برگزیده های پرشین تولز

آسمان شب ؛ طبيعت فراموش شده

arkdvi

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام
واقعا جاي يه بخش نجوم اينجا خاليه. البته بخش فيزيك و رياضي هست ولي اين تاپيك صرفا به بررسي پديده هاي نجومي هر ماه ، صورت هاي فلكي و معرفي آن ها مي پردازد. از دوستاني كه در اين زمينه اطلاعاتي دارند تقاضاي همكاري دارم

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
آسمان مرداد ماه
بارش شهابي اين ماه را از دست ندهيد​

با اينكه 10 روز از مرداد ماه گذشته ولي پديده غالب اين ماه يعني بارش هاي شهابي آن هنوز از راه نرسيده پس هنوز فرصت داريم. ولي قبل از بررسي پديده ها بد نيست ابتدا نقشه آسمان شب در اين ماه را ببينيم. اين نقشه را از لينك هاي پايين دريافت كنيد.
مشاهده پیوست starmapAug2007.pdf
[85-12-11] 050.jpg

اگر با نقشه خواندن مشكل داريد به پست بعدي رجوع كنيد. اين نقشه تقريبا مربوط به ساعت 10 شب در اين ماه است.
در اين ماه هم صورت هاي فلكي مهم تير ماه يعني «دجاجه» (Cygnus) ، عقاب (Aquila) و شلياق (Lyra) با سه ستاره معروف خود يعني «ذَنَب» (Deneb) ، «نَسْر طائر» (Altair) و «نسر واقع»(Vega) سه قطب تشكيل دهنده مثلث تابستاني بر آسمان حكمراني مي كنند.
JulyN.jpg

در اين ماه مي توان گذر راه شيري را از صورت هاي فلكي عقاب ، دجاجه و به خصوص عقرب و البته در يك شب صاف و بدون آلودگي نوري و البته بدون گرد و غبار به وضوح مشاهده كرد. اين مشكل آخري مخصوصا در شهر ها دوستداران آسمان شب را در اين فصل كمي آزار مي دهد.
صورت فلكي دجاجه

Lyras.jpg

صورت فلكي دجاجه در بسياري از اوقات آن با شكل ظاهري آن صليب شناخته مي شود ولي از آنجاييكه در نيمكره جنوبي صورت فلكي ديگري به نام صليب جنوبي وجود دارد اين صورت فلكي پس از نام دجاجه با نام صليب شمالي شناخته مي شود.
در روايات يوناني آمده است كه دجاجه نماد آن قوئي است كه زئوس ، خداي خدايان، خود را به شكل آن در آورده تا بتواند «لدا» ، همسر تينداروس ، شاه اسپارتا را اغوا كند. اين صورت فلكي در امتداد مسير راه شيري قرار دارد.
دُمِ قو با ستاره آلفا (α) دجاجه يا به عبارت بهتر «ذَنَب» كه برگرفته از نام عربي به معناي دمب يا دم است مشخص مي شود. اين ستاره كم نور ترين ستاره مثلث تابستاني با قَدْر 1.3 است. اما دو ستاره ديگر از نزديكترين ستارگان به خورشيد هستند و ذنب در فاصله 3000 سال نوري قرار دارد و در واقع اين ستاره با توجه نور ساطع شده از آن و نيز فاصله دورش بايد ستاره قدرتمندي باشدو همينطور هم هست . اين ستاره يك اَبَر غول با سطحي روشن و داغ است كه 250000(دويست و پنجاه هزار) برابر خورشيد از خود نور بيرون مي دهد. اگر اين ستاره در جايگاه پرنورترين ستاره آسمان يعني«شعراي يماني» (Sirus) قرار مي گرفت ، به اندازه نصف ماه تابش داشت و حتي در روز روشن هم ديده مي شد.

وضعيت سيارات در اين ماه
ss.gif

عطارد : ديده نمي شود
زهره: كمي پس از غروب خورشيد غروب مي كند.
مريخ: مشاهده پس از نيمه شب تا صبح
مشتري : مشاهده از ابتداي شب تا ساعتي بعد از نيمه شب
زحل: همراه خورشيد غروب مي كند.

پديده هاي نجومي

اگر پديده هاي نجومي كه به ابزار و وسائل خاصي نياز است را به كنار بگذاريم ولي نمي توانيم از پديده غالب اين ماه يعني بارش هاي شهابي به راحتي گذشت چرا كه يكي از زيباترين آن ها خواهد بود.
در مرداد ماه بارش هاي شهابي مهم در صورت فلكي «برساوش» (Perseus) كه تحت عنوان «بارش هاي برساوشي» به شهرت رسيده ، تمركز يافته و پيشنهاد مي كنم اگر موقعيت درستي داريد و وضعيت جوي مساعد است از آن غافل نشويد.
اوج اين بارش شهابي امسال در21 تا 23 مرداد ماه رخ مي دهد و شدت آن ممكن است بگونه اي باشد كه شايد بتوان يك شهاب در دقيقه را مشاهده كرد كه در ظاهر ، از بخش شمالي صورت فلكي برساوش جدا مي شوند . نقطه نورباران خيلي نزديك به ستاره گاماي برساوش است اما وضعيت بگونه اي است كه تا نيمه هاي شب نمي توان بارش خوبي پيش بيني كرد و در ادامه و در اوايل صبح وضعيت بارش بهتر مي شود .
براساس پيش بيني هاي سازمان بين المللي بارش هاي شهابي اوج اين بارش به وقت ايران بين ساعات 8 تا 10.30 صبح 22 مرداد است كه به دليل وجود نور خورشيد بهترين زمان ساعات قبل از صبح است.

Perseids3s.jpg

http://www.jb.man.ac.uk/public/Perseids3.jpg
كانون بارش ها

بارش شهابي برساوشي از نظر زيبايي ديدني است . اين شهاب ها معمولا درخشنده اند و گاهي در آسمان شعله ور مي شوند و با بر افروختگي به سوي زمين مي آيند. اين رگبار بسيار وسيع است و از يك هفته قبل تا يك هفته بعد از تاريخ اوج آن يعني 21 تا 23 مرداد ماه ، همچنان ادامه دارد. اين شهاب ها در مسير عبور دنباله دار «سويفت – تاتل» قرار دارند كه مداري به نسبت طويل دارد و در هر 135 سال يكبار خورشيد را دور مي زند كه آخرين ديدار آن در سال 1992 بود.

ديگر رويداد هاي نجومي اين ماه
11 مرداد : مقارنه بين ماه و زهره
17 مرداد: ماه كامل در آسمان

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
شايد اگر اولين با ر نقشه آسمان شب را مشاهده مي كنيد كاملا خود را در آن سردرگم احساس كنيد ولي بعد از كمي سعي و خطا اين مشكل جاي خود را لذتي بي نظير در كشف مطالب كاغذ در آسمان واقعي خواهد داد. توصيه مي كنم اگر نقشه اي از آسمان را در اختيار داريد و مي خواهيد به طور زنده آن را با واقعيت در آسمان تطبيق بدهيد به نكات خلاصه زير توجه كنيد:
-تمامي ستارگاني كه در آسمان رويت مي شوند حول يك نقطه كه ستاره قطبي (Polaris) باشد در حال دور زدن هستند .
-هر صورت فلكي كه به اين ستاره نزديك باشد ديرتر غروب مي كند و يا در بعضي موارد مثل «دب اكبر » غروب نمي كند.
-براي يافتن صورت هاي فلكي ديگر ابتدا بايد صورت هاي فلكي مهم را پيدا كرد. صورت هاي فلكي «دب اكبر»(Ursa Major) و «ذات الكرسي»(Cassiopeia) از پرنورترين اين صورت هاي فلكي هستند و بايافتن يكي از اين دو مي توان نقشه را با آسمان تطبيق داد. اين دو تقريبا در يك امتداد و روبروي هم هستند.
-براي يافتن اين دو صورت فلكي سعي كنيد در آسمان به دنبال يك "ملاقه" !! و يك شكل W يا برعكس آن M باشيد.
-اين موارد براي نيمكره شمالي صادق است.
-سعي كنيد ، نا اميد نشويد.

Muhammadinfo

کاربر فعال علم و دانش
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
72
سلام.
جالب بود.اما فکر کنم قبلا یه همچین تاپیکی داشتیم.
اما شما ادامه بده جالبه.

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام.
جالب بود.اما فکر کنم قبلا یه همچین تاپیکی داشتیم.
اما شما ادامه بده جالبه.

ممنونم
ولی فکرنکنم چنین تاپیکی قبلا وجود داشته باشه . چون چند بار جستجو کردم:)

Muhammadinfo

کاربر فعال علم و دانش
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
72
پس چي شد.ادامه ندادي؟

sanderbridg

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
خوبه منم کمک میکنم ولی اگه به مفاهیم نجوم می پرداختید بهتر بود چون تازه کار باید اول مفاهیمو یاد بگیره بعد بره سراغ رخداد

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
پس چي شد.ادامه ندادي؟
راستش اين تاپيك بايد ماهانه update باشه ولي اگه منظور شما فعاليت در اين بخشه موافقم . حتما ادامه ميديم
خوبه منم کمک میکنم ولی اگه به مفاهیم نجوم می پرداختید بهتر بود چون تازه کار باید اول مفاهیمو یاد بگیره بعد بره سراغ رخداد

قبول دارم وقصد دارم همين كارو انجام بدم ولي تنهايي سخته اگه شما كمك كنيد خيلي عاليه:happy:

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
اتقافا توی فکر چنین تاپیکی بودم ... ولی یه مقدار متفاوت تر ...

شما فقط می خواین که پدیدهای نجومی ماهانه رو بگین ؟ ...

به نظرم این تاپیک رو مخصوص موضوعات نجوم کنید ... موضوعاتی مثل صور فلکی , ستاره شناسی , اسامی ستارگان , رصد آسمان , اجرام آسمانی و مشخصاتشون و غیره ... اطلاعاتی از این دست ...

شما کم کم شروع کنید , دوستان دیگه هم اضافه می شن ...

درکل نباید تاپیکی رو به امید دیگران زد ;)

در آینده هم , تاپیکی می زنم , .. با دید نظری , محاسباتی و اختر فیزیک ... که این جنبه ی جذاب رو هم از دست ندیم !

Afsaneh-R

Registered User
لایک‌ها
54
نجوم انجمن جداگانه ميطلبد ...

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
لازم است تاکید کنم که ما ایرانی هستیم ؟ پیش چند هزار سال پیش از **ب های ستارگان رو شناختیم و آیا این خواسته بزرگی است که به جای ستاره شناسی نگیم نجوم ؟

Afsaneh-R

Registered User
لایک‌ها
54
لازم است تاکید کنم که ما ایرانی هستیم ؟ پیش چند هزار سال پیش از **ب های ستارگان رو شناختیم و آیا این خواسته بزرگی است که به جای ستاره شناسی نگیم نجوم ؟

اسم صورت فلكي ها رو كي ميخواد معني كنه ؟ در اين مورد از پيتي كاري ساخته نيست .:(

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
اتقافا توی فکر چنین تاپیکی بودم ... ولی یه مقدار متفاوت تر ...

شما فقط می خواین که پدیدهای نجومی ماهانه رو بگین ؟ ...

به نظرم این تاپیک رو مخصوص موضوعات نجوم کنید ... موضوعاتی مثل صور فلکی , ستاره شناسی , اسامی ستارگان , رصد آسمان , اجرام آسمانی و مشخصاتشون و غیره ... اطلاعاتی از این دست ...

شما کم کم شروع کنید , دوستان دیگه هم اضافه می شن ...

درکل نباید تاپیکی رو به امید دیگران زد ;)

در آینده هم , تاپیکی می زنم , .. با دید نظری , محاسباتی و اختر فیزیک ... که این جنبه ی جذاب رو هم از دست ندیم !

سلام جناب Huashan ممنون از پيشنهاد شما . سعي مي كنم مطالب در راستاي همين موضوعات باشد.

نجوم انجمن جداگانه ميطلبد ...

بله . من هم قبول دارم . چون چنين تاپيكي در هيچ زيرگروهي نمي گنجد منتها بايد ميزان فعاليت را مد نظر قرار داد. فكر مي كنم در حال حاظر تاپيك هاي اين چنين كافي باشه و البته نظر مديران محترم شرطه.

اسم صورت فلكي ها رو كي ميخواد معني كنه ؟ در اين مورد از پيتي كاري ساخته نيست .:(

اين مورد زياد سخت نيست . با ديكشنري هاي بابيلون و ساير نرم افزار هاي ترجمه اين كار شدنيست . با اين حال من در پست هاي بعدي اين كار را خواهم كرد.

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
بالا