برگزیده های پرشین تولز

معرفی تکنولوژی های سه بعدی Active و Cinema 3D-Passive

3dtv

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
31 مارس 2011
نوشته‌ها
4
لایک‌ها
0
به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام، Zoom IT در مقاله ای دو تکنولوژی سه بعدی Passive و Active به کار رفته در تلویزیون، را بررسی کرده و به مقایسه آن ها پرداخته است.

تکنولوژی به کار رفته در سینماهای سه بعدی با تکنولوژی به کار رفته در تلویزیون سه بعدی متفاوت است. در سینما ها برای نمایش تصاویر سه بعدی از تکنولوژی Passive 3D استفاده می شود در حالیکه در تلویزیون ها از تکنولوژی Active 3D استفاده شده است. برخی تولید کنندگان تلویزیون ها قصد دارند در سال ۲۰۱۱ تلویزیون هایی با تکنولوژی سه بعدی که در سینما استفاده می شود، یعنی Passive تولید کنند.

LG که تا کنون تلویزیون های سه بعدی با فناوری Active 3D تولید می کرد تصمیم گرفته برای سال ۲۰۱۱ تلویزیون Passive 3D تولید کند. سایر برند ها نیز کم و بیش آمادگی خود را برای تولید این تلویزیون ها اعلام کرده اند و قصد دارند تلویزیون های Passive 3D تولید کنند.

با روی کار آمدن این تکنولوژی، باید بدانید آیا این تکنولوژی ارزش صبر کردن دارد، چه زمانی ارائه می گردد و چه قیمتی دارد؟ و سود و زیان این دو تکنولوژی نسبت به هم چیست؟

معرفی مختصر
در سال ۲۰۱۰ همه تلویزیون های سه بعدی بر اساس تکنولوژی Active 3D ساخته شدند( به جز چند تلویزویون سه بعدی Passive که در انگلیس عرضه شدند). در سال ۲۰۱۱ برند های LG و Vizio تصمیم به عرضه تلویزیون های Passive TV گرفتند. LG این تلویزیون ها را Cinema 3D می خواند و دو مدل LW6500 و LW6500 را نیز با این تکنولوژی تولید کرده است.

شما می توانید تلویزیون سه بعدی Active را با استفاده از عینک آن بشناسید. عینک Active 3D سنگین و گران است و ظاهری مانند تصاویر زیر دارد.


lg-Accessories-AG-S100-Gallery1.jpg


aktive3dbriller.jpg

عینک Passive ارزان بوده و سبک است و ظاهر ساده ای مانند عینک های زیر دارد.

LG_Flicker_Free_3D_TV_1-thumb-450x299.jpgLG-passive3D7-420-90.jpgpassive3dbriller.jpg

Active 3D

در این تکنولوژی دو تصویر متناوبا برای چشم راست و چپ پخش می شود ولی آنچه تصاویر مربوط به چشم چپ و راست را از هم مجزا می کند، عینک Active Shutter است. این عینک در هر لحظه جلوی دید یکی از چشم ها را می گیرد تا تصویر مربوط به چشم دیگر، پخش و دیده شود. زمانی که این تصاویر با سرعت با یکدیگر ترکیب می شوند، تصویری می سازند که بیننده می تواند در آن، عمق یا بعد سوم را مشاهده کند.

Passive 3D -3D Cinema

دو تصویر به صورت هم زمان برای چشم راست و چپ پخش می شود. به طور مثال، خطوط فرد مربوط به چشم راست و خطوط زوج مربوط به چشم چپ است. عینک نیز دارای فیلتری است که باعث می شود شما خطوط مربوط به چشم چپ را با همین چشم مشاهده کنید و خطوط مربوط به چشم راست را نیز با چشم راست. دیدن دو تصویر متفاوت در دو چشم، باعث می شود بیننده تصاویر را با عمق (سه بعدی) مشاهده کنند.

مقایسه Active 3D و Passive 3D-Cinema 3D

همه برندهای تولید کننده تلویزیون های سه بعدی ، تا کنون از تکنولوژی Active استفاده کرده اند. ولی فقط Vizio و LG تلویزیون های سه بعدی Passive تولید و عرضه کرده اند.

از برندهای تولید کننده Active 3D می توان Samsung، Sony، LG، Panasonic، Sharp، Toshiba و Vizio را نام برد. در ادامه نقاط قوت و ضعف این دو تکنولوژی را بیان کرده ایم:

مزایا Active 3DPassive 3D


passive3d-active3d.jpg

ما باید در اینجا به این نکته هم اشاره کنیم که کیفیت Active 3D در LED/LCD با کیفیت آن در Plasma متفاوت است که در ادامه کیفیت این دو را نیز با هم مقایسه می کنیم.

نقاط قوت LCD/LED با Active 3D

روشنایی تصویر بالا در LCD/LED باعث می شود ۳D در اتاق های روشن بهتر دیده شود.

نقاط قوت Plasma با Active 3D

بدون تارشدگی دور تصویر و عمق سه بعدی بهتر از LCD/LED.

نقاط ضعف LCD/LED با Active 3D

تارشدگی تصویر ، اگر زاویه سر خود را بچرخانید و عینک به صورت عمودی قرار گیرد-یا زایه دار نسبت به تلویزیون باشد-تصویر سه بعدی خوبی مشاهده نخواهید کرد.

نقاط ضعف Plasma با Active 3D

روشنایی تصویر پایین ، مشاهده تصویر سه بعدی بهتر در اتاق تاریک.

جنگ جدیدی بین مدل ها

خوشبختانه تولید کنندگان Bluray/3D Player ها از یک استاندارد برای پخش تصاویر سه بعدی استفاده می کنند. بنابراین تلویزیون شما از هر تکنولوژی استفاده کند، Player شما متفاوت نخواهد بود.

همانند مقایسه پلاسما و LCD که هر کدام طرفداران خاص خود را دارند و هیچ وقت نمی توان گفت کدامیک مطلقا برتر از دیگری است، این دو تکنولوژی هم دارای برتری هایی نسبت به یکدیگر هستند. بنابراین نمی توان گفت کدام یک مطلقا برتر از دیگری است.
 
بالا