برگزیده های پرشین تولز

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

rezafarhang54

Registered User
لایک‌ها
214
شما اگه کد بورسی بگیری ا طریق حساب آنلاین کارگزاری ، میتونی خرید یا فروش بکنی
اون تیکه سبز رنگ رو نفهمیدم
ولی اگه منظورتون اینه که خودم صندوق دارم ، بله حدود 60% کل سبد بورسی بنده صندوق و بقیه یعنی 40% سهام مستقیم شرکت هاست
من خودم ی ساله هستم تو بورس.دارا یکم شش تومن گرفتم میخواستم ایندفعه برا چن تا زیر سن 18 هم بنویسم مشکل فروش پیش نمیاد درسته؟اگ میشه چ صورت میتونم بفروشم؟ قسمت اخرم منظورم این بود شمام دارا یکم گرفتید؟کلا بریم سمت ای تی اف ها؟

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
من خودم ی ساله هستم تو بورس.دارا یکم شش تومن گرفتم میخواستم ایندفعه برا چن تا زیر سن 18 هم بنویسم مشکل فروش پیش نمیاد درسته؟اگ میشه چ صورت میتونم بفروشم؟ قسمت اخرم منظورم این بود شمام دارا یکم گرفتید؟کلا بریم سمت ای تی اف ها؟
من دارا نگرفتم چون اطلاعاتی از اون ندارم
قطعا از نظر من ETF ها ارزشمند هستن و 60% پرتفوی من رو به خودشون اختصاص دادن
البته اگه دیدمعاملاتیتون کوتاه مدت و میان مدته ، صندوق خوب نیست
ولی اگه دیدتون 1 سال به بالا هستش ، صندوق ها با ارزش هستن

کلا صندوق های ETF خرید و فروششون با هم فرقی نداره . مثل سهام عادی شرکت ها اقدام به خرید و فروش میکنید

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
یه سوال هم یکی از دوستان خارج از پی تی از من پرسیده بود در رابطه با اینکه فرق شرکت سرمایه گذاری با صندوق ETF توی چیه ! اینجا یه توضیحی بدم چون مفیده :

1 - شرکت سرمایه گذاری پرتفوی بورسی و غیر بورسی داره . برای پرتفوی غیر بورسی ارزش گذاری سخته و عدم قطعیت های زیادتری توی اون وجود داره . درصورتی که صندوق ETF تمامی دارایی های اون از اجزای قابل معامله بازار بورس تشکیل شده

2 - NAV صندوق های ETF رو توی TSETMC میزنه ولی NAV شرکت های سرمایه گذاری رو خودتون باید محاسبه بکنید . این مزایا و معایبی داره !
  • برای صندوق مزیتش اینه که به خاطر اینکه NAV صندوق برای همه قابل نمایشه در نتیجه نوسان کمتری پیرامون NAV داره و اگه پول لازم باشید بعد از مثلا 6 ماه ، طی 1 یا 2 هفته صبر و رسیدن قیمت به بالای NAV میتونید یه سود بیشتری هم ببرید از اون طرف هم اگه خیلی پول لازم باشید ، حداکثر تا 10% زیر همون NAV میتونید بفروشید . البته باید دیدتون حداقل 6 ماه باشه که خود NAV رشد بکنه ! عیبش هم اینه که با صندوق نوسان گیری ارزش نداره !
  • برای شرکت سرمایه گذاری با یکم زمان و محاسبه ارزش پرتفوی بورسی و غیر بورسی ( با یکم عدم قطعیت ) میتونید NAV شرکت رو پیدا بکنید . بعد با در نظر گرفتن ضرایبی ، وقتی NAV از میزان مشخصی پایین اومد خرید بکنید و از یه حدی بالاتر رفت بفروشید . از اونجایی که این شرکت ها NAV رو انداخته گردن خودتون ، در نتیجه نوسان بیشتری نسبت به صندوق ها دارن ! مزیتش همین نوسان گیریه که با تکنیکال هم در کنارش خیلی با ارزش میشه ! اما عیبش همون مزیت صندوقه ! یعنی پول لازم باشی ممکنه مجبور باشی زیر NAV رد بکنی بره و اینجا با یکی دو هفته صبر قیمت به NAV نزدیک یا از اون بالاتر نمیره و ممکنه چند ماه طول بکشه !
3 - صندوق ها بر خلاف شرکت های سرمایه گذاری تا اونجایی که اطلاع دارم صرفا اقدام به خرید و فروش سهم میکنن ولی شرکت های سرمایه گذاری با دید مدیریتی اقدام به خرید و نگهداری سهم میکنن . البته خرید و فروش هم دارن ولی اصلی ترین تفاوت صندوق با شرکت سرمایه گذاری همین دید بلند مدت و مزایای جانبی برای شرکت هستش . در نتیجه ممکنه سهام یکی از شرکت های بورسی شرکت سرمایه گذاری ای که سهمش رو دارید و جلوی چشمتونه روز به روز آب بشه و شرکت اقدام به فروش نکنه یا حتی خرید هم بکنه ! در نتیجه توی خرید شرکت های سرمایه گذاری باید به ترکیب پرتفوی شرکت های بورسی نگاه بکنید که از شرکت های زیان ده سهم زیادی رو نداشته باشه . البته اگه شرکتی زیان انباشته داره ولی عملیاتش سود ده شده رو اگه توی سبدش داشته باشه ایراد نداره ولی اگه شرکت زیان انباشته داشته باشه و عملیاتش هم زیان ده باشه و روز بروز هم سرفصل هزینه های مالی شرکت زیاد شده باشه و این شرکت هم سهم زیادی توی پرتفوی بورسی شرکت سرمایه گذاری داشته باشه ، این یه زنگ هشدار میتونه باشه که من خودم از اون دوری میکنم ولی ممکنه اون شرکت دارایی های با ارزشی داشته باشه که بعد از یه تجدید ارزیابی ، کلی منفعت ایجاد بکنه ولی من دوست ندارم بر این اساس سهام داری بکنم
sm184.gif

4 - هم صندوق ها و هم شرکت های سرمایه گذاری هوشمند هستن ولی هوشمندی شرکت های سرمایه گذاری به خاطر سرمایه بسیار بالا و همینطور مدیریت قدرتمند تر از صندوق ها چیزایی رو میبینه که اون صندوق شاید نبینه ! توی همون مثال شرکت زیان ده ، داشتن اون سهم به خاطر حماقت مدیران شرکت نیست بلکه به خاطر چیزیه که میدونن و صندوق یا ما نمیدونیم ! مگه اینکه اون شرکت سرمایه گذاری هدفش یکسری منافع خارج از شرکت و مواردی باشه که با منفعت مالی برای سهام داری اون شرکت در تضاد باشه !

5 - شرکت سرمایه گذاری هرچی پرتفوی غیر بورسیش بیشتر باشه ، شفافیتش کمتر میشه و من خودم علاقه ای به این مدل شرکت ها ندارم مگه اینکه شرکت غیر بورسیش رو بشناسم و بدونم عملکردش حدودا چطوریه . این شناخت هم فقط به واسطه اینکه کار و تخصص خودم چی باشه ممکنه !
eanz.gif

6 - بعضی شرکت های سرمایه گذاری ، در پرتفوی غیر بورسی خودشون ، سهام صندوق های سرمایه گذاری غیر ETF رو هم دارن . صندوق های خارج از بورس هم عمدتا بازدهی خیلی بیشتری از صندوق های ETF دارن ! من خودم چون حوصله پراکندگی رو ندارم و دوست دارم سرمایمو جلو چشمم توی یه صفحه ببینم ، در نتیجه سمت صندوق های غیر بورسی نمیرم :p . همینجا خریدمو میکنم تازه اونایی که همچین صندوق هایی دارن NAV فاصله بیشتری از قیمت سهم میگیره در نتیجه خریدهای جذاب تری رقم میزنه
f2k6er6pvtcdun11ioqr.gif

rittux

Registered User
لایک‌ها
710
دوستان 2 تا صندوق درآمد ثابت (به غیر از امین آشنا، اینجا کمی پول گذاشتم) که غیر حضوری و به صورت اینترنتی همه کارهاش رو بشه انجام داد و معتبر (!؟) هم باشند میشه معرفی کنید؟ تاکید بر غیر حضوری بودن مراحل هست و استراتژی پرداخت مدلی باشه که سر ماه NAV صندوق ریست بشه با پرداخت ثابت ماهانه مشابه امین آشنا. بعضی صندوق ها مینویسن غیر حضوری ولی پیگیری که میکنی میبینی نیاز به احراز هویت حضوری یا مراجعه به بانکی به خصوص دارند.

all4u2

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
573
دوستان برای استفاده از این صندوقها باید چیکار کرد؟
بعد چقدر هزینه کرد؟
انلاین و بدون حضور میشه؟
مثلا برای بانک انصار یا قوامین؟
سودش چطوری هست؟اخر هر ماه واریز میشه؟
هر موقع خواستیم میتونیم هزینه ای که برای صندوق کردیم برداریم یا نه؟

all4u2

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
573
دوستان 2 تا صندوق درآمد ثابت (به غیر از امین آشنا، اینجا کمی پول گذاشتم) که غیر حضوری و به صورت اینترنتی همه کارهاش رو بشه انجام داد و معتبر (!؟) هم باشند میشه معرفی کنید؟ تاکید بر غیر حضوری بودن مراحل هست و استراتژی پرداخت مدلی باشه که سر ماه NAV صندوق ریست بشه با پرداخت ثابت ماهانه مشابه امین آشنا. بعضی صندوق ها مینویسن غیر حضوری ولی پیگیری که میکنی میبینی نیاز به احراز هویت حضوری یا مراجعه به بانکی به خصوص دارند.
اگه پیدا کردید لطفا به منم بگید

rittux

Registered User
لایک‌ها
710
اگه پیدا کردید لطفا به منم بگید

پیگیری نکردم حقیقتش. مبلغ مورد نظر رو به جای «درآمد ثابت» گذاشتم توی 3 صندوق «سهامی». به عبارتی فعلا به طور موقت بیشتر سپرده های بانکی که از قبل داشتم رو بیرون آوردم و تقسیم به 4 کرده و در 4 صندوق (1 درآمد ثابت امین آشنا + 3 سهامی سهم آشنا، حافظ، ثروت آفرین) گذاشتم. البته صندوق های سهامی تابع شاخص بورس هستند و ریسک ضرر در اصل پول (در صورت اصلاح شاخص و یا ریزش) وجود داره. از این نظر اگر شما هم چنین تصمیمی داشتید قبلش تحقیق جامع و کافی انجام بدید و ریسک و خطر کاهش پول رو هم در کنار سود خوب احتمالی بسنجید. راجع به پست قبلی (و سوالاتی که داشتید) هم اینجا رو بخونید جواب سوالات نوشته شده.

miladst

Registered User
لایک‌ها
529
شما موردی پیدا کردید؟
رشد سامان غیرحضوریه ولی ثابت نیست... سهامی هست

rittux

Registered User
لایک‌ها
710
شما موردی پیدا کردید؟
رشد سامان غیرحضوریه ولی ثابت نیست... سهامی هست

نه راستش. پیگیری نکردم. گذاشتم صندوق سهامی به جاش.

البته میدونم شما دنبال غیر حضوری هستید ولی کلا جهت اطلاع دوستانی که دنبال درآمد ثابت با ضامن نقدشونگی هستند، صندوق «گسترش» بانک آینده مجدد برای مدت محدودی پذیرش داره. البته حضوریه.

danetey

Registered User
لایک‌ها
367
18ام مبلغ کمی 15تومن صدور زدم توی امین آشنا.143 واحد صادر شد 50هزار هم برگشت زده شد و سرمایه رو 14م 950هزار ثبت کرد.
الان چک میکردم 25ام قیمت صدور ابطال ریست شده و سرمایه رو 14م 300هزار زده با 143 واحد دارایی.
برای این 7روز چقدر میخوان بدن حساب نکردم اما این 650تومن این وسط چی شده نمیدونم

karbar20

Registered User
لایک‌ها
414
18ام مبلغ کمی 15تومن صدور زدم توی امین آشنا.143 واحد صادر شد 50هزار هم برگشت زده شد و سرمایه رو 14م 950هزار ثبت کرد.
الان چک میکردم 25ام قیمت صدور ابطال ریست شده و سرمایه رو 14م 300هزار زده با 143 واحد دارایی.

بدترین صندوق انتخاب کردید و اینکه هیچوقت صدور را نزدیک پایان دوره سود دهی ثبت نکنید.

شما به جای سود 223 هزار ضرر کردید از اصل پولتون و ما بقی پولتون تو پنل خودتون می تونید در قسمت سود دهی ببینید که 25 هر ماه ریست میشه و سود به حسابتان میریزند.

AM1N

کاربر فعال بخش فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
4,574
مشکل اینجاست که شما تو قیمت بالا صدور زدین. nav صدور و ابطال 18 ام رو با 25 ام مقایسه کنید متوجه منظورم میشید.
قیمت ابطال 18 ام به ازای هر واحد 43675 ریال بوده ولی قیمت نهایی ابطال ( 25 ام ) که مبنای سود دوره شما حساب میشه 29891 ریال بوده.
سود این دوره شما حدود 427 هزار تومن هست که فرداظهر به حسابتون واریز میشه. درواقع شما روی اصل پول حدود 273 هزار ت ضرر کردین.
ضمنا امین اشنا تو دو ماه اخیر بسیار ضعیف عمل کرده و سوددهیش خیلی خیلی ضعیف بوده نسبت به بقیه صندوقهای درامد ثابت.

karbar20

Registered User
لایک‌ها
414
این امین آشنا قیمت آماریش بالا هست ولی ابطالش خیلی پایینه
و اینکه این ماه بورس صعودی بوده تا نزولی ولی افتضاح ترین سود دهی را این ماه به یوزرهاش داده.
من که ابطال زدم کلا پولم در آوردم.
تو اینستاگرام هم با افتخار سود دهی 35 درصد زده و کامنتاش بسته که فحش خور نشن.

danetey

Registered User
لایک‌ها
367
مشکل اینجاست که شما تو قیمت بالا صدور زدین. nav صدور و ابطال 18 ام رو با 25 ام مقایسه کنید متوجه منظورم میشید.
قیمت ابطال 18 ام به ازای هر واحد 43675 ریال بوده ولی قیمت نهایی ابطال ( 25 ام ) که مبنای سود دوره شما حساب میشه 29891 ریال بوده.
سود این دوره شما حدود 427 هزار تومن هست که فرداظهر به حسابتون واریز میشه. درواقع شما روی اصل پول حدود 273 هزار ت ضرر کردین.
ضمنا امین اشنا تو دو ماه اخیر بسیار ضعیف عمل کرده و سوددهیش خیلی خیلی ضعیف بوده نسبت به بقیه صندوقهای درامد ثابت.
جالبه فکر میکردم اصل پول در صندوق های درامد ثابت ضرری نمیکنه.
قصد داشتم توی اندیشه فردا مبلغ بالایی بذارم که احراز هویت حضوری در شهر ما نداشت.
الان جای بهتری هست که ترجیحا احراز اینترنتی باشه؟

AM1N

کاربر فعال بخش فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
4,574
جالبه فکر میکردم اصل پول در صندوق های درامد ثابت ضرری نمیکنه.
قصد داشتم توی اندیشه فردا مبلغ بالایی بذارم که احراز هویت حضوری در شهر ما نداشت.
الان جای بهتری هست که ترجیحا احراز اینترنتی باشه؟
ببینید عموما اصل پول در صندوقهای درامد ثابت مورد ضرر واقع نمیشه ولی شما بدموقع صدور زدین. میشه گفت تو سقف صدور زدین و تو کف سود بهتون تعلق گرفته.
باتوجه به شرایط کرونا درحال حاضر اکثر صندوقها احراز اینترنتی دارن. پیشنهاد میدم هر صندوقی که مدنظرتون هست با پشتیبانی صندوق تماس بگیرید مطمئن باشید یه راهکاری بهتون میدن.
ضمنا تو صندوقها سعی کنید همیشه در هفته اول دوره صدور بزنید.

all4u2

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
573
ببینید عموما اصل پول در صندوقهای درامد ثابت مورد ضرر واقع نمیشه ولی شما بدموقع صدور زدین. میشه گفت تو سقف صدور زدین و تو کف سود بهتون تعلق گرفته.
باتوجه به شرایط کرونا درحال حاضر اکثر صندوقها احراز اینترنتی دارن. پیشنهاد میدم هر صندوقی که مدنظرتون هست با پشتیبانی صندوق تماس بگیرید مطمئن باشید یه راهکاری بهتون میدن.
ضمنا تو صندوقها سعی کنید همیشه در هفته اول دوره صدور بزنید.
دوست عزیز میشه چندتا شو معرفی کنید و راهنمایی کنید
انلاین هم باشه
من اطلاعاتم در این مورد کمه! جالبه بیشتر بانکها نرخ سود رو دارن ۱۸ حساب میکنن که خیلی کنه
الان این صندقها من چندتایی ثبت نام کردم مقلا برای انصار که ! اخرش میگه با مدیر برای احراز هویت تماس بگیرید که حضوری هستش و تو شهر ما نیست و کلا بیخیال شدم
اگه جای مطمعن و انلاین میشناسد و این که میشه الان مثلا ۵۰ میلیون بخرم ماهیانه چقدر به صورت ثابت و بدون ریسک واریزی داره؟ و اگه اصل پول رو بخوام میتونم همون سر ماه پس بگیرم بدون هیچ دردسر و مراجعه حضوری یا خیر

danetey

Registered User
لایک‌ها
367
دوست عزیز میشه چندتا شو معرفی کنید و راهنمایی کنید
انلاین هم باشه
من اطلاعاتم در این مورد کمه! جالبه بیشتر بانکها نرخ سود رو دارن ۱۸ حساب میکنن که خیلی کنه
الان این صندقها من چندتایی ثبت نام کردم مقلا برای انصار که ! اخرش میگه با مدیر برای احراز هویت تماس بگیرید که حضوری هستش و تو شهر ما نیست و کلا بیخیال شدم
اگه جای مطمعن و انلاین میشناسد و این که میشه الان مثلا ۵۰ میلیون بخرم ماهیانه چقدر به صورت ثابت و بدون ریسک واریزی داره؟ و اگه اصل پول رو بخوام میتونم همون سر ماه پس بگیرم بدون هیچ دردسر و مراجعه حضوری یا خیر
صندوق صنعت و معدن اقدام کردم انلاین از طریق ایمیل اکانت فعال شده مونده واریزم از طریق فیش بانکی و صدور
فقط درگاه اینترنتی ندارن ،میتونی با اینترنت بانک هم واریز بزنی.
بازدهی سال قبل ۷۳درصد

all4u2

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
573
صندوق صنعت و معدن اقدام کردم انلاین از طریق ایمیل اکانت فعال شده مونده واریزم از طریق فیش بانکی و صدور
بازدهی سال قبل ۷۳درصد

ممنونم از راهنماییتون

Sent from my iPhone using Tapatalk

all4u2

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
573
بازدهی سال قبل ۷۳درصد
بنده ثبت نام کردم و کد رهگیری داد الان باید چطوری احراز هویت انجام بدم؟ نوشته
جهت ثبت نام نهایی و احراز هویت می‌بایست با مدیریت صندوق تماس بگیرید.
ثبت درخواست صدور و یا ابطال اینترنتی منوط به احراز هویت می‌باشد.؟

danetey

Registered User
لایک‌ها
367
بنده ثبت نام کردم و کد رهگیری داد الان باید چطوری احراز هویت انجام بدم؟ نوشته
جهت ثبت نام نهایی و احراز هویت می‌بایست با مدیریت صندوق تماس بگیرید.
ثبت درخواست صدور و یا ابطال اینترنتی منوط به احراز هویت می‌باشد.؟
از اینجا فرم پذیره نویسی رو پرینت بگیرید و پر کنید. فقط قسمت مشخصات مبلغ واريز رو خالی بذارید.
انتها برگه هم حتما شماره شبا حسابتون رو بنویسید. از صفحه اول شناسنامه + کارت ملی + این فرم اسکن بگیرید (یا با گوشی به صورت واضح جوریه که انگار اسکن شده عکس بگیرید) حجم حدودی 500 تا 1مگ .
هرسه اینارو با کد رهگیری ایمیل کنید به [email protected]
بعد از اینکه اکانتتون رو فعال کنن (برای من 24ساعت شد) یه پیامک حاوی لینک برای تعیین رمز عبور میاد، بعد از اینکار اکانت اماده صدوره
کار بنده 48ساعت کشید چون اول تماس گرفتم گفتن کد رهگیری رو میل کنم ، در جواب میل مدارک بالا رو خواستن. شما یه سره انجام بدین سریعتر میشه.

بالا