برگزیده های پرشین تولز

Macintosh چيه ؟

thomson762

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
11
با سلام

اينجا اين تاپيك كم داشت گفتم ما بزنيم. (هر چي منتظر شديم كسي اين تاپيك رو بزنه نزدن)

از دوستان ممنون ميشم اگر يه كمي درباره Macintosh توضيح بدن

1.از نظره سخت افزار

2.از نظره كيفيت

3.از نظره كارايي

4.از نظره قيمت

و...

ممنون ميشم برا share كردن اطلاعات

hardware

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ازت ممنون که چنین سوالی کردی ولی چون این بحث خیلی طولانیه من سعی می کنم به زودی کاملا به شرح اون بپردازیم حداقل یه 6-7 ساعتی وقت می خواد.

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
اپل اولين شركتي بود كه كامپيوترهاي شخصي رو با سيستم عامل رابط گرافيكي دار عرضه كرد...
البته استيو جابز(رييس اپل) و دوستش اين ايده را پس از بازديد از پارك فناوري زيراكس بدست آوردند كه در آنجا كامپيوتر كوچكي به همراه ماوس و رابط گرافيكي ساده ساخته بودند و استيو جابز اين ايده را به صورت قانوني بدست آورد و حتي يه بار كه زيراكس از اپل شكايت كرد به دليل قراردادي كه قبلا اپل با زيراكس بسته بود اين شكايت به جايي نرسيد.
و اما اولين كامپيوترهاي اپل با نام Lisa عرضه شدند ولی با تمام ویژگهای جالبی که دشتند به دلیل قیمت بیش از 10000 دلاری خود خریداران زیادی پیدا نکردند...
مدتی گذشت و اپل سری مکینتاش را با قیمتی بسیار ارزانتر عرضه کرد و آن را برادر کوچک lisa خواند!
و اما همین مکینتاش انواع مختلفی داره:
PowerMac برای کارهای بسیار سنگین و حرفه ای و تدوین فیلم و...
PowerBook با قدرتی نزدیک به PowerMac اما لپتاپ است.
eMac سری بسیار ارزان مکینتاش هستند که نسبت به بقیه مکینتاشها از امکانات و سرعت کمتری برخوردارند.
iMac که طراحی بسیار زیبایی دارد و به همراه مانیتور LCD عرضه می شود و قیمت و کارایی مناسبی دارد.
iBook هم لپتاپهای ارزان قیمت اپل است.
و همه ی اینا تاریخچه و توضیح داره اما من چون دیدم hardware جان میخواد بنویسه تنبلیم اومد بیشتر توضیح بدم :p
و اما درمورد سيستم عامل مكينتاش من 7-8 صفحه اي مي تونم توضيح بدم اگه hardware جان بخواد ;)

hardware

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوب آقا شما هم مثل اينكه مشكل ما رو داريد البته اگه واقعيت رو بخواهيد چون تا يه دو سه هفته ديگه من خيلي وقت ندارم توضيحاتي ننوشتم. چون ديدم واقعا جاي صحبت داره.
ولي چنان چه شما يا ديگران بتوانيد به صورت تكه تكه توضيحاتي بديد ممنون مي شم. ما هم استفاده مي كنيم و چيزهايي رو كه بلد نبوديم ياد مي گيريم.
خيلي ممنون از لطفتان.

thomson762

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
11
irgamer جان خيلي آموزنده بود من كه خيلي استفاده كردم اگر ممكنه بحث رو ادامه بده

ممنون ميشم

بازم ممنون

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
ببخشيد من اين تاپيك رو يادم رفته بود :p
و اما درمورد سيستم عاملش خيلي چيزا براي گفتن هست اما الان دارم با کامپيوتر داداشم کار مي کنم واسه همين نبايد زياد کار کنم ايشالا از کامپيوتر خودم کلي راجع بهش مي نويسم :)

thomson762

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
11
مرديم تو اين forum انقدر گفتيم منتظريم (اين بخش نه)

بازم منتظريم

موفق باشين

fotocopy

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
42
لطفا توضيح بديد بيشتر از کامپيوترهاي اپل براي چه کاري استفاده ميشود؟
تدوين فيلم يا کارهاي گرافيکي يا...؟؟؟

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
والا من هم متأسفانه زياد نميدونم...اما فعلاً ميدونم که اسيو جابز رييس فعلی apple همون رييس شرکت pixar هست
که همتون ميشناسيد...
(اينم خوب يکجور اطلاعاته ديگه)

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
به نقل از tsotodeh :
irgamer جان خيلي آموزنده بود من كه خيلي استفاده كردم اگر ممكنه بحث رو ادامه بده

ممنون ميشم

بازم ممنون

×× ستوده جان زودتر از ما اقدام كردي براي اين تاپيك. من هم يادم رفته بود باز كنم كه شما ترتيبشو دادي.
مرسي.
توضيحات رو يكم تخصصي تر كنيد بهتره.

×× قدرت اين سيستم بيشتر در گرافيك هست ( اينجور كه ميدونم) كه خيلي خوب جواب ميده و از اونها هست كه من خوشم ميآد ولي گرون در مياد.
انشالله خدا يكي برسونه برامون. راستي بد نيست يه قيمت گذاري هم بكنيم.

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
خوب يه نكته ي مهم درباره ي سيستم هاي اپل اينكه اين كامپيوترها از پردازنده هاي RISC استفاده مي کنن!
و تا مدتها CPU هاي اين شرکت رو Motorola ميساخت و هنوز تا سري G4 از اونها استفاده ميشه و الان CPU هايي که در مکينتاش استفاده ميشن از خانواده ي Power PC هستن که اختراع مشترک اپل و IBM و Motorola است.
نکته ي آخر اينکه الان جديدترين PowerMac هاي اپل به نام G5 از پردارنده هاي 64 بيتي IBM 970 استفاده مي کنند.
خوب حالا درمورد کاربردش:
براي ساخت و ويرايش فيلم کار با برنامه هاي گرافيکي مانند Photoshop و...
البته هرکسي که علاقه به زيبايي و امکانات اپل داره مي تونه از اون استفاده کنه و تمام نيازهاش برآورده ميشه با اين تقاوت که يه مقدار گرونتر ميشه :)

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
خوب Mac OS فعاليت اصليش رو از زمان توليد اولين مکينتاش شروع کرد.
جالبه يه کم درباره ي درگيري هاي حقوقي و خصوصي مربوط به اپل صحبت کنيم!
تا اونجايي که يادمه گفتم اپل تو دادگاهي که با xerox داشت پيروز شد و کمي بهد خودش از شرکت مايکروسافت به دليل تقليد شکايت کرد.و اما چه شد که بيل گيتس به سيستم عامل گرافيکي علاقه مند شد...
يک روز استيو جابز از بيل گيتش خواست که با سيستم عامل آنها آشنا شده و مجموعه ي آفيس را براي آن عرضه کند.و بعد از مدتي کار بر روي سيستم عامل اپل به اون علاقه مند شد و به مهندسان مايکروسافت گفت:من مک رو روي PC ميخوام!
و اما يه جمله ي جالب که بيل گيتس بعد از شکايت اپل گفت اين بود:"ببين استيو،هر دوي ما همسايه ي ثروتمندي به نام xerox داشتيم يک شب که تو براي دزدي به خانه ي اون رفتي من را در آنجا ديدي و گفتي اين درست نيست من مي خواستم تلويزيونش رو بدزدم!"
اما اين صحيح نيست چون اپل بسياري از کارمندان xerox را استخدام کرد و با اين شرکت قرارداد بست و تنها Mouse و Icon را از اونها ايده گرفت و منو ها و... همه ايده هاي خودش بودن.
تا همينجاشو داشته باشيد من برم بچه هاي خيابان ببينم :)

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
حالا ميريم سر اصل مطلب!
Mac OS از همان اول توسط اپل نوشته شد ولي آخرين و بهترين نسخه ي آن يعني Mac OSX بر مبناي Free BSD ساخته شده است.
اين رو هم بگم که هميشه Mac OS چندين قدم از ويندوز جلو بوده و هر نسخه ي جديدش اينقدر ويژگي داشته که ارزش ارتقا داشته باشه.اما Mac OS هاي قديمي رو اگه بخوام دونه دونه بگم خيلي طول ميکشه واسه همين از Mac OS 9 به بعد توضيح ميدم...
پس از چند سال که شرکت اپل به شدت سهم خود را در بازار کامپيوتر از دست داده بود رييس سابق اپل استيو جابز رو مقصر اعلام کرد و استيو جابز قهر کرد و استعفا داد و شرکتي به نام NeXT را تاسيس کرد.قرار بود اين شرکت هيچکدام از اشتباهات اپل را تکرار نکند اما هنوز يک اشتباه وجود داشت! شما براي بهره بردن از سيستم عامل NeXT بايد سخت افزار را هم از NeXT مي خريديد.همين موضوع باعث شد که محصولات اين شرکت چندان مورد استقبال قرار نگيرد و در سال 96 اين شرکت توسط اپل خريداري شد.ولي NeXT سيستم عاملي فوق العاده خلق کرده بود! سيستم عاملي بر مبناي Unix ولي با رابط گرافيکي عالي و در عين حال سازگار با برنامه هاي مکينتاش.
هنگامي که استيو جابز به اپل بازگشت و رياست را برعهده گرفت قصد داشت تا اين سيستم عامل را با تغييرات مناسب به بازار عرضه کند.حتي قرار بود Mac OS هاي جديد براي PC هم عرضه شوند.اما معلوم نشد که چرا اين اتفاق نيافتاد :(
اپل بعد از بازگشت استيو جابز قول سيستم عاملي متفاوت را داده بود اما اين انتظار خيلي طولاني شد و اپل ناچار شد با بعضي ويژگي هاي جديد Mac OS 9 را عرضه کند تا مردم يه کم راضي باشن اما اين سيستم عامل همان که وعده داده شده بود نبود.
سرانجام حدود سال 2000-2001 بود که Mac OS X عرضه شد!
سيستم عاملي با امنيت Unix و رابطي فوق العاده! در آن زمان خبري از ويندوز XP نبود و حتي بعد از عرضه ي ويندوز XP هيچوقت رابطي به خوبي Mac OSX عرضه نشد.(با وجود تقليدهاي هميشگي مايکروسافت!)
Mac OSX بر مبناي Free BSD 4.4 و Mach 3 ساخته شد و علاوه بر امنيت بالا با استفاده از موتور گرافيکي Quartz و ابداعات اپل و پشتيباني MS Office,Adobe,Macromedia و... باعث شد Mac OSX بهترين سيستم عامل شود چون هم امنيت بالايي دارد هم رابط خوب و هم برنامه هاي معروف با رابطي بسيار بهتر از ويندوز!
اما اپل يک تفاوت عمده با مايکروسافت دارد و آن هم توجهش به Open Source است... Darwin که درون مايه ي اصلي Mac OSX است Open Source است و براي PC و MAC عرضه ميشود! با اين تفاوت که خبري از رابط aqua در آن نيست.
Safari که مرورگر معروف اپل است از Khtml(که Open Sorce و مربوط به KDE است) ساخته شده و جالبتر اينکه اپل تغييراتي را که در آن داده و آن را به اين خوبي تغيير داده را با عرضه کنندگان KDE به اشتراک گذاشته.بسياري از محصولات اپل يکطرفشون به Open Source مي رسه و اپل با اين کار اشتباهات مايکروسافت را تکرار نکرده است.
اما Mac OSX سيستم عاملي بسيار سازگار است! از طرفي شما در حال کار کردن با Mac OSX بدون هيچ تاخيري برنامه ي قديمي مکينتاش خود را درحالت Classic اجرا مي کنيد!(امکاني که مايکروسافت سعي دارد با خريد Virtual PC و گنجاندن آن در ويندوز هاي آينده آن را بدست آورد اما مطمئنا کارايي اپل را نخواهد داشت چون اپل نسخه اي از Mac OS 9 را در Mac OSX قرار داده است)
اپل با نرم افزارهاي لينوکس/يونيکس/Free BSD سازگار است! چون X11 for Mac OSX را عرضه کرده و اين برنامه به صورت پيشفرض هم قرار داده شده است! همچنين پروژه ي ديگري به نام GTK+ for Mac OSX وجود دارد تا از اين طريق برنامه هاي لينوکس با رابط Aqua اجرا شوند!!
براي شبکه سازي با ويندوز Samba را داريم و وب سرور آپاچي هم موجود است.برنامه هاي ويندوز رو هم ميشه با Virtual PC اجرا کرد.برنامه هاي جاوا هم بر خلاف ويندوز XP کاملا سازگار و به خوبي اجرا مي شوند...
اگه باز جيزي به ذهنم رسيد مي نويسم. :)
پ.ن: براي اجراي بازيها و کارهاي سه بعدي هم OpenGL رو در اختيار داريم که هيچي از Direct X کم نداره! راستي بسياري از بازيهاي ويندوز براي مکينتاش هم ساخته مي شوند.حتي HALO!! :D

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
در مورد قطعات و قابليت هاش و همينطور قيمت اون هم صحبت بشه خيلی خوبه و البته irgamer ممنون كه در مورد گذشته هم صحبتی داشتيد. تشكر. راستی از خيابون چه خبر ، آب و هوا خوبه؟

thomson762

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
11
خيلي اطلاعات جالبي بود

خيلي ممنون

راستي اين mac كه خيلي خيلي شبيه به linux ه از نظره قدرت كدوم برتري دارن ؟

چرا رابط گرافيكي mac از linux بهتره؟ مگه نمي شه source mac رو گپ زد هردو تاشون كه Opensource ان ؟(+ microbsoft :d)

mac نسبت به win چه خصوصيات بيشتر ديگه اي داره؟ (در اين version آخريش منظورمه)

popular ترين mac از چه نوعي هست؟

درصد استفاده mac در خارج رو ميدونين ؟ (حدودا")

يه سري سوال ديگه هم دارم كه انشالله بعدان مي پرسم

واقعا" ممنون برا توضيحا ت تون

موفق باشين

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
fireboy جان منظورتو درباره ي خيابون نفهميدم :blink: ;)
اما درمورد قيمت اينجا همه ي محصولات اپل با قيمتش:
http://store.apple.com
اما درمورد قطعات... CPU رو که گفتم کارت گرافيک رو هم nVidia و Ati ميسازن براش بقيه اش هم الان يادم نيست :p
و اما در جواب سوالات tsotodeh:
1-لينوکس يه ضعف نسبت به Mac OS X داره اونم پشتيباني نکردن شرکتهاي بزرگ مانند Adobe,Macromedia, Microsoft و... از اون هست.همچنين نداشتن رابطي مناسب براي "همه" کاربران.هرچند من از KDE خوشم مياد اما اصلا قابل مقايسه با رابط Mac OS نيست.
2-Open Source به اين معنا نيست که کد رو مجاني بدي دست مردم اونا هم برن همونو بذارن تو محصولشون بفروشن! البته Open Source انواع و اقسام مجوزها داره که مجوز Free BSD اينقدر مجوز آزاديه که امکان اين رو ميده کرد رو بردارين و تو محصولتون بذارين اما اين مربوط به همه ي مجوزها نيست...مثلا الان اگه مجوز Free BSD نبود Mac OSX نداشتيم و مايکروسافت هم بايد خودش کدهاي لازم واسه TCP/IP رو براي ويندوز مينوشت!(از کدهاي Free BSD استفاده شده)
در ضمن Aqua سورسش در دسترس نيست تا اونجايي که ميدونم و اگرم باشه کسي جرات استفاده ازشو نداره!
اما ويژگيهاش نسبت به ويندوز:
Finder که هم زيباست هم دسترسي به فايلهارو خيلي سريع و آسون مي کنه.
Exposé که تمام پنجره هاي باز را براي شما به نمايش ميگذارد و از Alt+tab که تو ويندوز داريم خيلي بهتر و کارآمدتره.
iChat AV که برنامه اي است با امکانات زياد مخصوصا براي چت تصويري.
FileVault که فايلهايي رو که بخواييم به صورت ايمن نگهداري مي کنه!(خودم فهميدم چي گفتم؟)
برنامه ي مديريت ايميل و Safari که در نوع خود از بهترين ها هستند.
داشتن هارد ديسک مجازي بر روي اينترنت براي Backup گرفتن.
مشاهده ي فايلهاي PDF و... بدون نياز به نصب برنامه اي اصافه حتي سريعتر از Adobe Acrobat!!
Font Book که به بهترين نحو فونتها رو مديريت مي کنه.
بر مبناي Unix قرار گرفته و اميت خيلي بالايي داره همچنين با برنامه هاي لينوکس سازگاره.
سازگاري با ويندوز.
Xcode برنامه اي عالي سازگار با تما زبان هاي برنامه نويسي براي نوشتن برنامه هايمان.(C, C++, Objective-C or Java, scripting in AppleScript)
Fast User Switching مانند ويندوز نيست يعني وقتي کاربر ديگري را انتخاب مي کنيد دستکتاپ شما به شکل مکعبي در مي آيد و مي چرخد و دستکتاپ کاربر جديد نمايش داده مي شود.اگر منظورمو متوجه نشديد اين عکس رو ببينيد:
http://a2016.g.akamai.net/7/2016/51...ple.com/macosx/images/indexusersw10082003.jpg
و خيلي ويژگيهاي ديگه که خودتون اينجا ببينيد:
http://www.apple.com/macosx/
پرکاربردترين مکينتاش رو هم مطمئن نيستم... آمار تعداد کاربرا هم چند وقت پيش داشتم پيدا کرد مي نويسم :)
شما هم موفق باشين. ;)

MohammadR

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
10
Ir game جان. اين طوري كه گفتي دهن همه مون آب افتاد!
اما واقعيتش اينه كه مكينتاش خيلي عالي هست اما يك كم گرونه و شايد هنوز بشه گفت خيلي بازيها پشتباني نميشن.
و اينكه اين همه محصول مثل King و Top CD ووو به صورت مجموعه نرم افزاري داريم شايد 1% هم به مك توجه نشه.
اما به نظر اگه اينا رو ناديده بگيريم فوق العادس! :D

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
واقعا چرا بايد پول بالاي سي دي هايي مثل كينگ و تاپ رو داد ؟( كلا منظورم هست).

بازي :eek:
اي بابا

thomson762

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
11
به نقل از fireboy8766 :
واقعا چرا بايد پول بالاي سي دي هايي مثل كينگ و تاپ رو داد ؟( كلا منظورم هست).

بازي :eek:
اي بابا
منم موافق ام

بازي :blink:

irgamer جان واقعا" ممنون خيلي خيلي استفاده كرديم
هميشه موفق باشي

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
چند تا نكته:
1-يه خبر غم انگيز دارم.طبق آخرين آمار سهم اپل از بازار دسكتاپ 1.8% است! حتي لينوكس هم با 3.2% سهم بيشتري از بازار دارد! هرچند كه اپل با ادامه ي اين سياست كه خودشان كامپيوتر را هم بفروشند سهمش همينقدر كم خواهد بود و شايد كمتر شود اما اپل از اين طريق به اندازه اي كه راضيش كنه پول در مياره.
2-اگر منطقي فكر كنيم براي ويندوز هم نبايد اين مجموعه ها ارائه ميشد! حالا ما تو ايران كپي رايت نداريم بماند...
3-من خودم 3 تا مغازه تو مجتمع پايتخت پيدا كردم كه به طور نسبتا به روزي نرم افزار ها و بازيهاي مكينتاش رو ميارن.
4-يکي از دوستان عزيزم که خودشم مکينتاش داره ميگه بدون هيچ کار اضافه اي تعدادي از برنامه هاي ويندوز بر روي آخرين نسخه ي Mac OSX يعني (Panther(10.3 اجرا ميشن حتي بعضي بازيها و برنامه ي 3D Studio Max!!
ايشون گفتن برنامه هايي که داراي مجوز C Dilla باشن مي تونن در مکينتاش با رابط خود Mac OS اجرا شوند... خوش به حال اپل دارا :)
4-در اينجا مي توانيد تعدادي از مهمترين برنامه ها و بازيهاي ساخته شده براي Mac OS X را ببينيد:
http://www.apple.com/macosx/applications/
و در آخر از همه ي دوستاني که لطف داشتن به من ممنون ;)

بالا