برگزیده های پرشین تولز

روز جهانی IPv6

brainsore

Registered User
تاریخ عضویت
1 مارس 2008
نوشته‌ها
5,886
لایک‌ها
3,189
محل سکونت
دور
اولین آزمایش واقعی بر روی عملکرد IPv6 در روز ۱۸ خرداد (هشتم ماه ژوئیه) امسال در جهان به مرحله اجرا در خواهد آمد. شرکت های بزرگی مانند Facebook، Google و Yahoo آمادگی خود را برای مشارکت در این آزمون بزرگ اعلام کرده اند. شرکت کنندگان در این آزمون، باید ترافیک IPv6 را بر روی سایت اصلی خود پشتیبانی کنند.
کمتر از ۵% از نشانی های IPv4 در جهان باقی مانده است که پیش بینی می شود در مدت زمان کوتاهی مصرف شده و بکار گرفته شوند. در استاندارد IPv4، نشانی ها از نوع ۳۲ بیتی هستند و در نتیجه بیشتر از ۴/۳ میلیارد نشانی IP منحصر بفرد نمی توان داشت. ولی در استاندارد IPv6، نشانی ها از نوع ۱۲۸ بیتی هستند و می توان تقریباً به تعداد نامحدود (۲ به توان ۱۲۸) نشانی IP داشت.
در حال حاضر، ترافیک اینترنت از نوع IPv6 تنها یک دوازدهم از یک درصد کل ترافیک جهان را شامل می شود. یقیناً در روز جهانی IPv6 شاهد افزایش این ترافیک خواهیم بود. این اتفاق، آزمایش خوبی خواهد بود که عملکرد IPv6 را بر روی سایت های پر ترافیکی مانند Google بررسی کرد.
پیش بینی می شود در این روز، درصد بسیار اندکی از کاربران (حدود ۰/۰۵ درصد) مشکل دسترسی به این سایت ها را داشته باشند. این مشکلات به دلیل تنظیمات نا صحیح کامپیوتر کاربران و یا رفتارهای پیش بینی نشده تجهیزات شبکه خواهد بود.
این روز برای شرکت های بزرگی مانند Google و Facebook نیز مهم است. تا کنون این شرکت ها، ترافیک IPv6 خود را از طریق نشانی های خاص و جداگانه، پشتیبانی و سرویس دهی می کردند. ولی در روز IPv6، ترافیک اصلی و سنگین سایت های این شرکت، باید IPv6 را پشتیبانی کنند.
شرکت کنندگان در این آزمون جهانی، باید ترافیک IPv6 را در کنار ترافیک IPv4 بدون بکارگیری راه حل های میانبر
(مانند DNS White-listing)، پشتیبانی کنند. هر کاربری که نشانی IPv6 دارد باید بتواند به سایت این شرکت ها دسترسی پیدا کند.
به تدریج شاهد افزایش فشارهایی از سوی مقامات دولتی برخی کشورها برای بکارگیری و اعمال هر چه سریعتر استاندارد IPv6 هستیم. ارتش آمریکا، تمام شرکت های پیمانکار خود را وادار ساخته است تا از IPv6 بر روی سایت های اصلی خود استفاده کنند. سازمان برنامه و بودجه دولت آمریکا نیز از ادارات فدرال این کشور خواسته است که تا پاییز سال ۲۰۱۲، بر روی سایت های عمومی خود، از هر دو استاندارد پشتیبانی کنند.

پ.ن: اینجا هم نوشته که احتمالا بعضی ها باید روترهاشون را عوض کنن. الان سوال برای من پیش اومد که تکلیف روترهای ما چی میشه؟ سازگار هستن یا نه؟ اگه نیستن که بندازیمشون به ملت بره! صلا این تغییرات به ایران هم میرسه سریعا؟
 
بالا