• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

مقاله آموزشی / آیا شما هم مثل من از تلگرام خوشتان نمی آید؟

Hamid2day

مدیر ارشد بازنشسته
لایک‌ها
20,164
telegram_man_mahmoodBashash-720x340.png

تلگرام ابزار خوبی است. واتسپ هم ابزار خوبی است. ولی این ابزارهای خوب برای مقاصد خاصی طراحی شده اند که اگر اشتباهی مورد استفاده قرار بگیرند، به ابزارهای بی خاصیتی تبدیل خواهند شد که نه تنها فایده ای برای ما و کسب و کارمان نخواهند داشت بلکه باعث تاثیرات منفی هم خواهند شد. می پرسید چرا؟ به داستان من گوش دهید تا متوجه منظور من بشوید.

مدت زیادی بود به این فکر می کردم که چرا از واتسپ بدم می آید. داستان از جایی شروع شد که یک گروه کوچک در واتسپ ساختم که شامل کسانی بود که در دوره آموزشی که در کلوپ ایرانیان دبی اجرا کرده بودم شرکت کرده بودند و برای اعضاء گروه اطلاعات مربوط به کلاس را پست می کردم.

بعد از تمام شدن دوره هم، هنوز مطالب جدید برای گروه ارسال می کردم و آنها را به روز نگه می داشتم. یک روز صبح که از خواب بیدار شدم دیدم یکی از اعضاء گروه، عمدا یا سهوا، یک موضوع کاملا بی ربط و البته حساس و تقریبا توهین آمیز در گروه پست کرده بود. همان روز چند تماس اعتراض آمیز از اعضاء گروه دریافت کردم مبنی بر اینکه مطالب گروه باید مدیریت بشه. از طرف یک شخص مهم هم پیام غیر مستقیمی دریافت کردم که این مطالب نباید در گروه منتشر بشه و شما مسئول هستید!

خوب من چه کردم؟ فورا گوشی تلفن را برداشتم و زنگ زدم به رییس شرکت واتسپ و گفتم عزیز دلم، لطفا امکان مدیریت پیام ها در هر گروه، قبل از پست شدن به کل گروه را در اختیار ادمین ها قرار بده تا این مشکلات پیش نیاید. او هم گفت چشم، پس چرا زودتر خبر ندادی؟ همین الآن این کار را می کنم… و خلاصه مشکل به خوبی و خوشی برطرف شد!!!

خیر دوستان، من این کار را نکردم و به جای اون، کلا گروه را حذف کردم و موضوع تشکیل گروه در واتسپ را هم از برنامه کاری خودم خارج کردم.
دقیقا همین سیستم خنده دار را تلگرام ایجاد کرده. ولی دوستان، این سیستم خنده دار برای همین ایجاد شده که هر کسی در گروه بیاید و هرچه میخواهد بگوید. در کشورهایی که این موضوع قابل درک باشه، کسی یقه ادمین گروه را نمیگیرد و بازخواست نمیکند به خاطر کاری که اصلا او مسئولیتی در قبالش ندارد!

بلکه همه متوجه هستند که ساختار گروه در واتسپ و تلگرام همین است و این تقصیر ادمین نیست و ادمین کاری از دستش بر نمی آید. در واقع حتی مطالب ارسال شده بی ربط، توسط ادمین نمی تواند حذف شود!

این اشتباه ما است که از ابزار چت، به عنوان ابزار آموزشی یا ابزار اطلاع رسانی عمومی استفاده کنیم. البته دلیل این موضوع هم واضح است. وقتی فیسبوک فیلتر باشد، همه دنبال راه کار جایگزین خواهند شد و فعلا بهترین راه کار، تلگرام و واتسپ است!

حالا مدتی است که تلگرام یک حرکت عجیب انجام داده (به نظر من این حرکت، یک نوع خودکشی است) که شاید به نظر بیاید مشکل قبلی را برطرف کرده باشد ولی یک مشکل بسیار جدی جدید ایجاد کرده آن هم شکل دهی مجدد “جریان یک سویه اطلاعات”!

در مدت چند سال اخیر، وجود شبکه های اجتماعی باعث شده بود مردم کم کم به جریان دو سویه و چند سویه بین تولید کننده محتوا و مصرف کننده محتوا را درک کنند و این ارتباط دو طرفه باعث شده بود تا مفاهیم بسیار نوین و موثر برای کسب و کارها و در فضای آنلاین شکل بگیرد. تولید محتوا، اشتراک گذاری و دریافت فیدبک از مخاطب و محتوای تولید شده توسط مخاطب (User Generated Content)همه امکانات مهمی بودند که سالها طول کشیده تا شکل بگیرند و مخاطبین کسب و کارها و برندها، به همفکری و هم افزایی و اشتراک گذاری محتوای تولید شده، عادت کنند. ولی متاسفانه تلگرام با معرفی امکان جدید “کانال” دوباره دارد ما را بر می گرداند به سال ها قبل! خیلی خیلی قبل تر!

امروزه می بینیم که برندها دارند از “گروه” به همان دلیل عدم کنترل روی محتوا، به سمت ایجاد “کانال” حرکت می کنند، با این هدف که جلوی انتشار مطالب نا مرتبط را بگیرند. ولی نمی دانند که با این کار، یک خطای استراتژیک بزرگ را مرتکب می شوند و آن هم این است که حق مخاطب در انتخاب مطالب، ارسال فیدبک و نظر، دیدن سایر نظرات و هر گونه تعامل با محتوای تولید شده که نتیجه آن عدم تعامل با برند است را در بر خواهد داشت.
شما خودتان این حس را ندارید وقتی می بینید اطلاعاتی برای شما ارسال میشود که در زیر آن اطلاعات، امکان ارسال نظر یا سوال برای شما وجود ندارد و هیچ چاره ای ندارید جز خواندن مطالب و یا کلیک بر روی امکان “Mute” و یا خیلی بد تر از آن: “خروج از کانال و نادیده گرفتن آن برند برای همیشه”

من که دلم نمی خواهد برای برند شرکتی یا شخصی خودم چنین بلای غیر قابل جبرانی پیش بیاید. به هیچ کس هم توصیه نمی کنم، فقط به این دلیل که مدیران سازنده یک سیستم مثلا تلگرام، امکانی قدیمی و منسوخ شده را با هزاران تبلیغ و بزرگ نمایی، دوباره اختراع می کنند، ما هم فکر کنیم پس حتما این یک امکان عالی است و از همین فردا باید آن را در کسب و کار خودمان پیاده سازی کنیم.

به نظرم باید هر ابزاری را با مطالعه و دقت انتخاب کنیم. این ابزارها مثل چاقوی جراحی هستند. هم می توانند برای کسب و کار و برند ما مفید باشند و هم می توانند خطرناک باشند.

باید دید هر ابزار چطور می تواند به ما، به کسب و کار و برند ما و در نهایت به مخاطب ما کمک کند تا بهتر و موثرتر، در ارتباط و تعامل باشیم. جدید بودن یا چون همه دارند استفاده می کنند پس من هم باید استفاده کنم، دلایل منطقی برای استفاده از این ابزارها نیستند.

مخاطب عزیز، شما حق دارید هر نوع نظر مثبت یا منفی و تکمیلی در مورد این مطلب را مطرح فرمایید تا من و همه خوانندگان آن، بتوانند از نظرات شما استفاده کنند.

برگرفته از : http://www.mahmoodbashash.com/do-you-dislike-telegram-az-i-do - مهندس بشاش

rezatak6

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
1,906
تلگرام خیلی بدردم خورد یه جورایی جای یاهو مسنجر رو برام گرفته چون خیلی از مشکلاتی که یاهو داره رو نداره و کار باهاش راحته کلا از مسنجرها خوشم نمیاد ولی تلگرام خیلی بدردم خورد.
فک کن وست کلاسی یا تو یه جمعی هستی صدا کنن: مهندس بشاش

Last edited:

zgg123

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
37,766
طرف خیلی عجله داشته نظرشو بگه
این کانال که تازه راه افتاده احتمالا خیلی چیز های دیگه هم بهش اضافه بشه

جناب خان

Registered User
لایک‌ها
335
تلگرام خیلی عالیه ، مشکل کسانی که از تلگرام متنفرند مربوط به خودشون و نحوه ی استفاده شون از این سرویس برمیگرده . چون یه امکانی بسته شده بیایم نمیشه بیایم بزور از چیزی که استفادش یه چیز دیگست به جای اون امکان استفاده کنیم . نمیشه از اینستاگرام به جای یوتیوب استفاده کرد این ایراده اینستاس ؟ خودتون ج خودتونو میدید و قطعا پاسختون خیر هس . این هم همینه کاربرد گروه تو تلگرام یه چیز دیگس شما ازش توقعات دیگه دارین مشکل تلگرامه ؟ کانال کاربردش یه چیز دیگس خب بعد شما کاربرد دیگه ای ازش میخواید بکنید تقصیر تلگرامه ؟ واسه مواردی که لزوما نیاز به ارتباط یه سویه هس واقعا کانال کاربردی هست مثلا
1- یکی از ادمین های سایت های موزیک ، آهنگی میاد یا آدرس تغییر میکنه از کانالش میاد اطلاع رسانی میکنه
2-یه سایت خبری توی کانالش میتونه اخبار فوری رو سریعا اطلاع رسانی کنه
خیلی هم عالی هس این کانالها درست هم ازش استفاده میکنن منم هیچوقت گزینه mute یا خروج از کانال رو نمیزنم.

zgg123

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
37,766
Api کانال ها هم برای رباتا قراره بزاره دیگه همینطور داره پیش میره :D

kingtm

Registered User
لایک‌ها
39
نظر استارتر بیشتر روی استفاده برای کسب کار بود نه خوب یا بد بودن تلگرام
بله صد در صد برای کسب و کار خوب نیست به خاطر همون نگرفتن فیدبک و تعامل نداشتن با کاربر ولی همین جریان یک سویه اطلاعات هم میتونه کارایی خودشو داشته باشه
مثلا الان میبینیم شخصیت و خواننده ها دارن کانال میزنن خوب یه همچین آدمی به فیدبک نیازی نداره و یا اگه داره اینو از فیسبوک و اینستاش میگیره
ولی امکانات بسیار خوبی که تلگرام داره نسبت به بقیه رباتشه که بسیار میتونه کاربرد داشته باشه و اون خلا عدم تعامل و جریان یک سوی رو پر کنه

Hamid2day

مدیر ارشد بازنشسته
لایک‌ها
20,164
والا دوستان بدون اینکه منظور مقاله را متوجه شوند پاسخ گفتن...
بله صد در صد برای کسب و کار خوب نیست به خاطر همون نگرفتن فیدبک و تعامل نداشتن با کاربر ولی همین جریان یک سویه اطلاعات هم میتونه کارایی خودشو داشته باشه
مثلا الان میبینیم شخصیت و خواننده ها دارن کانال میزنن خوب یه همچین آدمی به فیدبک نیازی نداره و یا اگه داره اینو از فیسبوک و اینستاش میگیره
ولی امکانات بسیار خوبی که تلگرام داره نسبت به بقیه رباتشه که بسیار میتونه کاربرد داشته باشه و اون خلا عدم تعامل و جریان یک سوی رو پر کنه

جناب خان

Registered User
لایک‌ها
335

والا دوستان بدون اینکه منظور مقاله را متوجه شوند پاسخ گفتن...

متوجه منظور مقاله هستم ولی شما از تلگرام که کاربردش چیز دیگریست میخواید در کسب و کار ازش استفاده کنید بعد ناراضی هم هستید به جون تلگرام هم غر میزنید سیستم جدیدش رو هم مورد انتقاد قرار میدید همچنین میاید بعد از یه مقاله طولانی میگید برای کسب و کار خوب نیست خب اصلا تلگرام واسه اینکار ساخته نشده حالا اگر برندی اومد برای کسب و کارش ازش استفاده کرد و ضرر هم دید تقصیر خودشه چون از ابزار اشتباهی استفاده میکنه.
برای کسب و کار یادمه قبلا اپ مشابه تلگرام دیده بودم که قابلیت هایی برای استفاده در کسب و کار داشت زمانی هم که دیدم نسخه ی بتاش بود و قرار بود توی نسخه ی نهاییش برای قابلیت های کسب و کارش پولی بشه این قسمتش، خب استفاده از این ابزار درسته اگه میومدید اونو بررسیش می کردید نقدش میکردید کارتون جای حرفی باقی نمیذاشت ولی استفاده از ابزار اشتباه و نقد کردنش کار درستی نیست به نظرم

Last edited:

Mohammad_Vazin

Registered User
لایک‌ها
1,190
تلگرام هنوز هم در شک چگونگی پیوستن این همه عضو به خودش هست. یکی از دلایل موفقیت تلگرام ساده بودن اون هست که با توجه به مشکل واتس آپ در زمینه نمایش شماره تلفن و عدم وجود آیدی تونست به حد قابل قبولی پیشرفت کنه و با اضافه شدن ربات در صورتی که کمی بیشتر توسعه داده بشه یاهو مسنجر به فراموشی سپرده میشه!
کانال برای کسب و کار کامل نیست اما میتونه یکی از راه های ارائه خوب باشه و به قول یکی از دوستان امکانش هست که مثلاً لینک خبر در وبسایت رو داد اینطوری کاربران اخبار سایت شما رو بیشتر دنبال می کنند و خبرهایی که نیاز دارند رو باز میکنند که این اخبار میتونه آفر جدید فروش باشه و یا اعلام قیمت های روز قطعات و.... توی هر صنفی کاربرد خاصی خواهد داشت و باز هم میگم خیلی خوشحالم که به این نکته توجه شده که کانال تلگرام به تنهایی برای کسب و کار کامل نیست.

Hamidreza23

Registered User
لایک‌ها
4,509
تلگرام هنوز هم در شک چگونگی پیوستن این همه عضو به خودش هست. یکی از دلایل موفقیت تلگرام ساده بودن اون هست که با توجه به مشکل واتس آپ در زمینه نمایش شماره تلفن و عدم وجود آیدی تونست به حد قابل قبولی پیشرفت کنه و با اضافه شدن ربات در صورتی که کمی بیشتر توسعه داده بشه یاهو مسنجر به فراموشی سپرده میشه!
کانال برای کسب و کار کامل نیست اما میتونه یکی از راه های ارائه خوب باشه و به قول یکی از دوستان امکانش هست که مثلاً لینک خبر در وبسایت رو داد اینطوری کاربران اخبار سایت شما رو بیشتر دنبال می کنند و خبرهایی که نیاز دارند رو باز میکنند که این اخبار میتونه آفر جدید فروش باشه و یا اعلام قیمت های روز قطعات و.... توی هر صنفی کاربرد خاصی خواهد داشت و باز هم میگم خیلی خوشحالم که به این نکته توجه شده که کانال تلگرام به تنهایی برای کسب و کار کامل نیست.
منم همینو میخواستم بگم. لایک

kingtm

Registered User
لایک‌ها
39
علت این که برای کسب و کار هم استفاده میشه شاید مقداریش ناخواسته بود وقتی میبینن اکثریت مردم دارن از یک سرویسی استفاده میکنن سریعا به فکر توسعه کسب و کارشون در اون سرویس میوفتن، شاید اگه شبکه های اجتماعی فیسبوک و توییتر فیلتر نبود این اتافق به هیچ وجه نمیوفتاد! الان به نظر من اینستاگرامم مکان مناسبی برای توسعه کسب و کار به این شکل فعلی که ازش استفاده میشه نیست.
یه جورایی نمیشه تقصیر و گردن صاحبان کسب و کار انداخت روالیه که جامعه و عامه مردم دارن پیش میرن و این صاحبان کسب و کار هم با ملت هم سو شدن.
ولی صاحبان کسب و کار باید دقت داشته باشن از هر سرویسی با ویژگی های متفاوت به روش های متفاوتی هم نیاز داره برای توسعه کسب و کار، نمیشه روشی که در اینستا یا فیسبوک پیش گرفتن رو در تلگرام و سرویس های مشابه ادامه بدن هر سرویس روش خاص خودشو داره.

Mohammad_Vazin

Registered User
لایک‌ها
1,190
اگر دولت محترم ایران از حوزه فناوری بیشتر حمایت میکرد و منابع مالی در اختیار شرکت های دانش بنیان می گذاشت بحث روی این مسائل مطرح نبود. همین لاین و تانگو اگر ساده تر بودند... واقعاً عالی هستند...

* کدخدا

Registered User
لایک‌ها
626
سرزمین جماعت خواب ، جماعت خواب زده ، ملت چورتی
من هنوزم از یاهو و جیمیل استفاده میکنم :D

payam-nice

Registered User
لایک‌ها
3,274
یکی از دلایل موفقیت تلگرام ساده بودن اون هست که با توجه به مشکل واتس آپ در زمینه نمایش شماره تلفن و عدم وجود آیدی تونست به حد قابل قبولی پیشرفت کنه و با اضافه شدن ربات در صورتی که کمی بیشتر توسعه داده بشه یاهو مسنجر به فراموشی سپرده میشه!
طبق فیدبک های خودم یاهو مسنجر مدتی هست که فراموش شده! آنلاین های من از نصف هم بیشتر افت کرده و اونایی هم که آنلاین هستند صرفا مدیر چند تا سایت هستند که از خیلی قدیم تر کارهاشون رو از طریق یاهو مسنجر انجام می دادن. بیشتر افرادی که قبلا تو یاهو حرف می زدم الان روی سیستم برنامه تلگرام نصب کردند و از طریق اون چت می کنند. در کل سیاست های اشتباه یاهو باعث شد تا یک شرکت بزرگ رفته رفته تبدیل به یک شرکت از دور خارج شده بشه.

Hamid2day

مدیر ارشد بازنشسته
لایک‌ها
20,164
دقیقا یاهو مسنجر فراموش شد دیگه
ولی در کل از این شبکه های اجتماعی جهت کسب در آمد من اول اینستاگرام و بعد فیسبوک می پسندم.حتی به توییتر هم زیاد روش حساب نکردم

Hamid2day

مدیر ارشد بازنشسته
لایک‌ها
20,164
http://hamandishi.ir/news/281068/
طبق فیدبک های خودم یاهو مسنجر مدتی هست که فراموش شده! آنلاین های من از نصف هم بیشتر افت کرده و اونایی هم که آنلاین هستند صرفا مدیر چند تا سایت هستند که از خیلی قدیم تر کارهاشون رو از طریق یاهو مسنجر انجام می دادن. بیشتر افرادی که قبلا تو یاهو حرف می زدم الان روی سیستم برنامه تلگرام نصب کردند و از طریق اون چت می کنند. در کل سیاست های اشتباه یاهو باعث شد تا یک شرکت بزرگ رفته رفته تبدیل به یک شرکت از دور خارج شده بشه.

بالا