منتخب بازارچه

برگزیده های پرشین تولز

طبس

zm.mousa

Registered User
تاریخ عضویت
16 آپریل 2016
نوشته‌ها
4,104
لایک‌ها
6
سن
25
طبس
طبس یا عروس کویر ایران ، طبس یکی از شهرهای قدیمی و زیبای ایران است که به دلیل برخورداری از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بی‌ نظیر یکی از بهترین مقصدهای گردشگری است. در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شهر پهناور و تاریخی با سایت جامع تور کیش همراه شوید.شهرستان طبس یکی از شهرستان‌های استان خراسان جنوبی پهناورترین شهرستان کشور در مرکز ایران است. این شهر پیشتر جزئی از استان یزد بود که در سال 1391 به استان خراسان جنوبی ملحق شد. پیش از سال 1380 طبس جزئی از استان خراسان بزرگ بود.بیشتر مورخان قدمت این شهر را به دوره هخامنشیان نسبت می‌دهند،البته با وجود مستندات که نشان از مربوط بودن آن به دوره پیش از اسلام و دوره ساسانیاست (از زمان بازماندگان سامانیان تا دوره صفوی و ازبک ها این شهرستان مورد حمله و تاخ و تاز اقوام مختلف و طوایف گوناگون قرار گرفته است)، باستان‌ شناسان تاکنون موفق به شناسایی هیچ اثری متعلق به این دوره در شهر طبس نشده‌اند.

اما طبس به دلیل وجود جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعدد مانند بارگاه امامزاده حسین‌ بن موسی‌ کاظم، برادر امام رضا (ع)، باغ گلشن، مزار شیخ ابونصر ایروانی، روستای ییلاقی ازمیغان، سد کریت با قدمتی در حدود 800 سال، طاق مشهور به شاه‌عباس، چشمه‌های آب گرم در کنار معادن ذغال سنگ یکی از خاص‌ ترین و غنی‌ ترین مناطق کشور به حساب می آید. پلیکان و نخل خرما از جمله نمادهای مشهور طبس به شمار می روند.

این شهر در منطقه‌ای با آب و هوای بیابانی واقع شده‌ است. در شرق شهر طبس رشته‌کوه بلندی به نام رشته کوه شتری قرار گرفته که ضلع شرقی چاله بزرگ طبس را تشکیل می‌دهد. معادن غنی ذغال سنگ این شهرستان حاکی از وجود جنگل‌های انبوه و دریاچه‌های بزرگ در گذشته‌های دور در این منطقه می‌باشد. این معادن، طبس را در ردیف یکی از غنی‌ترین مناطق کشور به لحاظ ثروت ملی قرار داده‌ است.

تور کیش
 
بالا