برگزیده های پرشین تولز

خط

K i IVI i K

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
هنر در دست مانند یک زبان معنی پیدا می کند . هنر ساخت دست بشر است . یک قالیباف می تواند قالی حجیم را بسیار ساده و با استفاده از یکرنگ ببافد که خرج و زحمت کمتری برایش داشته باشد در صورتیکه رنگ های گوناگون و نقش های متنوع برای زیبا کردن آن به کار می رود. او در بکار بستن اینهمه نقوش و رنگ های زیبا از طبیعت الهام میگرد و در اصل انسان به طرف نیکی و زیبایی است .
برای انجام کار باید ابزار و نحوه عمل با آنها را یاد گرفت . و هنر نیز ملنند هر کار دیگر دارای ابزار و مواد کار است . در مورد هنر باید علاوه بر شناختن وسایل کار به مفاهیم این زبان و بیان هنری آشنا بود مثلا برای ساختن یک شعر باید به این نکته آشنا بود که اگر یک شعر میخواهد حرکت آدم ها را بازگو کند بهتر است از چه نوع لغات و صداها و چه ساختمان شعری استفاده کند تا با حرکت بیشتر متناسب باشد و آن را بهتر نشان دهد.

مفاهیم هنری :

عده ای از دانستنی ها را که مربوط به مفاهیم هنری است ذیلا در میان میگذاریم تا خود تان با تمرین زبان هنری خود را پیدا کرده علاوه بر حرف زدن و نوشتن بتوانید از این راه یعنی بیان هنری نیز آنچه را که میخواهید بیان کنید . با استفاده هم زمان از ابزار کار و بیان هنر بتوان اندیشه و احساس خود را نشان داد.

حرکت :

راه رفتن ، رشد گیاهان ، طلوع و غروب خورشید ، پیچ و تاب درختان در باد ... مفهوم حرکت را در خود داند تغییر زنگ در نقاشی از تاریکی به روشنی و یا از رنگی به رنگ دیگر میتواند در چشم بیننده حرکت را ایجاد کند . گاه حرکت با تکرار یک شکل نیز نشان داده می شود . حرکت را میتوان در خطوط فارسی بخوبی دید.

تعادل:

هنگامی که بر روی دیوار باریکی راه میروید یا بر روی دست های خود بالانس می زنید یا دوچرخه سواری میکنید با تعادل روبرو هستید . هم اجسام ساکن و متحرک می توانند تعادل داشته باشند . مثلا هنگامی که شخصی دوچرخه سواری می کند با اینکه در حال حرکت است دارای تعادل است یا مرغی که بر روی پای خود ایستاده است تعادل دارد.
در طبیعت همه چیز میل به تعادل دارد . ترازو را در نظر بگیرید ، کفه ترازو برای رسیدن به تعادل بالا و پایین میرود تا بالاخره در یک وضعیت ثابت بشود.
جاذبه زمین در ایجاد وزن و سنگینی موجودات موثر بود و به تعادل انسان و حیوانات در موقع راه رفتن یاری میدهد ،

تعادل و توازن در خط:

تعادل و توازن در خط عبارت است از هماهنگی سواد و بیاض بطوریکه تعادل و توازن از لحاظ سفید و بیاض فضاهای خالی در سطرها برقرار گردد و به عبارت دیگر رعایت اصول و قواعدی که در ترکیب و صفحه آرایی به کار برده می شود تا در نظر بیننده نوعی اعتدال و هم آهنگی پدید آید تعادل و توازن در خط نامیده می شود . این نکته را باید اضافه کنم چون سخن از تعادل در نقاشی و خط به میان آمده است خط فارسی به طور کلی به سمت راست کمی تمایل پیدا می کند و دقت بیشتر در نوشته های اساتید فن حقیقت این مدعا را ثابت می کند و حتی در بعضی موارد برای مراعات توازن و تعادل در خط اغلب نقطه ها را درست در سمت راست کلمات قرار میدهند .

K i IVI i K

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
ریتم :

شاید توجه کرده باشید وقتی راه میرویم پای راست و چپ خود را به ترتیبی منظم روی زمین میگذاریم اگر به صدای پایمان توجه کنیم می بینیم که تقریبا هماهنگ و صدای قلبمان را دارد . یا وقتی روی زمین یا برف راه میرویم اثر جای پایمان به ترتیب مساوی و منظم باقی می ماند .
اثر پا روی زمین ، صدای حرکت چهار نعل اسب ، صدای حیوانات مانند قورباغه ، بال زدن پرنده و ردیف درختان و سایه آنها روی زمین همگی یک ترتیب و نظم در شکل و صدا هستند که به انها ریتم گفته می شود . اگر دست روی دندانه های شانه بکشیم صدائی بگوش ما میرسد که نمونه ای از ریتم در صداست . لکه های نوری که از سقف بازار روی زمین میافتند ، مثال دیگری از ریتم است .

مراعات ریتم در خوشنویسی :
نحوه قرار گرفتن حروف کشیده و کلمات یکسان و مشابه در لابه لای سطور علی الخصوص در متن ابیات اشعار حکایت از ریتم در خوشنویسی می نماید .
ما می توانیم با یکسان نوشتن بعضی از کلمات و ایجاد کشیده های برابر در سطور مختلف یک صفحه ایجاد ریتم نماییم .
هماهنگی :

به رنگ پوست انسان ها در سرزمین های مختلف توجه کنید : رنگ پوست انسان مثل شکل بدن حیوانات هماهنگ با شرایط محیطی به وجود آمده است . مثلا شکل بدن ماهی برای توافق حرکت او در آب ، گل آفتاب گردان همراه با حرکت خورشید . نوک پرندگان برای برداشتن دانه ، کوچ قبایل در تابستان و زمستان و یا تغییر لباس شما در فصل های مختلف همگی توافق با محیط یا هماهنگی را نشان نی دهد .
قوانین یک بازی نیز توافق جمعی برای انجام یک کار گروهی است . توافق در طبیعت عامل سرعت بخشیدن به رشد می باشد . در هنر می توان توافق ها را به صور گوناگون بیان نمود.

آریامهر

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خط مطلقا هنر نیست و فقط و فقط

فن ورزی است.

:happy:

Damn

Registered User
لایک‌ها
630
اینطور نیست
فکر کنم با تعریف هنر مشکل داری

Role

Registered User
لایک‌ها
1
سلام

می دونید که خط بنایی هم روش ترسیم خودش رو داره

من در مورد یه کاری بهش نیاز دارم

کلمه الله و محمد و علی رو می دونم چطوری به خط بنایی نوشته میشن

ولی فاطمه رو نه

می تونید بهم کمک کنید و یک نمونه خط بنایی کلمه فاطمه رو نشونم بدین

مرسی
N_aggressive%20%2839%29.gif

Role

Registered User
لایک‌ها
1
یعنی کسی نیست بهم کمک کنه ؟! :blush:

leilaasadi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام به همه دوستان گرامی

حیف نیست توی این موضوع ، در مورد خط معلی صحبت نشده.

P02_1_1.jpg

خط معلی ، خطی زیباست که در سال 1378 توسط استاد حمید عجمی به ملسه ظهور رسید.

دوستان اگر اطلاعات بیشتری دارند قرار بدند...

siamak 156

Registered User
لایک‌ها
7
یعنی کسی نیست بهم کمک کنه ؟! :blush:

درود بر شما ... در ارتباط با آموزش در این تایپیک نمیشه آموزش مستقیم داد ولی شما میتونی از روی کتاب های آموزش خوشنویسی بستگی داره به علاقه شما تحریری یا درشت شروع به تمرین کنی .......... 50 درصد خوشنویس شدن مشق نطری هستش و بقیه تمرین ...یعنی شما باید خط های دیگه رو که میبینی با دقت نگاه کنی و شکل اونارو به خاطر بسپاری که موقع نوشتن با یاد اوری شکل اون بتونی شبیه اون بنویسی ... همچنین باید خیلی زیاد تمرین کنی حد اقل روزی 5 ساعت من خودم اون اوایل روزی 7 یا 8 ساعت تمرین میکردم و بقول قدما .... خواهی شوی خوش نویس .... بنویس و بنویس و بنویس ... خوشبختانه الان هم کتابهای فراوانی در دسترس هست هم سی دی های اموزشی تصویزی ... موفق باشی

Last edited:

siamak 156

Registered User
لایک‌ها
7
اینطور نیست
فکر کنم با تعریف هنر مشکل داری

نه دوست من اون دوست عزیز در تایپیک بالا با هنر مشکل نداره فکر کنم نتونست کامل توضیح بده .... دوست من خط به خودی خود یک فن محسوب میشه و کرسی بندی و ترکیب اون بر روی کاغذ یا هر جنس دیگه میشه هنر ... من خوشنویسی میکنم و الف و نون و یایی که من اینجا مینویسم از لحاظ قواعد و اندازه با خطاطی که در هر کجای دیگه مینویسه یکیه چون اندازه و شکل اون یکیه ... فقط زمانی هنر محسوب میشه که با ترکیبی زیبا برروی صفحه نوشته بشه و .... الخ
امیدوارم در این متن کوتاه منظور دوستمون رو رسانده باشم ...

بالا