برگزیده های پرشین تولز

معرفی میکروتوم و راهنمای خرید میکروتوم

miliarder

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
10 می 2016
نوشته‌ها
9
لایک‌ها
0
سن
32
محل سکونت
تهران
میکروتوم وسیله‌ای است که در آزمایشگاه‌های بافت‌شناسی، پاتولوژی و یا تحقیقات مواد برای ایجاد مقطع نازک برای تهیه نمونه مناسب برای میکروسکوپ نوری یا میکروسکوپ الکترونی عبوری بکار می‌رود.


با این دستگاه می‌توان از نمونه‌های قالب‌گیری شده در پارافین و یا اپوکسی برش هایی به ضخامت 50 نانومتر تا ۱۰ میکرون، تهیه کرد. نمونه های پیشرفته تر این دستگاه قابلیت کار در دمای نیتروژن مایع برای تهیه نمونه کرایو از سلول ها و یا پروتئین ها یخ زده و نزدیک به حالت طبیعی را دارا می باشند.


روش بافت شناسی سنتی:

بافت ها توسط جایگزین کردن آب با پارافین سخت شده و به وسیله میکروتوم به ضخامت های متفاوتی از 2تا25 میکرومتر بریده می شود. درنتیجه بافت می تواند روی یک اسلاید میکروسکوپ قرار بگیرد، و بعد از انتقال از پارافین برای آزمایش با میکروسکوپ نوری آماده می شود.

میکروتومی گیاه شناسی (Botanical microtomy):

مواد سخت مانند چوب ،استخوان ‌و چرم به یک غلتک میکروتوم (asledye microtome) نیاز دارند . این میکروتوم ها تیغه های سنگین تری دارند و نمی توانند به نازکی یک میکروتوم عادی برش بزنند.

برش انجمادی Cryosection)
در این حالت بافت های غنی از آب به وسیله یخ زدن و برش در حالت یخ زده با میکروتوم انجمادی (freezing microtome) یا میکروتوم سرماسنج (microtome-cryostat) بسیار سخت می شوند. سپس برش ها با یک میکروسکوپ نوری آزمایش می شوند.
فروش میکروتوم در بازار ایران ؛
برای خرید میکروتوم یا اطلاع از قیمت میکروتوم می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید :

http://tajhizyar.com/lab-equipment/microtome/
یکی از جدید ترین میکروتوم ها ،میکروتوم لیزری است که به جای یک چاقوی مکانیکی ، از برش به وسیله لیزر استفاده می کند. این روش بدون تماس (contact-free) است و نیازی به تکنیک های آماده سازی نمونه ندارد .

میکروتوم لیزری توانایی برش اکثر بافت ها در جایگاه اصلی خود بافت را دارا می باشد . بسته به مواد پردازش شده ،ضخامت های برش از 10 تا 100 میکرومتر است .


برای برش بافت های بدن به لایه های نازک یا در اصطلاح فیلم نازک از دستگاه میکروتوم (Microtome)استفاده می کنند که در اینجا به تشریح چند نمونه از آنها می پردازیم.

طرز کار میکروتوم (Microtome): میکروتوم دستگاهی است که مهمترین قسمت آن تیغه می باشد, توسط مکانیزم بلوک پارافینی را به سمت جلو حرکت می دهد تا نمونه بعد از آخرین مرحله در مقابل تیغه قرار گیرد.
میکروتوم سورتمه ای (Sled microtome ):
میکروتوم ریلی یک وسیله ساده است که نمونه برروی یک Holder (نگهدارنده) قرار گرفته می شود , این نگهدارنده بر روی یک ریل حرکت می کند و بلوک پارافینی را در مقابل تیغه قرار می دهند. زاویه بین نمونه و تیغه میزان فشار مورد نیاز برای برش را تعیین می کند , ضخامت برش ها بین 1تا 60 میکرومتر است.

انواع دستگاه میکروتوم

میکروتوم ها بر اساس مکانیزیم های موجود به پنج گروه زیر تقسیم می شوند:
نوع چرخشی (Rotary type)
نوع سورتمه ای (Sledge type)
نوع لغزشی (Sliding type)
نوع مواج (Rocking type)
نوع انجمادی (Freezing type)

در میکروتوم سورتمه ای نمونه روی یک نگهدارنده قرار گرفته می شود , این نگهدارنده روی یک ریل حرکت می کند و بلوک پارافینی را در مقابل تیغه قرار می دهند. زاویه بین نمونه و تیغه میزان فشار مورد نیاز برای برش را تعیین می کند , ضخامت برش ها بین 1تا 60 میکرومتر است.

 
بالا