• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

چگونه بفهمیم به چه شغل و علم و فنی علاقه داریم؟

takesh

Registered User
لایک‌ها
4,325
منظورت تجارت فرششون هست؟!

نه منظورم به اون جملش بو که گفت کی رو دیدی رفته دنبال علاقه و بعدش پوادار شده ! اینا علاقشون یه توپ پلاستیکی بود ! هرگز هم فکرشم نمیکردن یه روز فوتبال ایران ملیاری بشه و اینام ملیاردر

california37

Registered User
لایک‌ها
331
نمونش همین اوتارت و فک و فامیلاش...........
مرد حسابی چرا چرت میگی ؟ این کریم ما کجاش ثروت منده ؟ اثلا شما کجات به نظر دادن در مورد کریم خان

نه منظورم به اون جملش بو که گفت کی رو دیدی رفته دنبال علاقه و بعدش پوادار شده ! اینا علاقشون یه توپ پلاستیکی بود ! هرگز هم فکرشم نمیکردن یه روز فوتبال ایران ملیاری بشه و اینام ملیاردر

من الان به فوتبال خیلی علاقه دارم میشه بگی چرا ثروتمند نشدم ؟با وجود اینکه به قول شما از بچگی دارم با توپ پلاستیکی تمرین میکنم و حتی چند بار هم به صورت حرفه ای بازی کردم ولی چرا ثروتمند نشدم؟
اثلا غیر از این مساله من الان به خلبانی هم خیلی علاقه دارم ولی چرا با وجود سعی و تلاش زیادی که داشتم مجبور به انتخاب یک رشته ی دانشگاهی دیگه شدم؟
اثلا شما نمیخواد زیاد به خودت زحمت بدی . فقط بیا به من بگو من چکار کنم که بتونم با این مشکلاتی که توی پست قبلیم گفتم بتونم به علایق خودم برسم . در ضمن من علاقه ی زیادی به ماهیگیری دارم ولی اطرافمون دریاچه نیست به نظرت من چکار کنم؟

takesh

Registered User
لایک‌ها
4,325
مرد حسابی چرا چرت میگی ؟ این کریم ما کجاش ثروت منده ؟ اثلا شما کجات به نظر دادن در مورد کریم خان

من الان به فوتبال خیلی علاقه دارم میشه بگی چرا ثروتمند نشدم ؟با وجود اینکه به قول شما از بچگی دارم با توپ پلاستیکی تمرین میکنم . چرا ثروتمند نشدم؟
اثلا غیر از این مساله من الان به خلبانی هم خیلی علاقه دارم ولی چرا با وجود سعی و تلاش زیادی که داشتم مجبور به انتخاب یک رشته ی دانشگاهی دیگه شدم؟
اثلا شما نمیخواد زیاد به خودت زحمت بدی . فقط بیا به من بگو من چکار کنم که بتونم با این مشکلاتی که توی پست قبلیم گفتم بتونم به علایق خودم برسم . در ضمن من علاقه ی زیادی به ماهیگیری دارم ولی اطرافمون دریاچه نیست به نظرت من چکار کنم؟

عزیز من تحلیل فوتبال و ماهیگیری و... که جاش اینجا نیس ! بحث ماهم این نیست که چرا شما پولدار نشدی یا به قول خودت بهش نرسیدی
شما مثال خاستی برا کسی که از علاقش پولدار شده منم اوتارتو که نزدیک تر بود بهت معرفی کردم! تمموم شد و رفت ....

california37

Registered User
لایک‌ها
331
عزیز من تحلیل فوتبال و ماهیگیری و... که جاش اینجا نیس ! بحث ماهم این نیست که چرا شما پولدار نشدی یا به قول خودت بهش نرسیدی شما مثال خاستی برا کسی که از علاقش پولدار شده منم اوتارتو که نزدیک تر بود بهت معرفی کردم! تمموم شد و رفت ....
من نگفتم که بیا برام تحلیل فوتبال کن چون خودم کارشناسم عزیز.از طرفی چون تمام صحبت های من حول اظهار نظر عجیب جناب عالی بو پس با این اوصاف مثالی هم که شما زدید اینجا جاش نبود. که البته تو همون مورد هم خلاف قضیه رو برات ثابت کردم . ولی هنوز منتظر یه مثال درست و حسابی توی حوضه صحبت های پست قبلیم هستم .با این اوصاف اگر جوابی مربوط به سوالای گفته شده نیست پس دیگه جای بحثی باقی نمیمونه .

afshin5

Registered User
لایک‌ها
1,548
معلوم دیگه ببین قلبت چی میگه

rastiii

Registered User
لایک‌ها
42
ما جذب کارهایی میشیم که به نحوی باهاشون در ارتباطیم ...کارهایی که دوربرمون هست ...و مثلا میتونیم تو اون کارها خوب یا خوب تر باشیم(نه که همش این باشه) ...
غذا های زیادی هستن که ما از خوردنشون لذت میبریم ... ولی خب یه سری غذاها رو بیشتر دوس داریم و این وسط یه معیارهای خاصی برای خودمون داریم ...شاید یه سری غذاها هم زیاد برامون جالب نباشه ... و لذت بردن از یه غذای خاص همیشه تنها به خود اون غذا بر نمیگرده ...
ما انتخاب های زیادی داریم که هر کدوم در جای خودش میتونن برای ما خوب باشن ...حتما نباید با زیباترین زن دنیا باشی تا بتونی خوشبختی رو تجربه کنی ...
هر چقدر عشق بزاری توی کارت به همون اندازه توش موفق میشی ... فقط اینکه باید واقعیت ها رو پذیرفت و کنترل داشتن رو ذهن خودمون و شناخت از خودمون و دنیا و کار مدنظرمون اینا خیلی اهمیت دارن ...
به نظر من یکی که اکثر غذاها خوشمزن و خب ...
به شخصه در مورد این مسعله حتما بیشتر تحقیق میکنم و چه خوب که نتو داریم ...

jujushow

Registered User
لایک‌ها
1,108
میشه چند تا از این افراد ثروتمند رو توی ایران برای من نام ببری که فقط بر حسب علاقشون تونستند ثروتمند بشن؟ اگر هم باشن بسیار انگشت شمار هستن . ایا تمام افرادی که در اطراف ما به دانشگاه راه پیدامیکنن بر حسب استعداد و علاقشون این رشته ها رو انتخاب میکنن ؟ نه دوست عزیز کسی که 8 سال پشت کنکور هست فقط برای قبولی توی یک رشته ی خاص ، ا فقط علاقه باعث نشده ایشون اینقدر به خودشون زحمت بدن . شما خودت تو این مملکت زندگی میکنی پس باید بدونی که اکثر قریب به اتفاق پسرها به خاطر مشکلات مشمولیت سربازی نمیتونن بیشتر از 2 سال توی ازمون کنکور شرکت کنن که بعد از دو سال هم خواه یا نا خواه رشته ای رو برای فرار از خدمت انتخاب میکنن که هیچ ربطی به علاقشون نداره . یا به خاطر مشکلات بی پولی و مساله شغل و کسب در امد مجبور میشن به هر زوری که شده خودشون رو وارد دانشگاه های ازاد یا غیر دولتی کنن تا هر جور شده مدرکی رو دست و پا کنن.اصل واقعیت اینیه که برات گفتم . حالا این وسط جایگاه علاقه و استعداد کجاست ؟ بقیه هم که مشکل خدمت سر راهشون نیست یا دخترهستن به نحوی سعیشون بر گزینش رشته هایی هست که در امد بالایی توی اونها وجود داره . اگر غیر از اینه چرا اکثر رشته هایی مثل رشته های مهندسی که توی خیلی از کشورها جزو ستون اول رشته های پر طرفدار هست دانشگاهاش توی این کشور اینقدر صندلی خالی داره؟

من ترجیح میدم زیاد حرف نزنم تا فک نکنی میخوام حرف خودمو توجیه کنم . دلیل میارم خودت ببین حرفم منطقیه یا نه .

من نمیگم کسی که دنبال علاقش نره غیر ممکنه پولدار بشه اما حرفم اینه کسایی که میرند دنبال علاقشون اگر ذره ای از خودشون پشتکار نشون بدند علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی وضعشون خوب میشه جزء قشری از مردم میشند که محبوبیت خیلی زیادی دارند . کی میتونه ثروت استیو جابز رو منکر بشه ؟ یا مدیر عامل مایکروسافت ؟ یا تو کشور خودمون مثلا علی دایی یا .... از اینا خیلی زیاد داریم که به واسطه علاقشون توی زندگی همه چیز به دست اوردند اما از اونطرف شما نگاه کن کسایی که حتی پشتکار هم داشتند ولی از اول هدفشون پول بوده .

تو کشور خومون مثلا یکی مثل هدایتی یا خیلیهای دیگه که از اول هدف پول بده تا اخرشم همینه ، نمیگم پولدار نمیشند اما شما نگاه کنی به جز لعن و نفرین ملت چیزی پشت سرشون نیست چون اصلا معلوم نیست این پولا از کجا اومده . دلیلشم مشخصه وقتی طرف به واسطه علاقه و استعدادهای درونیش نتونه خودشو بالا بکشه مجبوره یه سری ترفندهای غیر اخلاقی به کار ببره توی جامعه .

حالا سوال من از شما اینه ، چند تا انسان پولدار نام ببر که از اول هدفشون پول بوده پیش خود ببین چقدر این افراد از نظر شخصیتی توی جامعه زیر سوال هستند چون مردم میدونند که ثروت این افراد نامشروعه .

و اینم بگم که به نظر من حداکثر 1% افرادی که با هدف پول وارد یه عرصه ای میشند میتونند ثروتمند بشند ولی بالای 90% افرادی که به واسطه علاقشون وارد یه عرصه ای میشند امکان ثروتمند شدن رو دارند حالا ممکنه بعضیاشون مذهبی باشند ، هنرمند باشند یا .... و زیاد خودشونو درگیر مادیات نکنند . این دلیل نمیشه که نتونستند از کارشون پول در بیارند ...

شرمنده زیاد شد ، والسلام

mx2fix

Registered User
لایک‌ها
313
چگونه بفهمیم به چه شغل و علم و فنی علاقه داریم؟

شما اول هدفت رو توی زندگی مشخص کن که میخوای به چه چیزی برسی. بعد از اینکه خواسته قلبی و علاقه شخصیت مشخص شد چند تا تست از جمله تست "بهره هوشی" میدی تا با توجه به 1.علاقه و 2.استعداد ، راهنمایی کنن تو چه شغلهایی می تونی موفق باشی.

یکی از اشتباهاتی که خودم توی یک مقطعی مرتکب شدم، الگو قرار دادن استثنا ها بود که تو جامعه ما خیلی رایج هست. همونطور که یک شطرنج باز نمیتونه مثل یک بسکتبالیست سه گام بره و از آویزون شدن از حلقه ذلت ببره، یکی مثل من هم نمیتونه مثل انیشتین ایده پردازی کنه و توی فیزیک اونقدر جلو بره.
علاوه بر علاقه، شناسایی استعداد و تصمیم گیری بر اساس اون هم مهمه چون اگر استعداد رو در نظر نگیری و فقط با تماشای Dunk زدن یک بسکتبالیست، مست و علاقه مند به بسکتبال بشی، بدون داشتن استعداد ورزشی فقط وقتت رو هدر میدی چون احتمال تبدیل شدنت به یک بازیکن یا مربی خوب بسیار پایین هست.

خوشبختانه امروز گستره مشاغل به قدری زیاد هست که هر کسی می تونه کار مورد علاقه خودش رو متناسب با استعدادش انتخاب کنه. فقط به یک راهنمای خوب احتیاج داری که بر اساس اون دو پارامتری که بالا گفتم بتونه بهت راهنمایی درست بده.

Epitome

Registered User
لایک‌ها
1,121
فکر نمیگنم بشه مشخص کرد که مثلا در فلان رشته و فلان گرایش فعالیت کنی موفق میشی

باید اول خودتو بشناسی
که از چه چیزایی لذت میبری، چه چیزایی اذیتت میکنه، در چه شرایطی آرامش داری و در چه مواقعی برآشفته میشی و ...

مثلا اگه آدمی هستی که مشغله برات ایجاد استرس میکنه و دنبال آرامشی خود به خود یه سری مشاغل و حرفه ها میره کنار؛ مثل وکالت و ...
یا مثلا روابط اجتماعی خوبی داری و میتونی با آدمهای مختلف رابطه برقرار کنی اونوقت تو یه سری حرفه ها راحت تری مثل روانشناسی، تدریس و ...

اما خوب روزگار اینقدر مهربون نیست؛ بعضی موقع ها مجبور یه سری معیار های دیگه رو هم بهش اضافه کنی مثل پول، وجهه اجتماعی و غیره
اینارو تو اولویت های بعدی قرار بده چون مطمئن باش که اگه از زندگی لذت فکری نبری تمام لذت های دیگه برات مثل مسکن مقطعی عمل میکنه و به آرامش نمیرسی

california37

Registered User
لایک‌ها
331
من ترجیح میدم زیاد حرف نزنم تا فک نکنی میخوام حرف خودمو توجیه کنم . دلیل میارم خودت ببین حرفم منطقیه یا نه .

من نمیگم کسی که دنبال علاقش نره غیر ممکنه پولدار بشه اما حرفم اینه کسایی که میرند دنبال علاقشون اگر ذره ای از خودشون پشتکار نشون بدند علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی وضعشون خوب میشه جزء قشری از مردم میشند که محبوبیت خیلی زیادی دارند . کی میتونه ثروت استیو جابز رو منکر بشه ؟ یا مدیر عامل مایکروسافت ؟ یا تو کشور خودمون مثلا علی دایی یا .... از اینا خیلی زیاد داریم که به واسطه علاقشون توی زندگی همه چیز به دست اوردند اما از اونطرف شما نگاه کن کسایی که حتی پشتکار هم داشتند ولی از اول هدفشون پول بوده .

تو کشور خومون مثلا یکی مثل هدایتی یا خیلیهای دیگه که از اول هدف پول بده تا اخرشم همینه ، نمیگم پولدار نمیشند اما شما نگاه کنی به جز لعن و نفرین ملت چیزی پشت سرشون نیست چون اصلا معلوم نیست این پولا از کجا اومده . دلیلشم مشخصه وقتی طرف به واسطه علاقه و استعدادهای درونیش نتونه خودشو بالا بکشه مجبوره یه سری ترفندهای غیر اخلاقی به کار ببره توی جامعه .

حالا سوال من از شما اینه ، چند تا انسان پولدار نام ببر که از اول هدفشون پول بوده پیش خود ببین چقدر این افراد از نظر شخصیتی توی جامعه زیر سوال هستند چون مردم میدونند که ثروت این افراد نامشروعه .

و اینم بگم که به نظر من حداکثر 1% افرادی که با هدف پول وارد یه عرصه ای میشند میتونند ثروتمند بشند ولی بالای 90% افرادی که به واسطه علاقشون وارد یه عرصه ای میشند امکان ثروتمند شدن رو دارند حالا ممکنه بعضیاشون مذهبی باشند ، هنرمند باشند یا .... و زیاد خودشونو درگیر مادیات نکنند . این دلیل نمیشه که نتونستند از کارشون پول در بیارند ...

شرمنده زیاد شد ، والسلام

دوست عزیز جناب jujushow بنده دنبال بحث و جدل زیاد باشما نیستم و علاقه ای هم به بحث زیاد حول این موضوع و در این تاپیک ندارم.
با احترام با تمام صحبت هاتون مخالفم .از نظر من شما میتونید هر صحبتی رو حول نظر شخصیتون بیان کنید ولی درست نیست بیاید چنین امار دقیقی رو مثل اون 1% و 99% بیان کنید .به نطر من این طور صحبت کردن به نوعی توهینی به خیلی از افرادی هست که برای خلاصی از وضعیت بد زندگی و اینکه به راحتی و رفاحی نسبی در زندگیشون برسن حتی با این تفکر که تلاش کنند تا پولی رو بدست بیاورند ، پیشرفت کنند و به رفاه نسبی دست یابند که شامل قشر عظیمی از افراد این جامعه رو شامل میشه به نوعی توهین هست .مثل خیلی از دانشجوهایی که بعد از فارق التحصیلیشون برای امرار معاش و گذر زندگی مجبور میشن به کارها و شغل هایی رو بیارن که در شان و شخصیت و یا علاقه و استعدادشون نیسست .انسان های خیلی خوبی هستند که تربیت خانوادگی و تحصیلاتشون به هیچکدومشون اجازه نمیده که به کارهای خلاف و غیر شرعی رو بیارن و مجبورن برای امرار معاش به کارها پاره وقت رو بیارن که زندگیشون سپری بشه . اتفاقی که به وفور میبینیم حالا جایگاه علاقه این وسط کجاست ؟
شما خودتون از وضعیت خراب سیستم اموزشی این کشور با خبری و مشکلاتی که خیلی از مردم این مملکت درگیرش هستن مثل تورم و مسائل شغلی و .... رو میدونی پس به نظرم درست نیست بیایم بگیم کسایی که دنبال بدست اوردن پول هستن افرادی به قول شما فاسد و خلافکار هستن یا دنبال کسب درامد از راه های غیر شرعی هستند این حرفتون کاملا اشتباهه. در ضمن ما داریم در مورد این کشور صحبت میکنیم نه کشور های دیگه که سیستم اموزشیه مختلفی نسبت به ما دارند . مطمئن باش توی این کشور اکثر قریب به اتفاق کسایی که رشته ای دانشگاهی رو انتخاب میکنن و وارد دانشگاه میشن یا به خاطر مسائل از قبیل شغل و کسب درامد یا مسائل شخصیتی و خانوادگی و کسب مدرک هست یا مشکلی که خیلی رایج هست که توی پست قبلیم هم گفتم که همون مشکل مشمولیت خیلی از پسرها هست که فرصت تلاش برای قبولی در رشته های بهتر رو از اونها میگیره.
بنده جواب این دو سوال رو دریافت نکردم : اول ایکه چرا اکثر رشته هایی مثل رشته های مهندسی که توی خیلی از کشورها جزو ستون اول رشته های پر طرفدار هست دانشگاهاش توی این کشور اینقدر صندلی خالی داره؟ رشته های خیلی زیادی که بارها اخبارشو مربوط به پذیرش دانشجو بدون کنکور توی فلان رشته ها توی رسانه ها میبینیم که تعدادشون هم خیلی زیاده . شاید فکر کنید تعداد دانشجو کمه خیر دوست عزیز حالا شما یه نگاهی به تعداد داو طلبای رشته های تجربی به خصوص پطشکی رو تو چند سال اخیر یه نگاهی بندازید . نمیگم رشته ی بدیه و لی چرا رشته های زیر گروه پزشکی به رشته های مهندسی که این همه درسای جالب و خوندنی داره ترجیح داده میشه؟
یا اینکه چرا بسیاری از دانشجویان بعد از کسب مدرکشون به کارهای نامرطبت و دور از رشتشون رو میارن با اینکه تخصصشون مورد دیگری هست؟ چرا این همه زحمت پاس کردن درسها رو به خودشون میدن و این همه مشقت میکشن فقط به خاطر علاقشون که اخرش هم با این وضعیت کسب و کار مجبور بشن به کارهایی رو بیارن که اثلا در شان و شخصیت یک انسان تحصیل کرده نیست مثلا بیش از 60 درصد از مهندسان کشاورزي در سراسر کشور بيکار هستند يا در شغلي بي ربط با رشته تحصيلي شان کار مي کنند . حالا شما بیا بگو علاقه داشته که رفته فلان رشته ی دانشگاهی یا علاقه داشته این کارو شروع کرده که با فرض اینکه درست هم باشه شغل اونها در اینده چیز دیگه ای رو نشان میده. واقعیت اینی هست که خدمتتون گفتم. شايد در این شرايط اگر از يك پشت كنكوري مي‌پرسيديد كه به چه رشته‌اي علاقه دارد؟ مي‌گفت كه فقط مي‌خواهد وارد دانشگاه شود و در واقع انتخاب رشته مورد علاقه، در اولويت دوم بسياري از كنكوري‌ها بود.
دوست عزیز من خودم دانشجو بودم تمام این دوران ها رو هم طی کردم با وضعیت شغل و کسب و کار این مملکت هم اشنایی دارم و نظراتی هم که دادم به العینه خودم دیدم و لمس کردم و میدونم یک نفر توی این مملکت اگر علاقه ای به چیزی داشته باشه و بخوا د از او درامد ثابتی داشته باشه یا باید خیلی پول داشته باشه یا پارتی خیلی خوب که بتونی کارتو پیش ببری و الا این علاقه و استعداد عملا میسوزه. بنده دنبال بحث وجدل نیستم.
ببخشید زیاد شد

ToxCity

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
596
چه فرقی میکونه تو این مملکت؟

برو تو دستگاه های دولتی کم کم مستعد میشی :D

بالا