برگزیده های پرشین تولز

Samsung SSD

omidsolo

Registered User
لایک‌ها
732
دوستان کسی میدونه داستان این مدل SSD های جدید سامسونگ چیه؟ معلوم نیست EVO هست یا PRO هر چند فکر کنم EVO رو ندیدم هنوز ولی بهرحال این مدلا چیه جریانشون؟

ssd.jpg

EmpireWorld

همکار بازنشسته
لایک‌ها
7,770
عزیز 980 مدل EVO نداره، فقط PRO
برای استفاده از کل قدرتش هم نیاز به مادربرد با قابلیت پشتیبانی از PCIe 4.0 هست

omidsolo

Registered User
لایک‌ها
732
اونکه درسته ولی این مدلا چی هستن؟ پرو که بنظر نمیاد؟

mostafajan

Registered User
لایک‌ها
1,008
تو هاردای اس اس دی سامسونگ مثل سری 850 یادمه تفاوت سری معمولی و پرو تو نوع نند چیب بود که برای پرو MLC بود برای معمولی TLC که باعث میشد سری پرو طول عمر بیشتری داشته باشه یا به عبارتی مقدار بیشتری بشه روش رایت کرد بدون اینکه کاهش سرعت پیدا کنه .

ولی تو این هاردا فکر کنم نند چیپ هردو TLC باشه و دلیل تفاوت قیمتشون تو سرعتشونه
اما یه سوال
این تفاوت سرعت به کار کی میاد ؟
کی از این تفاوت سرعت 980 پرو و SSD 850 EVO استفاده بهینه میکنه . منم مثل شماها میدونم لامبورگینی بهتر از پرایده ولی اینکه یه پراید بخریم و زندگیمون بالانس باشه بهتر نیست تا اینکه لامبورگینی بخریم ولی وسط خیابون بخوابیم . مثالم شاید خیلی مناسب نبود پس تو خط پایین بیشتر توضیح میدم .

بهتر نیست بجای خرید این هاردا رمو سی پی یو گرافیکو ارتقا بدیم بسته به اون فعالیتی که میخواهیم با سیستم انجام بدیم . مثلا بجای i3 نسل 11 بیایم i7 نسل 11 ببندیم اما بجای استفاده از هارد NVMe سامسونگ 980 پرو یه هارد SSD سامسونگ 850 سری EVO ببندیم . فکر کنم برای یه گیمر گرافیک قویتر بیشتر از هارد 2 ترابایت NVMe سامسونگ 980PRO بکار بیاد .

mostafajan

Registered User
لایک‌ها
1,008
راستش من ترجیحم اینه که MLC باشه برای همین فعلا روی 970Pro میمونم - استفاده سامسونگ از TLC تو 980Pro بنظرم نا امید کننده بود (n)

این TLC که میگم خیلی هم ضایع نیستا . اتفاقا برای یوزر خونگی همین TLC خوبه نه MLC که پول بیخودی بده . مطمئن باش تا بخواد به اونجا برسه که سرعتش کم بشه فروختیش رفته سری جدیدترشو خریدی . اونم شمایی که در حال حاضر نسل قبلشو یعنی NVMe سری 970 داری حالا باز منو بگی که SSD سری 850EVO دارم یه چیزی .

نکته دیگه اینکه باید ببینی هاردو برای چه کاری میخوای . ماهایی که میخواهیم یه ویندوز بریزیم روی هارد و هفته ای یکی دوتا بازی نصب کنیم و بیشتر از هارد بخونیم خیلی مهم نیست نوع نند چیپ چیه . به عبارتی اگر مقدار رایتت روی هارد کمه و بیشتر از هارد میخونی نوع نند چیپ مهم نیست بیشتر اون نوع کنترلر و سرعت باید مهم باشه برامون . اما اگر کسی مدام اطلاعات روی هاردو میخواد پاک کنه و اطلاعات جدید جایگزین کنه مثلا هفته ای چند ترابایت اره اون براش مهمه نوع نند چیپ و باید MLC بخره .

من حدود 650 گیگ اینترنت بین الملل از مخابرات برای باقی مونده بود و 20 روز بیشتر نمونده بود از زمان طرحم . 600 گیگ مخابرات هم میشه 2.5 ترابایت دانلود از سایتای داخلی مثل Dlfox چون مخابرات تعرفه داخلیو یک چهارم حساب میکنه .

بعد گفتم بزا همشو گیم دانلود کنم . از اون طرف گفتم 2.5 ترابایت نوشتن رو اس اس دی عمرشو کم میکنه . اومدم تو آپشن IDM و پوشه ذخیره فایلارو به درایو هارد مکانیکی تغییر دادم . اما فقط این کافی نبود چون حتی با تغییر آدرس پوشه Compress به درایو هارد مکانیکی هم باز 2.5 ترابایت روی هارد SSD عمل رایت انجام میشد . البته 2.5 ترابایتم نه بلکه 5 ترابایت . به همین خاطر اومدم پوشه نگهداری موقت فایلها قبل از اینکه دانلودشون تکمیل بشه رو هم به درایو هارد مکانیکی تغییر دادم که تو عکس زیر با رنگ زرد هایلایت کردم .

حتما میپرسین چرا 5 ترابایت . جواب این میشه :
از اونجایی که IDM فایلارو موقع دانلود به 8 قسمت تقسیم میکنه و بعد از تکمیل دانلود اون هفتا پارت دیگه رو میاره به انتهای پارت اول میچسبونه میشه گفت که حدودا 90% دانلودی که انجام میدم باز روی هارد عمل رایت انجام میشه بخاطر یکپارچه سازی فایل دانلودی که باعث میشه حدودا دو برابر 2.5 ترابایت یعنی 5 ترابایت عمل رایت روی هارد SSD انجام بشه . نتیجه اینکه اگر دانلود زیاد داری مثل من و نمیخوای این دانلودا روی طول عمر هاردت تاثیر بزاره باید علاوه بر تغییر محل ذخیره سازی پوشه Temporary هم آدرسشو به هارد مکانیکی تغییر بدی .

کلا توصیه من بهتون اینه که محل ذخیره سازی دائمی و موقت فایلای دانلودی نرم افزار IDM و محل نصب و کش مرورگر اینترنتتونو به درایو مکانیکی تغییر بدین . با استفاده از نرم افزار SSDLife میتونید ببینید چقدر روی هاردتون رایت شده و چقدر از عمرش باقی مونده . با نرم افزار SSD-Z هم میشه که حتی این نرم افزار دومی نوع نند چیپم نشون میده .

1627931070831.png

بالا