• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

مگس پران( Floater )

armanfloater

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
با سلام هدف از ایجاد این تایپک بررسی بیماری چشمی به نام فلوتر (مگس پران) می باشد از اساتید وکاربران محترم در خواست می شود در صورت داشتن اطلاعات از این بیماری این جا با بقیه در اشتراک گذاشته و کسانی هم که این بیماری رو تجربه کردند از تجربه هاشون بگن

با سپاس:general406:

چشم

ساختمان چشم انسان شبیه یک کره است. در قسمت جلوی این کره یک پنجره شفاف به نام قرنیه وجود دارد. نور از محیط خارج وارد قرنیه شده و پس از عبور از مردمک به عدسی می‌رسد. عدسی نور را به صورت دقیق روی شبکیه متمرکز می‌کند تا تصویر واضحی بر روی شبکیه ایجاد شود. چشم انسان قادر به تشخیص ۹۰۰میلیون رنگ می‌باشد.

1024px-Eye_iris.jpg

رتین (شبکیه)

پرده‌ای است لطیف و حساس که میان «مشیمیه» قرار گرفته و چون بی‌شباهت به پنجره نیست به این نام نامیده شده‌است، شَبَکیه پرده‌ای است عصبی یعنی دنباله‌هایی است از اعصاب بینایی و بوسیله همان اعصاب به مغز مربوط می‌شود، و در قسمت عقب آن دو نقطهٔ مشخص وجود دارد یکی نقطهٔ کور که محل ورود عصب بینایی به چشم است و دیگر نقطه زردرنگ بیضی‌شکلی است بنام لکه زرد که تصویر اشیاء نخست بر روی آن منعکس شده سپس از آنجا به مغز منتقل می شود

پردهٔ شبکیهٔ چشم مرکب از نه لایه جداگانه است که قطر مجموع آن‌ها به اندازه کلفتی یک ورقه کاغذ نازک می‌باشد؛ در ضخامت این پرده سلول‌هایی قرار دارند که تحت اثر امواج نورانی تحریک می‌گردند؛ سلول‌های مزبور بصورت شمش‌ها و مخروط‌ها قرار گرفته‌اند و تعداد اولی به سی میلیون و تعداد دومی به سه میلیون عدد بالغ می‌شود این شمش‌ها و مخروط‌ها به تناسب کاملی قرار گرفته‌اند.

640px-Retinography.jpg

ویتره (زُجاجیه)

زُجاجیه ماده‌ای است ژلاتینی و شفاف که تمام حفرهٔ درونی کرهٔ چشم را پر می‌سازد و در عقب عدسی چشم قرار دارد و از هر طرف پوسته شفافی اطراف آنرا فراگرفته است؛ کار این عضو نیز شکست نور است؛ و در تطبیق تصاویر اجسام بر روی لکه زرد تأثیر شایانی دارد.

1515.jpg

فلوتر ( مگس پران)

شايع‌ترين علامت غيرطبيعى بودن زجاجيه اجسام شناور در زجاجيه است و بيانگر آگاهى بيمار از يک سايهٔ متحرک بر روى شبکيه ناشى از يک کدورت متحرک در زجاجيه مى‌باشد. به اين حالت در گذشته muscae Volitantes (واژه لاتين معادل مگس پران) اطلاق مى‌شد. در افراد مبتلا بعد از اينکه چشم به حال استراحت در مى‌آيد، اشياء به حرکت خود ادامه مى‌دهند و از اين رو نام اجسام شناور براى آنها انتخاب شده است. شروع اين علامت مى‌تواند بى‌سر و صدا يا حاد، يک‌طرفه يا دو طرفه باشد. اجسام شناور مرکزى بيش از انواع محيطى براى بينائى مزاحمت ايجاد مى‌کنند. اجسام شناور در افراد نزديک بين و افراد مبتلا به Syneresis بسيار شايع است. اجسام شناور در زجاجيه مى‌تواند به‌علت خونريزى‌هاى زجاجيه (شکل اجسام شناور در خونريزى‌ها با گذشت زمان از حالت رگه‌رگه، به‌صورت نقاط کوچک در مى‌آيد)، تهاجم گلبول‌هاى سفيد (در التهاب Pars Plana) و يا ناشى از پيگمان (در دکولمان طول کشيده به‌دنبال پارگى شبکيه) باشد. افراد مبتلا به‌وجود اجسام شناور در زجاجيه نياز به بررسى دقيق زجاجيه و شبکيه دارند و در غياب روند پاتولوژيک جدى مى‌توان به بيمار اطمينان داد که اين حالت بى‌خطر است

1517.jpg Floaters.png

فوتوپسیا (جرقه)

بيمار در غياب منبع نوري، احساس وجود نور، نوار نورانى يا جرقه، براى جزئى از ثانيه در ميدان بينائى مى‌نمايد، که علامت شايع ارتباط غيرطبيعى بين شبکيه و زجاجيه مى‌باشد. بيمار معمولاً مى‌تواند به بخشى از ميدان بينائى که جرقه‌هاى نورانى در آن ديده مى‌شود، اشاره نمايد. فواصل بين اين حملات مى‌تواند متغير باشد (از دقايق تا هفته‌ها). حملات در دو چشم مى‌توانند همزمان و يا حتى تا چندين سال از هم فاصله داشته باشند. اين نور فرضى نشانهٔ آگاهى مغز از کشش فيزيکى مى‌باشد، که زجاجيهٔ غيرطبيعى بر قسمت حسى شبکيه وارد مى‌نمايد. اين نور فرضى به‌طور شايع همراه با کلاپس اخير و دکولمان زجاجيه است. اسکوتوم جرقه‌اى ميگرن را به کمک شکل و پيشرفت قابل پيشگوئى و همراهى آن با تهوع يا سردرد، مى‌توان از حالت اخير افتراق داد. هرچند کشش زجاجيه بر شبکيه (Viteroretinal traction) ممکن است نيازى به درمان نداشته باشد با اين وجود اين کشش مى‌تواند موجب پارگى شبکيه، دکولمان شبکيه و يا خونريزى زجاجيه گردد، بنابراين هر مورد جديد نياز به بررسى دارد

armanfloater

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
اول خودم می گم من 18 سالمه از اهواز هستم 6 ماهه مگس پران دارم بر اثر ضربه فکر کنم مبتلا شدم تا حالا 2 متخصص چشم رفتم گفتن چیز خاصی نیست ولی سومی هم همین روزا می رم ;)

PS1FOREVER

Registered User
لایک‌ها
970
عرض ادب:general406:
مگس پران یک عازضه بسیار شایع هست و مخصوصا کسانی که پشت رایانه! میشینن :general609:

تا حالا یک درمان ثابت براش پیدا نشده اما خوب هر روز یک راه بهتر بدست میاد که در مرور زمان بهبود کامل رو حاصل میاره:general705:
سپاس از شما:general206:
شاد و سلامت:D
در پناه ایزد:)

armanfloater

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
مگس پران چشم لکه های کوچک در حال حرکت است که در میدان دید قرار می گیرند. آنها ممکن است قابل توجه باشند بخصوص هنگامی که به کاغذ سفید یا آسمان آبی نگاه می کنید
مگس پران چشم می تواند آزار دهنده باشد اما آنها به طور کلی یا نسبی بی خطر هستند
گاهی اوقات این لکه های شناور چشم به خصوص ان ها که بزرگتر هستند ممکن است سایه ظریف در طول بینایی ایجاد کنند اما این تمایل فقط در انواع خاصی از نور است.
بسیاری از مردم هم یاد بگیرند که با مگس پران چشم زندگی می کنند و چشم پوشی کنند از ان ها و آنها اغلب در طول ماه ها یا حتی سال ها بهبود نسبی می یابند . وبه ندرت مگس پران خوش خیم احتیاج به درمان پیدا می کند
اما گاهی اوقات مگس پران چشم نشانه ای از یک بیماری جدی تر است.شما باید هرچه سریع تر به چشم پزشک مراجعه کنید اگر انها به طور قابل ملاحظه ای به صورت ناگهانی زیاد شدند
یا اگر همراه مگس پران چشمتان جرقه هم می زند از نور و یا با از دست دادن دید محیطی یا تاری دید همراه است بدون درمان فوری، در شرایط حاد چشمتان می تواند افت دید دائمی داشته باشد. این علائم ممکن است ناشی از:

• پارگی شبکیه
  • جداشدگی شبکیه
  • خونریزی زجاجیه
علائم اجسام شناور چشم
مگس پران چشم حرکت می کنند و از انجایی که همیشه در حال حرکت هستند نام مگس پران را برای ان ها انتخاب کرده اند

مگس چشم می تواند در بسیاری از اشکال مختلف،به نظر برسد مانند:

• نقطه های سیاه یا خاکستری
  • خطوط پرپیچ وتاب ولول خور
  • رشته های نخ، که می تواند برجسته و نیمه شفاف
  • گرفتاری
  • حلقه شکل
به مرور زمان مگس پران معمولا خوب نمی شوند، هر چند ان ها تمایل دارند تا در طول زمان کمتر مزاحمت ایجاد کنند.

علل اجسام شناور چشم

بیشتر مگس پران چشم ها توسط بلورهای کوچک از یک پروتئین به نام کلاژن ایجاد می شود.

محفظه پشت چشم با یک ماده ژل مانند به نام زجاجیه پر شده است.

با افزایش سن یا در اثر ضربه این فیبر های کلاژنی در زجاجیه چشم شناور می شوند وبه مرور ریز و خرد می شوند که بخش حساس به نور در پشت چشم (شبکیه) ان ها را به صورت سایه هایی می بیند
این تغییرات می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد

به میزان کمتری، مگس پران چشم می تواند علت های دیگری داشته باشد مانند:

• بیماری های چشم
  • اسیب به چشم
  • رتینوپاتی دیابتی
  • سپرده های کریستال مانند است که در زجاجیه شکل
  • تومورهای چشم مانند لنفوم (به ندرت)
اختلالات جدی در ارتباط با مگس پران چشم عبارتند از:

• پارگی شبکیه
  • جداشدگی شبکیه
  • خونریزی زجاجیه
  • التهاب زجاجیه و شبکیه ناشی از عفونت های ویروسی، عفونت های قارچی، و یا التهاب خود ایمنی
  • تومورهای چشم
علاوه بر این، یک شکل منحصر به فرد از اجسام شناور چشم با سردرد همراه است.

این مهم است که به دکتر مراجعه کنید اگر:

• مگس پران بدتر می شود در طول زمان، به خصوص اگر تغییرات با ناگهانی همراه باشد
  • شما جرقه می بیندی یا از دست دادن بینایی محیطی یا مرکزی همراه با اجسام شناور چشم را تجربه می کنید
  • مگس پران چشم بعد از عمل جراحی چشم یا ضربه به چشم به وجود بیاید
  • چشم درد همراه با اجسام شناور چشم

منبع: http://www.webmd.com/eye-health/benign-eye-floaters

armanfloater

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
یک ویدیوی جالب درمورد مگس پران پیشنهاد می کنم ببینینش

armanfloater

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
ویدیوی انجام عمل ویکترومی در کسی که فقط فلوتر دارد که به ان FOV یا floater only vitrectomy می گویند

armanfloater

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
ویدیوی نابود کردن فلوتر با لیزر YOG

armanfloater

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
پس چرا کسی شرکت نمی کنه :general208::general208::general208::general208::general208::general208::general208::general208::general208::general208::general208::(:(:(:(:(

mohamad elx

Registered User
لایک‌ها
2,808
منم این مشکل رو دارم
تقصیر گیم تراوین بود
سال 89دچارم کرد
دوستان اصلا مگس پران ربطی به بازی کردن کامپیوتر و ... نداره
مکانیسمش به این صورته که در اثر کهولت سن یک سری از پروتئین های زجاجیه(مایعی که باعث حفظ شکل کروی چشم میشه) تغییر ماهیت میدن و در واقع اون نقطه سیاهی که میبینید همون سایه اون پروتئین هست که روی لکه زرد و نقطه بینایی روی شبکیه می افته !
من مادرم مگس پران داره از فوق تخصص چشم که فامیلمون هست پرسیدم اون بنده خدا هم کامل برام توضیح داد دلیلش چیه .
درمانش هم اینه که نادیده ش بگیرید و بهش توجه نکنید

amirmail

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
637
من 37سالمه
پیر کیه؟
اعتیاد به بازی تراوین بود که دچار مگس پرانم کرد
شبی که این اتفاق هم برام رخ دادیادمه
زل زده بودم گوشیم
یهویی درد عجیب تو چشم
و مگس پران

mohamad elx

Registered User
لایک‌ها
2,808
من 37سالمه
پیر کیه؟
اعتیاد به بازی تراوین بود که دچار مگس پرانم کرد
شبی که این اتفاق هم برام رخ دادیادمه
زل زده بودم گوشیم
یهویی درد عجیب تو چشم
و مگس پران
:D
داداش یه طوری حرف میزنی انگار ماشینه تستمه تایم پاره کرده و میل سوپاپ کج شده .
چی می گی شما !!!
به یک جا زل زدم یک دفعه چشمم درد گرفت و ...:general105:
37 سال هم سن کمی نیست برادرo_O
شما ممکنه روز کاغذ 37 سالت باشه ولی مراقبت های لازم رو نکردی سن فیزیولوژی بدن بیشتر از 37 ساله !

amirmail

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
637
من مثل یک پسر 24ساله سرحال قبراق هستم
البته راستش فقط مراقب چشمام نیستم
عینکی هم نیستم
اما روزی 12-14ساعت پشت مانیتورم
گوشی هم جای خود داره

armanfloater

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
اگه مگس پران اینه که منم مگسپران دارم. از بچگی این رگه هارو میدیدم
همه اطرافیانمم اینطورین
اصلا کسی هست مگسپران نداشته باشه؟
با سلام می خواستم ببینیم شما نزدیک ببینین چون این موضوع تو نزدیک بینا شایع تره و چون نزدیکبینی اکثرا ارثی هستش ممکنه اطرافیانت هم این طوری باشن

Last edited:

armanfloater

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
منم این مشکل رو دارم
تقصیر گیم تراوین بود
سال 89دچارم کرد
با سلام نمی دونم چی بگم ولا تقریبا غیر ممکنه بر اثر کار زیاد چشمی اینطوری بشین شاید ضربه ای چیزی به چشمتون خورده باشه من پیشنهاد می دم توسط یه متخصص شبکیه معاینه بشین

Last edited:

armanfloater

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
دوستان اصلا مگس پران ربطی به بازی کردن کامپیوتر و ... نداره
مکانیسمش به این صورته که در اثر کهولت سن یک سری از پروتئین های زجاجیه(مایعی که باعث حفظ شکل کروی چشم میشه) تغییر ماهیت میدن و در واقع اون نقطه سیاهی که میبینید همون سایه اون پروتئین هست که روی لکه زرد و نقطه بینایی روی شبکیه می افته !
من مادرم مگس پران داره از فوق تخصص چشم که فامیلمون هست پرسیدم اون بنده خدا هم کامل برام توضیح داد دلیلش چیه .
درمانش هم اینه که نادیده ش بگیرید و بهش توجه نکنید
دقیقا همینه که شما می فرمایید ولی ممکنه علت های خطرناکی هم داشته باشه ولی در 98 موارد چیز خاصی نیست:)
ولی داداش گلم من که سنم زیاد نیست پس این پشه های لعنتی چی می خوان از جونم:(:general208:

Last edited:

armanfloater

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
در کل بهتره هرکی دچار فلوتر می شه حتما توسط متخصص شبکیه معاینه بشه تا اگر مشکل مهمی بود سریعا تحت درمان قرار بگیره من خودم متخصص شبکیه تو اهواز جناب اقای دکتر فقهی با قطره مردمک چشمم رو باز کرد ورتین و ویتره رو با افتالمسکوپ غیر مستقیم معیانه کرد بعد گفت ویتره چشمت رنگدانه اومده توش و در 90 درصد موارد خود به خود خوب می شه ولی گفت برو یه تست میدان دید هم بده که من فعلا نرفتم

بالا