برگزیده های پرشین تولز

سرمایه گذاری روی ارز و تحلیل بازار ارز ( دلار , یورو و ... )

miladsharifitedi

Registered User
لایک‌ها
1,656
شهرستان ها اکثرا همینجورین. کرمانشاه هم بازار پرنده فروش ها و بازار دلار فروش هاش کنار هم بود. آدم کلی پرنده قشنگ میدید، فضا تلطیف میشد:D. بگیر و ببند و بدبختی فقط برای تهرانی های مظلومه:(
تهران هم خبری نیست همش شایعست هیچکی با کسی کاری نداره البته داد زدنو اینا نداره ولی برای خرید و فروش خیلی راحتی
رام افتاد اونور عکس میندازم ببینی
این گرفتن و اینا همش شایعست

AloneFly

Registered User
لایک‌ها
4,627
تو کانال ها میزنه 11200 شمام همینو میزنین
من بردم بفروشم 10600 با منت میخرید گفتم بیا :D
بعد هی میگن چرا ملت میرن تهران خوب تو این شهر خراب شده
یکیتون اینا رو بخره از من با پست براش بفرستم :D

F-May5th

کاربر فعال بخش پاتوق
لایک‌ها
10,542
تهران هم خبری نیست همش شایعست هیچکی با کسی کاری نداره البته داد زدنو اینا نداره ولی برای خرید و فروش خیلی راحتی
رام افتاد اونور عکس میندازم ببینی
این گرفتن و اینا همش شایعست
قسمت زیادیش شایعه است و برای ترسوندن مردم. اما به قول معروف، سری که درد نمیکنه، آدم دستمال نمی بنده. احتیاط توی هر کاری شرط عقله. نصف اینایی که الان دستگیر شدن فکر میکردن که کار خلافی نمیکنند و ضمنا خودی هستن. اما اگر گیر آدم عقده ای بیفتی، برای خودکار خریدنتون هم یه عنوان مجرمیت پیدا میکنه:D
تو کانال ها میزنه 11200 شمام همینو میزنین
من بردم بفروشم 10600 با منت میخرید گفتم بیا :D
بعد هی میگن چرا ملت میرن تهران خوب تو این شهر خراب شده
یکیتون اینا رو بخره از من با پست براش بفرستم :D

تفاوت قیمتش به خاطر اینه که دلارهای شهرستانی کمرنگ هستن:p:D. از شوخی گذشته، همیشه تفاوت قیمت در شهرستان ها، مخصوصا شهر های مرزی با تهران وجود داره. حتی همون قدیما هم که قیمت 800-900 تومن بود، در همین قم بغل دست تهران، قیمت ها 100 تومن پایینتر بود. برای اینکه عرب های عراق و جاهای دیگه می امدن و ارزونتر میفروختن. الان هم در خوزستان و کردستان و خراسان، به دلایل مشابه ارزونتره. اما محل معاملات بزرگ و تعیین قیمت حواله، همیشه تهرانه

پ.ن: جواب دیوانه ها رو هم نمیدم. حق با خودشونه. حیف وقتم:D

SM.TB

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
64
منم نمیدونم الان باید چی رو باور کرد! این اخبار نمونه پایین که تو مجازی میزنن پس چیه!
اکثر شهرستان ها و تهران جو بازار منظم با دستگیری بسیار زیاد مردم عادی و صراف های محلی گزارش شده
در اصفهان هر فرد عادی اسم دلار بیاره بسرعت دستگیر میشه

شما برو توی خیابون سپه و خیابون حکیم اصفهان ببین هر روز بالغ بر 200 نفر دارن دلار خرید فروش می کنن. شما یه چیزی از دور شنیدی. از قدیم گفتن دیده را نگو و شنیده را هرگز نگو.

mostafa_gm

Registered User
لایک‌ها
438
خیلی ممنون که وقت گذاشتی و همه پست های منو گردآوری کردی. مجموعه ارزشمندیه:D. واقعا خودم از خوندن بعضی هاشون کیف کردم:general404: مثلا لینک دومی که دادی، پیش بینیم استثنایی بوده:general406:

پ.ن: مصطفی تو نیستی. به خودت نگیر:D
خواهش می کنم
قابلی نداشت

mostafa_gm

Registered User
لایک‌ها
438
به گزارش تابناک اقتصادی؛ امروز پنج شنبه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۷، بازار ارز شاهد افزایش نسبی نرخ دلار و یورو بود. به گونه‌ای که بر اساس اعلام نرخ خرید و فروش ارز در صرافی‌های مجاز بانکی، هر اسکناس دلار آمریکا با رشد ۱۵۰ تومانی نسبت به نرخ پایانی روز چهارشنبه، به قیمت ۱۰۵۵۰ تومان خریداری شده و با نرخ ۱۰۶۰۰ تومان به متقاضی ارز، فروخته شده است. همچنین در بازار امروز، هر اسکناس یورو نیز نسبت به نرخ پایانی روز گذشته، با ۱۵۰ تومان افزایش همراه بوده است. به گونه‌ای که در لحظه انتشار این گزارش، هر یورو با نرخ ۱۲۳۵۰ تومان خریداری شده و با قیمت ۱۲۴۰۰ تومان به مشتری فروخته شده است.
این در حالی است که امروز بهای رسمی یورو در بانک مرکزی کاهش یافت. بر این اساس بانک مرکزی نرخ رسمی ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر این اساس، نرخ ۲۰ ارز از جمله یورو و پوند کاهش و نرخ ۱۲ ارز افزایش یافت؛ نرخ دلار و ۶ ارز دیگر هم ثابت ماند.
براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (پنجشنبه سیزدهم دی ماه) بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با ۷۶۶ ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۵۲ هزار و ۷۱۷ ریال و هر یورو نیز با ۳۴۰ ریال افت در مدت مشابه ۴۷ هزار و ۷۳۷ ریال ارزش‌گذاری شد.

deremel400

Registered User
لایک‌ها
3,759
شما برو توی خیابون سپه و خیابون حکیم اصفهان ببین هر روز بالغ بر 200 نفر دارن دلار خرید فروش می کنن. شما یه چیزی از دور شنیدی. از قدیم گفتن دیده را نگو و شنیده را هرگز نگو.
تو همین سپه و حکیم آدم زیاد گرفتند بردند .اما قطعا جمع نشده و تمام هم نشده .اینها سیستمشون ایجاد جو ترسه یک دفعه حمله می کنند هر کسی گیر دستشون اومد می برند بعد هم ظاهرا ازشون یه تعهد میگیرند ولشون می کنند از فردا روز از نو روزی از نو:D

mozafarrr

Registered User
لایک‌ها
262
تو همین سپه و حکیم آدم زیاد گرفتند بردند .اما قطعا جمع نشده و تمام هم نشده .اینها سیستمشون ایجاد جو ترسه یک دفعه حمله می کنند هر کسی گیر دستشون اومد می برند بعد هم ظاهرا ازشون یه تعهد میگیرند ولشون می کنند از فردا روز از نو روزی از نو:D
پس چی نوشتن دلارهاشون هم توقیف میشه! (البته شاید فقط دلارهای همون صرافی محلی توقیف میشه)
اینم متن خبرش:
مردم عادی امکان زدن لفظ خرید دلار ندارن و هر کسی لفظ خرید بزنه دستگیر میشه
اگر کسی بخواهد یک بسته دلار خرید کنه امکان نداره و در صرافی دولتی هم فقط ۵۰۰ دلار با مدارک شناسایی و با نرخ های ۱۱۲۰۰ تا ۱۱۵۰۰ فروخته میشود.
صراف های محلی هم اگر قصد خرید و فروش داشته باشند به سرعت شناسایی و با دلارهای همراه توقیف میشوند.
عملا بازاری به نام ارز دیگه تو ایران وجود نداره

Last edited:

deremel400

Registered User
لایک‌ها
3,759
پس چی نوشتن دلارهاشون هم توقیف میشه! (البته شاید فقط دلارهای همون صرافی محلی توقیف میشه)
اینم متن خبرش:
اگر کسی بخواهد یک بسته دلار خرید کنه امکان نداره و در صرافی دولتی هم فقط ۵۰۰ دلار با مدارک شناسایی و با نرخ های ۱۱۲۰۰ تا ۱۱۵۰۰ فروخته میشود.
صراف های محلی هم اگر قصد خرید و فروش داشته باشند به سرعت شناسایی و با دلارهای همراه توقیف میشوند.
دلالها اکثر دلار ناچیزی همراه دارند یا اصلا دلار ندارند اگر خریدار باشی می برند تو صرافی یا گوشه کنار بهتون می فروشند .الان نمی دونم اما چند هفته پیش همه تو سپه اصفهان بودند هم دلال هم مشتری من خودم تو عمرم دلار برای نگهداری نخریدم اما این بگیر ببندها یه مدت زملن کوتاه انجام میشه بعدم رها میشه

f1saeed

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
اینم متن خبرش:

https://www.instagram.com/arzpress/?hl=en
پنج شنبه 10600 صرافی می فروخته

web-developer

Registered User
لایک‌ها
725
اخه چند نفر رو بگیرن و ببرن؟
نیروی انتظامی تا حالا هزار بار گفته معتادین رو هفته اینده جمع اوری می کنیم
بدبختی اینه خانه از پایه ویرانه و فقط هر کسی به فکر منفعته خودشه
بهترین کاری که دولت تونست انجام بده افزایش و کاهش قیمت دلار بود و دیدیم خیلی از این دلالها زندگی شونو باختن
خیلی هاشونم الان کارد بزنی خونشون در نمیاد و به زمین و زمان نفرین می کنن
اما بالاخره باید یه مرجعی مشخص بشه و نزاره افراد ناآگاه و یا سودجو در کنار جوی اب و کنار خیابان دستفروشی دلار بکنن
هر چی درمیاد از ایرانه که طرف مثل هندونه فروشی داد بزنه دلار دلار...

Last edited:

jilibilina

Registered User
لایک‌ها
1,329
اینم متن خبرش:
داداش اگه تو خبرگزاریهای کشور گفتن الان شب هست، شما 100% مطمئن باش الان روز هست.

فقط یه لحظه این متنی که گذاشتی رو با دقت بخون، چجوری تحمل میکنی تا آخر بخونیش، و اینکه باورش کنی، و درنهایت بهش استناد کنی و یه جای دیگه منتشرش کنی!!!
پ ن: متن چنان جنایی بود که من منتظر کشت و کشتار و پاشیدن خون توی پیاده روهای شهر بودم، و مثلای توی دست هرکس دلار باشه همونجا با ساطور دستش رو از کتف قطع میکنن!

اگه روزی همچین اتفاقی بیوفته( همین ممنوع بودن و بگیر و ببندا که نوشتی) مطمئن باش اون روز قیمت دلار 100هزارتومنه

چون وقتی خرید فروش هر جنسی ممنوع بشه و هرکس اونو تو جیبش داشته باشه بازداشت میشه، پس قیمت و ارزش اون جنس بخاطر ریسک حمل و نگهداریش، و همینطور نایاب بودنش بسیار بالا خواهد رفت

وضعی که الان موجوده دقیقا 180درجه برعکسه. دولت با تمام توانش داره ارز به بازار تزریق میکنه تا کمبود ارز احساس نشه، چون به محض اینکه مردم احساس کنن دلار توی خیلی صرافیها نیست و کشور دچار کمبود ارز شده ، همه هجوم میبرن برای خرید و قیمتش سر به فلک میذاره !!!

بازم میگم، خبرگزاریهای داخلی هر اخباری رو منتشر کردن دقیقا برعکسش اتفاق افتاده یا میوفته!
اینجا جمهوری اسلامی ایران است

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

mozafarrr

Registered User
لایک‌ها
262
منکه ننوشتم واسطه الان نیست! واسطه از طرف دولت الان زیاده و اونها خودشون قیمت میدن اگه فرد عادی بخاد از مردم بخره دستگیر میشه. درضمن این خبر در خبرگزاری داخلی نبوده. همون لینک اینستاگرام ارز هم که گذاشتین همین خبر رو یکی از کاربراش نوشته بود

amir_k2m

Registered User
لایک‌ها
509
نمیدونم چرا بعضیها هنوز نمیخوان باور کنن دلار بالای ۲۰ تومن هست و این نرخها که دولت میده چرندی بیش نیست هر وقت تونستین ۱دلار به نرخ ۱۱تومن بخرین یه خبری به منم بدید میخوام تمام امولمو بدم دلار ۱۱تومنی بخرم از اینجا فرار کنم اما هر وقت یه نگاه به اجناس میکنم میبینم یه مواد غذایی آشغال خدا تومن پولشه یا مردم رو میبینم که همه دستشون برای خرید ۲ قلم جنس تراول ۵۰ تومنیه حرف این دولت رو باور نمیکنم که دلار رو پایین کشیده چقدر بدبخت شدیم که برای خرید یک مشت تخمه چینی بی ارزش ۱۰تومن باید پول بدیم حالا یه جنس بی ارزش رو مثال زدم خدانکنه برم از کالاهای اساسی مثال بزنم اینم بگم دلار شلوارش اون بالا بالاهاست تازه اگه بخوان بکشنش پایین ۵۰تا دیگه زیرش پوشیده که به همین راحتی ها نمیتونن رنگشو ببینن

web-developer

Registered User
لایک‌ها
725
دلار از 3600 به 10600 رسیده یعنی 2.9 برابر
یعنی اجناس تقریبا (البته خیلی ها هم کمتر)باید 2.9 برابر بشه
یعنی مثلا همون تخمه ایی که می فرمایید قبلا کیلویی 12 بود
با دلار 10600 باید بشه 12 ضربدر 2.9 که میشه حدود 35 اما الان 20-25 تومنه
اکثر جنسها همینجورین
پس خواهشا جو ندین که اجناس خیلی کمتر از افزایش قیمت دلار گران شدند(البته در اینده و کم کم اجناس هم باید 2.9 برابر بشن تا تعادل برقرار بشه)
الکتروموتور 30 اسب چینی 1.900.000 بود الان شده 5.500.000
اما بهترین ملاک طلاست که قابلیت تبدیل به پولش بالاست
طلا نیز 2.9 برابر شده و با قیمت دلار گران شده
هر چقدر بخاین طلا در طلافروشی ریخته
پس خواهشا جو الکی ندین
کله گنده هاش الان مثل ... پشیمون هستند
فکر کنم شما هم تحت تاثیر جو قرار گرفتید و در قیمت 450 تومن طلا خریدید
الان تنها کاری که میشه کرد حفظ اعصاب و روانتون
پسرعمه ما رفته وام یک و نیم میلیاردی گرفته ، بعد رفته سهام و ماشین خرید و فروش کرده الان کلی ضرر شده و دادگاه اومده خونه پدرشوگذاشته مزاید .... اون روز دیدمش می گفت این مملکت هیچ ارزشی نداره .. از اولشم امیرکبیر رو کشتن و ...
بابا بخدا ما کارمون ده برابر حکومت اشتباهه
مردی که درخونه دعوا راه میندازه و زنش رو میزنه و هر روز جنگه.. اینو ببرن امریکا کاخ سفید هم بزارن همینه بخدا! ما خودمون تنبلیم. باید خودمون رو عوض کنیم
در هر حال
ضرر مالی باشه
ضرر به جانت نخوره
فدای سرت

Last edited:

Venom

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
3,913
نمیدونم چرا بعضیها هنوز نمیخوان باور کنن دلار بالای ۲۰ تومن هست و این نرخها که دولت میده چرندی بیش نیست هر وقت تونستین ۱دلار به نرخ ۱۱تومن بخرین یه خبری به منم بدید میخوام تمام امولمو بدم دلار ۱۱تومنی بخرم از اینجا فرار کنم اما هر وقت یه نگاه به اجناس میکنم میبینم یه مواد غذایی آشغال خدا تومن پولشه یا مردم رو میبینم که همه دستشون برای خرید ۲ قلم جنس تراول ۵۰ تومنیه حرف این دولت رو باور نمیکنم که دلار رو پایین کشیده چقدر بدبخت شدیم که برای خرید یک مشت تخمه چینی بی ارزش ۱۰تومن باید پول بدیم حالا یه جنس بی ارزش رو مثال زدم خدانکنه برم از کالاهای اساسی مثال بزنم اینم بگم دلار شلوارش اون بالا بالاهاست تازه اگه بخوان بکشنش پایین ۵۰تا دیگه زیرش پوشیده که به همین راحتی ها نمیتونن رنگشو ببینن
الآن مدتی هست که قیمت اجناسی که وابستگی مستقیم به دلار دارن خیلی پایین تر از دلار 20 تومنی محاسبه میشه. مثلاً بازی 60 دلاری PS4 با دلار 20 تومن میشه 1200000 بدون در نظر گرفتن سود فروشنده، در حالی که Red Dead Redemption 2 که خفن ترین بازی سال بوده و گرگ‌های فروشنده توی ایران هم معمولاً بازی‌های محبوب رو گرون‌تر از بقیه می‌فروشن، با قیمت‌های پایین تر از این توی بازار بود و بعدش هم بارهای جدیدش وارد شد و رسید به 530. یا قیمت اکانت PS Plus یک ساله که توی خارج 60 دلار هست، یه مدت توی ایران تا 900 هم رفت ولی الآن دارن 600 و خورده‌ای می‌فروشن. یا اصلاً خود PS4. مثلاً مدل اسلیم 1 ترابایت این کنسول توی خارج 300 دلار قیمت داره و توی ایران میفروشن 3550000. خب این چیزی هست که وجود داره و آدم میتونه راحت ببینه دیگه! حالا من بگم دلار زیر 20 هزار تومن چرند هست، تغییری توی این واقعیت ایجاد نمیکنه که میتونم با دلار 12 تومن یه جنس خارجی بخرم! :D
کلاً کمتر جنس خارجی هست که قیمتش با دلار 20 تومن حساب شده باشه. توی یه بازه زمانی یه دفعه همه چیز به شدت گرون شد و بعدش که دلار اومد پایین، انتظار داشتیم ارزون بشن. در حالی که به این قضیه فکر نمی‌کنیم که اجناس چقدر گرون شدن که حالا بخوان ارزون بشن. مثلاً نوتلایی که پارسال 13500 بود، یه دفعه شد 40 تومن. بعدش دلار پایین اومد ولی دلیل نمیشه که اون 40 تومن ارزون بشه، چون قیمت واقعی همون 40 تومن هست. وقتی نوتلا با دلار 4000 تومن رو میفروختن 13500، طبیعتاً با دلار 12000 تومن میشه همون 40000. یه تصوری توی ذهن ماها هست که اون قیمت‌ها که یه دفعه رفتن بالا با دلار 20 تومنی حساب شدن و هی منتظر هستیم الآن که دلار 12 هست بیان پایین، ولی اکثر اون قیمت‌ها با همین دلار 12 تومنی (یه ذره بالا و پایین) محاسبه شدن و قرار هم نیست پایین بیان، چون رقم واقعی همینه. محاسبه سختی هم نیاز نداره و کافیه هر جنس خارجی که توی ذهنمون هست رو در نظر بگیریم و قیمتش با دلار 4000 تومن رو حساب کنیم. اگه الآن قیمتش حدود 3 برابر پارسال هست، همین قیمت درسته و قرار هم نیست کمتر بشه. ولی اگه قیمتش 5 برابر پارسال شده، میتونیم بگیم با دلار 20 تومنی حساب میشه و شاکی باشیم که چرا توی این مدت ارزون نشد.
دو نکته:
1. اینایی که گفتم فقط در مورد محصولاتی هست که مستقیماً از خارج میان و ارتباط 100% با دلار دارن. اینکه قیمت پسته و رب گوجه و شیر فلان شد، یه بحث دیگه هست و به صد تا عامل بستگی داره. از داغون بودن عملکرد مسئولین و بی‌شرفی یه عده تا تورم و مشکلات آب و هوا در مورد بعضی چیزها...
2. دو روز دیگه ممکنه دلار بشه 250 هزار تومن! خود من هم صد بار گفتم پیش‌بینی می‌کنم در آینده نه‌چندان دوری دوباره بالا میره و چیز عجیبی هم نیست. پس بعداً با خوشحالی این پست رو نیارین بالا و بگین دیدی فلان شد! :D بحث من در مورد این لحظه هست و دارم با چشم‌های خودم می‌بینم که فعلاً قیمت‌های محصولات خارجی متعادل‌تر از قبل شده و با دلار 12 تومن (کمی بالا و پایین) حساب میشه نه 20 تومن.

F-May5th

کاربر فعال بخش پاتوق
لایک‌ها
10,542
الآن مدتی هست که قیمت اجناسی که وابستگی مستقیم به دلار دارن خیلی پایین تر از دلار 20 تومنی محاسبه میشه. مثلاً بازی 60 دلاری PS4 با دلار 20 تومن میشه 1200000 بدون در نظر گرفتن سود فروشنده، در حالی که Red Dead Redemption 2 که خفن ترین بازی سال بوده و گرگ‌های فروشنده توی ایران هم معمولاً بازی‌های محبوب رو گرون‌تر از بقیه می‌فروشن، با قیمت‌های پایین تر از این توی بازار بود و بعدش هم بارهای جدیدش وارد شد و رسید به 530. یا قیمت اکانت PS Plus یک ساله که توی خارج 60 دلار هست، یه مدت توی ایران تا 900 هم رفت ولی الآن دارن 600 و خورده‌ای می‌فروشن. یا اصلاً خود PS4. مثلاً مدل اسلیم 1 ترابایت این کنسول توی خارج 300 دلار قیمت داره و توی ایران میفروشن 3550000. خب این چیزی هست که وجود داره و آدم میتونه راحت ببینه دیگه! حالا من بگم دلار زیر 20 هزار تومن چرند هست، تغییری توی این واقعیت ایجاد نمیکنه که میتونم با دلار 12 تومن یه جنس خارجی بخرم! :D
کلاً کمتر جنس خارجی هست که قیمتش با دلار 20 تومن حساب شده باشه. توی یه بازه زمانی یه دفعه همه چیز به شدت گرون شد و بعدش که دلار اومد پایین، انتظار داشتیم ارزون بشن. در حالی که به این قضیه فکر نمی‌کنیم که اجناس چقدر گرون شدن که حالا بخوان ارزون بشن. مثلاً نوتلایی که پارسال 13500 بود، یه دفعه شد 40 تومن. بعدش دلار پایین اومد ولی دلیل نمیشه که اون 40 تومن ارزون بشه، چون قیمت واقعی همون 40 تومن هست. وقتی نوتلا با دلار 4000 تومن رو میفروختن 13500، طبیعتاً با دلار 12000 تومن میشه همون 40000. یه تصوری توی ذهن ماها هست که اون قیمت‌ها که یه دفعه رفتن بالا با دلار 20 تومنی حساب شدن و هی منتظر هستیم الآن که دلار 12 هست بیان پایین، ولی اکثر اون قیمت‌ها با همین دلار 12 تومنی (یه ذره بالا و پایین) محاسبه شدن و قرار هم نیست پایین بیان، چون رقم واقعی همینه. محاسبه سختی هم نیاز نداره و کافیه هر جنس خارجی که توی ذهنمون هست رو در نظر بگیریم و قیمتش با دلار 4000 تومن رو حساب کنیم. اگه الآن قیمتش حدود 3 برابر پارسال هست، همین قیمت درسته و قرار هم نیست کمتر بشه. ولی اگه قیمتش 5 برابر پارسال شده، میتونیم بگیم با دلار 20 تومنی حساب میشه و شاکی باشیم که چرا توی این مدت ارزون نشد.
دو نکته:
1. اینایی که گفتم فقط در مورد محصولاتی هست که مستقیماً از خارج میان و ارتباط 100% با دلار دارن. اینکه قیمت پسته و رب گوجه و شیر فلان شد، یه بحث دیگه هست و به صد تا عامل بستگی داره. از داغون بودن عملکرد مسئولین و بی‌شرفی یه عده تا تورم و مشکلات آب و هوا در مورد بعضی چیزها...
2. دو روز دیگه ممکنه دلار بشه 250 هزار تومن! خود من هم صد بار گفتم پیش‌بینی می‌کنم در آینده نه‌چندان دوری دوباره بالا میره و چیز عجیبی هم نیست. پس بعداً با خوشحالی این پست رو نیارین بالا و بگین دیدی فلان شد! :D بحث من در مورد این لحظه هست و دارم با چشم‌های خودم می‌بینم که فعلاً قیمت‌های محصولات خارجی متعادل‌تر از قبل شده و با دلار 12 تومن (کمی بالا و پایین) حساب میشه نه 20 تومن.

فرمایش شما در مورد خیلی از کالاها درسته. اما هنوز بازار واردات ایران، شکل طبیعی نداره و این موضوع خودش رو در بسیاری از کالاها نشون میده. ماشین های وارداتی، قطعات الکترونیکی و ... دلار محاسبه شون حتی نزدیک به قیمت های فعلی دلار هم نیست. خیلی از چیزها اصلا قیمت ندارند و بازار در موردشون سردرگمه. دولت باید جریان آزاد تجارت و واردات رو دوباره برقرار کنه و اگر میخواد اعمال نظری بکنه، از طریق تعرفه گمرکی باشه. بعدش میشه روی قیمت ها اظهار نظر کرد. الان همه ایستادن ببینن آخرش چی میشه:D، این وضعیت تا یک مدت کوتاه میتونه ادامه داشته باشه

mostafa_gm

Registered User
لایک‌ها
438
آدم چیزی که عینیت داره رو باور می کنه، ذهنیت و تئوری معمولا نیاز به استدلال واثبات داره
اگر قیمت واقعی دلار 20 تومن باشه باید قیمت همه اجناس خارجی و وارداتی به استثناء مواردی که مشمول ارز دولتی میشن 5 برابر شده باشه چون هیچ وارد کننده ای حاضر نیست ضرر کنه
ولی قیمت اکثر اجناس خارجی دو تا سه برابر شده، پس این یعنی وارد کننده داره ضرر می کنه یا قیمت دلار آزاد حدود همین 11 تومنه؟
البته این که دولت داره دلار تزریق میکنه و بازار رو مدیریت می کنه درسته

بالا