برگزیده های پرشین تولز

کلینیک دامپزشکی پی تی

behnam666

همکار بخش سبک زندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
754
دیدم خیلی از دوستان علاقه شدیدی به حیوانات دارند گفتم یه همچین تاپیکی باز کنم.اگه سوال خاصی در مورد بیماری - درمان و ... یا خرید و فروش و پرورش حیوان خاصی داشتید اینجا مطرح کنید حتما جواب میدم.از آزمایش و تشخیص بیماری گرفته تا درمان و ....سوالی بود در خدمتم.

Last edited:

MasoudM

Registered User
لایک‌ها
651
نظرت در مورد نگه داشتن مار چيه ؟ كلا هوش اين حيوون در چه حده ؟ دردسر نداره ؟

behnam666

همکار بخش سبک زندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
754
نظرت در مورد نگه داشتن مار چيه ؟ كلا هوش اين حيوون در چه حده ؟ دردسر نداره ؟

کلا نگهداری مار کار راحتی نیست.در دسر و طرز نگهداریش رابطه مستقیم با گونه و نوع مار داره.مار مثل هر موجود زنده یه سری رفتارهای غریزی داره که با توجه به همون مواردی که گفتم میتونه دردسر آفرین باشه.بالای 2 -3 هزار گونه مار داریم که فقط حدود 500 گونه از اونا یا سمی هستند و یا کلا برای انسان خطرناکند.
فیزیک و آناتومی مارها
مارها دارای اندازه های بسیار متفاوتی هستند،به طوری که ابعاد مارها می تواند خیلی بیشتر از 1.5 متر بوده و وزن آنها ممکن است از نیم کیلو هم کمتر باشد.
از مشخصات مشترک تمامی مارها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
زبان دو شاخه
گوشتخوار بودن( به جز یک استثنا)
بدن بدون اندام خارجی
بدن استوانه ای
انعطاف پذیری بالای بدن
پوست پولک دار
خونسرد بودن
هوش مارها ( که سوال شما هم بود )
مارها رفتاری کاملا غریزی دارند اما مارها در مورد محیط پیرامونشان بسیار حساس و باهوش هستند. برای مثال بسیاری از مارگیرها می گویند که هنگامی که به سمت مارهای زنگی خود می روند، مارها رفتاری آرام و طبیعی دارند اما وقتی شخص غریبه ای قصد نزدیک شدن به آنها را دارد آنها به شدت صدای جغ جغ از خودشان ایجاد کرده و حالت تدافعی می گیرند.
جای زندگیشونم جایی که حالتی مثل محل زندگی طبیعیشون باشه کلا مارها بجز قطب بقیه جاها میتونن زندگی کنند .

MasoudM

Registered User
لایک‌ها
651
کلا نگهداری مار کار راحتی نیست.در دسر و طرز نگهداریش رابطه مستقیم با گونه و نوع مار داره.مار مثل هر موجود زنده یه سری رفتارهای غریزی داره که با توجه به همون مواردی که گفتم میتونه دردسر آفرین باشه.بالای 2 -3 هزار گونه مار داریم که فقط حدود 500 گونه از اونا یا سمی هستند و یا کلا برای انسان خطرناکند.
فیزیک و آناتومی مارها
مارها دارای اندازه های بسیار متفاوتی هستند،به طوری که ابعاد مارها می تواند خیلی بیشتر از 1.5 متر بوده و وزن آنها ممکن است از نیم کیلو هم کمتر باشد.
از مشخصات مشترک تمامی مارها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
زبان دو شاخه
گوشتخوار بودن( به جز یک استثنا)
بدن بدون اندام خارجی
بدن استوانه ای
انعطاف پذیری بالای بدن
پوست پولک دار
خونسرد بودن
هوش مارها ( که سوال شما هم بود )
مارها رفتاری کاملا غریزی دارند اما مارها در مورد محیط پیرامونشان بسیار حساس و باهوش هستند. برای مثال بسیاری از مارگیرها می گویند که هنگامی که به سمت مارهای زنگی خود می روند، مارها رفتاری آرام و طبیعی دارند اما وقتی شخص غریبه ای قصد نزدیک شدن به آنها را دارد آنها به شدت صدای جغ جغ از خودشان ایجاد کرده و حالت تدافعی می گیرند.
جای زندگیشونم جایی که حالتی مثل محل زندگی طبیعیشون باشه کلا مارها بجز قطب بقیه جاها میتونن زندگی کنند .

من جواب قطعي نگرفتم :D الان يعني من ميتونم گونه اي از مار پيدا كنم كه تو ايران پيدا بشه و مشكل زيادي هم نداشته باشه ؟ يعني اندازش خيلي بزرگ نباشه .... نيش هم نزنه :D كلا سر به راه باشه .... :D

در كل نگه داري مار رو زياد توصيه نميكني ؟ :eek:

Mohsen_14

مدیربازنشسته پاتوق
لایک‌ها
13,414
... بهنام جون تاپیک خیلی خوبی باز کردی ، دمت گرم :
bos%201.gif

.
در ضمن پیش خودمون باشه کارت خیلی درسته دکی جون :
neda.gif

در مورد توکسو پلاسموز توضیح بده که دیگه اینقدر ملت به بهانه ی این ویروس گربه ها رو نزنن درب و داغون کنن ؟ :(

g%20los.gif

behnam666

همکار بخش سبک زندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
754
ببین اگه عشق مار هستی مار بوا ( حدود 1 تومن قیمتشه ) و پیتون هم میتونی نگهداری کنی و میتونی تربیتش کنی.
مار غیر سمی دوست داری اینا
مارهای غیر سمی (اگلیفا)
مار كرمي شكل
سوله مار
کور مار شنی
كور مار یا مار دو سر
كور مار معمولی
كور مار عربی
كور مار بلوچستاني
كور مار سليماني
كور مار تاتاري
كور مار تاتاری خراسانی
مار آتشي (سياه سوجه)
مار آتشي
مار سوجه يا آتشي
مار خالدار
مار دستي بلوچستانی
قمچه مار
مار پلنگي
مار پلنگي راورگیر
مار قيطاني
مار دستي (ماکولاتوس)
گرگ مار
مار كوتوله

توله مار
مار دستي (دسملینتا)
مار كوتوله (مدا)
مار كوتوله (مدستا)
تيرك مار
توله مار (رشنگری)
گوند مار (دیون)
گوند مار قفقازی
مار درختي
گوند مار ایرانی
مار شلاقي
مار گرگي
مار الماسي
مار درفشي
مار آبي (ناتریکس)
مار آبي ، چليپر
لوس مار
مار كوتوله پارسي
مار سر سياه
مار شتري
شتر مار شيرازي
مار گورخري
اینا تو ایران هستند.خودم دنبال مار نبودم ولی میتونم پرس و جو کنم.دردسر دارن ولی اگه جای مناسب داشته باشی ( هر کدوم یه محیط خاص دارن ) مشکلی واست پیش نمیاد.

saeed_021

Registered User
لایک‌ها
11
اینجا قناری بازم هستش ؟؟؟

MasoudM

Registered User
لایک‌ها
651
ببین اگه عشق مار هستی مار بوا ( حدود 1 تومن قیمتشه ) و پیتون هم میتونی نگهداری کنی و میتونی تربیتش کنی.
مار غیر سمی دوست داری اینا
مارهای غیر سمی (اگلیفا)
مار كرمي شكل
سوله مار
کور مار شنی
كور مار یا مار دو سر
كور مار معمولی
كور مار عربی
كور مار بلوچستاني
كور مار سليماني
كور مار تاتاري
كور مار تاتاری خراسانی
مار آتشي (سياه سوجه)
مار آتشي
مار سوجه يا آتشي
مار خالدار
مار دستي بلوچستانی
قمچه مار
مار پلنگي
مار پلنگي راورگیر
مار قيطاني
مار دستي (ماکولاتوس)
گرگ مار
مار كوتوله

توله مار
مار دستي (دسملینتا)
مار كوتوله (مدا)
مار كوتوله (مدستا)
تيرك مار
توله مار (رشنگری)
گوند مار (دیون)
گوند مار قفقازی
مار درختي
گوند مار ایرانی
مار شلاقي
مار گرگي
مار الماسي
مار درفشي
مار آبي (ناتریکس)
مار آبي ، چليپر
لوس مار
مار كوتوله پارسي
مار سر سياه
مار شتري
شتر مار شيرازي
مار گورخري
اینا تو ایران هستند.خودم دنبال مار نبودم ولی میتونم پرس و جو کنم.دردسر دارن ولی اگه جای مناسب داشته باشی ( هر کدوم یه محیط خاص دارن ) مشکلی واست پیش نمیاد.

اوكي ممنون ... روش فكر ميكنم .... كلا حيوون بي دردسر ميخوام زياد سرو صدا نداشته باشه :eek:

behnam666

همکار بخش سبک زندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
754
... بهنام جون تاپیک خیلی خوبی باز کردی ، دمت گرم :
bos%201.gif

.
در ضمن پیش خودمون باشه کارت خیلی درسته دکی جون :
neda.gif

در مورد توکسو پلاسموز توضیح بده که دیگه اینقدر ملت به بهانه ی این ویروس گربه ها رو نزنن درب و داغون کنن ؟ :(

g%20los.gif

ممنون محسن جان.لطف داری
در مورد توکسو پلاسموز : اولا این یک بیماری انگلی هست و گربه یه میزبان واسط به حساب میاد.اگه گربه ای ناقل و میزبان این انگل باشه در درجه اول مقصر خود ما هستیم.گربه وقتی میزبان همچین انگلی ( تخم انگل ) میشه که گوشت های آلوده و یا خام مصرف کنه.اگه گربه گوشت آلوده مصرف کنه تخم این انگل از طریق مدفوع در محیط پخش میشه و از آنجا که این بیماری مشترک بین دام و انسان هست باعث مشکل میشه.
حالا چکار باید بکنیم که مشکلی پیش نیاد.
اول یه تصحییح نژاد در گربه ها و جمع آوری گربه های خیابانی
دوم : مراقب باشیم که گوشت های آلوده و خام رو به سگ یا گربه ندیم.مثلا دیدم طرف داشته گوسفند قربونی میکرده میبینه یه گربه اون جلو نشسته میاد یه تیکه گوشت میندازه جلوش.غافل از اینکه با این کار به خودشون آسیب میرسونن.
عامل این بیماری انگلی هست به نام Toxoplasma ( توکسو پلاسما )
ولی هیچ عامل و مطلب علمی وجود نداره که گربه رو باعث بوجود آمدن این بیماری بدونیم.
در آخر یه توضیح کلی در مورد بیماری
تو کسو پلا سموز :

این بیماری به وسیله یک نوع تک یاخته انگل به نام توکسو پلاسما گوند یی در انسان و حیوان ایجاد می گردد و در سر تا سر جهان یکی از منتشرتر ین بیماریهای مشترک محسوب می گردد .

مخزن بیماری :

میز بانان قطعی این بیماری گربه ها و گربه سانان وحشی از جنس Lyna و Felis هستند .

روش انتقال بیماری :

- خوردن گوشت خام آلوده به انگل توسط گربه ها

- تماس پستانداران و پرندگان با مدفوع آلوده به کیست انگل

- خوردن گوشت خام یا پخته نشده بوسیله انسان

- عدم شستشو و ضد عفونی سبز یهای خوراکی

- مصرف شیر آلوده به کیست

دوره کمون و علائم بیماری :

دوره کمون بیماری در انسان نامشخص است و احتمالاً از یک تا سه هفته می باشد . در حیوانات معمولاً به صورت مخفی دیده شده اما درگوسفندان آلودگی به انگل موجب سقط در ماه آخرآبستنی می شود .

علائم بیماری در انسان :

- سر در د، بی قراری و سرفه

- به ندرت میوکاردیت ، آنسفالیت و تورم ریه

- در عفونتهای مادرزادی تورم شبکیه ، جمع شدن آب درسر ، کوچک شدن سر

- بزرگ شدن کبد و طحال

علائم بیماری در حیوانات : در حیوانات معمولاً علامتی از عفونت وجود ندارد ولی در گوسفندان این بیماری موجب سقط جنین درماههای آخر آبستنی می شود . بره های آلوده متولد شده ضعیف ، ناتوان ، سفت و سخت شدن عضلات هستند . در گر به ها ممکن ا ست به همرا ه اسهال ، هپاتیت ، میوکاردیت، پنومونی و آنسفالیت باشد .

پیشگیری و کنترل :

1- مصرف گوشت به صورت کاملاً پخته شده

2- ازدست زدن به گربه اجتناب گردد .

3- در زمان آبستن ازتماس با میشهای در حال زایمان خودداری نمایند .

4- ضد عفونی کردن سبزیجات خوراکی

5- کنترل مگس و سوسک به منظور جلو گیری از انتقال مکانیکی این حشرات

Aydinnn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اوكي ممنون ... روش فكر ميكنم .... كلا حيوون بي دردسر ميخوام زياد سرو صدا نداشته باشه :eek:

به نظر من یدونه میمون بگیر ماده با زنجیر ببندش که اذیت نکنه خودشو حموم میکنه دستشویی میره خیلی تربیت پذیره سر و صدا هم خیلی نداره

smit.doctor

Registered User
لایک‌ها
12
اقا بهنام راحت ترین روش برای عقیم کردن گربه چیه؟
ما یه دونه گربه داشتیم الان شدن 4 تا! دلمونم نمیاد بندازیمشون بیرون.

behnam666

همکار بخش سبک زندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
754
اقا بهنام راحت ترین روش برای عقیم کردن گربه چیه؟
ما یه دونه گربه داشتیم الان شدن 4 تا! دلمونم نمیاد بندازیمشون بیرون.

فقط توسط دامپزشک انجام میشه.البته هم در نر و هم در ماده انجام میشه این عمل که انجام دادنش در ماده سختتر و عمیق تره.چون رحم رو در میارن ( یه جراحی کوچیک ) البته میشه اخته هم کرد. که در هر دو مورد گربه باردار نمیشه ولی یه فرقی باهم دارن.وقتی کل رحم رو در بیاریم دیگه هورمونی ترشح نمیشه و در نتیجه تایم فحلی بوجود نمیاد و گربه حس جفتگیری نداره.ولی در اخته کردن مثل زمان عادی فحل میشه ولی بارداری صورت نمیگیره. که خودم شخصا مورد دوم رو توصیه میکنم.چون گربه فعالیتش حفظ میشه و سلامت بدنشم دچار مشکل نمیشه.
عقیم کردن گربه های نر (Neutering) بسیار ساده تر هست . در گربه های نر فقط بیضه ها را خارج می کنند که در طی یک عمل ساده انجام میشه.که البته هر گونه عمل باید توسط دامپزشک و در یه محیط مجهز صورت بگیره.

NAKOOT

Registered User
لایک‌ها
454
هوش مارها رو قبول دارم!!
چرا؟ چون ما یه رفیق داشتیم مار بوا نگه می داشت توی خونش، مجرد هم بود.
یه روز زنگ زد گفت این مار من خیلی خونگی شده، میاد شب ها توی رخت خواب کنار من می خوابه!
یکی از دوستامون گفت دیوانه اون داره خودش رو با تو اندازه می گیره ببینه کی می تونه بخورتت که توی گلوش گیر نکنی!!
من خودم سگ دارم. منتهی یه گربه که گویا بهش می گن سیامی، دیدم دیوانش شدم!
ممنون می شم یه اطلاعاتی از این نوع گربه بدید و کلاً من تجربه نگه داری سگ دارم، گربه دردسرهاش چطوریه؟

این هم سگ من:

behnam666

همکار بخش سبک زندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
754
هوش مارها رو قبول دارم!!
چرا؟ چون ما یه رفیق داشتیم مار بوا نگه می داشت توی خونش، مجرد هم بود.
یه روز زنگ زد گفت این مار من خیلی خونگی شده، میاد شب ها توی رخت خواب کنار من می خوابه!
یکی از دوستامون گفت دیوانه اون داره خودش رو با تو اندازه می گیره ببینه کی می تونه بخورتت که توی گلوش گیر نکنی!!
ممنون می شم یه اطلاعاتی از این نوع گربه بدید و کلاً من تجربه نگه داری سگ دارم، گربه دردسرهاش چطوریه؟

این هم سگ من:

گربه سیامی : کلا در مورد این نژاد تعاریف و بعضا افسانه های زیادی وجود داره.محل پیدایش گربه‌های سیامی خاور دور است و در واقع نام آنها از Siam (تایلند کنونی) گرفته شده است.
یه مقاله خودم نوشتم در این مورد که خیلی زیاده ولی کلا تو گوگل هم در مورد تاریخچه و .... توضیح کافی وجود داره. فقط همین قدر بدونید که گربه سیامی (Siamese cat) گروه زیادی از گربه ها زیر مجموعهء این نژاد هستند . در سایز و اندام گونه های مختلفی دارند . چشم ها در این نژاد آبی هستند و برای همین در بسیاری از اوقات این گربه ها اختلالات شنوایی دارند .
نژاد سیامی دارای موهای کوتاه ، بدنی کشیده ، لاغر ، باریک و عضلانی می باشد. باید وزنی سنگین تر از آنچه از ظاهرش به نظر می رسد داشته باشد. استعداد زیادی در فربه شدن دارد ، بنابراین از دادن غذای اضافی به وی خودداری نمائید. گوشها بزرگ و نوک تیز ، صورت مثلثی شکل ، بینی بلند و باریک و چشمها بادامی شکل می باشند. رنگ در قسمت صورت و گوشها ، پاها و دم تیره و در سایر قسمتها خصوصاً سینه و زیر گردن روشن تر می باشد.
کلا گربه حیوان جالبیه.خودم گربه نگهداری میکنم.بهترین نژاد هم گربه ایرانی هست.. چنتا توصیه دارم برای نگهداری گربه که البته در مورد سگ هم به همین شکل هست.
عمدتا اکثر ما با ریزش مو این نو حیوانات مشکل داریم. اما راه حل : اول صبح موهاشونو شونه کنیم.البته خیلی ملایم.این شکلی تا آخر شب ریزش مو به کمترین حد میرسه.
در انتخاب نو شامپو و کلا وسایل استحمامش دقت کنید.
غذا باید ولرم و کاملا پخته شده باشه.
هر 6 ماه واکسن ضد انگل زده بشه. و آمپول آیورمکتین 0.5 سی سی زیر پوستی + مصرف دوره ای داروهای خانواده آل بندازول.
چند وقت یکبار مصرف پودر بولفا ( روی سطح بدن پاشیده میشه )
برای تربیت باید از سنین پایین شروع کنید.
در آب و هوای سرد اصلا قرار نگیرن..
سعی میکنم در یه پست مجزا در همین تاپیک راهنمایی دقیقتری در این مورد داشته باشم.کلا اصول نگهداری رو کامل توضیح خواهم داد.

Second Life

Registered User
لایک‌ها
58
سیامی ها نسبت به پرشین ها اجتماعی تر و بازیگوش هستند مثل پرشینها پر رو و خودخواه نیستن و فرمانبردارترن
رنگ پنجه صورت و گوشها با بقیه بدن فرق میکنه و چشم هاشون هم آبیه.
نگهداریشون بخاطر موهای کوتاه راحت تر از پرشین ِ
1263633024.jpg

نژاد هیمالین هم حاصل جفت گیری پرشین و سیامی بوده.

himalayan2.jpg

himalayan.jpg

NAKOOT

Registered User
لایک‌ها
454
سیامی ها نسبت به پرشین ها اجتماعی تر و بازیگوش هستند مثل پرشینها پر رو و خودخواه نیستن و فرمانبردارترن
رنگ پنجه صورت و گوشها با بقیه بدن فرق میکنه و چشم هاشون هم آبیه.
نگهداریشون بخاطر موهای کوتاه راحت تر از پرشین ِ
1263633024.jpg

نژاد هیمالین هم حاصل جفت گیری پرشین و سیامی بوده.

himalayan2.jpg

himalayan.jpg

همون سیامی بالایی رو دیدم عاشقش شدم، نخریده بودنش توی سایت پرشین پت هر قیمتی می داد می خریدمش!
من نمی دونم چرا با گربه ایرانی حال نمی کنم! یجورایی بی حال و خواب آلود و افاده ای به نظر می رسه!
اما خداییش هیچی وفای سگ رو نداره!

Second Life

Registered User
لایک‌ها
58
همون سیامی بالایی رو دیدم عاشقش شدم، نخریده بودنش توی سایت پرشین پت هر قیمتی می داد می خریدمش!
من نمی دونم چرا با گربه ایرانی حال نمی کنم! یجورایی بی حال و خواب آلود و افاده ای به نظر می رسه!
اما خداییش هیچی وفای سگ رو نداره!
اون گربه فروخته شده باید منتظر بچه هاش باشید.:)

NAKOOT

Registered User
لایک‌ها
454

behnam666

همکار بخش سبک زندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
754
تو این پست یه سری اصول اولیه در مورد نگهداری گربه در منازل رو توضیح خواهم داد.
کلا 2 آمادگی داریم.
1 : قبل از آوردن گربه
2 : بعد از آوردن گربه
حالا مورد اول ( قبل از آوردن گربه ) : حتما اطمینان داشته باشید که واقعا تمایل به نگهداری گربه دارید یا خیر.کلا طی تجربه ای که داشتم حیوانات بسیار باهوش هستند و گربه هم جدای از هوش بالا فوق العاده احساساتی هست.( برخی خلاف نظر منو دارند ).
در مورد جنسیت گربه(ماده‌ مهربانتر، مطیع‌تر و بازیگوش‌تر است‌. گربه‌ نر برای‌ حفظ قلمرو خود مبارزه‌ می‌كند. اگر گربه‌ نر اخته‌ شودمطیع‌تر خواهد شد. اگر گربه‌ ماده‌ دارید باید مراقب‌ آبستنی‌ ناخواسته‌ نیز باشید.) و اینکه تمایل به ازدیاد جمعیتشون دارید و موارد دیگه خوب فکر کنید.
برای نگهداری گربه یه سری امکانات و وسایل نیاز دارید.مثلا ظرف برای آب و غذا که البته حتما باید فلزی باشه.
یه گلدان پر از خاک برای ادرار و مدفوع و یه وسیله که گربه بتونه راحت با پنجه هاش باهاش بازی کنه و چنگ بزنه.محل خواب هم نباید مرطوب باشه و سرد نباشه ولی کلا دردسر سگ رو نداره.
حالا فرض میکنیم همه موارد آماده هستند.
2 : بعد از آوردن گربه :
اولین وظیفه شما حفظ سلامت گربه هست.گربه اگر شرایط محیطی مناسبی براش فراهم کنید بیماری خاص و خطرناکی نداره. مهمترین کارها : گوشت خام به هیچ عنوان به گربه ندید.در آب و هوای مرطوب و سرد قرار نگیره.
اول صبح موهاشو مرتب و نرم شونه کنید.وسایل استحمام جدا و مخصوص داشته باشه.
حدالامکان تحت نظارت یک دامپزشک باشه. گلدان پر از خاک همیشه در دسترسش باشه. ظرف فلزی غذا هر روز شسته بشه.
سعی میکنم بزودی یه مقاله در مورد تعیین جنسیت و تولید مثل و اخته کردن بنویسم..
سوالی بود حتما بپرسید.

NAKOOT

Registered User
لایک‌ها
454
بهنام خان مرسی از راهنمایی هایی که می کنی.
فقط یه سئوالی هستش، گربه رو برای محیط آپارتمانی پیشنهاد می کنی؟
من سگم رو چون رفتیم توی آپارتمان مجبور شدم بسپرم دست یکی از آشنا ها که خونشون شهران هستش و فضای باز زیاد هست برای مدفوع و ایناش. چون توی خونه نمی ذاشتم اینکار رو بکنه و عادت کرده.
حالا اگه بخوام گربه نگه دارم تو آپارتمان چیکار کنم؟ به نظرت از پسش بر میام؟ مکافات از این جهت نداره؟

بالا