برگزیده های پرشین تولز

شهر قصه

mehryar

Registered User
لایک‌ها
255
سلام
بله درست حدس زديدموضوع اين تاپيك اثر زيبا وماندگار بيژن مفيده:D خيلي از دوستان اين اثر زيبا رو شنيدن
ويا ديدن وخيلي ها هم ممكنه با اون آشنايي نداشته باشن
من متن زير كه بخشي از مصاحبه بي بي سي با خانم جميله ندايی يعني همان خانم راوي داستان
است و كاملشو ميتونيد در ادرس زير بخونيد براي اين دوستان ميذارم:
"شهر قصه" داستان شهريه که آدم های اون بر يک سری حداقل ها و داشتن يک زندگی ساده سازش کردن. اين آدم ها با يک معيار ضد انسانی زندگی می کنن. ضد انسانی به اين معنی که تو نتونی زندگی خودت رو اونجور که دلت می خواد ادامه بدی و قوانين، خرافات و فرهنگ مبتذل به تو تحميل بشه.

يک فيل از خارج شهر به اين شهر وارد می شه. همه حيوانات اين شهر به دور فيل ميان و با موذی گری سر اين فيل رو کلاه می ذارن و هر چيز با ارزشی که داره ازش می گيرن. حتی سعی می کنن که هويت اين فيل رو عوض هم کنن. خرطومش رو می کنن و بين خودشون تقسيم می کنن. عاج های اون رو هم می کنن و تبديل می کنن به شاخ!
4yqxqg8.jpg

http://www.bbc.co.uk/persian/arts/story/2004/11/041127_she-shahre-gheseh.shtml
آخرش که فيل ديوانه می شه، تصميم ميگيره بخونه که "حمومی هويتم رو بردن، عاجم رو بردن. خير نبينی حمومی که من به اين روز افتادم ..." در واقع اينجای داستان آگاه می شه که ديگه فيل نيست!
اينم لينك هاي اين اثر زيبا اميدوارم گوش بديد ولذت ببريد:
http://rapidshare.com/files/36976961/Shahreh_Ghesseh_-_Part1.mp3.html
http://rapidshare.com/files/36978205/Shahreh_Ghesseh_-_Part2.mp3.html
http://rapidshare.com/files/36979303/Shahreh_Ghesseh_-_Part3.mp3.html
http://rapidshare.com/files/36980009/Shahreh_Ghesseh_-_Part4.mp3.html

Mahmoud58

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
اینا آدمو یاد کوتی و موتی میندازند ! :D

http://www.youtube.com/watch?v=CHiaWMr2S7w

بیژن مفید، آرتا داوری، فریده رضوی، السا، تورج، افروز، بیژن، مونا، رافائل، موژان، نسیم، نیما، حمید، ندا، مانیا، علیرضا
صدا «کوتي و موتي»
نويسنده و کارگردان: بيژن مفيد
کوتي: فريده صابري
موتي: نيما گرگين
پدر کوتي: رضا رويگري
مادر کوتي: هنگامه ياشار
پدر موتي: سيروس ابراهيم‌زاده
مادر موتي: آذر دانشي
نقش الاغ: بهمن مفيد
نقش گاو: رضا ژيان

Persiana

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
129
آخى، شهر قصه، يادش بخير
girl_sigh.gif

جايزه تون: يه يخچال، يه قورى، راديوى برق و باترى
biggrin.gif

ولى فکر ميکنم بايد منتقل بشه به بخش هنرهاى ‌نمايشى چون هرچى باشه نمايش بوده و جنبه ى تئاتريک داره ^_^

Persiana

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
129
اينم فايل pdf نمايشنامه ى شهر قصه :happy:

mehryar

Registered User
لایک‌ها
255
اينم فايل pdf نمايشنامه ى شهر قصه :happy:

دست شما درد نكنه بابت متن pdf الان خيلي كاملتر شد:D
من فايل هاي شاپرك خانم رو هم دارم كه الان متاسفانه نميدونم كجاي هاردمه:wacko: ولي در اولين فرصت
ميگردم واونرو هم براي استفاده دوستان آپلود ميكنم

♪PSA♪

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
هم سن و سالهای من حتما با تاتر شهر قصه برخوردی داشتن و از لطایف اون لذت بردن.

من فایل متن این نمایش قشنگ رو، که هم در زمان قبل از انقلاب و هم بعد از آن ممنوع بوده براتون اینجا می گذارم.

ضمنا فایل های تئاتر اون رو هم با فرمت ram. برتون می ذارم. خیلی قشنگه.

فایل متن :

http://www.sendspace.com/file/kg418w

فایلهای صوتی:

فایل 1 :

http://www.sendspace.com/file/66d3ag

فایل 2 :

http://www.sendspace.com/file/eazein

فایل 3 :

http://www.sendspace.com/file/pc2x8l

فایل 4 :

http://www.sendspace.com/file/qkzu4j

جاوید ایران

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
12
سپاس از دوستان عزیز، منکه خودم هر زمان شهر قصه را گوش میکنم برایم تازگی دارد.

این هم زندگی نامه بیژن مفید ( یادمان بیژن مفید و یادی از شهر قصه )

و نیز معرفی ایفاگران نقش های مختلف در تاتر شهر قصه.

فایل های ضمیمه

• Bijan Mofid.pdf
    146.9 KB · نمایش ها: 46

Mahmoud58

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
انگار من نمی بایست کوتی و موتی رو اینجا بذارم ! :( فکر کنم جزء شهر قصه نباشه !!! :(:eek::wacko:

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
يك اثر فوق العاده!

من اون رو يكي از ماندگارترين آثار در زمينه هنرهاي نمايشي ايران ميدونم!
تحليل كم نظير و نقد بي نظير اون از جامعه ايران بسيار زيباس!

جاوید ایران

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
12
مجموعه‌ای از تصاویری که در زمان اجرای نمایشنامه شهر قصه در «جشن هنر شیراز» از بازیگران روی صحنه گرفته شده است. عکس‌ها از کتاب «شهر قصه» نشریه شماره 2، انتشارات «سازمان جشن هنر شیراز ـ تخت جمشید»، سال 1348 برگرفته شده است.

نمونه ای از عکس ها :

فایل های ضمیمه

• Shahre Ghese Pictures.zip
    796.7 KB · نمایش ها: 84

AzhyDehAk

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
2
20041127123903group-shahregheseh.jpg

(گفتگو با خانم جميله ندايی در پاريس . خانم ندايي، گوينده يکی از معروف ترين نمايش های موزيکال ايرانی به نام "شهر قصه")
متن مصاحبه از بي بي سي عكسها همه از آرشيو عكس خانم ندايي.
----------------------------------------------------------
خانم جميله، برامون از آقای بيژن مفيد بگين که "شهر قصه" رو ساختن.

بيژن شانس اين رو داشته که در ۱۸ سالگی به هنرستان هنرپيشگی بره که يک چيز جديدی از نظر آموزش تئاتر بود. توی خانواده هم، پدرش عاشق تئاتر بود و اين حس رو به بيژن هم منتقل کرده بود. بيژن بعد از هنرستان وارد دانشگاه می شه و رشته ادبيات انگليسی رو می خونه و به همين خاطر زبان انگليسی اش خيلی خوب بود.

200411271240052bijan--by-jamilehnedai.jpg

بيژن مفيد​

نکته مهمی که در بيژن وجود داشت، مسئله جستجو و کنجکاوی وحشتناک اون نسبت به همه چيز بود! يک سرکشی فوق العاده ای داشت که به هيچ صراطی مستقيم نبود. اين سرکشی بيژن، برای نسل ما که جوون تر بوديم جالب بود. اعتقاد بيژن اين بود که زبان فارسی، زبان شعره و نمايش ايرانی بايد به زبان شعر باشه و به همين خاطر "شهرقصه" رو به اين صورت کار کرده بود.

آقای مفيد چطوری با فرهنگ عاميانه ارتباط داشتن؟

اون روزها بيژن در محله مردمی در تهران زندگی می کرد که جای شلوغی بود. قهوه خونه ها هم جايی بود که می شد رفت نشست و با مردم بود. بيژن توی اين محلات يکی از دروس تئاتر که مشاهده و مطالعه است رو آموخته بود. بيژن توی "شهر قصه" تمام اين تجربيات رو استفاده کرد. هر جمله ای که توی "شهر قصه" هست، سال ها روش کار شده. در واقع بيژن از سال ۱۳۴۴ روی متن نوشته ها، صدا و موسيقی اين اثر کار می کرد. کاری که ما سال ۱۳۴۷ بر روی صحنه اجرا کرديم.

20041127124148book.jpg

متن شهر قصه با دست خط بيژن مفيد.( از آلبوم خصوصی جميله ندائی)​

صدای خودشون هم توی شهر قصه هست؟
بله. صدای روباه، شتر و گربه که نقش درويش رو بازی می کنه، صدای بيژنه.

آقا موشه چی؟
صدای آقا موشه، صدای برادر بيژن، هومن مفيد هست که اون موقع ۱۲ سالش بود. اما آوازها، موسيقی و تنظيم همه آهنگ ها مال بيژن و با صدای خودشه.

جالبه من فکر می کردم بعضی از اين آهنگ ها از آهنگ های محلی بوده!
نه اصلاً. تمام اين آهنگ ها رو بيژن ساخته. منتهی انقدر حال و هوای زندگی داره که آدم فکر می کنه يک جای ديگه اون رو شنيده!

200411271243046-group-shahregeseh.jpg

گروه بازيگران شهرقصه از آلبوم خصوصی جميله ندائی​

لطفاً برامون درباره "شهر قصه" بگين.

"شهر قصه" داستان شهريه که آدم های اون بر يک سری حداقل ها و داشتن يک زندگی ساده سازش کردن. اين آدم ها با يک معيار ضد انسانی زندگی می کنن. ضد انسانی به اين معنی که تو نتونی زندگی خودت رو اونجور که دلت می خواد ادامه بدی و قوانين، خرافات و فرهنگ مبتذل به تو تحميل بشه.

يک فيل از خارج شهر به اين شهر وارد می شه. همه حيوانات اين شهر به دور فيل ميان و با موذی گری سر اين فيل رو کلاه می ذارن و هر چيز با ارزشی که داره ازش می گيرن. حتی سعی می کنن که هويت اين فيل رو عوض هم کنن. خرطومش رو می کنن و بين خودشون تقسيم می کنن. عاج های اون رو هم می کنن و تبديل می کنن به شاخ!

20041127125235jn.jpg

آخرش که فيل ديوانه می شه، تصميم ميگيره بخونه که "حمومی هويتم رو بردن، عاجم رو بردن. خير نبينی حمومی که من به اين روز افتادم ..." در واقع اينجای داستان آگاه می شه که ديگه فيل نيست!

پس اينکه فيل "حمومی" رو مورد خطاب قرار می ده، قصد بخصوصی نداشته و اين فقط يک اسمه؟
بله دقيقاً. می تونست بگه مثلاً "ستاره آی ستاره" !!!

200411271253412bijan--by-jamilehnedai2.jpg

بيژن مفيد​

نتيجه اخلاقی "شهر قصه" چيه؟
در يک جامعه ای که جوون رو خفه می کنن، زمانی که بخوای اعتراض کنی، در واقع همه چيزت رو از دست ميدی.

آيا شما حق انتشار CD ها و کاست های شهر قصه رو تصويب کردين؟
نه! نه خود بيژن، نه من و نه بچه های بيژن که وارثينش هستن حق تاليفی نداده ايم. سوداگری های لس آنجلسی باعث شد که از کارهای بيژن خيلی سوء استفاده بشه.

20041127125452ejra3.jpg

لطفاً برامون از آشنانی خودتون با آقای بيژن مفيد بگين، آشنائی ، حتی جدائی و عشق و عاشقی!؟

زندگی عاشقانه من با بيژن، هرگز از زمانی که شروع شده، تموم نشده و تموم هم نخواهد شد. من کلاس هفتم، ۱۲ ساله بودم که در پيش آهنگی تئاتر کار می کرديم. در اونجا با بهمن مفيد، برادر بيژن آشنا شدم. در پيش آهنگی، يکی از نمايش نامه های پدر بيژن رو با نام "رستم و سهراب" اجرا کرديم.
من از طريق بهمن با بيژن آشنا شدم. بيژن ابتدا مثل يک معلم برای من بود. کم کم اين رابطه به زندگی عاشقانه تبديل شد و بعد از دو سه سال با هم ازدواج کرديم که ثمره اون دو پسر بوده، مزدا و نيما. در سال های انقلاب از بيژن جدا شدم ولی دوست باقی مونديم ولی شرايطی پيش آمد که تا روز مرگش نديدمش.

200411271255351.jpg

جميله ندايي همسر بيژن مفيد و گوينده شهر قصه​

در سال ۱۹۸۰ ميلادی. بعد از اينکه حجاب در ايران اجباری شد، من وارد جنبش زنان شدم و ايران رو ترک کردم و به پاريس آمدم. از اون به بعد هيچوقت بيژن رو نديدم .
بيژن سال ۱۹۸۱ از ايران به قصد آمدن به فرانسه خارج شد که متاسفانه به او ويزا ندادن. بعد از اون برای ديدن برادرش به آمريکا رفت و همون جا موند. در اونجا هم سعی کرد تئاتر کار بکنه. توی اين مدت افسردگی وحشتناکی داشت و متاسفانه در بيمارستان فوت کرد.
زمانی که در بيمارستان بود به ما ويزای آمريکا ندادن که قبل از مرگ اون رو ببينيم. نيما و مزدا، بيژن رو از ۵ سال قبل از مرگش نديدن و اين بزرگترين لطمه ای بود که به زندگی ما وارد شد.

20041127125631bijan-end.jpg

AzhyDehAk

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
2
چه شاهكاري بود:happy:

بچه ها راستي نسخه تصويري از اين كار روي CD يا DVD پيدا مي شه؟:rolleyes:

Smiley

Registered User
لایک‌ها
0

منم چند بار اومدم بپرسم گفتم ، دلم نيومد اسپويل بزنم چون خوب داشت پيش ميرفت ! بي اغراق بگم ...من جمله جمله اين تاتر رو از حفظم :happy: از بچگي عاشق شهر قصه بودم و شايد بيشتر از هزار بار گوشش كردم ...
اگر دوستان فيلم يا ديويديش رو دارند من هم به شدت طالبم !

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374

منم چند بار اومدم بپرسم گفتم ، دلم نيومد اسپويل بزنم چون خوب داشت پيش ميرفت ! بي اغراق بگم ...من جمله جمله اين تاتر رو از حفظم :happy: از بچگي عاشق شهر قصه بودم و شايد بيشتر از هزار بار گوشش كردم ...
اگر دوستان فيلم يا ديويديش رو دارند من هم به شدت طالبم !

من هم صوتی و هم تصویریشو دارم.اگه دوستان مایل بودند بفرستم برای مشارکت.

من هم دارم تصويريش رو! براي ساكن تهران ميتونم با پيك بفرستم اگه خواست

جاوید ایران

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
12
خیلی عالی است که دوستان پیرامون شهرقصه و نکات و زیبایی های این نمایشنامه هم داستان هستند. :happy:

من خودم اولین بار این اثر را وقتی دبستان بودم بر روی کاست شنیدم. الان هم که خوشبختانه فایل صوتی آن در دسترس همگان است.

Smiley

Registered User
لایک‌ها
0
ممنون خواهر جان
rose.gif
ببخشيد اينو ميپرسم ! دليل كپي نشدنش چي بود ؟ سي ديش خش داشت
dizzyf.gif

به خاطر موضوع و كاراكتر روباه ، هر چقدر كار بي سر و صدا تر انجام بشه بهتر هست ... حرفي از مشاركت زده نشده حالا اگر كسي خواست توي پي ام يه هماهنگ بشه ! به خصوص الان كه زوم كردن روي همين قضيه

بالا