برگزیده های پرشین تولز

گربه شرودینگر

nsh

Registered User
لایک‌ها
4
فکر می کنم شما هم دارین اشتباه این دوستمون رو می کنید...

اگر نه که بگین منظورتون از حد چیه ؟؟؟...

نه فکر نمیکنم
منظور من اینه که خود احتمال معنای حدی داره یعنی زمانی که تعداد دفعات ازمایش به بی نهایت میل کنه گربه 90 % مرده

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
نه فکر نمیکنم
منظور من اینه که خود احتمال معنای حدی داره یعنی زمانی که تعداد دفعات ازمایش به بی نهایت میل کنه گربه 90 % مرده

نه اینطور نیست , تعداد دفعات آزمایش روی احتمال تاثیری نداره ... و احتمال مستقل از تعداد دفعات آزمایشه ... مثلا شما یه سکه رو که به بالا پرت می کنید , احتمال اینکه "رو " بیاد یا " پشت " , یک دومه ... حتی اگر هزار بار ازمایش رو انجام بدین باز هم احتمال پیشامدها ثابته و عوض نمی شه ...

raxtastar

"کاربرفعال ورزش""کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
672
سلام باز این تاپیک میبینم اومد بالا !!!

اولا کسی در مورد نظریه موجی شرودینگر چیزی میدونه ؟؟(( همونی که ماده و انرژی رو نسبی و تابعی از موج فرض میکنند))؟

به نظر من مشگل انیشتین با نسبیت (( البته اوایل )) به علت اینکه در این نظریه هر چی با در صدی از احتمال می تونست حقیقت داشته باشه یا بر عکس در این بود که او از فیزیک مطلقه نیوتنی فیزیکی که تابعی مستقیم از مکان و زمان بهره میبرد!!

و شاید اینکه با اعتقادات دینیش همخونی نداشت مخالفت میکرد (( نمی دانم ))

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
سلام باز این تاپیک میبینم اومد بالا !!!

....

آره ... بحث شیرینیه ...:happy:
اولا کسی در مورد نظریه موجی شرودینگر چیزی میدونه ؟؟(( همونی که ماده و انرژی رو نسبی و تابعی از موج فرض میکنند))؟

منکه این روزها ... کلا کارم همینه ... معادله ی شرودینگر ... ترازهای اتمی ... ویژه تابع ها و ویژه مقدارها ... احتمال حضور الکترون و ....

چی می خوای بدونی ؟ ....

خب , یه توضیحی در مورد نظریه ی موجی بدم ...

( همونی که ماده و انرژی رو نسبی و تابعی از موج فرض میکنند))
اولا من در این مورد متوجه ی منظورتون نشدم ... میگم نسبیت رو با کوانتوم اشتباه نگرفتین ؟ ...

بگذریم ...

در کل ... یکی از مشکلات نظریه ی کوانتوم در اوایل کار دو چیز بوده ... یکی اینکه الکترونها برای حرکت در مدارهای اتمی , حرکتی جهشی داشتن که این اصلا با نظریه ی کلاسیک و فهم عمومی دانشمندان هماهنگ نبود ... و دومیش اینکه ریاضیات که هایزنبرگ و بور برای کوانتوم مطرح کرده بودن خیلی سخت و پیچیده بود ...

تا اینکه شرودینگر نظریه ی موجی رو مطرح می کنه ... و برای اینکه جهش های غیر قابل درک الکترون ها رو در مدارهای اتمی توجیه بکنه , الکترونها رو به صورت موج در نظر می گیره , که این نظریه ی به مکانیک موجی معروف شد ... اگر چه نتایج خوبی داشت ولی باز هم بعضی از آزمایشات بر ذره ای بودن الکترون و کوانتومی بودن انرژی و حرکتشون تاکید می کرد ... ولی در کل خیلی ساده تر از روش قبلی بود

در کل نظری ی موجی شرودینگر , قدم اولیه برای ورود به دنیای کوانتوم محسوب می شه ...

معادله ی شرودینگر در کلاسیک با معادله ی نیوتن مشابه
هست ... هر دوی این معادلات دیفرانسیلی هستن و با حل این معادله ی دیفرانسیل شما می تونید معادله ی مکان زمان جسم رو بدست بیارید ...

اکثرا در مقطع دبیرستان و سال اول دانشگاه , بیشتر معادله ی حل شده ی نیوتن رو مورد استفاده قرار می دن , مثلا , معادله ی حرکت شتابدار و یا حرکت با سرعت ثابت ...

به نظر من مشگل انیشتین با نسبیت (( البته اوایل )) به علت اینکه در این نظریه هر چی با در صدی از احتمال می تونست حقیقت داشته باشه یا بر عکس در این بود که او از فیزیک مطلقه نیوتنی فیزیکی که تابعی مستقیم از مکان و زمان بهره میبرد!!
اینشتین که با نسبیت مشکل نداشت , خودش صاحب این نظریه بوده ... احتمالا منظورتون کوانتومه ... که نظرتون درسته ...
و شاید اینکه با اعتقادات دینیش همخونی نداشت مخالفت میکرد (( نمی دانم ))
نه هر چند که این موضوع هم مطرح بوده در قشرهای مختلف ولی نه , اینشتین اینقدر معتقد نبوده که به خاطره مسائل دینی مخالفت بکنه ( شبیه مخالفت های کلیسا ) ... هر چند که این جمله رو گفته " خدا تاس نمی اندازد " , ولی بیشتر منظورش وجود رابطه ی علت و معلولی بود و عدم وجود دنیای گتره ای ...

raxtastar

"کاربرفعال ورزش""کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
672
بله منظورم کوانتوم بود !! (( و منظورم از نسبی ! نسبیت انیشتین نبود !! ))

چون شنیدم بودم در نظریه شرودینگر همه چیز تابعی از موجه ! هر چی به سمت ماده بره حالت موجیش کمتر

و هر چی به حالت انرژی بره موجی تر !!((سوالم این بود ! این یعنی چی !؟ البته شاید تفسیر اشتباه گویینده باشه !))

nsh

Registered User
لایک‌ها
4
نه اینطور نیست , تعداد دفعات آزمایش روی احتمال تاثیری نداره ... و احتمال مستقل از تعداد دفعات آزمایشه ... مثلا شما یه سکه رو که به بالا پرت می کنید , احتمال اینکه "رو " بیاد یا " پشت " , یک دومه ... حتی اگر هزار بار ازمایش رو انجام بدین باز هم احتمال پیشامدها ثابته و عوض نمی شه ...

نمیدونم میتونی یک کم بیشتر توضیح بدی دلیل من اینه:
من سکه ای رو 6 بار میندازم هر 6 بار رو میادخوب حالا میگیم اینجا احتمال رو بودن نصفه درسته؟ پس چرا نصف دفعات پشت نیومده؟ بنابراین نتیجه میگیرم هنگامی که تعداد ازمایش ها به بی نهایت میل کنه نصف دفعات رو میاد و نصف دفعات پشت

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
بله منظورم کوانتوم بود !! (( و منظورم از نسبی ! نسبیت انیشتین نبود !! ))

چون شنیدم بودم در نظریه شرودینگر همه چیز تابعی از موجه ! هر چی به سمت ماده بره حالت موجیش کمتر

و هر چی به حالت انرژی بره موجی تر !!((سوالم این بود ! این یعنی چی !؟ البته شاید تفسیر اشتباه گویینده باشه !))

این تفسیر , تفسیر درستی نیست , یا حداقل شخص خوب منظورش رو بیان نکرده ...

اینکه موجی تره منظور چیه ؟ ...

درست ترش اینه ... در نظریه ی شرودینگر به هر ذره موجی نسبت می دن و مشخصات ذره رو از تابع موج استخراج می کنن .

اینکه همه چیز تابعی از موجه , نامفهومه ...

ولی این مفهوم رو داریم که , هر چه اندازه ی ماده بزرگتر بشه خاصیت موجی کمتر می شه ... و هر چه که به اندازه های کوچکتر بریم , اهمیت خاصیت موجی بیشتر می شه ... اینم به خاطر کوچک بودن ثابت پلانک هست .

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
.... بنابراین نتیجه میگیرم هنگامی که تعداد ازمایش ها به بی نهایت میل کنه نصف دفعات رو میاد و نصف دفعات پشت

این نتیجه گیری درسته ...

ولی خب, همین ثابت می کنه که تعداد دفعات آزمایش بر روی نتیجه تاثیری نداره ... ما از اول , قبل از آزمایش , می دونستیم که احتمال هر طرف یک دوم هست .

نمی دونم متوجه منظورتون شدم یا نه ؟!!... ولی خب , ا گه سؤالی باز هم هست, بحث می کنیم ... :happy:

mohana

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من نمیدونستم اینقدر فیزیک تو بچه های پی تی طرفدار داره؟جالبه:Dخوشحالم:p

بالا