برگزیده های پرشین تولز

مقایسه قیمت مثل سایت ترب

androland

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
سلام دوستان
سایت ترب و ایمالز محصولات مرتبط را چطور نمایش میدن
این صفحه رو ببینید: https://torob.com/p/62aed718-d251-4eb5-a...d6221eb92/
برای محصول با عنوان « کمک فنر جلو پژو 405 ماندو عظام»
۳ تا فروشنده نمایش میده این ۳ تا فروشنده با چه الگوریتمی نشون داده شده؟ اگه عنوان محصول رو بصورت full text جستجو کنیم و نتیجه چاپ کنیم نتیجه دقیق نمیده باید مشخصات کالا را با هم مقایسه کنیم تا نتیجه درست تر به دست بیاد ولی تو این مورد در سایت ترب محصول کمک فنر مشخصات کاملی نداره که مقایسه بشن تو سایت ایمالز هم محصولات زیادی دیدم که مشخصات اصلا نداشتند ولی فروشنده های مرتبط با محصول کاملا درست نمایش داده میشدن. انگار بصورت دستی ایکار رو کردن?

mmostafa.aahmadi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
سلام
اینا از سایت ها وب سرویس میگیرن و اطلاعات در دیتا خودشون درج و کش میکنن
و قبلا ربات ارسال میکردن
و نمایش آن در سایت بر اساس ارزان ترین هست

androland

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
ممنون از پاسختون
میدونم ربات میره محصولات جدید رو از فروشگاه های ثبت شده دریافت میکنه و وارد دیتابیس میکنه.
سوال من اینه محصولاتی که وارد دیتابیس شدن رو با چه الگوریتمی به عنوان فروشنده اون محصول از دیتابیس استخراج کرده و نمایش میدن. مثل نمایش مطالب مرتبط یک وبلاگ که زیر پست وبلاگ نمایش داده میشه هست ولی مطالب مرتبط معمولا دقیق نیستند اگر بخواهیم کاملا دقیق باشند یا باید برای محصولات تگ بذاریم یا از طریق مشخصات فنی محصول محصولات مرتبط را لیست کنیم ولی بحث اینه که بعضی از محصولات مشخصات فنی ندارن اونا چطور فروشنده هاشون به درستی نمایش داده میشن چیزی که در لینکی که فرستادم از سایت ترب مشخصه محصول کمک فنر مشخصات دقیقی نداره ولی فروشنده های اون محصول به درستی زیر محصول لیست شده

mmostafa.aahmadi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
خیلی چیز پیچیده ای نیست
مثل سیستم تامین کننده هست
یک محصول تعریف میشه
و فروشندگان که اون محصول دارن به آن محصول منتصب میشن
ولی چون در سیستم تامین کننده ها بصورت دستی هر تامین کننده خودش محصول انتخاب میکنه
با سیستم ترب فرق داره
ولی از نام اسم میشه این مورد انجام داد

androland

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
ممنون بابت راهنمایی
کلا میدونم روش کار به چه شکله حتی 80% اسکریپتش رو هم نوشتم فقط در قسمت مقایسه محصول و نمایش فروشنده ها زیر محصول گیر کردم اومدم اسم محصول را به صورت full text با کوئری mysql سرچ کردم فروشندگان مرتبط با محصول نمایش داده شد ولی فرض کنید یک محصول با عنوان "گوشی سامسونگ مدل s10 حافظه 32 گیگ" داریم حالا میام همین عنوان را full text میکنم طبیعیه که نتیجه زیر رو بده
"گوشی سامسونگ مدل s10 حافظه 64 گیگ"
"تلویزیون سامسونگ 48 اینچ"
"لپ تاب لنوو مدل L330"
"لباسشویی سامسونگ 8 کیلویی"
""گوشی اپل آیفون 8 32 گیگ"
چون با عنوانی که جستجو کردیم کلمه سامسونگ هست باید هم محصولات نا مرتبط با عنوانین "سامسونگ" و "گوشی" و "مدل" و... پیدا بشه
حالا بخوایم از like استفاده کنیم محصولات با عنوان عینا لیست میشه که اینم نمیشه
پس باید مشخصات کالا را بررسی کنیم که این منطقی تر هست و محصولات دقیق تری نتیجه میده ولی بعضی از محصولات اصلا مشخصات براش نوشته نشده اونا رو چطوری از دیتابیس استخراج کنیم کاری که در ترب و ایمالز چندین بار دیدم که محصولاتی هستند که مشخصات فنی ندارن ولی به درستی فروشندگانش از دیتابیس استخراج و نمایش داده شدن

webs

Registered User
لایک‌ها
1,456
به به... دستت درد نکنه!
اگه قرار بود با یک جستجوی ساده فروشندگان کالا رو پیدا کرد که خوب بود! (شوخی)

در ابتدا پرسیدید "محصولات مرتبط را چطور نمایش میدن؟"
بعدش پرسیدید "فروشنده (هر محصول) با چه الگوریتمی نشون داده شده؟"

من در مورد پرسش "فروشنده (هر محصول) با چه الگوریتمی نشون داده شده؟" پاسخ میدم:

به نظر من اینکار فقط باید به صورت دستی انجام بشه. یا خود شما باید دستی فروشندگان رو به هر محصول متصل کنید یا اینکه خود فروشنده به سایت شما لاگین کنه و محصول رو اضافه کنه که در حالت دوم بایستی اگر محصولی از قبل وارد شده، به فروشنده نمایش داده بشه. همچنین در حالت دوم، باز هم برای افزایش کیفیت خروجی و جلوگیری از اشتباه احتمالی فروشنده در وارد کردن کالا، باید خود شما، به صورت دستی، محصولات وارد شده توسط فروشنده رو کنترل کنید که دو تا محصول یکسان با عناوین مختلف وارد نکنند.

ضمناً جستجو به صورت full text وقتی تعداد مطالب زیاد بشه، در عمل، نتایج بسیار زیاد و اکثراً نامرتبط نمایش میده. من ترجیح میدم کلمات رو جدا کنم و با استفاده از like , AND جستجو رو انجام بدم.

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
سلام.
به نظرم فول تکس رو فعلا بذار کنار، خودت یه کد بنویس:
یه نسخه ساده: چک کن همه کلمات عبارت ات ، توی تیتر دومی هم باشن. فک کنم میتونی با mysql هم اینو پیاده کنی (https://stackoverflow.com/questions/14950466/how-to-split-the-name-string-in-mysql)
این روش واسه این جواب میده:
ولی بعضی کالا ها هستن که این روشون جواب نمیده مثلا:
اگه نتیجه اولی این رو ببینی ، خیلی فرق داره با تیتر اصلی.
به نظر که الگوریتم راحتی با دقت بالا نداره، پس میمونه 2 تا راه:
- هوش مصنوعی بنویسی واسه اینکار، که با ترین اش کنی و با دقت بالایی اینکارو بکنه -> که فک نکنم ai مد نظرت باشه.
- خودت یه کد بنویسی که دقتش حدود 80 درصد باشه، و اون هایی که برنامه مطمئنه که هیچی، اونهایی که مطمئن نیست رو توی گزارش تو پنل مدیر لیست کنه، که مدیر تایید کنه که درست تشخیص داده فروشنده رو یا نه.
یه نکته حواست باشه: قرار نیست برای اینکار با محدودیت های سرچ mysql کد بزنی . این کد تشخیص فروشنده ها کد نسبتا پیچیده ای میشه، که قرار نیست هر دفعه که کاربر بازدید کرد، از دیتابیس خونده بشه و الگوریتم اجرا بشه. منظورم اینه که یه کد پیچیده بنویس که با داشتن همه داده ها کار کنه، بعد اینو کلا یه بار (یا هر روز) اجرا کن. یعنی یه کد بنویس که همه داده هایی که کاندید اند (یا اصلا همه داده ها) رو از mysql لود کنه توی رم، بعد الگوریتم تشخیص فروشنده هات اجرا شه، بعد جواب ذخیره شه توی دیتابیس.
این کد (تعیین فروشنده ها) رو تنظیم میکنی که هر روز (یا چند روز یبار) اجرا شه (مثلا با cron job) تا داده هات آپدیت بمونند.
حالا نسخه پیچیده چجوری بنویسی؟ یه راهش اینه که از پلاگین های text diff استفاده کنی، مثلا https://www.npmjs.com/package/diff (البته مال js است نه php.). که میتونی اختلاف دو متن رو دربیاری، هر چی اختلاف کمتر باشه شباهت بیشتره. یه راه دیگه هم اینه که عبارت رو به کلمات، بعد 2 تا 2 بشکنی اش (با split)، و این chunk (بخش) هارو مقایسه کنی ببینی چند درصد اولی تو دومی هست. چرا کلمات رو بشکنی؟ چون اگه مثلا lg 5233hw داشته باشی و lg 5233 ، کلماتشون مطابق نیستن ولی چانک ها چرا.
خلاصه یکم بازی کن با الگوریتم هایی که به ذهنت میاد برای diff تا یه کد با دقت خوبی برای diff دربیاری (دقت کن داده هات رو لود کردی تو رم، و این الگوریتم اجرا میشه. یعنی محدودیت sql نداری.) (لایبرری هم میتونی استفاده کنی)، بعد هم با cron job چند روز یبار اجراش کن تا فروشنده ها ست شن، یه بخش هم برا مدیر بذار اونایی که درصد شباهتشون 100 نبوده ، ازونظرف خیلی هم پایین نبوده شباهت (مثلا بین 50 و 99 درصد) رو از ادمین بپرسه بگه میخوای باشن یا نه.
(میتونی هم کلا بی خیال این قضایا شی به ادمین بگی خودت برو فروشنده ها رو ست کن تو پنل ادمین.)
سرچ خواستی بکنی برا لایبرری و الگوریتم، اینا رو سرچ کن: text difference (or similarity) algorithm (library)- text compare algorithm or library

alireza771

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,869
سلام دوستان
سایت ترب و ایمالز محصولات مرتبط را چطور نمایش میدن
این صفحه رو ببینید: https://torob.com/p/62aed718-d251-4eb5-a...d6221eb92/
برای محصول با عنوان « کمک فنر جلو پژو 405 ماندو عظام»
۳ تا فروشنده نمایش میده این ۳ تا فروشنده با چه الگوریتمی نشون داده شده؟ اگه عنوان محصول رو بصورت full text جستجو کنیم و نتیجه چاپ کنیم نتیجه دقیق نمیده باید مشخصات کالا را با هم مقایسه کنیم تا نتیجه درست تر به دست بیاد ولی تو این مورد در سایت ترب محصول کمک فنر مشخصات کاملی نداره که مقایسه بشن تو سایت ایمالز هم محصولات زیادی دیدم که مشخصات اصلا نداشتند ولی فروشنده های مرتبط با محصول کاملا درست نمایش داده میشدن. انگار بصورت دستی ایکار رو کردن?
داداش یه سوال بی ربط
البته ببخشید
الان کمک‌فنر ماندو بهتره یا kyb ?
برای پژو ۲۰۶ میخوام
ماندو ۳۰۰ ارزونتره
میخوام‌ببینم اگه خیلی تفاوتی نداره همون ماندو بخرم

vlasek

Registered User
لایک‌ها
1,280
انگار بصورت دستی ایکار رو کردن?
کاملا آگاهانه این کار انجام شده است.
در لینکی که ارسال کردم مراحل کار شماتیک توضیح داده شده است.
بهتره دنبال انگیزه و استراتژی این کار باشید تا جمع آوری اطلاعات رباتیک اما نظر شخصیمو بخوام بگم سیستمهای مقایسه قیمت تنها با تکیه بر ۲فاکتور که قدرت تبلیغاتی و مقایسه قیمتهای لحظه ای کالاهای پرفروش و با هدف یکجاسازی و عدم آشفتگی در سیستمهای جستجوگر قدیمی تر که گوگل و ... باشند موفق به کسب اعتبار و جذب فروشنده ها و خریدارها شدند.
عملکرد سیستم باید چیزی شبیه به سیستمهای تخفیف گروهی مانند نت برگ باشد اطلاعات جامعتری کسب نمودید لطفا به اشتراک بگذارید.

androland

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
کاملا آگاهانه این کار انجام شده است.
در لینکی که ارسال کردم مراحل کار شماتیک توضیح داده شده است.
بهتره دنبال انگیزه و استراتژی این کار باشید تا جمع آوری اطلاعات رباتیک اما نظر شخصیمو بخوام بگم سیستمهای مقایسه قیمت تنها با تکیه بر ۲فاکتور که قدرت تبلیغاتی و مقایسه قیمتهای لحظه ای کالاهای پرفروش و با هدف یکجاسازی و عدم آشفتگی در سیستمهای جستجوگر قدیمی تر که گوگل و ... باشند موفق به کسب اعتبار و جذب فروشنده ها و خریدارها شدند.
عملکرد سیستم باید چیزی شبیه به سیستمهای تخفیف گروهی مانند نت برگ باشد اطلاعات جامعتری کسب نمودید لطفا به اشتراک بگذارید.

آره اتفاقا منم دنبال استراتژی ام قویترین الگوریتم نمیتونه دو عنوان زیر

«گوشی سامسونگ ۳۲ گیگ»

«گوشی سامسونگ ۶۴ گیگ»

را از هم تشخیص بده (حداقل من نمیتونم همچین الگوریتمی بنویسم) مثلا از نظر هوش مصنوعی بخوایم به این دو عنوان نگاه کنیم ۹۸ درصد شبیه هم اند ولی هوش خودمون میگه اینا کاملا با هم فرق دارند.

اتفاقا خواستم از الگوریتم جستجوگر موتور جستجوی متن باز yioop استفاده کنم ولی فکرشو کردم دیدم باز هم نمیشه این کار رو به الگوریتم سپرد هر چند تست کردم ۹۰ درصد درست تشخیص میده ولی همون طور که گفتم اون ۱۰ درصده کارو خراب میکنه

androland

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
سلام.
یه نسخه ساده: چک کن همه کلمات عبارت ات ، توی تیتر دومی هم باشن. فک کنم میتونی با mysql هم اینو پیاده کنی (https://stackoverflow.com/questions/14950466/how-to-split-the-name-string-in-mysql)
- هوش مصنوعی بنویسی واسه اینکار، که با ترین اش کنی و با دقت بالایی اینکارو بکنه -> که فک نکنم ai مد نظرت باشه.
- خودت یه کد بنویسی که دقتش حدود 80 درصد باشه، و اون هایی که برنامه مطمئنه که هیچی، اونهایی که مطمئن نیست رو توی گزارش تو پنل مدیر لیست کنه، که مدیر تایید کنه که درست تشخیص داده فروشنده رو یا نه.
یه نکته حواست باشه: قرار نیست برای اینکار با محدودیت های سرچ mysql کد بزنی . این کد تشخیص فروشنده ها کد نسبتا پیچیده ای میشه، که قرار نیست هر دفعه که کاربر بازدید کرد، از دیتابیس خونده بشه و الگوریتم اجرا بشه. منظورم اینه که یه کد پیچیده بنویس که با داشتن همه داده ها کار کنه، بعد اینو کلا یه بار (یا هر روز) اجرا کن. یعنی یه کد بنویس که همه داده هایی که کاندید اند (یا اصلا همه داده ها) رو از mysql لود کنه توی رم، بعد الگوریتم تشخیص فروشنده هات اجرا شه، بعد جواب ذخیره شه توی دیتابیس.
این کد (تعیین فروشنده ها) رو تنظیم میکنی که هر روز (یا چند روز یبار) اجرا شه (مثلا با cron job) تا داده هات آپدیت بمونند.
حالا نسخه پیچیده چجوری بنویسی؟ یه راهش اینه که از پلاگین های text diff استفاده کنی، مثلا https://www.npmjs.com/package/diff (البته مال js است نه php.). که میتونی اختلاف دو متن رو دربیاری، هر چی اختلاف کمتر باشه شباهت بیشتره. یه راه دیگه هم اینه که عبارت رو به کلمات، بعد 2 تا 2 بشکنی اش (با split)، و این chunk (بخش) هارو مقایسه کنی ببینی چند درصد اولی تو دومی هست. چرا کلمات رو بشکنی؟ چون اگه مثلا lg 5233hw داشته باشی و lg 5233 ، کلماتشون مطابق نیستن ولی چانک ها چرا.
خلاصه یکم بازی کن با الگوریتم هایی که به ذهنت میاد برای diff تا یه کد با دقت خوبی برای diff دربیاری (دقت کن داده هات رو لود کردی تو رم، و این الگوریتم اجرا میشه. یعنی محدودیت sql نداری.) (لایبرری هم میتونی استفاده کنی)، بعد هم با cron job چند روز یبار اجراش کن تا فروشنده ها ست شن، یه بخش هم برا مدیر بذار اونایی که درصد شباهتشون 100 نبوده ، ازونظرف خیلی هم پایین نبوده شباهت (مثلا بین 50 و 99 درصد) رو از ادمین بپرسه بگه میخوای باشن یا نه.
(میتونی هم کلا بی خیال این قضایا شی به ادمین بگی خودت برو فروشنده ها رو ست کن تو پنل ادمین.)
سرچ خواستی بکنی برا لایبرری و الگوریتم، اینا رو سرچ کن: text difference (or similarity) algorithm (library)- text compare algorithm or library
ممنون از وقتی که گذاشتی دوست عزیز
خیلی رو این قضیه فک کردم به این نتیجه رسیدم که یا کلا همه چی باید دستی انجام بگیره یا یه استراتژی پشتشه که ازش خبر نداریم همون طور که بالا گفتم الگوریتم دو عنوان زیر
«گوشی سامسونگ ۳۲ گیگ»
«گوشی سامسونگ ۶۴ گیگ»
رو نمیتونه تشخیص بده که این دو کاملا با هم فرق میکنه

vlasek

Registered User
لایک‌ها
1,280
ترب با استفاده از الگوریتمهای خزش در وب صفحات محصول در فروشگاهها را پیدا میکند و سپس با استفاده از الگوریتم های فیچر اکسترکشن اطلاعات این محصولات را از صفحات اچ تی ام ال استخراج میکند. در نهایت با استفاده از الگوریتم های کلسیفیکیشن و کلاسترینگ صفحات را به شکل هوشمند در دسته بندی های مختلف قرار میدهد. علاوه براین برای نمایش دقیق اطلاعات به کاربر، از الگوریتم های رتبه بندی (رنکینگ) در جستجو استفاده کرده ام که نتایج را متناسب با کوئری کاربر مرتب میکند. ضمنا با توجه به حجم بالای درخواستهای کاربران به سرور ترب، از الگوریتم های پردازش سریع استفاده کرده ایم.

androland

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
سلام.
ممنون دوست عزیز
اینکه میفرمایید نصف کار رو الگوریتم انجام بده نصف دستی به نظرم استراتژی خوبیه خود php عزیز یه تابع جالبی داره به اسم similar_text() کار این تابع اینه که دو تا بهش ورودی میدی میاد شباهت دو ورودی رو به صورت درصدی برمیگردونه همون طور که شما فرمودید با همین تابع میتونم با یه if ساده مثلا تا 80 درصد به بالا رو وارد دیتابیس کنم از 80 درصد تا 60 درصد رو برا اپراتور بفرستم از 60 درصد به پایین رو هم بی خیال شم فک کنم تابع خود php همین کار رو بدون خونریزی انجام بده

vlasek

Registered User
لایک‌ها
1,280
جالبه نمیدونستم اینهمه ربات مشغول کارند :cool:

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
ممنون دوست عزیز
اینکه میفرمایید نصف کار رو الگوریتم انجام بده نصف دستی به نظرم استراتژی خوبیه خود php عزیز یه تابع جالبی داره به اسم similar_text() کار این تابع اینه که دو تا بهش ورودی میدی میاد شباهت دو ورودی رو به صورت درصدی برمیگردونه همون طور که شما فرمودید با همین تابع میتونم با یه if ساده مثلا تا 80 درصد به بالا رو وارد دیتابیس کنم از 80 درصد تا 60 درصد رو برا اپراتور بفرستم از 60 درصد به پایین رو هم بی خیال شم فک کنم تابع خود php همین کار رو بدون خونریزی انجام بده
خواهش. آره فک کنم پروژه ات در حدی بزرگ نیست که بخوای هوش مصنوعی و الگوریتم های پیچیده رو درگیر کنی، واسه همین بنظرم بهترین کار اینه که دستی باشه، حالا اگه خواستی با الگوریتم های ساده مثل همین مقایسه دو متن، یکم کمک کنی به اون اپراتور که قراره فروشنده های هر چیز رو پیدا کنه. @Vlasek روش های خیلی خوبی رو گفت مثل استفاده از سرچ انجین یا دسته بندی یا هوش، ولی یکم سنگینه پیاده سازی شون و برای پروژه های بزرگ تره.
برای مثالی هم که گفتی مثلا 32 و 64 گیگ، میتونی فعلا فیچر های مشهور رو کاستوم جدا کنی. مثلا حافظه هم تو موبایل هم وسایل ذخیره سازی خیلی توی تیتر ها هست، میتونی چک کنی اگه "گیگ" توی عبارت بود، قبلش رو ببینه و اگه یکی 32 گیگه یکی 64 گیگ، متفاوت در نظرشون بگیره. (البته خارجی هم ممکنه باشه 32g و 64g). واسه فیچر های مشهور دیگه مثل قدرت موتور ، یا ... هم میتونی کاستوم واسه هر کدوم کد بزنی. (یعنی یه سری الگوریتم کاستوم برای فیچر های مشهور، نه یه الگوریتمی که کلی باشه.)

androland

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
ترب با استفاده از الگوریتمهای خزش در وب صفحات محصول در فروشگاهها را پیدا میکند و سپس با استفاده از الگوریتم های فیچر اکسترکشن اطلاعات این محصولات را از صفحات اچ تی ام ال استخراج میکند. در نهایت با استفاده از الگوریتم های کلسیفیکیشن و کلاسترینگ صفحات را به شکل هوشمند در دسته بندی های مختلف قرار میدهد. علاوه براین برای نمایش دقیق اطلاعات به کاربر، از الگوریتم های رتبه بندی (رنکینگ) در جستجو استفاده کرده ام که نتایج را متناسب با کوئری کاربر مرتب میکند. ضمنا با توجه به حجم بالای درخواستهای کاربران به سرور ترب، از الگوریتم های پردازش سریع استفاده کرده ایم.
حالا ترب با nod.js نوشته شده و با لایبری های مخصوص خودش برای فچیچر اکسترکشن میکنه من در php با استفاده از لایبری simple_html_dom و یا لایبری ها و کلاس های دیگه همین کار رو انجام میدم و با الگوریتم نزدیکترین همسایه در دسته بندی های مختلف ثبت میکنم و شاید برای بدست آوردن رنکینگ یا اسکور از همون تابع similar_text() خود php استفاده میکنم یا خودم براش الگوریتم مینویسم. فقط اگه براتون مقدور هست کمی درباره الگوریتم پردازش سریع بگید. تشکر

vlasek

Registered User
لایک‌ها
1,280
متنها رو فوروارد کردم بدون یک واو کم و کاست.
واقعیت چند مدت میگذره که از گوشه و کنار زیاد میشنوم که خیلیها بفکر کپی سیستم ترب افتادند شاید بعلت ظاهر ساده پیاده سازیش باشه و البته مهمتر از اون رنک نخست در سیستم افیلیت دیجی کالا.
بنده کدنویسی اگر صفر نباشم فعلا آماتورم عذر میخوام اگر سوءبرداشت شد اما فکر میکنم استخدام تعدادی نیروی جوان و پرانرژی جهت واردکردن دستی محصولات پرفروشتر از درگیرکردن اینهمه الگوریتم و ربات خطادار در میان مدت و بلندمدت خیلی بهتر از ترب و ایمالز جواب خواهد داد.
یا همکاری قانونی و توافقی با شاپها جهت دسترسی مستقیم به api و دیتابیس محصولاتشون باز شماها استاد بنده هستید راه حل بهتری به ذهنم نرسید.

بالا