برگزیده های پرشین تولز

خاموش شدن ناگهانی لب تاپ

emaadd

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
دوستان عزیز من لب تاپ دل n5010 دارم بعد از چند دقیقه (بعضی مواقع زیر 5 دقیقه بعضی مواقع هم بیشتر /کمتر زمان مشخصی نداره) خاموش میشه .
سیستم عاملم : solus 64bit
باتری را در اوردمه و فقط با اتصال مستقیم هست .
آداپتور هم تست کردمه به نظر که کاملا سالمه (ولتاژ خروجی درسته )
از نظر گرما هم قبل از تغییر سیستم عامل (اوبونتو بود ) خیلی داغ میشد ولی بعد از نصب solus خیلی سرده البته فن هم زیرش هست .

ممنون میشم راهنماییم کنید که مشکل از کجاست ...

mozakhraf

Registered User
لایک‌ها
69
پیش اومده از من چند ماه یه بار کراش کنه و ریست بشه ولی 5 دقیقه یک بار حتماً مشکل جدی داره.
باید ببری تعمیر سخت افزاری و اینجا کسی نمی تونه کمکت کنه.

technlogyinfo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام
دوستان عزیز من لب تاپ دل n5010 دارم بعد از چند دقیقه (بعضی مواقع زیر 5 دقیقه بعضی مواقع هم بیشتر /کمتر زمان مشخصی نداره) خاموش میشه .
از نظر گرما هم قبل از تغییر سیستم عامل (اوبونتو بود ) خیلی داغ میشد ولی بعد از نصب solus خیلی سرده البته فن هم زیرش هست .

آیا تاکنون با خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ خود در حین کار کردن مواجه شده اید ؟ خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ یکی از معضلاتی است که افراد زیادی با آن مواجه می شوند و به دنبال علت اصلی آن هستند . این اتفاق دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که در ادامه به طور کامل برای شما شرح می دهیم . با مجموعه دوراندیش از برترین های تعمیرات تخصصی لپ تاپ برای بررسی دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ همراه باشید .

یکی از دلایل اصلی که می تواند موجب خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ شود گرم شدن بیش از حد لپ تاپ است . مکانیسم کامپیوتر های امروزی به گونه ای است که وقتی شما به مدت زیادی با لپ تاپ خود کارهای سنگین مانند بازی انجام می دهید و فضای اطراف لپ تاپ به گونه ای است که اجازه خارج شدن گرما را نمی دهد، برای حفاظت از اجزای سخت افزاری و وارد نشدن آسیب جدی به سیستم ، کامپیوتر خاموش خواهد شد . برای جلوگیری از این کار باید از کارکرد درست فن لپ تاپ خود اطمینان حاصل کنید و برای عملکرد بهتر هر چند وقت یک بار آن را تمیز کنید .برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ و بهبود عملکرد آن بهتر است از کول پد استفاده کنید . کول پد ها مانند تخته در زیر لپ تاپ قرار می گیرند و فن هایی که روی آن قرار دارد به خنک شدن لپ تاپ شما کمک می کند .

یکی از دلایل دیگری که می تواند موجب خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ شود آسیب دیدن یکی از قطعات سخت افزاری لپ تاپ است . اگر پس از اضافه کردن قطعه سخت افزاری جدید این مشکل به وجود آمد آن را حذف کنید و از صحت کارکرد cpu و رم خود اطمینان حاصل کنید . تمام شدن شارژ لپ تاپ نیز یکی از دلایل پیش پا افتاده دیگر است که می تواند موجب خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ شود .اگر تمام موارد بالا را امتحان کردید و به نتیجه ای نرسیدید از آپدیت بودن درایو های خود اطمینان حاصل کنید . اگر بعد از تمام توصیه های بالا هنوز مشکل دارید و کامپیوتر شما به صورت ناگهانی خاموش می شود احتمال دارد مشکلی در سیستم عامل شما وجود داشته باشد درایورهای ویندوز خود را به روزرسانی . ویروس ها نیز از دلایل دیگری هستند که می توانند موجب خاموش و روشن شدن ناگهانی لپ تاپ شوند . ویروس ها می توانند صدمات جدی به سیستم عامل و سخت افزار شما وارد کنند به همین خاطر لازم است یک آنتی ویروس قوی بر روی لپ تاپ خود نصب کنید و هرچند وقت یک بار لپ تاپ خود را اسکن کنید .

در کنار تمام موارد بالا باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که ولتاژ مورد نیاز اکثر بازی های رایانه ای بالاتر از حد مورد نیاز است و برق قوی تری نیاز دارند زیرا سخت افزار های اصلی سیستم در حین بازی به کار گرفته می شوند . بنابراین اگر درحین بازی با خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ خود مواجه شدید نگران نباشید زیرا علت عمده آن تمام شدن شارژ می تواند باشد اما اگر در مواقعی غیر از بازی با خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ خود مواجه شدید یکی از علت های اصلی آن می تواند خرابی شارژر یا ولتاژ نامناسب باشد .

برای یافت علت خاموش شدن لپ تاپ و حل آن می توانید مراحل زیر را طی کنید :

ابتدا با فشردن کلید های Win+R وارد محیط Run شوید . سپس مانند عکس زیر عبارت regedit را در محیط cmd تایپ کنید .

cmd.png

پس از تایپ عبارت مورد نظر و زدن دکمه enter صفحه زیر برای شما باز می شود

Laptop-sudden-shutdown.png

در مرحله بعد مسیر HKEY-LOCAL-MACHIN/SOFTWARE/Microsoft/Windows/Current Version/Reliability را طی کنید .سپس مانند عکس زیر بر روی متغیر DWORD با نام Shutdown Reason UI کلیک کنید و مقدار متغیر را بر روی یک قرار دهید .

shutdown.png

با انجام این مراحل از این به بعد می توانید گزارشی از علت خاموش شدن لپ تاپ خود و اتفاقات رخ داده را در قسمت Event Viewer مشاهده کنید .

event-viewer.png

با آموزش های دیگر مجموعه دوراندیش از برترین های تعمیرات تخصصی لپ تاپ همراه باشید .

ssh3614

Registered User
لایک‌ها
380
سلام

دقیقا برای من هم همین اتفاق میفته مدل لپ تاپ مون هم یکیه ... منتها بعضی مواقع خطوط رنگی میاد و video tdr ارور میده

memol1985

Registered User
لایک‌ها
2,006
CPUID HWMonitor

میتونی قبل از خاموشی تست دما بگیری؟

بالا