برگزیده های پرشین تولز

سهم هر برند گوشی موبایل در بازار ایران چقدر است؟

Ava98

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
20 اکتبر 2020
نوشته‌ها
32
لایک‌ها
29
سن
25
طی 12 ماه گذشته، بیش از 15 میلیون گوشی موبایل وارد کشور شده‌اند و در این میان برخی از برندهای موبایل سهم بیشتری را در بازار به خود اختصاص می‌دهند. این مسئله تا حد زیادی به میزان محبوبیت و قیمت تلفن‌های همراه وابسته می‌باشد. بیشترین گوشی‌هایی که وارد ایران شده‌اند شامل سامسونگ، شیائومی و نوکیا می‌شود. بدین صورت که در طی سال اخیر، از پاییز 98 تا 99، ۶ میلیون و ۹۸۷ هزار دستگاه موبایل سامسونگ به کشور وارد شده و سهم این برند را در بازار ایران به 48 درصد رسانده است. در این میان، میزان فعال سازی گوشی‌های موبایل سامسونگ نیز ۴ میلیون و ۸۳۹ دستگاه گزارش شده است.


پس از سامسونگ برندهای شیائومی، نوکیا و هواوی به ترتیب 18، 15 و 10 درصد از بازار ایران را به خود اختصاص داده‌اند. حتما از خود می‌پرسید که گوشی‌های اپل که در طی چندین سال اخیر به کررات در دست افراد دیده شده است، چه سهمی در این بازار دارد؟ بر اساس نموداری که از سهم تعدادی واردات برندهای گوشی بازار ایران در ۱۲ ماه گذشته گزراش شده است، گوشی اپل تنها 4 درصد از این نمودار را اشغال می‌کند. اما قابل ذکر است که با وجود سهم اندک اپل در بازار ایران، این برند دارای سهم ارزش 18 درصد می باشد. بعد از اپل نیز گوشی آنر با سهم 2 درصد در نمودار نمایش داده می‌شود.آمار نشان می‌دهد که میزان سهم هر برند گوشی در بازار لزوما برابر با سهم فعال سازی آن‌ها نمی‌باشد. به عنوان مثال سهم فعال کردن گوشی‌های سامسونگ در 12 ماه گذشته در ایران، ۵۲ درصد بوده و سایر برندها مانند شیائومی و اپل به ترتیب ۱۹ و 5 درصد بوده و سهم فعال سازی نوکیا و هواوی هر دو 11 درصد گزارش شده است.


هر کدام از برندها چه سهمی را در ارزش بازار ایران دارند؟
همانطور که پیش‌تر گفته شد، اپل تنها 4 درصد از بازار ایران را به خود اختصاص می‌دهد. اما با این وجود، این برند دارای سهم 18 درصدی در ارزش بازار می‌باشد. بنابراین می‌توان این طور نتیجه‌گیری کرد که سهم ارزش بازار هر تلفن همراه، ارتباطی به تعداد وارد شده آن به کشور ندارد. به عنوان مثال، تعداد گوشی‌های اپل وارد شده به کشور (۵۳۷ هزار معادل 4 درصد از سهم بازار) بسیار کم‌تر از گوشی‌های نوکیا (۲ میلیون و ۲۸۱ هزار معادل 15 درصد از سهم بازار) می‌باشد. اما بر اساس آمار ذکر شده، سهم ارزش بازار برند اپل 18 درصد و برند نوکیا 2 درصد می‌باشد. در این نمودار این بار هم سامسونگ و شیائومی سهم بیشتری نسبت به اپل، به ترتیب 48 و 20 درصد، دارند. سهم هواوی در ارزش بازار ایران نیز 10 درصد گزارش شده است.


میزان واردات تلفن های همراه در ماه‌های سال اخیر چقدر بوده است؟
مجموع تمامی گوشی‌ های موبایلی که در 12 ماه گذشته وارد کشور شده اند، 15.16 میلیون می‌باشد که در این میان، تعداد واردات گوشی در دی ماه 98 به بیشترین تعداد خود (1.73میلیون) رسیده است. پس از آن بیشترین تعداد واردات گوشی موبایل 1.72 میلیون در تیر ماه 99 صورت گرفته است. تعداد گوشی‌های مسافری، یعنی آن‌هایی که مسافران از کشورهای خارجی به ایران آورده‌اند، نیز در ماه دی و تیر 200 هزار و 50 هزار بوده است. بیشترین میزان واردات گوشی‌های مسافری در ماه اردیبهشت سال 99 صورت گرفته است که تعداد آن به بیش از 200 هزار دستگاه می‌رسد. تعداد گوشی‌های وارد شده در فروردین ماه 99 کمتر از ۴۰۰ هزار است که دلیل آن تعطیلات سال نو می‌باشد.

در مدت زمانی نزدیک به ۴ ماه، بانک مرکزی ارز واردات موبایل را تخصیص نمی‌کرد. یعنی ارز تنها به شرکت‌های کمی تخصیص داده می‌شد. این سیر نوسانی واردات گوشی در نهایت باعث شد که در ماه آبان تنها ۹۷۰ هزار دستگاه تلفن همراه وارد کشور شود و واردات گوشی‌های مسافری نیز به حداقل میزان خود برسد. در ماه شهریور بیشترین میزان فعال سازی گوشی (۱/۵۳ میلیون دستگاه) و در فروردین ماه کم‌ترین این میزان (۷۷۰ هزار دستگاه) را شاهد بودیم. همچنین بیشترین میزان فعال‌سازی گوشی مسافری در اردیبهشت سال 99 معادل کمتر از ۲۰۰ هزار دستگاه گزارش شده است.

با مشاهده آمار جهانی گزارش شده در باب گوشی های موبایل و مقایسه آن با آمار ایران می‌توان به نکاتی که در دادمه ذکر شده است پی برد:

در طی دو سال گذشته، سهم بازاری برند سامسونگ در هیچ کشوری به بیش از 22 درصد نرسیده است. این در حالی است که سامسونگ حدود یک دوم از سهم بازار موبایل ایران را دربردارد.

در میان برندهای گوشی، 7 عدد از آن‌ها 80 درصد از سهم بازار جهان را به خود اختصاص داده‌اند. اما در ایران تنها 5 برند گوشی حدود 97 درصد از این سهم را دربر می‌گیرند.

سامسونگ نه تنها در ایران، بلکه در سایر کشورها نیز محبوبیت زیادی داشته و به میزان زیادی به کشورهای مختلف وارد می‌شود. اما برندهای دیگری مانند نوکیا، با این که در ایران در دست افراد بسیاری دیده می‌شود، اما دارای سهم چندانی در بازار موبایل جهان نمی‌باشد.

منبع: سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز
 
بالا