• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

پرسش و پاسخ در مورد گیاهان : خرید و نگهداری

rmb_ali

Registered User
لایک‌ها
21
این بخش خیلی فعاله ها . هنوز کسی جواب نداده. :دی

اکثر گیاهان به نور و هوای کافی نیاز دارن و کمتر گیاهی رو میشه دید که به نور کم قناعت کنه و زنده بمونه البته هستند گیاهانی که در نور کم زنده میمانند ولی رشد چشمگیری نمیکنن شما میتونید بنجامین غیر ابلق رو تست کنید این گیاه سخت جونی هست
البته مردابی هم خیلی سخت جان هست و در محیط های کم نور و کم هوا به خوبی رشد میکنه

این گل پنجه ایی هم مناسبه
c3072014a132e1d31998595877331813.jpg

نخل مرداب

240px-Cyperus_alternifolius.jpg

بنجامین
1299970479_benjamin-black-medium.jpg

البته گونه های متفاوت آگلونما هم میتونن به خوبی دذر آپارتمان دوام بیرن
aglonema1.jpg

Last edited:

mr.abtin

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام برگ های الوورای من زرد شده .دو هفته یه بار اب می دم.نورشم غیر مستقیمه.خاکشم 1 ماه شده عوض کردم .مشکلش چیه

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
با درود
دوستان اگر شدنی هست یک گونه از کود رو به من معرفی کنید که کم و بیش کود کاملی باشه چون امکان آزمایش خاک و .. نیست. من امسال همه گونه از درختو کاشتم و نزدیک به دو ماه هست که از این کاشتن می گذره. با این شرایط امکان اینکه کود رو توی خاک درهم آمیخته کنم نیست. گمون کنم باید از کود شیمیایی که توی آب حل بشه استفاده کنم.

لطفا گونه ای از کود رو معرفی کنید که کمی این درخت ها تقویت بشن

همچنین چه زمانی باید کود داده بشه به درخت؟ چند سال نخست مهم هست یا نه زمان میوه دهی مهم هست و ...

با سپاس

mak.k

محروم از فعالیت تجاری
محروم از فعالیت تجاری
لایک‌ها
214
سلام دوستان
به یه مشکلی خوردم خیلی فکرمو درگیر کرده چند روزه لطفا کمکم کنید
روی برگ گلهام رگه های سفید میزنه بعد یه مدت رگه ها تبدیل به خشک شدن برگ میشن یعنی اون برگ کلن باطل میشه
عکس انداختم ببینید که راحتر کمک کنین
2 هفته ای هست اینجوری شده
تمام برگها نیست مثلا از 10 تا برگ یک گلدون2 تاش اینجوری شدن اما به نظر میرسه داره بیشتر میشه
دونه های سفید مایل به قهوه ای میزنه بعد تبدیل به رگه میشه که آخر سرم برگو خشک میکنه میریزه
http://s4.picofile.com/file/7744911612/Image0339.jpg
http://s4.picofile.com/file/7744912040/Image0340.jpg
http://s4.picofile.com/file/7744912903/Image0341.jpg

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
با درود

با پوزش که این پرسش رو مطرح می کنم. اما می خواستم بدونم آیا ادرار چهارپایان یا انسان برای درخت خوب هست؟ آیا برای تقویت درخت میوه از اون استفاده می شه؟

همچنین اگر ما بخوایم از مواد گیاهی باقی مونده ی خونه کود تهیه کنیم. باید به چه صورت کار کنیم؟ یعنی همه ی این مواد رو یک جایی از باغ انباشت کنیم بسنده (کافی) هست یا باید کار ویژه ای انجام داد روش؟

Damn

Registered User
لایک‌ها
630
ساده ترین راه همین دفن کردن هست مقداری اب هم روش بریز
"تهیه کمپوست از زباله"
این گوگل کن

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
دوستان برای نهال هایی که امسال کاشته شده (انواع درختان میوه و سرو و ..) هفته ای یک بار آبیاری کافی هست؟

Hmd74

Registered User
لایک‌ها
180
سلام دوستان
نمیدونید چرا گل های خیار میوفته؟
درختچه کاملا سرحاله و خوب رشد کرده و برگ های درشتی داره...

Nares_shirazi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
کسی می تونه به من کمک کنه دوستان؟ :)
من یه گلی می خوام که به نور احتیاج نداشته باشه. گل سایه رو می دونم که این ویژگی رو داره... کسی گل دیگه ای میشناسه؟؟

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
با درود

دوستان من امسال یک سری درخت (نزدیک به بیست یا سی گونه) کاشتم. امروز توی باغ دیدم که ملخ وجود داره و کم هم نبودن. حالا می خواستم بدونم این یک خطر به شمار میاد؟ اگر به شمار میاد باید چگونه اونها رو از میون برد؟

همچنین پرسش دیگری که داشتم اینه که علف های هرز + خار که سراسر باغ رو فراگرفته باید چکار کرد؟

یکی از دوستان می گفت اگر برای نمونه توی اردیبهشت که همه ی تخم های علف ها رشد کردن زمین رو شخم بزنی از میون می رن.
از دید شما این کار بهتر هست یا اینکه سم بگیرم و ...؟

اگر سم رو پیشنهاد می کنید اگر شدنی هست روش کار رو هم بگید

با سپاس

mohamadreza-23

Registered User
لایک‌ها
411
با درود

با پوزش که این پرسش رو مطرح می کنم. اما می خواستم بدونم آیا ادرار چهارپایان یا انسان برای درخت خوب هست؟ آیا برای تقویت درخت میوه از اون استفاده می شه؟

همچنین اگر ما بخوایم از مواد گیاهی باقی مونده ی خونه کود تهیه کنیم. باید به چه صورت کار کنیم؟ یعنی همه ی این مواد رو یک جایی از باغ انباشت کنیم بسنده (کافی) هست یا باید کار ویژه ای انجام داد روش؟

گودالی به عمق 30 سانتیمتر حفر کنید. کود حیوانی تازه رو اونجا بریزید و روشم بپوشونید. بعد 2 ماه قابل استفاده هست. در اثر دفن کود حیوانی عوامل ایجاد قارچ و بذر علف هرز از بین خواهد رفت بدلیل گرمایی که تولید میشه.
در مورد استفاده هم باید بگم که باید اصطلاحا چال کود کنید. یعنی تو سایه انداز درخت نه پای درخت! قسمتی که سایه داره شما باید چاکه بکنید و کود رو اونجا بریزید تا در دسترس درخت باشه. بعدش میتونید آب هم بدید.

mohamadreza-23

Registered User
لایک‌ها
411
دوستان برای نهال هایی که امسال کاشته شده (انواع درختان میوه و سرو و ..) هفته ای یک بار آبیاری کافی هست؟

واسه اینکه بفهمید نیاز به آبیاری هست یا نه یه مشت خاک بردارید . با دست فشرده کنید. گلوله خاکی رو با فشار اندک به زمین بزنید. اگر خیلی پخش و ریز شد نیاز به آب داره و اگر گلوله گلوله شد نیازی به آب نداره

mohamadreza-23

Registered User
لایک‌ها
411
با درود

دوستان من امسال یک سری درخت (نزدیک به بیست یا سی گونه) کاشتم. امروز توی باغ دیدم که ملخ وجود داره و کم هم نبودن. حالا می خواستم بدونم این یک خطر به شمار میاد؟ اگر به شمار میاد باید چگونه اونها رو از میون برد؟

همچنین پرسش دیگری که داشتم اینه که علف های هرز + خار که سراسر باغ رو فراگرفته باید چکار کرد؟

یکی از دوستان می گفت اگر برای نمونه توی اردیبهشت که همه ی تخم های علف ها رشد کردن زمین رو شخم بزنی از میون می رن.

با سپاس

سوال 1 : اگر در 1 متر مربع بیشتر از 10 تا ملخ وجود داشته باشه توجیه واسه سمپاشی داره. اگر حساسید میتونید از حشره کش مالاتیون استفاده کنید. معمولا تو فصل درو که الان در جریانه ملخ ها هجوم میارن. بله خطر محسوب میشه و باید جمعیتشونو کم کنید
سوال 2: اگر نمیخواهید چیزی در آن بکارید (تا 6 ماه ) میتونید از علف کش گلایفوزیت با دوز 3 لیتر در هکتار استفاده کنید. البته چون فرمودید باغ هست ممکنه بارش باران باعث نفوذ سم به خاک بشه و در نتیجه درخت رو خشک کنه. سم دیگری که میتونید استفاده اسمش پاراکوآت (گراماکسون) هستش. این سم بر خلاف نوع قبلی فقط سبزینه کش هست. در حالی که گلایفوزیت ریشه رو هم خشک میکنه.پاراکوآت سطح سبز رو به خوبی خشک میکنه ولی ازونجایی که امکان رشد دوباره وجود داره به فاصله 1 ماه سمپاشی رو دوباره تکرار کنید تا تغذیه ریشه و گیاه تموم شه. خوبی ای که این سم داره بلافاصله بعد از تماس با خاک بی اثر میشه! و محدودیت هم نداره. ولی موقع سمپاشی دقت کنید که باد نیاد. چون به هر سطح سبزی بخوره نابودش میکنه! سر نازل سمپاش یه تیکه مثه قیف درست کنید که پخش نشه.
موفق باشید

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
دوستان من می خواستم در میون درخت های سروی که گرداگرد باغ کاشتم گل خرزهره بکارم.

اگر بخوام به گونه ی قلمه این گل رو بکارم چه زمانی باید این کارو بکنم و روشش چیه؟

هم‌چنین می خواستم بدونم آیا گل خرزهره برای آفت ها می تونه تله باشه و در این زمینه به درختان میوه کمک کنه؟

amycus carrow

Registered User
لایک‌ها
7,568
با درود

با سپاس

می تونید وجین هم انجام بدین.این کار رو با تراکتور های باغی هم می تونید انجام بدین(لذوما نیاز نیست دستی انجام بدین.) و ریشه علف ها رو از خاک بیرون بیارید که خشک بشن و بعد جمع آوری کنید.شخم و زیر و رو کردن خاک ها همچنین باعث می شه بذر هایی که هنوز جوانه نزدن هم در اثر نور تحریک به جوانه زنی بشن و در نهایت با سمومی که دوست عزیز در پایین گفتن اونها رو از بین ببرید.این روش هزینه شما رو هم کمتر می کنه و در کاهش جمعیت علف های هرز و همچنین بذر اونها تاثیر بسیار خوبی داره.چون سموم به تنهایی نتیجه مناسب رو ممکنه ارائه ندن.شما با روش های تلفیقی و استفاده کمتر از سموم هم هزینه خودتون رو کم می کنید،هم محیط زیست دچار آلودگی کمتری می شه.

*اگر جمعیت علف ها رو کم کنید،جمعیت ملخ ها هم کمتر می شه و راحت تر می تونید اونارو از بین ببرید.

موفق باشید.

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
با درود دوستان

1- من حس می کنم خاکی که دارم برای گلدان و ... شن کمی داره. می خواستم بدونم اگر بخوام بهش شن بیافزایم چه گونه ای از شن رو باید به کار ببرم و توی خاک بریزم؟

2- من برای گرداگرد باغم سه گونه از درخت سرو رو یکی در میون کاشتم

سرو سیمین (نقره ای)
سرو ناز
سرو زرین (زربین!)

می خواستم بدونم به جز سرو سیمین که نیاز آب کمی داره گویا. اون دوتا گونه از سروهای دیگه نیاز آبیشون چجوری هست؟ چون من برای این سروها رو کاشتم که در آینده و پس از جون گرفتن درخت های سرو نیاز آبی کم بشه و کم تر بهشون آب بدم تا بتونم به درختای میوه آب بیش تری بدم

با سپاس

TLSD

Registered User
لایک‌ها
34
سلام توی فروردین یه کاجی خریدم که توی مرجان کاشتنش خیلی باحاله

اولاً که اسم دقیقش رو یادم رفته اگر کسی اطلاعاتی داره لطفا بگه تا عکسشو بذارم

دوم اینکه روی مرجان رو خزه زنده ریخته بودن که الان همش زرد شده . باید چیکار کنم ؟

خود کاجه هم چند تا شاخه کوچولوش زرد شده. لطفا راهنمایی کنید
ممنون

بالا