برگزیده های پرشین تولز

رفع مشکلات و پاسخ به سوالات فنی در حوزه سینما

FarSl-laD

Registered User
لایک‌ها
40
غیر از اینکه دوربین ها متفاوت هستن من فکر میکنم خودشون کیفیت رو پایین میارن حالا دقیقا برای چی مشخص نیست ،شاید به خاطر کم کردن حجم این کارو میکنن،ولی مطمئنم کیفیت رو پایین میارن...

شما الان جدایی نادر از سیمین رو با کیفیت 1080 از نت دانلود کن کاملا متوجه میشی.

agarb98

Registered User
لایک‌ها
179
35 sهستند هر دو ولی نحوه فیلمبردای هر کدوم فرق داره .

gnu

Registered User
لایک‌ها
87
دوربین های آی مکس 500 هزار دلاری باید یه فرقی با دوربین های معمولی داشته باشه. قطعا همین چیزی که شما اشاره کردید درسته. کیفیت فیلمبرداری و تجهیزاتش. الان یه دوربین 35 هزار دلاری قراره وارد بازار بشه که کیفیت چند برابر فول اچ دی و همانند فیلم های هالیوودی است. احتمالا وارد بازار ایران هم می شه. حدس می زنم در بدو ورود شاهد جوگیری های فیلمسازان مون هم باشیم و احتمالا سینمای اکشن رونق می گیره.

یعنی نگاتیو همون نگاتیوه ؟
اگه فرق توی دوربینه خریدش چیز غیر ممکنی نیست برای سینمای ایران . مثلا فیلم یوسف که ۱۲ میلیارد و فیلم مختارنامه که ۲۰ میلیارد خرجش شده دیگه ۵۰۰ هزار دلار که توش گمه
من تو آثار سینمای ایران فقط فیلم برداری ملک سلیمان رو در حد استاندارد جهان دیدم . مدیر فیلم برداری اون فیلم خارجی بود ولی بعید میدونم که تجهیزاتشون رو هم با خودشون آورده باشن

غیر از اینکه دوربین ها متفاوت هستن من فکر میکنم خودشون کیفیت رو پایین میارن حالا دقیقا برای چی مشخص نیست ،شاید به خاطر کم کردن حجم این کارو میکنن،ولی مطمئنم کیفیت رو پایین میارن...

شما الان جدایی نادر از سیمین رو با کیفیت 1080 از نت دانلود کن کاملا متوجه میشی.

همه سینما گرا میخوان کیفیت فیلمشونو بالا ببرن اونوقت شما میگی پایین میارن ؟

35 sهستند هر دو ولی نحوه فیلمبردای هر کدوم فرق داره .

بیشتر توضیح بدید لطفا

FarSl-laD

Registered User
لایک‌ها
40
همه سینما گرا میخوان کیفیت فیلمشونو بالا ببرن اونوقت شما میگی پایین میارن ؟

شما فیلم های ایرانی رو تو 2تا سی دی میخری یا نهایتش رو یه دی وی دی،میخوای همون کیفیتی رو بهت بده که فیلم های خارجی رو بلوری دارن ؟

hesam 63

Registered User
لایک‌ها
899
اتفاقا من فکر می کنم تجهیزات شونو با خودشون میارن. الان مجید مجیدی داره از سه تا برنده اسکار برای فیلمش استفاده می کنه . ( جلوه های ویژه، فیلمبردار و اگه اشتباه نکنم طراحی صحنه ) بهترین های دنیا با تجهیزات داخل ایران قطعا نمی تونن کار کنن. مجیدی اگه از بازیگرای داخلی استفاده نمی کرد کار در حد فیلم های پرخرج هالیوودی می شد.
درباره فیلمبرداری هم زیاد اطلاعی از نوع نگاتیو ندارم ولی نمی دونم چرا تهیه کننده های خصوصی حاضر به ریسک خرید تجهیزات دست اول نیستن. تو ایران برای اولین بار تو اخراجی های 3 از دوربین رد استفاده شد. البته یادگیری و کار با بعضی از دوربین ها هم مشکله. دوربینی که تو سریال تا ثریا استفاده شد یه دوربین 5 میلیون تومنی بود که کیفیت خیلی عالی داشت ولی من شنیدم کار با اون سخته. خیلی از قدیمی های این کار هم حاضر نیستن با تجهیزات جدید و حتی دیجیتال کار کنن.

gnu

Registered User
لایک‌ها
87
شما فیلم های ایرانی رو تو 2تا سی دی میخری یا نهایتش رو یه دی وی دی،میخوای همون کیفیتی رو بهت بده که فیلم های خارجی رو بلوری دارن ؟

تو سینما هم پخش میشه از رو سی دی پخش میکنن ؟ تو تلویزیون هم از رو سورس سی دی پخش میکنن ؟!

اتفاقا من فکر می کنم تجهیزات شونو با خودشون میارن. الان مجید مجیدی داره از سه تا برنده اسکار برای فیلمش استفاده می کنه . ( جلوه های ویژه، فیلمبردار و اگه اشتباه نکنم طراحی صحنه ) بهترین های دنیا با تجهیزات داخل ایران قطعا نمی تونن کار کنن. مجیدی اگه از بازیگرای داخلی استفاده نمی کرد کار در حد فیلم های پرخرج هالیوودی می شد.
درباره فیلمبرداری هم زیاد اطلاعی از نوع نگاتیو ندارم ولی نمی دونم چرا تهیه کننده های خصوصی حاضر به ریسک خرید تجهیزات دست اول نیستن. تو ایران برای اولین بار تو اخراجی های 3 از دوربین رد استفاده شد. البته یادگیری و کار با بعضی از دوربین ها هم مشکله. دوربینی که تو سریال تا ثریا استفاده شد یه دوربین 5 میلیون تومنی بود که کیفیت خیلی عالی داشت ولی من شنیدم کار با اون سخته. خیلی از قدیمی های این کار هم حاضر نیستن با تجهیزات جدید و حتی دیجیتال کار کنن.

خب مسلمن برای تهیه کننده خصوصی توجیه اقتصادی نداره ولی پروژه های دولتی که گفتم براشون خریدن یه دوربین ۵۰۰ هزار دلاری کاری نداره .

پ.ن : فیلم برداری ثریا خیلی مزخرف بود منظورم زوایای دوربین و میزانسن هاشه
از لای خشتک یارو فیلم برداری میکرد به اسم خلاقیت در کارگردانی :|

Paranoid Android

همکار بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
164
یه سؤال نرم‌افزاری داشتم. من یه فایل صوتی دارم که Audio Commentary یک فیلمه. یک فایل تصویری هم دارم که خود فیلمه(!). حالا من اگه بخوام این فایل تصویری رو با صدای اون فایل صوتی اجرا کنم، به طوری‌که خودش تنظیم بشه و همزمان با هم اجرا بشه، که بتونم مثل یک دی‌وی‌دی، فیلم رو با Audio Commentary ببینم، باید چه کار کنم؟ تا الآن کاری که می‌کردم این بود؛ یه مقدار خلاقیت به خرج دادم و هر دو فایل رو در دو پنجره‌ی جداگانه باز کردم و با چند بار Play و Stop سعی کردم با هم سینک بشن، ولی ایرادش اینه که وقتی که سینک شد دیگه تا دو ساعت نمی‌تونی Stop کنی برای خوردن یه لیوان آب یا یه ثانیه هوا عوض کردن(!) چون اون‌وقت هر بار باید دوباره سینک‌شون کنی! مگه اینکه سرعتت خیلی قوی باشه و هر دو رو دقیقا تو کمتر از یک ثانیه Play کنی، که خب شدنی نیست. حالا می‌خوام ببینم نرم‌افزاری هست که موقع اجرای یک فایل تصویری بشه صداشو از یک فایل دیگه لود کرد و همزمان فیلم رو با اون فایل صوتی Commentary پخش کرد؟

یک دنیا ممنون می‌شم اگه کسی بلده راهنمایی‌م کنه.

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
@Paranoid Android
1 - فرمت فایل صوتی و تصویری چیه؟
2 - وقتی با هم Sync میکنید آیا بازم در طول پخش ناهماهنگی بوجود میاد یا نه؟منظورم اینه که فقط برای شروع فیلم این ناهماهنگی وجود داره یا مربوط میشه به کل فیلم؟

//

خوب من فعلا یه راه حل به شما میگم هرچند که راه حل استانداردی نیست.شما تست کنید ببینید جواب میده یا نه.
برای تست به نرم افزار PotPlayer احتیاج دارید.(این نرم افزار رو همون برنامه نویس KMPlayer درست کرده).شاید توی KMPlayer هم همین تنظیمات باشه ولی من روی سیستمم KMPlayer نیست
اگه روی سیستمتون ندارید از اینجا دانلود کنید:

وقتی فایل تصویری رو اجرا کردید برید به این قسمت و فایل صوتی رو باز کنید:

79415972721049094206.gif

حالا کلید A رو بزنید تا این منو براتون بیاد.حالا فایل صوتی رو انتخاب کنید.(اگه پیش فرض پخش نشد)

03871138836344595612.gif

برای جلو و عقب بردن فایل صوتی هم این راه رو امتحان کنید.کلید میانبرش رو میتونید توی تصویر ببینید:

11967824336741937255.gif

hadi68

کاربر فعال سینما
کاربر فعال
لایک‌ها
27
اگه فایل تصویری Mkv باشه دست بازه. می‌شه همه‌چی رو با همه چی قاطی کرد. مثلاً یه نرم‌افزار هست به اسم MKVTOOLNIX یا یه همچین چیزی که خودم تا حالا باهاش کار نکردم اما می‌دونم که می‌شه باهاش این کار رو کرد. اگه نصب کردی و به مشکل خوردی بگو از بچه‌ها نحوه‌ی کارش ر بپرسم.
یه راه دیگه هم هست این رو هم خودم امتحان نکردم. نرم‌افزار ConvertxtoDVD رو می‌گیری اونجا، هم می‌شه زیرنویس اضافه کرد و هم فایل صوتی. فقط تهش دی وی دی بهت تحویل می‌ده و فایل صوتی هم فکر کنم باید فرمت خاصی باشه. (مثلاً dts رو فکر کنم قبول کنه)
حالا بگو فایلت چه فرمتی داره. خودم راه حل دقیقش رو در میارم بهت می‌گم.

Paranoid Android

همکار بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
164
@Paranoid Android
1 - فرمت فایل صوتی و تصویری چیه؟
2 - وقتی با هم Sync میکنید آیا بازم در طول پخش ناهماهنگی بوجود میاد یا نه؟منظورم اینه که فقط برای شروع فیلم این ناهماهنگی وجود داره یا مربوط میشه به کل فیلم؟

1 - m4a ـ mkv
2 - نه خوشبختانه این یکی داخل خود تورنت فیلم بوده و کاملا با فایل تصویری هماهنگه.

خوب من فعلا یه راه حل به شما میگم هرچند که راه حل استانداردی نیست.شما تست کنید ببینید جواب میده یا نه.
برای تست به نرم افزار PotPlayer احتیاج دارید.(این نرم افزار رو همون برنامه نویس KMPlayer درست کرده).شاید توی KMPlayer هم همین تنظیمات باشه ولی من روی سیستمم KMPlayer نیست
اگه روی سیستمتون ندارید از اینجا دانلود کنید:

واقعا دستت درد نکنه. من روی همین KMPlayer آزمایش کردم و خوشبختانه همچین گزینه‌ای داشت، در همون منوی Open یک گزینه‌ی Load External Audio بود که با کمک اون تونستم مشکل رو حل کنم. باورت نمیشه چقدر خوشحال شدم وقتی دیدم درست شده! واقعا عالیه! خیلی راحت هم میشه سوئیچ کرد بین Audioها.

اگه فایل تصویری Mkv باشه دست بازه. می‌شه همه‌چی رو با همه چی قاطی کرد. مثلاً یه نرم‌افزار هست به اسم MKVTOOLNIX یا یه همچین چیزی که خودم تا حالا باهاش کار نکردم اما می‌دونم که می‌شه باهاش این کار رو کرد. اگه نصب کردی و به مشکل خوردی بگو از بچه‌ها نحوه‌ی کارش ر بپرسم.
یه راه دیگه هم هست این رو هم خودم امتحان نکردم. نرم‌افزار ConvertxtoDVD رو می‌گیری اونجا، هم می‌شه زیرنویس اضافه کرد و هم فایل صوتی. فقط تهش دی وی دی بهت تحویل می‌ده و فایل صوتی هم فکر کنم باید فرمت خاصی باشه. (مثلاً dts رو فکر کنم قبول کنه)
حالا بگو فایلت چه فرمتی داره. خودم راه حل دقیقش رو در میارم بهت می‌گم.

مرسی هادی، فعلا مثل اینکه مشکل حل شد. ببخشید خلاصه!

HoP جان، اسم شما رو نمی‌دونم، ولی خیلی ارادت دارم. ممنون از کمک هر دو دوست عزیزم. یه روزی جبران کنم! :wub:

slayer2012

Registered User
لایک‌ها
1
سلام کسی از دوستان میدونه مشکل من از کجاست؟
من فیلم دانلود میکنم ولی از هر سایتی زیر نویس میگیرم و با هر پلیری که اجرا میکنم به صورت قر قاطی و انگلیسی زیر نویس نشون میده در حالی که کسای دیگه همون زیر نویس رو گفتن فارسی هست و سالمه.مشکل از کجاست؟

peyman_sh

Registered User
لایک‌ها
206
من فیلم دانلود میکنم ولی از هر سایتی زیر نویس میگیرم و با هر پلیری که اجرا میکنم به صورت قر قاطی و انگلیسی زیر نویس نشون میده در حالی که کسای دیگه همون زیر نویس رو گفتن فارسی هست و سالمه.مشکل از کجاست؟

این که دیگه خیلی راحته شما ویندوز رو درست فارسی نکردید طریقه صحیح فارسی کردن رو تز تو نت ببینین حسش نیست توضیح بدم

helijoop

Registered User
لایک‌ها
969

سلام
شما اگر KMPlayer نصب کنید و برید به قسمت تنظیمات و پارامتر زیر را ست کنید مشکلتون حل میشه، ویندوز را هم در ابتدا دست نزنید و در همین جالتی که هست بذارید باشه ...

slayer2012

Registered User
لایک‌ها
1
سلام
شما اگر KMPlayer نصب کنید و برید به قسمت تنظیمات و پارامتر زیر را ست کنید مشکلتون حل میشه، ویندوز را هم در ابتدا دست نزنید و در همین جالتی که هست بذارید باشه ...

یه دنیا ممنون دوست عزیز.مشکل همین بود حتی تو پلیر های دیگه هم جواب داد.:happy:

slayer2012

Registered User
لایک‌ها
1
دوستان عزیز.یه سوال دیگه هم دارم.کسی برنامه ای میشناسه که باهاش بشه یه تیکه از فیلم رو حذف کرد(سانسور) که کار باهاش راحت باشه و کیفیت و حجم فیلم رو تغییر نده.
اخه یه موقع یه فیلم خیلی قشنگه و ادم میخواد با خانواده ببینه ولی یه دقیقه اخر کل 2 ساعت فیلم رو خراب میکنه:D

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
دوستان عزیز.یه سوال دیگه هم دارم.کسی برنامه ای میشناسه که باهاش بشه یه تیکه از فیلم رو حذف کرد(سانسور) که کار باهاش راحت باشه و کیفیت و حجم فیلم رو تغییر نده.
اخه یه موقع یه فیلم خیلی قشنگه و ادم میخواد با خانواده ببینه ولی یه دقیقه اخر کل 2 ساعت فیلم رو خراب میکنه:D

بله،میشه اینکار رو کرد.البته با mkv یه مقدار مشکل خواهید داشت ولی avi رو راحت میتونید انجام بدید.
برنامه ی Avidemux رو دانلود کنید:
فیلم رو بندازید! توی برنامه.یه چند ثانیه ای طول میکشه تا آماده بشه
تا قبل از قسمت مورددار!! برید جلو و قبل از وقوع صحنه!! این دکمه رو کلیک کنید.حالا یه مستطیل آبی میاد روی Timeline

Lyf.gif

برید به منوی فایل و این قسمتی رو که انتخاب کردید Save کنید.
فقط یه نکته ی مهم
تنظیمات سمت چپ اینطوری باشه:
Video و Audio در حالت Copy
قسمت Output Format رو مطابق فرمت فیلم تنظیم کنید.یعنی اگه avi هست AVI Muxer رو انتخاب کنید و ...

Jyf.gif

بعد که Save کردید برید به بعد از قسمت مورد دار!! و این دکمه رو بزنید(با حرف A مشخص شده)

Hyf.gif

بعد انتهای فیلم هم دکمه ی دومی (هون که اولین بار کلیک کردید و با حرف B مشخص شده) رو بزنید و این قسمت رو هم Save کنید.
حالا قسمت اولی رو که ذخیره کردید از منو فایل باز کنید.بعد قسمت دوم رو از منوی فایل و گزینه ی Append اضافه کنید.حالا یه بار دیگه Save کنید.تمام

Kyf.gif

نکات اضافه:
1 - با نرم افزارهای دیگه هم میشه اینکار رو کرد مثه این نرم افزار:

2 - اگه mkv رو بندازید توی برنامه موقع جلو عقب بردن فیلم اون ماسماسک!! کار نمیکنه.یعنی فیلم عقب جلو میره اما اون فلش که باهاش فیلم رو عقب جلو میبری همونجا ثابت وامیسته.
شاید تو ورژن های جدید پشتیبانی از mkv کامل تر شده باشه.ورژن من یه مقدار قدیمی هستش.شاید هم توی نرم افزارهای دیگه مثه نرم افزار بالایی مشکلی نداشته باشه.من تست نکردم.

3 - اگه فیلم موردهای! زیادی داشت باید این عمل کات کردن رو چندبار انجام بدید.

4 - تا جاییکه من اطلاع دارم نمیشه یه قسمت از فیلم رو بدون تبدیل مجدد یا به اصطللاح re-encode شطرنجی کرد.یعنی فقط میتونید صحنه ی نامناسب رو کامل بیرون بیارید و نمیتونید شطرنجی کنید.

5 - به اینکاری که انجام دادیم! میگن:
cut video without re-encoding
اگه همین رو توی گوگل سرچ بزنید میتونید مطالب مختلفی در موردش مطالعه کنید

6 - موفق باشید و از فیلم دیدن لذت ببرید :D ;)

Last edited:

slayer2012

Registered User
لایک‌ها
1
مرسی دوست عزیز.شرمنده کردین بنده رو انقدر توضیح کاملی دادید
در این حالت راهی هست که بشه از زیرنویس هم استفاده کرد ؟

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
مرسی دوست عزیز.شرمنده کردین بنده رو انقدر توضیح کاملی دادید
در این حالت راهی هست که بشه از زیرنویس هم استفاده کرد ؟

خواهش میکنم.انجام وظیفه بود.
ببینید چون یه قسمت از فیلم کات داده میشه زمانبندی فیلم بعد از اون کات بهم میخوره.یعنی تا قبل از کات مشکلی نداره و هماهنگه.(اگه زیرنویس هماهنگ باشه)
شما باید بصورت دستی و با نرم افزارهای ادیت زیرنویس،زمانبندی زیرنویس رو درستش کنید.نرم افزار Subtitle Edit رو دانلود کنید:
زیرنویس فیلم رو لود کنید.(فایل srt معمولا هستش)
ببینید کجا محل کات صحنه هستش.زیرنویسهای اون قسمت رو حذف کنید(اگه زیرنویس داره).بعد از اون قسمت تا پایان فیلم رو انتخاب کنید و از منوی Synchronization -> Adjust Time زمان رو بیارید عقب
(ممکنه اسم منوها کمی تفاوت داشته باشه چون نرم افزار الان روی سیستمم نیست که دقیق بگم).در آخر زیرنویس رو ذخیره کنید.
نرم افزارهای پخش فیلم هم یه قسمت واسه عقب/جلو بردن زیرنویس دارن.البته این عقب/جلو بردن فقط در حین پخش فیلم هستش و مثه روش بالا دائمی نیست.

با زیرنویس های sub/idx خیلی راحت نمیشه کار کرد.میشه اونها رو عقب/جلو برد اما حذف کردن و تغییرات متن رو نمیشه انجام داد.یعنی ارزش وقت گذاری نداره.
موفق باشید

mahdi 2012

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام من با نرم افزار Avidemux وژن 2.5 یک فیلم با فرمت mkv رو دارم سانسور میکنم ولی یه جاهایی از فیلم که بریده میشه یه لحظه گیر میکنه و رد میشه.خروجی که میگیرم همون جاهایی که گیر میکرد دوباره گیر میکنه و یه لحظه مکث داره باید چه کار کنم

mahdi 2012

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام من با نرم افزار Avidemux وژن 2.5 یک فیلم با فرمت mkv رو دارم سانسور میکنم ولی یه جاهایی از فیلم که بریده میشه یه لحظه گیر میکنه و رد میشه.خروجی که میگیرم همون جاهایی که گیر میکرد دوباره گیر میکنه و یه لحظه مکث داره باید چه کار کنم

کسی نبود؟

بالا