برگزیده های پرشین تولز

يک مشکل عجيب!اين چش شده بود؟

Persiana

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
129
راستش من نميدونم اين مشکل نرم افزاريه يا سخت افزاري براي همين هم نميدونستم تو کدوم بخش درست تره که مطرحش کنم. پس ببخشيد اگه نامربوطه!
البته الان مشکلم حل شده (ظاهرا) ولي ميخوام ببينم اين ويندوز چه بلايي سرش اومده بود که باعث شده بود از ديشب تا امروز کابوس ببينم!
داستان اين جوري شروع شد که من برنامه ي MS Flight Simulator 2004 رو روي درايو G اينستال کردم و بعدم add-in هاي مربوط بهشو از رو ديسک هاي مختلف کپي کردم توش و اين کار يه 5-6 ساعتي طول کشيد. بعدا نميدونم چه کار کردم (فکر کنم اشتباهي پروسس يکي از SVCHOST ها رو پايان دادم البته اگر مربوط به اين باشه) که ارور اينکه کارت صدام کار نميکنه و مشکل پيدا کرده گرفتم. منم سيستم رو ريستارت کردم (گفتم از صبح تا حالا ديگه پدرش دراومده بدبخت خب!) و ويندوز XP رو انتخاب کردم و ديدم دهه، رسيد به اون صفحه آبيه که ميگه فايل هاي يکي يا چند تا از درايوهاتون بايد چک بشه. گفتم خب چک بشه (معمولا من هيچ وقت اين قسمت رو skip نميکنم) و ديدم اول از همه درايو D رو که XP رو اونه ميخواد چک کنه، منتها حالا بشين، بشين، اي بابا! درصدش همينجور رو 0 درصد مونده بود! من گفتم ديدي؟ حتما يکي از اين سي دي هاي بک آپ عزيزم توش ويروس داشته دوباره من بدبخت شدم! خلاصه يه 10 دقيقه گذشت و اين صفر درصد تغييري نکرد (البته چراغ هارد روشن بود ولي خيلي وقتا که گير ميکنه اين همينجور روشن ميمونه!). خلاصه من گفتم بذار دوباري ريستارتش کنم شايد درست شه و همين کارم کردم ولي باز دوباره سر 0 درصد موند. منکه حسابي وحشت کرده بودم گفتم بذار از خير اين مرحله اصلا بگذرم ببينم تو ويندوز ميره حالا يا نه و خوشبختانه تو ويندوز رفت. ولي چشمتون روز بد نبينه، تا خواستم برم تو درايو G (که کلي البته طول کشيد!) ديدم اي داد بيداد، نوشته اين درايوتون فرمت نشده، ميخواهيد فرمتش کنيد؟!!!!! منو ميگي، گفتم بيچاره شدم دوباره حتما و همه چيم پريد! حالا سربزنگاه هم که من دانشم نم ميکشه مونده بودم حالا بايد چه کار کنم، چه دستوري براي چک کردن ديسک تو اين مواقع بود و اينا و تو همين فکرا بودم که رفتم سراغ سيستم مکانيک و Maintenance Wizard ش و اونم شروع کرد به خالي کردن فايل هاي جانک و به درد نخور، منم گفتم برم recycle bin رو خالي کنم شايد مربوط به اون باشه. خلاصه حالا نميدونم کار اون بود يا خالي کردن سطل ولي G قابل دسترس شد منتها حالا شده بود Local Disk ! خلاصه من پدرآمده کامپيوترو خاموش کردم تا امروز:
باز، امروز روشنش کردم و ديدم اي داد! باز رسيد به همون صفحه ي چک فايل و رو صفر درصد باز موند. منتها منم صبر کردم ببينم چي ميشه، بعد از يک ربع ديدم 20 درصدش کامل شد ولي از اروري که اون بالاش نوشته بود خوشم نيومد چون نوشته بود که کلاسترهاي بد رو ريمو کرده و pagefile.sys رو هم يادم نمياد چه کار کرده بود فقط جلوش نوشته بود (null) ، بعدم رفت سراغ درايو G و اونم چک کرد و حالا فعلا مشکل انگاري حل شده.
حالا خانم ها و آقايون متخصص، آيا کسي از شما ميدونه چه اتفاقي افتاده بود؟ اين Bad Cluster که معنيش اين نيست که هاردم Bad Sector پيدا کرده مثلا؟ بعد اين pagefile.sys اينقدر فايل مهميه ( اصلا به چه دردي ميخوره، اگه اينقدر حياتيه پس چرا بعضي برنامه ها يه آپشن براي پاک کردن پيج فايل ويندوز بعد از هربار خاموش شدن دارن؟). بعدم چرا درايو G رو ميگفت بايد فرمت شه و بعدم به عنوان لوکال ديسک ميشناختش؟ آيا ممکنه دوباره همچين چيزي پيش بياد؟
پيشاپيش از راهنماييهاتون سپاسگذارم.

Persiana

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
129
دارم کم کم به اين نتيجه ميرسم که آنچنان مشکل عجيب و نادري کامپيوترم پيدا کرده بوده که حتي يک نفر هم پيدا نشد که بدونه اين چش شده بود!! فکر کنم اگه براي خود مايکروسافت هم اينو ميفرستادم توش ميموندن (شايدم ميومدن کامپيوترمو به عنوان شگفتي ساز قرن ميدزديدن!!)! ولي خودمونيم، يعني اين مورد اينقدر نادر بوده و يک در ميليون که فقط براي من اتفاق افتاده؟!! البته اصولا ما خانوادگي اينجوري هستيم و چيزهايي که براي هيچ کس اتفاق نميفته براي ما و افزارهايمان پيش مياد!

twister2.gif

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
:lol: گاهی پیش میاد. درایوت unmount شده بوده باید mountش میکردی که با ری استارت خودش میشه. :lol:

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
به نقل از Persiana :
دارم کم کم به اين نتيجه ميرسم که آنچنان مشکل عجيب و نادري کامپيوترم پيدا کرده بوده که حتي يک نفر هم پيدا نشد که بدونه اين چش شده بود!! فکر کنم اگه براي خود مايکروسافت هم اينو ميفرستادم توش ميموندن (شايدم ميومدن کامپيوترمو به عنوان شگفتي ساز قرن ميدزديدن!!)! ولي خودمونيم، يعني اين مورد اينقدر نادر بوده و يک در ميليون که فقط براي من اتفاق افتاده؟!! البته اصولا ما خانوادگي اينجوري هستيم و چيزهايي که براي هيچ کس اتفاق نميفته براي ما و افزارهايمان پيش مياد!

twister2.gif
زياد نگران نباش، خيلی هم عجيب نيست(دست کم برای من).چون در هفته يکی 2 بار از همين دست مشکلات دارم.(بلکه بيشتر).فعلاً برم آف هامو چک کنم بعد ميام همشو برات وگوام.

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
به نقل از Persiana :
راستش من نميدونم اين مشکل نرم افزاريه يا سخت افزاري براي همين هم نميدونستم تو کدوم بخش درست تره که مطرحش کنم. پس ببخشيد اگه نامربوطه!
البته الان مشکلم حل شده (ظاهرا) ولي ميخوام ببينم اين ويندوز چه بلايي سرش اومده بود که باعث شده بود از ديشب تا امروز کابوس ببينم!
داستان اين جوري شروع شد که من برنامه ي MS Flight Simulator 2004 رو روي درايو G اينستال کردم و بعدم add-in هاي مربوط بهشو از رو ديسک هاي مختلف کپي کردم توش و اين کار يه 5-6 ساعتي طول کشيد. بعدا نميدونم چه کار کردم (فکر کنم اشتباهي پروسس يکي از SVCHOST ها رو پايان دادم البته اگر مربوط به اين باشه) که ارور اينکه کارت صدام کار نميکنه و مشکل پيدا کرده گرفتم. منم سيستم رو ريستارت کردم (گفتم از صبح تا حالا ديگه پدرش دراومده بدبخت خب!) و ويندوز XP رو انتخاب کردم و ديدم دهه، رسيد به اون صفحه آبيه که ميگه فايل هاي يکي يا چند تا از درايوهاتون بايد چک بشه. گفتم خب چک بشه (معمولا من هيچ وقت اين قسمت رو skip نميکنم) و ديدم اول از همه درايو D رو که XP رو اونه ميخواد چک کنه، منتها حالا بشين، بشين، اي بابا! درصدش همينجور رو 0 درصد مونده بود! من گفتم ديدي؟ حتما يکي از اين سي دي هاي بک آپ عزيزم توش ويروس داشته دوباره من بدبخت شدم! خلاصه يه 10 دقيقه گذشت و اين صفر درصد تغييري نکرد (البته چراغ هارد روشن بود ولي خيلي وقتا که گير ميکنه اين همينجور روشن ميمونه!). خلاصه من گفتم بذار دوباري ريستارتش کنم شايد درست شه و همين کارم کردم ولي باز دوباره سر 0 درصد موند. منکه حسابي وحشت کرده بودم گفتم بذار از خير اين مرحله اصلا بگذرم ببينم تو ويندوز ميره حالا يا نه و خوشبختانه تو ويندوز رفت. ولي چشمتون روز بد نبينه، تا خواستم برم تو درايو G (که کلي البته طول کشيد!) ديدم اي داد بيداد، نوشته اين درايوتون فرمت نشده، ميخواهيد فرمتش کنيد؟!!!!! منو ميگي، گفتم بيچاره شدم دوباره حتما و همه چيم پريد! حالا سربزنگاه هم که من دانشم نم ميکشه مونده بودم حالا بايد چه کار کنم، چه دستوري براي چک کردن ديسک تو اين مواقع بود و اينا و تو همين فکرا بودم که رفتم سراغ سيستم مکانيک و Maintenance Wizard ش و اونم شروع کرد به خالي کردن فايل هاي جانک و به درد نخور، منم گفتم برم recycle bin رو خالي کنم شايد مربوط به اون باشه. خلاصه حالا نميدونم کار اون بود يا خالي کردن سطل ولي G قابل دسترس شد منتها حالا شده بود Local Disk ! خلاصه من پدرآمده کامپيوترو خاموش کردم تا امروز:
باز، امروز روشنش کردم و ديدم اي داد! باز رسيد به همون صفحه ي چک فايل و رو صفر درصد باز موند. منتها منم صبر کردم ببينم چي ميشه، بعد از يک ربع ديدم 20 درصدش کامل شد ولي از اروري که اون بالاش نوشته بود خوشم نيومد چون نوشته بود که کلاسترهاي بد رو ريمو کرده و pagefile.sys رو هم يادم نمياد چه کار کرده بود فقط جلوش نوشته بود (null) ، بعدم رفت سراغ درايو G و اونم چک کرد و حالا فعلا مشکل انگاري حل شده.
حالا خانم ها و آقايون متخصص، آيا کسي از شما ميدونه چه اتفاقي افتاده بود؟ اين Bad Cluster که معنيش اين نيست که هاردم Bad Sector پيدا کرده مثلا؟ بعد اين pagefile.sys اينقدر فايل مهميه ( اصلا به چه دردي ميخوره، اگه اينقدر حياتيه پس چرا بعضي برنامه ها يه آپشن براي پاک کردن پيج فايل ويندوز بعد از هربار خاموش شدن دارن؟). بعدم چرا درايو G رو ميگفت بايد فرمت شه و بعدم به عنوان لوکال ديسک ميشناختش؟ آيا ممکنه دوباره همچين چيزي پيش بياد؟
پيشاپيش از راهنماييهاتون سپاسگذارم.
خوب من حال نداشتم آف بخونم همه رو بستم راحت و بی دردسر.امّا در مورد مشکل شما.
اول اينکه اون service host اي که شما بستی در واقع اين بيده :
c:\windows\system32\svchost.exe -k netsvcs
که اينجا درايو windows سی فرض شده. فکر نميکنم پروسسی باشه که بيشتر از اين مسؤوليت اجرای service های windows رو بر عهده داشته باشه ! مثلاً اين service ها :
IPv6 Helper Service, Windows Audio, Background Intelligent Transfer Service, Computer Browser, Cryptographic Services, DHCP Client, Logical Disk Manager, Error Reporting Service, Fast User Switching Compatibility, Help and Support, RIP Listener, Server, Workstation, Network Connections, Network Location Awareness, Remote Access Connection Manager, Routing and Remote access, Task Scheduler, Secondary Logon, Windows Firewall/Internet Connection Sharing, Shell Hardware Detection, System Restore Service, Telephony, Themes, Distributed Link Tracking Client, Windows Time, Windows Management Instrumentation, Windows Management Instrumentation Driver Extensions, Security Center, Automatic Updates, Wireless Zero Configuration, ... بسّه ؟ حالا البته کاری به Thread ها و بقيه چيز ها نداريم اينا فقط service هايی بود که روی اين service host رجيستر شده بود.
من فقط برام جالبه که چرا به تنها چيزی که اين وسط گير داده audio بوده !!!
امّا بعد، شما احياناً reset فرمودين و نه restart. اينجاس که موضوع به همون mount و unmount ساده خلاصه نميشه.چون mount شدن drive کار زمان گيری نيست. فکر ميکنم boot record آسيب ديده بوده و windows سعی داشته يه جورايی درستش کنه بنابر اين داشته همه اطلاعات موجود رو آناليز ميکرده (مثل همون اسکن سطح ديسک).حالا اين بسته به فرمت drive، ميزان اطلاعات و directory entry ها زمان ميبره.اون bad cluster رو هم نميشه گفت همون bad sector هست ولی با هم ارتباط دارن.بد سکتور ها 2 جورن. منطقی و فيزيکی. اين يکی زيادی منطقيه !(اين الزاماً به معنی بد سکتوری شدن نيست).
حالا من سؤالم اينجاس که اين pagefile.sys رو درايو G شما چيکار ميکرده ؟ اين فايل در واقع جانشين RAM ميشه وقتی که کم مياد ! ميزانش معمولاً يک و نيم تا دو و نيم برابر حافظه اصلی سيستم تعيين ميشه و خوب چون رو هارد قرار داره مسلماً سرعت خيلی کمتری داره. windows به طور پيش فرض مقدار زيادی از هسته خودش و برنامه هايی که باز هستن ولی کمتر فراخوانی ميشن رو اينجا مياره تا RAM بيشتری از سيستم برای برنامه های شما آزاد بمونه که اينو ميشه تو رجيستری دستکاری کرد. خوب از اونجاييکه اطلاعات اين فايل در واقع همون اطلاعات RAM هست ولی با اين فرق که بعد از قطع برق پاک نميشه و رو هارد ميمونه پس ميشه با آناليزورهای خاصی محتويات اونو استخراج کرد. پس اين گزينه که اين فايل در هنگام خاموش شدن رايانه پاک بشه در درجه اول يه اقدام امنيتيه، و از آنجاييکه windows بعد از هر بار Load شدن اين فايل رو overwrite ميکنه پس پاک کردن اون به سرعت بارگذاری windows هم کمک ميکنه. همچنين برای defrag کردن کم به راحتی بعد از يه Restart (و نه Reset ) وارد Safe Mode بشين (چون تو Safe Mode اين فايل ساخته نميشه) و با خيال راحت و به دور از فايل های غير قابل جابجايی drive رو Defrag کنين.
حالا اينا رو بخون ببين اگه چيزی جا افتاده يا مبهمه بگو تا بگم (اگه بلد بودم).

Persiana

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
129
عجب، از بس کسي جواب نداده بود ديگه بي خيال اين تاپيک شده بودم، ببخشيد، ببخشيد!

lol2.gif
blush02.gif

گاهی پیش میاد. درایوت unmount شده بوده باید mountش میکردی که با ری استارت خودش میشه.
اين unmount و mount يعني چي ؟
confused03.gif

زياد نگران نباش، خيلی هم عجيب نيست
جدا؟!! خب خدا رو شکر!!

من فقط برام جالبه که چرا به تنها چيزی که اين وسط گير داده audio بوده
والا چه عرض کنم، لابد براي اينکه چندتا سرويس هاست در حال اجرا هستن، وظايف اين يکي منتقل شده بوده به اونا و فقط براي audio ش جا نمونده بوده (حرف حکيمانه و عالمانه تر از اين ميشد؟!!) چون اين سرويس هايي که بهشون اشاره کرديد تقريبا بي هيچ مشکلي به کار خودشون داشتن ادامه ميدادن و من احساس نکرده بودم که چيزي به هم خورده تا ديدم صداش کار نميکنه و بقيه داستان!

امّا بعد، شما احياناً reset فرمودين و نه restart
اين از اون زماناست که شديدا دچار خنگي گرفتگي دوبل ميشم و نميفهمم منظورتون چيه! راستش من از تو منوي Shut Down گزينه ي Restart رو انتخاب کردم و با توجه به مراحل انجام شده مطمئنم که ريستارت کامل شده بود، يعني ميخواهيد بگوييد که نشده بود؟
33.gif

اين يکی زيادی منطقيه !(اين الزاماً به معنی بد سکتوری شدن نيست).
حالا اين خوبه يا بده؟

من سؤالم اينجاس که اين pagefile.sys رو درايو G شما چيکار ميکرده ؟ اين فايل در واقع جانشين RAM ميشه وقتی که کم مياد !
نه نه، اين رو G نبوده بلکه روي همون D بوده که ويندوز XP روشه (پس اين مربوط به رمه! ممنون که توضيح دادينش و بيشتر ممنون در مورد توضيحتون در مورد defrag کردن در حالت safe mode
34.gif
).

حالا اينا رو بخون ببين اگه چيزی جا افتاده يا مبهمه بگو تا بگم (اگه بلد بودم).
يک دنيا ممنون و سپاسگذارم از توضيحات شما، مطمئنا مشکل از همون Boot Record که فرمودين بوده، درايو G رو هم لابد براي اين بهش گير داده بوده که بايد فرمت شه که من چون ديدم هيچ اتفاقي در مرحله چک کردن D نيفتاد (بعد از 10 دقيقه يه ربع البته) و ازش رد شدم (البته دکمه ي ريستارتي که رو کامپيوتره فشار دادم - حالا نميدونم اين ريستارت بود يا ريست!- تا ازش خارج بشم و بعدم اين مرحله چکينگ رو اسکيپ کردم تا ببينم ويندوز بالا مياد خودش يا نه که بعد ديدم درايو G م داستانساز شده! ولي خيلي خيلي خيلي خيلي ممنون از توضيحاتتون، کلي چيز ياد گرفتم
34.gif
واقعا مرسي، مرسي
83.gif

آها، فقط ممکنه بگين فرق اين reset شدن با restart شدن چيه (خب چه کنم، ندانستن عيب نيست، نپرسيدن عيبه!) ريست شدن مثل حالتيه که Log Off ميکنيم مثلا؟!

بازم ممنون از توضيحاتتون و شب يلداتونم مبارک
em26.gif

saeedsmk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
4
ببين فرق ريستارت ( به معناي دوباره استارت زدن) يعني اينكه از منوي به ويندوز اجاره بدي تمام فايلهاي موقت و تمامي فايلهاي كاربردي ويندوز رو ببنده و بهد دستگاه رو ريست كنه يعني منوي شات دان و گرينه ري استارت كه در واقعه يه عمل نرم افزاري و بعد صدا دن يه اينتراپته
اما ريست يعني اينكه نزاري عمليات بالا انجام بشه كه راحترين راهش استفاده از كليد جلو كيس يا قطع و وصل برق بصورت سريعه

اما مشكل بد كلاستر
هر هاردي توي فت 32 به سيلندر هد و سكتورها تقسيم ميشه و هر سكتور به چند كلاستر .
حالا بدسكتور يعني بيش از نصف كلاسترهاي سكتور خرابه ولي بد كلاستر يعني يه كلاستر خرابه
خرابي كلاسترها يا بعلت اشتباهي ادرس دهي توي فت با file aplication table يا بعلت صدمه فيزيكي
بعضي از وقتها هم بعلت خارج شدن از محدوده هارده .حالا اين محدوده چيه ؟
ببين هر هاردي كه ساخته ميشه توسط شزكت سازنده بعضي از جا هاي هارد مارك ميشن كه يعني اينها مشكل دارن يعني هارد نو هم ميتونه هم بد كلاستر داشته باشه هم بد سكتور اما اين خرابي ها خرابي هاي توليده نه مشكلات هارد مثل خارج شدن هد - خارح شدن ديسكهاي چرخان از محور يا تاب برداشتن اين ديسكها .
اين محدوده ها توي چيپست هارد برنامه ريزي ميشن .
بعضي از مواقع بعلت عدم درست مانت شدن پارتيشن ها يا ريستارت ناقص ( يعني يه برنامه از زماني كه ويندوز در نظر گرفته كه خارج بشه يعني 20 ثانيه بيشتر زمان برده و ويندوز دستور killprocess رو اجرا كرده و برنامه ناقص بسته ميشه و در نتيجه ناقص شات دان يا ريستارت شده) يا ريست دستي اين محدوده ها ناپيدار شده و سيستم از اونها استفاده ميكنه و چون درست نيستن ارور ايجاد ميشه . كه اين ارور ها در واقعه ارور هاي منطقي هستن .
فكر كنم اسم برنامه هاي كه بد سكتور هاي جزئي رو حذف ميكنن رو شنيدي اين برنامه ها يا كلاستر رو با اين روشها مخفي ميكنن يا اينكه چگونگي دسترسي به اين جزء رو تصحيح ميكنن .
بهترين راه برا چك كردن استفاده از برنامه ndd يا امثال اونه . اگه واقعا ميخواي ببيني كه هاردت مشكل نداره يه بار fdisk كش كن بعد با فرمت كامل اون رو فرمت كن اگه بد سكتور داشتي بدون كه بد سكتور يا كلاسترات فيزيكي بوده يا شبه فيزيكي كه ميتوني از برنامه هاي كه سكتور رو حذف يا تصحيح ميكنن استفاده كني ( اگه بد سكتورت رو به افزايش نيست يعني هي زياد نميشه ). و اگه نداشتي بدون كه مشكل ادرس دهي توي فت ايجاد شده .
اميدوارم كمك كرده باشه :lol:

Persiana

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
129
ممنون، خيلي ممنون، بسيار بسيار مرسي
21.gif
بسيار مفيد بودند و ... چه جوري بگم. خيلي خوب بودن ديگه
22.gif

مشکل هم فکر کنم از همون آدرس دهي تو FAT بوده چون بد سکتور که نداشتم، بد کلاستر ارور هم ديگه نداد. بازم مرسي و ممنون
34.gif

بالا