میخواد؟ آیا بابت نرم افزارها که ایرانی هم نیست، نیاز به مجوز از ارشاد هست؟ آیا برای ثبت شرکت، آدرس منزل رو ثبت کنم، مشکلی پیش می اد؟ آیا بعد از ثبت شرکت، برای بازدید از محل شرکت، کسی رو میفرستند؟
مازندران. آمل

با تشکر.

Armadillo

Registered User
لایک‌ها
6,374
وقتی گواهی انحصار وراثت گرفتین دیگه تکلیف مشخصه
ورثه مادربزرگ مرحوم هم باید گواهی انحصار وراثت بگیرن
و دقیقا هم همینی که گفتین موقع فروش یا خودشون یا وکیلشون برای فروش حاضر باشه یا شما سهم اونها رو بخرین یا به نحوی رضایت اونها رو بگیرین
عذر میخوام من دقیقا متوجه نشدم که الان سوالتون چیه ؟
با سلام مجدد خدمت شما.
ببینید دوست عزیز الان در خانه پدریم که عرض کردم قطعی به نام خودم نیست (عذر می خوام دیر جواب دادم شاید یادتون رفته باشه، اگه لازمه یکبار دیگه از اول توضیح بدم) مستاجر هست و تا 16 خرداد قرارداد داره. من میخوام برم خارج از کشور و بعد وکالت بدم که یکی خونه رو بفروشه و برام پول بفرسته. از طرفی الان خونه 1/6 سهم ورثه های مادربزرگم که فوت کردن (عمو و عمه ها) هست و اونا انحصار وراثت نگرفتن هنوز. خواستم ببینم در هر صورت اونا باید انحصار وراثت بگیرن؟ یا مثلا میشه توافقی جوری یه چیزی تنظیم کنیم و مثلا توی برگه نوشته بشه که اینجانبان فلانی و فلانی و فلانی و فلانی سهمی از ملک موردنظر نمی خوایم؟ یعنی بدون اینکه اونا بخوان انحصار ورثه کنن، من خودم به تنهایی بتونم طبق این قراردادی که تنظیم خواهد شد، خونه رو بفروشم. یه چیزی تو این مایه ها منظورم هست.
عذر می خوام اگه سوالم پیچیده شد، اگه مفهوم نبود بفرمایید تا دوباره از اول مطرح کنم. ممنون.

بالا