برگزیده های پرشین تولز

مالیات فریلنسری، اینماد و موانع قانون بر سر راه ما

Business plan

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
14,027
درود عزیزان
من و شما مجبوریم قانونی کار کنیم
چون نمی‌تونیم لقمه های بزرگ برداریم
با قرارداد مشکل مالیات و حساب بانکی پیش میاد چون کارفرما برای کم شدن مالیات خودش قرارداد رو به اداره مالیات میده که هزینه بشناسن نده هم با واریز بانکی از حساب رسمی شرکت، حساب ما هم پیدا میشه
بدون قرارداد، کارفرما خیلی راحت پولت رو میخوره و میگه برو دنبال طلبت. البته وقتی که خرش از پل پرید...
خب حالا سوال من اینه
فرض کنید من همه کار میکنم هر خدماتی که مجازی باشه از برنامه نویسی و گرافیک و سئو و طراحی سایت گرفته تا چیزایی که مربوط به دیجیتال مارکتینگ نیست مثل ترجمه و...
ولی در هر صورت من فریلنسر هستم
شرکت نیستم
1- به عنوان فریلنسری چطوری خوداظهاری مالیاتی کنم؟ اصلا داره همچین گزینه ای اداره مالیات؟ کجاشه؟ کسی آموزشی چیزی داره؟ بخصوص برای فریلنسری غیر تخصصی یعنی همه کاره نه فقط مثلا طراحی سایت

2- آیا باید مالیات ارزش افزوده هم از مشتری بگیریم؟
درسته که باید تغییر تو کار باشه مثلا ورق تبدیل بشه به حلب حالا نمی‌دونم چرا ولی بیا مالیات بده!
ولی مثلا شارژ ایرانسل تغییر و ارزش افزوده نداره ولی 9 درصد مالیات ارزش افزوده میگیرن

3- مفاصا بیمه چطور؟ اصلا این چی هست؟

4- معاملات فصلی هم باید انجام بدیم؟ چی هست اصلا این معاملات فصلی؟

5- این تعریف ماده صد مالیات هست
مشاغلی که درآمد فروش کالا یا خدمات آنها در یکسال کمتر از 100 برابر سقف معافیت مالیاتی باشد، از انجام تکالیفی مانند: نگهداری دفاتر مالی و ارسال اظهارنامه به سازمان مالیاتی معاف هستند

خب حالا یعنی چی؟ از شر معاملات فصلی، دفاتر قانونی و... راحت هستیم؟ یا نه فقط نوشته و اون معامله فصلی که نمی‌دونم چیه می‌ره تو پاچمون؟

6- من خودم تنها پول نمیخورم. میتونم از حساب تجاری واریز کنم به حساب شخص دیگه؟ اگر به عنوان هزینه باشه. اونا میگن پس اونم باید مالیات بده. اگر به عنوان شریک باشه... میشه همچین چیزی رو تعریف کرد؟

یا اینکه از حساب تجاری واریز کنم به حسا شخصی که برداشت حساب بیاد و از اون پول بزنم به حساب همکارم؟

واریز به حساب اونایی که برام کار انجام میدن و من واسط هستن چطور؟ تقریبا هیچکدوم رسمی و مالیات دهنده نیستن و اگر با حساب رسمی واریز کنم برای اونا دردسر میشه

7- فرض کنید میخواد اینماد بگیرم یا اصلا برای همون مالیات ممکنه بکن مجوز کسب و کارت
مجوز از کجا و چطوری بگیرم؟ اگر به فرض بشه مجوز گرفت. مثل جواز مغازه و... باید سالی یک بار تمدیدش کنم؟ مثل جواز مغازه ارزش و اعتبار داره؟ راستی من همه کار میکنم حتی اگر خودم اون کار رو نکنم میدم به همکارم انجام بده یعنی واسط میشم پس یک رشته و یک تخصص نیست که برای یک کار مجوز بگیرم ولی بیشترش مربوط به همین دیجیتال مارکتینگه
اینجا رو ببینید، رپورتاژ میفروشه
اگر لینک باز نشد برای این دامنه هست
reportaj.ir
مجوزش رو نوشته مشاوره فناوری اطلاعات و تایید شده هست یعنی عملا یک کاغذ مجوز برای این مورد آپلود کرده توی اینماد
حالا اینو از کجا گرفته؟؟؟ من اینو می‌خوام این مجوزها برای برای من شفاف سازی بشه از کجا میاد اونم با این عنوان ها

یا مثلاً اینجا
کار دیجیتال مارکتینگ میکنه، اینماد نوشته سایر خدمات چاپ!
rayamarketing.com
به اسم شخص هست نه شرکت. و تایید شده، یعنی عملا وجوز آپلود کرده
من این مجوز ها رو از کجا بیارم؟
و اینکه برای مجوز گرفتن؛ رشته تحصیلی، مدرک فنی حرفه ای و... ندارم. مکان هم ندارم توی خونه کار میکنم

من قبلآ نتونستم جواب این سوال ها رو پیدا کنم، به هر دری زدم نشد. مجبور شدم برای مجوز یک فروشگاه اینترنتی که همه چی میفروسه و تخصصی نیست، شرکت ثبت کنم و دردسر های خیلی بزرگتر ثبت شرکت رو تحمل کنم

و اینکه اگر فروشگاه تخصصی نبود، همچنان نیاز به جواز مغازه داشت یعنی با درگاه بانک تماس گرفتم گفت کار توی خونه نداریم. یعنی مغازه داره می‌تونه فروشگاه اینترنتی بزنه با جواز مغازش! گفتم پس این همه سایت پکیج آموزشی میفروشن هم مکان دارن؟ گفت آره باید کلاس حضوری بذاره مکان داشته باشه تا مجوز بگیره تا درگاه بانکی بدیم!

همون اول تاپیک نوشتم موانع قانونی و سنگ اندازی های دولت جلوی کسب و کار ما تا دستمون همیشه جلوشون دراز باشه نه تو جیب خودمون، حتی نمیذارن خودمون هم بخوریم به اونا هم بدیم (مالیات) مگرنه میخوایم اتم بشکافیم با مالیات بدیم؟ این همه موانع و عدم شفاف بودن برای چیه؟

کاری ندارم طلافروش و دکتر و فلان شرکت مالیات نمی‌ده یا دور میزنه و رانت دارن
من می‌خوام مالیات بدم ولی در عوض قدرت قانونی شکایت از کارفرما، گردش مالی سنگین، پروژه های رقم بالا و کار با شرکت ها رو داشته باشم
نه کارفرما پولم رو بخوره با پررویی بگه برو دنبال طلبت!

درسته که خودم شرکت ثبت کردم ولی هنوز نمی‌فهمم معامله فصلی و... چه کوفتیه، چون ثبت خالی با مالیات فرق داره

تاپیک های مشابه هست ولی اینجا گفتم کامل تر باشه

Last edited:

GraphX

Registered User
لایک‌ها
7,729
سلام
تاپیک خوبی شروع کردی
چالش هایی رو مطرح کردی که برای من و بقیه هم ممکنه پیش بیاد
من قرارداد که مینویسم توش قید میکنم مالیات و ... به عهده کارفرما میباشد
در این حد تونستم از خودم مبرا کنم

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
14,027
جدول اینتا کد مالیاتی. داخش سرچ کردم چیزی درمورد سایت، فریلنسری و حتی خدمات اینترنتی وجود نداره
فریلنسر که همه مدل کار انجام میده تقریبا باید به عنوان خدمات اینترنتی بشناسن. ولی نه مثل کافی نت ها

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
14,027
من قرارداد که مینویسم توش قید میکنم مالیات و ... به عهده کارفرما میباشد
طرف قرارداد اگر شخص باشه که یه نفر مثل خودمونه چطوری مالیات بده؟ اگر شرکت باشه مجبوره بده. ولی از کجا معلوم مامور مالیات این جمله قرارداد رو بخونه؟ چون اونا فقط حساب رسمی شرکت رو چک میکنن به کجا پول زده و با اون پیدا میشی
و اینکه اگر طرف مقابل بجای ما مالیات نده. اداره مالیات نمیاد از اون بگیره. اون ما رو میشناسه و میگه تو برو از کارفرما شکایت کن
خلاصه اگه مملکت حساب و کتاب داشت که ما این سوال رو نمیپرسیدیم
مامور مالیات هم خودش قوانین و سامانه ها رو بلد نیست از ما چه انتظار
خارج از ایران حمایتت میکنن برای داشتن کسب و کار، اینجا محکم میزننت زمین که دیگه نتونی بلند شی

GamesWorld

کاربر فعال ارزهای دیجیتال
فروشنده معتبر
لایک‌ها
6,710
درود عزیزان
من و شما مجبوریم قانونی کار کنیم
دامادم یه توصیه خوبی داره که میگه تو این مملکت تا زمانی که دولت نیامده سراغت تو پیش قدم نشو
153xw0n.gif

حالا سوالی که پیش میاد اینه که شما چرا میخوای بری اداره مالیات وقتی اونا نیومدن دنبالت ؟
283.gif

الان این همه تعمیرکار و فنی کار سیار که وجود دارند و میان در منزل شما خدمات انجام میدن مثل تعمیرکار پکیج و شوفاز و امثالهم آیا مالیات میدن ؟ بعید میدونم
162.gif

اگر نگران گردش حساب مالی هستی , تا اونجا که میدونم گردش حساب سالیانه زیر یک رقمی اصلا شامل مالیات نمیشه , فکر کنم 500 میلیون در سال باشه
مگر اینکه شما درآمد میلیاردی داشته باشی

من می‌خوام مالیات بدم ولی در عوض قدرت قانونی شکایت از کارفرما، گردش مالی سنگین، پروژه های رقم بالا و کار با شرکت ها رو داشته باشم
نه کارفرما پولم رو بخوره با پررویی بگه برو دنبال طلبت!
این بخش از مطلب رو درست متوجه نشدم ! اینکه شما مالیات بدی یا مالیات ندی ربطی به مقوله شکایت نداره !
یعنی شما فکر میکنید اگر مالیات بدید دیگه کارفرمایی پول شما رو نمیخوره ؟

اینکه کارفرما پول شما رو بخوره و بعد بگه بدو دنبال طلبت ربطی به مقوله مالیات نداره و برمگیرده به شرایط همکاری که طرفین با هم توافق کردند
چاره کار هم خیلی ساده هست , همه چیز با یک مشاوره حقوقی با وکیل قبل از شروع پروژه میتونه مشکلات آتی رو هموار کنه

اینطور که از ظواهر امر پیداست , اداره مالیات دنبال اعداد و ارقام تپل هست و بقول خودشون چند همت !!
این اعداد و ارقامی که در حساب بانکی ما میچرخه برای اداره مالیات بیشتر شبیه جک هست !
gigglesmile.gif

Last edited:

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
14,027
ربطی به مقوله شکایت نداره !
نوشتم که
باید قرارداد بنویسم
اگر بنویسم خطر مالیاته
اگر ننویسم خطر کلاهبرداری کارفرما
هرچند که من مثل نویسنده سایت نیستم کارفرما پولم رو بخوره و به ریشم بخنده، بدجور حالش رو میگیرم که چند برابر اون مبلغ از دستش بره

این اعداد و ارقامی که در حساب بانکی ما میچرخه برای اداره مالیات بیشتر شبیه جک هست
آره همینطوره
ولی تا حالا دیدی قانون بیاد از پولدار مالیات بگیره؟
تا حالا دیدی یه پولدار رو بگیرن؟
اونا از گرده ما فقرا نون میخورن

GamesWorld

کاربر فعال ارزهای دیجیتال
فروشنده معتبر
لایک‌ها
6,710
نوشتم که
باید قرارداد بنویسم
اگر بنویسم خطر مالیاته
قراردادی که شما میگی در واقع یه توافق همکاری بین دو طرف هست که مکتوب میشه , و جایی ثبت نمیشه چون نه شما شرکت رسمی با کد اقتصادی و سربرگ و دفتر دستک هستی , نه کارفرمایی که به شما مراجعه میکنه دوست داره کارش به اداره مالیات بیوفته , مخصوصا این روزها که همه دنبال دور زدن سیستم مالیاتی هستن

فقط مهم هست که اون قرارداد چطور نوشته بشه که همونطور هم که اشاره کردم این کار با مراجعه به وکیل حقوقی حل میشه ,

اگر هم میخوای مطمئن بشی چرا اینجا دنبال جواب سوالت میگردی ؟ یه چندصدتومن هزینه کن و برو پیش وکیل حقوقی در امر مالیات یکساعت مشاوره بگیر , همه چیز برات روشن میشه

به نظرم مثل باقی موارد شما بیش اندازه داری حساسیت به خرج میدی , شُل کن برادر

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,251
یه ماده صد رد میکنی و تمام. مگه اینکه تراکنشت خیلی بالا که میدونم تو اینقدر نیست.
البته نمیدونم اونایی که درگاه و کارتخوان ندارند هم میتونند سال اول رد کنند یا نه

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
14,027
یه ماده صد رد میکنی و تمام. مگه اینکه تراکنشت خیلی بالا که میدونم تو اینقدر نیست.
البته نمیدونم اونایی که درگاه و کارتخوان ندارند هم میتونند سال اول رد کنند یا نه
خب
الان من باید تحت چه عنوانی توی سایت مالیات ثبت نام کنم؟
اصلا داره گزینه ای برای فریلنسری یعنی همه کاره با خدمات مختلف؟
و بقیه سوال هام درمورد مجوز و... چون من که نمی‌دونم چی سر راهمه، برم جلو بگه مجوزت کو فلانت کو مکانت کو...

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,251
اداره مالیات به مجوز کاری نداره. اگر بتونی یک کاری به جز خدماتی بزنی بهتره چون حاشیه سود خدماتی از نظر اداره مالیات بالاست. فعلا کسب و کار مجازی زیر نظر اتحادیه کسب و کارهای مجازی رو انتخاب کن که بیشتر حالت فروشگاه اینترنتی داره. حالا اگر یک روزی مجوز خواستند پرونده رو حذف میکنی یکی جدید میزنی. وسلام
اگر بتونی یک زرین پال هم موقتا بگیری و به پرونده وصل کنی و چندتا تراکنش بهش انجام بدی خوبه چون مطمئن نیستم ماده صد برای سال اول هم میشه یا نه هرچند احتمالا میشه. ولی خب ضرر نداره
حساب اصلیت هم به پرونده ات وصل نکن. یه حساب شخمی بزن با تراکنش پایین.

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
14,027
یکی مثل کورش کمپانی 2.5 هزار میلیارد تومن پول میاد تو حسابش بدون مجوز بدون مالیات
حتی اجازه خروج هم بهش میدن
یکی هم مثل من اینطوری...
پس حرفم درست بود
مالیات رو از فقرا میگیرن نه از پولدار
نمونش هم خودم زیاد دیدم تو یه شرکت بودم مالیات بر درآمد سالیانش از حقوق یک ماه یه کارمند کمتر بود!
حسابرسی و فلان هم فقط یه جنبه نمایشی داره

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
14,027
یه ماده صد رد میکنی و تمام
برای معافیت مالیاتی ماده صد. مثلا مغازه دار ها رو ببینید. ممکنه یه مغازه میلیاردی بفروشه. ولی من ندیدم هیچ مغازه ای دفاتر قانونی نگهداری کنه. نرم افزار های حسابداری که دارن برای حساب و کتاب شخصی خودشونه

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
14,027
اگر کار ما، مالیات ارزش افزوده نداره
پس اینا چطوری دارن میدن؟!
کد:
https://www.npco.net/maliyat-97.htm
@halfblod

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,251
کد:
https://www.npco.net/maliyat-97.htm
چون شرکته. شخص حقوقی
البته یک چیزی که هست اینه که شرکت های انفورماتیک و اینا معاف اند. برای همین هاست دی ال پارسال فکر کنم گفت ارزش افزوده که این چند سال گرفتیم رو پس میدیم. ولی چیزی که من دیدم اکثرا میگیرن!!! به هر حال جدای این جزئیات شخص حقوقی باید ارزش افزوده بده

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
14,027
چون شرکته. شخص حقوقی
البته یک چیزی که هست اینه که شرکت های انفورماتیک و اینا معاف اند. برای همین هاست دی ال پارسال فکر کنم گفت ارزش افزوده که این چند سال گرفتیم رو پس میدیم. ولی چیزی که من دیدم اکثرا میگیرن!!! به هر حال جدای این جزئیات شخص حقوقی باید ارزش افزوده بده
برای همین پرسیدم
چون لینک رو باز کنه
شخصه. آدمه نه شرکت

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
14,027
برای کسی که همزمان چند تا فعالیت داره . مثلا اینتاکد مربوط به محتوا و طراحی سایت دیدم اینه 3110340
و اینتاکد تیزر تبلیغاتی و چیزای دیگه متفاوت بودن
ولی اینا درصد مالیلتشون هم متفاوته
پول فقط میاد توی حساب. پس چطور تفکیک میکنن که این پول چند درصد داشته برای جایی که چند تا اینتاکد داشته؟ برای شخصی نه حقوقی یعنی همون علی‌الراس منظورمه

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,556
منظورشون از نسبت سود به فعالیت مشاغل چیه؟

نسبت سود به فعالیت مشاغل خدماتی
برای فعالیت‌های خدماتی معمولا نسبتهای سود فعالیت با ارقام بیشتری محاسبه می‌شود. سازمان مالیاتی نسبت سود برای فعالیت‌های خدماتی را در جداول زیر در قالب PDF ارائه نموده است.

برای فروشگاه اینترنتی این میشه؟ یعنی از نظرشون این کار 35 تا 45 درصد سود داره؟

1712134745159.png

مالیات همین 4 درصده که اینجا نوشته؟

1712135090714.png

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
14,027
سوالی که من پرسیدم از یک مشاور مالیاتی
آیا شخص حقیقی و آدم. باید مالیات ارزش افزوده بده یا فقط شخص حقوقی و شرکت، ارزش افزوده میده؟ مثلا برای کار های مرتبط به وب سایت و فریلنسری.

جواب
بله بعضی اشخاص حقیقی هم مشمول هستند فرخوان های ارزش افزوده رو سرچ کنید متوجه میشوید چه فعالیت‌هایی مشمول هستند

ولی خب همچنان برای من مبهمه
اگه باید بدم، شفاف باید مشخص باشه
و اینکه چطور بپردازم و چند درصد؟

S H 4 H 4 i3

Registered User
لایک‌ها
1,357
سوالی که من پرسیدم از یک مشاور مالیاتی
آیا شخص حقیقی و آدم. باید مالیات ارزش افزوده بده یا فقط شخص حقوقی و شرکت، ارزش افزوده میده؟ مثلا برای کار های مرتبط به وب سایت و فریلنسری.

جواب
بله بعضی اشخاص حقیقی هم مشمول هستند فرخوان های ارزش افزوده رو سرچ کنید متوجه میشوید چه فعالیت‌هایی مشمول هستند

ولی خب همچنان برای من مبهمه
اگه باید بدم، شفاف باید مشخص باشه
و اینکه چطور بپردازم و چند درصد؟
images (1).jpeg

بالا