برگزیده های پرشین تولز

اعتبار چك بيشتره يا سفته؟

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
سلام.
اول از همه از ادمين و مديران محترم اينجا تشكر كه اين بخش "راهنماي كار و زندگي" رو راه انداختند.
واقعا نياز بود. دستتون درد نكنه...!

اما سوال من، دوستاني كه با چك و سفته سر و كار دارند ميتونند در اين مورد راهنمايي كنند كه اعتبار كدوم بيشتره؟

من قراه يه مقدار پول بدم كسي باهاش كار كنه و سودش رو تقسيم كنيم، براي ضمانت هم چك يا سفته ميده!
كدوم رو ازش بگيرم بهتره؟

اگر يه وقت بعدا مشكلي پيش اومد با كدوم يكي راحت تر ميشه طرف رو گير انداخت؟

ممنون

vbigdeli

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
خب اینکه پرسیدن نداره،با صفته هر وقت که بخوای،میتونی از طرف پول بگیری/بخوای و حتی میتونی اموال طرف را مصادره کنی.

چک اگه زیر 5 میلیون باشه،هیچ کاری نمیتونی بکنی و خیلی راحت میشی بازیچه طرف،ولی بالای 5 میلیون میتونی طرف را دادگاهی کنی و حکم توقیف اموال!

یا چک + دست نوشته(توافق) بگیر یا صفته.

sarsabz

Registered User
لایک‌ها
2
چک اگر در حکم پول نقد رو داره، اگر طرف بتونه ثابت کنه که شما در تاریخی که روی چک درج شده به بانک مراجعه نکردید یا اینکه مثلا چک رو برای دوماه بعد طرف کشیده (چیزی که الان رسم هست یعنی مثلا برای 6 ماه بعد طرف چک می کشه) از حالت کیفری در می یاد و به حالت حقوقی می رود، یعنی شما نمی تونید طرف رو زندان کنید
ولی سفته اینطوری نیست
اگر اشتباه می کنم دوستان تصحیح کنند
سفته خیلی بهتره

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
مبلغي كه قراره بهش بدم 20 ميليون تومن هست!

خب سفته كه آخه چيزي نداره، فقط يه امضا هست! نه اسمي، نه رسمي...!
فرضا من ميتونم يه سفته بخرم امضاي شما رو جعل كنم، شما هم ميايي انكار ميكني اين امضاي من نيست!
چطور ميشه ثابت كرد كه اين امضاي شماست؟

بازم چك يه شماره حساب و آدرس داره! ميشه برگشت زد!

ضمنا چك اگر به تاريخي كه زده شده برگشت بخوره مگه كيفري نميشه؟ چرا حقوقي؟

همچنين سفته رو چطور بايد كيفري كرد؟

sarsabz

Registered User
لایک‌ها
2

فرضا من ميتونم يه سفته بخرم امضاي شما رو جعل كنم، شما هم ميايي انكار ميكني اين امضاي من نيست!

اگر طرف ثابت کنه که چک رو قبل از اون تاریخی که رو اون چک زده کشیده، حقوقی می شود!!یعنی من چک رو برای 11/11 کشیدم، اگر موقع برکشت بتونم ثابت کنم که 26/6 اون رو به طرف دادم، می ره تو حقوقی
باز هم برات می پرسم

hajagha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
سلام
طرف میخواد به عنوان تضمین اینکه پول رو بهت میده بهتت چک یا سفته بده یا اینکه میخواد کاغذی بهت بده که در هنگام تاریخ آن (= سر رسید اون ورق کاغد) تو بری و پولت رو برداری؟
اینها از نظر حقوقی 2 تان.
بگو برای چی میخواد بهت بده تا بهت بگم که کدومش رو بگیری

پسرِ انسان

Registered User
لایک‌ها
2
سلام
طرف میخواد به عنوان تضمین اینکه پول رو بهت میده بهتت چک یا سفته بده یا اینکه میخواد کاغذی بهت بده که در هنگام تاریخ آن (= سر رسید اون ورق کاغد) تو بری و پولت رو برداری؟
اینها از نظر حقوقی 2 تان.
بگو برای چی میخواد بهت بده تا بهت بگم که کدومش رو بگیری

با توجه به قوانین عجیب و غریب در مورد چک وسفته....به نظر در مورد سفته قوانین محکم تری است تا چک

البته اگه باسه ضمانت سفته بهتره

hajagha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
با توجه به قوانین عجیب و غریب در مورد چک وسفته....به نظر در مورد سفته قوانین محکم تری است تا چک

البته اگه باسه ضمانت سفته بهتره
سلام
اول از همه بگم که من این اطلااعاتی که دارم به شما میگم به خاطر پاس کردن 104 واحد حقوق است.
از نظر حقوقی سفته و برات، مدت دار هستند و چک لحظه ای. یعنی چک برای این به وجود اومد که شما در همان لحظه بروید و نقدش کنید. ولی سفته و برات باید در سر رسید نقد شود. اما چون این دو خودشون مبلغی دارند، کم کم استفاده از این دو کمتر شد و از چک که تا همین چند سال پیش هر برگ اون 20 ريال بود استفاده میشد. یعنی به جای استفاده از سفته و برات از چک استفاده میکنند. قانونگذار برای اینکه جلوی این را بگیرد، در سال 1355 قانونی مخصوص چک تهیه کرد و چک رو از حالت حقوقی و تجاری به حالت جنایی و جزایی دراورد که کسی سو استفاده ازش نکنه. ولی متاسفانه اون قانون هم مفید فایده نشد و باز هم قانون تغییر کرد.
علی ای حال، اگر برای ضمانت است، چک خوب است چون در جدیدترین قانون چک برای تضمین به رسمیت شناخته شده ولی اگر برای گرفتن وجه در تاریخ مشخصی است، سفته مناسبتر است.
امیدوارم که این خلاصه به دردت بخوره پارسا

sarsabz

Registered User
لایک‌ها
2
من از یکی از کسبه بازاری پرسیدم، گفت اگر طرف ادم معتبر و خوبی باشه که هر کدام رو بده خوبه، اگر هم بد باشد، هر کدام رو بده دردسره!!!
بعد گفت از چک نمی شه از نظر قانونی به عنوان ضمانت استفاده کرد،و اگر طرف بتونه ثابت کنه که این چک رو بخاطره ضمانت کشیده ، یک مقدار کار سخت می شود، از طرفی هر چند سفته به عنوان ضمانت می شود استفاده کرد، ولی اگر طرف را با سفته بندازی زندان، مخارج زندان با توی و مثل اینکه هر روز زندان، 10 هزار تومان از مبلغ سفته کم میشود!!!
گفت تو اینجور موارد چک بدون تاریخ می گیرند،که هر وقت لازم شد طرف تاریخ بزنه و برای برگشت اقدام کنه
البته حرف های حاج اقا به نظر معتبر تر، نا سلامتی درس خوندست:happy:

TehranNet

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
561

فضولیه!!!
20 میلیون رو با بهره چند درصد میدید؟

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
سلام و ممنون از نظرات خوب همه دوستان...! :blush:

والا همونطور كه گفتم 20 تومن پول هست ميخوام بدم يه بنده خدايي باهاش كار كنه، به صورت مضاربه، ماهانه هم يه مقداري به صورت علي الحساب (فعلا به ازاي هر يك ميليون ماهانه 50 هزار تومن) به حساب بانكيم ميريزه و آخر قرارداد هم سود و زيان باقيمانده رو محاسبه ميكنه و اگر هم مشكل بود باهم مصالحه ميكنيم! اين خلاصه اي از كار...!

براي ضمانت هم يا چك ميده يا سفته...! البته قرارداد هم ميبنديم و هر دو طرف با قبول شرايط مندرج در قرارداد امضا ميكنيم!
ضمنا نميدونم چك تاريخ ميخوره يا نه...فردا ميپرسم ميگم!

من فقط ميخوام ببينم با فرض اينكه يه موقع اين بنده خدا ورشكست شد يا خواست اذيت كنه يا اصلا مرد، من كدوم يكي از اين دو تا (چك و سفته) رو داشته باشم راحت تر به پولم ميرسم؟

ضمنا چك اگر تاريخ بخوره و تو همون روز برگشت بخوره مگه كيفري نميشه؟ ديگه چه فرقي ميكنه برا چه كاري صادر شده باشه؟
طرف چك امضا كرده با تاريخ معين و بايد در اون تاريخ پول تو حسابش باشه! يعني اگر بياد به بانك بگه من اين چك رو برا ضمانت دادم بانك كيفريش نميكنه؟؟؟

راستي جواب سوالم در مورد سفته رو نگرفتم! (اعتبار سفته با وجود فقط يك امضا و امكان جعل امضا)
همچنين اجرا گذاشتن سفته چطوريه؟ خيلي دنگ و فنگ داره؟

ممنون از اينكه جواب ميديد! خيلي كمكم ميكنيد...! :blush:

sarsabz

Registered User
لایک‌ها
2
سلام و ممنون از نظرات خوب همه دوستان...! :blush:

والا همونطور كه گفتم 20 تومن پول هست ميخوام بدم يه بنده خدايي باهاش كار كنه، به صورت مضاربه، ماهانه هم يه مقداري به صورت علي الحساب (فعلا به ازاي هر يك ميليون ماهانه 50 هزار تومن) به حساب بانكيم ميريزه و آخر قرارداد هم سود و زيان باقيمانده رو محاسبه ميكنه و اگر هم مشكل بود باهم مصالحه ميكنيم! اين خلاصه اي از كار...!

براي ضمانت هم يا چك ميده يا سفته...! البته قرارداد هم ميبنديم و هر دو طرف با قبول شرايط مندرج در قرارداد امضا ميكنيم!
ضمنا نميدونم چك تاريخ ميخوره يا نه...فردا ميپرسم ميگم!

من فقط ميخوام ببينم با فرض اينكه يه موقع اين بنده خدا ورشكست شد يا خواست اذيت كنه يا اصلا مرد، من كدوم يكي از اين دو تا (چك و سفته) رو داشته باشم راحت تر به پولم ميرسم؟

ضمنا چك اگر تاريخ بخوره و تو همون روز برگشت بخوره مگه كيفري نميشه؟ ديگه چه فرقي ميكنه برا چه كاري صادر شده باشه؟
طرف چك امضا كرده با تاريخ معين و بايد در اون تاريخ پول تو حسابش باشه! يعني اگر بياد به بانك بگه من اين چك رو برا ضمانت دادم بانك كيفريش نميكنه؟؟؟

راستي جواب سوالم در مورد سفته رو نگرفتم! (اعتبار سفته با وجود فقط يك امضا و امكان جعل امضا)
همچنين اجرا گذاشتن سفته چطوريه؟ خيلي دنگ و فنگ داره؟

ممنون از اينكه جواب ميديد! خيلي كمكم ميكنيد...! :blush:

1.این بنده خدا کیه ما هم پولمون رو بهش بدیم!سالانه 60 درصد خوبه!
2.این دوستمون که گفت قانون چک جدیدا ضمانت رو هم قبول می کند
3. در مورد مردن شک دارم، می پرسم
4.بانک کاری نداره، مربوط می شه به دادسرا و دادگستری، بانک فقط برگشت می زنه
5.بفیشم می پرسم

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
سلام و ممنون از توضيحات خوب دوستان، و همچنين ببخشيد كه دير جواب ميدم!
26.gif

از اين بنده خدا پرسيدم، گفت كه چك به تاريخ پايان قرارداد تاريخ ميخوره!

حالا با تمام اين اوصاف كه گفتم و گفتيد،

1- به نظرتون من الان از طرف در قبال اين 20 ميليون تومن چك بگيرم يا سفته؟
2- ضمنا اينم رو بگم كه قرارداد ما ميتونه 6 ماهه يا يكساله باشه! كدومش رو ببندم بهتره؟
3- يه سوال ديگه، چك بايد حتما به روز برگشت بخوره تا كيفري بشه؟ اگر از تاريخش بگذره و بعد برگشت بزنيم، حقوقي ميشه؟

ممنون

------------------------

ضمنا، جهت اطلاع بيشتر عرض كنم كه اين بنده خدا در كار خريد و فروش ارز هست.
سود رو هم ماهانه به حساب بانكي واريز ميكنه.
جهت ضمانت هم فقط يا چك ميده يا سفته!
(البته دو مورد آخر رو قبلا هم گفته بودم!)

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
آقا من مخلص همه دوستان، يه لطفي كنيد منو از سر در گمي در بياريد!
25.gif

بايد فردا تصميم بگيرم...!!!

ممنون...!
26.gif

حاجاقا جون كجايي؟!

sarsabz

Registered User
لایک‌ها
2
آقا من مخلص همه دوستان، يه لطفي كنيد منو از سر در گمي در بياريد!
25.gif

بايد فردا تصميم بگيرم...!!!

ممنون...!
26.gif

حاجاقا جون كجايي؟!

من باز هم پرسیدم گفتند چک بدون تاریخ!
اگر نمی شناسیش عقل می گه شش ماهه!چون احتمال اینکه تو شش ماه نتونه برگردونه کمتر
باز هم تو پیغام خصوصی از hajagha بپرس

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
من از دوست عزيزمون حاجاقا هم پرسيدم.
ايشون لطف كرده و جوابي دادند كه با اجازه ايشون اينجا ميذارم بلكه به درد ديگر رفقا هم بخوره!
من امروز از دوست وکیلم پرسیدم، گفت هر کدوم دردسر های مخصوص به خودش رو داره. سفته اگر بگیری خیالت راحت تره که به پولت میرسی ولی هزینه ات خیلی خیلی بیشتر میشه. شاید برای 20 تومن نزدیک 800 تومن خرج کنی. چک این هزینه رو نداره ولی آیا بشه آیا نشه است.
در کل میگفت من چک رو پیشنهاد میکنم به شرطی که به هیچ عنوان کلمه از ضمانت توش نیاد. چون قانون جدید چک برای ضمانت رو قبول داره و تو اول باید بری دادگاه ثابت کنی که طرف خیانت در امانت کرده بعد چک رو ببری بانک تا برگشت بزنی.
باز هم تاکید کرد که چک بدون قید کلمه ضمانت بهتر از سفته است.
خداکنه که تونسته باشم کمکی کرده باشم.
بعد خودت برو توی تاپیک و بگو چه کردی و برای چی تا برای آیندگان هم خوب باشد.
ممنون از لطف همه دوستان!
نتيجه كار رو هم حتما خبر ميدم!

shervin

ASP.net
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
261
یکی دیگه از دلایل معتبر بودن سفته اینه که اگه کسی که بهت چک داده بمیره پولت مالیده ولی اگه کسی که بهت سفته داده بمیره میتونی از ورثه طلبتو بگیری

بالا