برگزیده های پرشین تولز

معرفی کتاب کودک و نوجوان

msnasiri

Registered User
لایک‌ها
1
می دونم چندین تاپیک در این مورد هست ولی من داخل اون تاپیک ها چیزی که برام مهم بود ندیدم

دوستان اگر ممکن باشه زحمت معرفی چند تا رمان برای سنین حدود 12 سال معرفی کنند. (نویسنده ایرانی هم باشه بهتره)

A69

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
والا اونایی که من خوندم همه بالا 12 سال بوده :دی .. کل داستانا و رمانای صادق هدایت ارزش چندین بار خوندن رو دار ولی خو اینم اکثرا بالا 18 هست :دی رمان سینوهه پزشک هم به شدت پیشنهاد میشه .. خیلی اموزنده و زیباست

msnasiri

Registered User
لایک‌ها
1
والا اونایی که من خوندم همه بالا 12 سال بوده :دی .. کل داستانا و رمانای صادق هدایت ارزش چندین بار خوندن رو دار ولی خو اینم اکثرا بالا 18 هست :دی رمان سینوهه پزشک هم به شدت پیشنهاد میشه .. خیلی اموزنده و زیباست

منم چون اینطوری شنیدم خواستم نظر دوستان رو بدونم

که تا الان شد:
سینوهه پزشک

my7xN

Registered User
لایک‌ها
1,343
آخه زیر 12 سال رمان میخواد چکار؟
بگم عباس معروفی و صادق هدایت ، افسردگی می گیریه
بگم مؤدب پور و نازی صفوی و ... به سنش نمیخوره
رمان های نوجوان خوبی هست
اگه رمان نوجوان هم نمیخواد یادمه رمان شوکران عشق و حریم عشق نکته ای نداشتن و با احساسات این سن هم جور در میان:دی
حسنی نگو یه دسته گل هم خوبه .دی

my7xN

Registered User
لایک‌ها
1,343
کتاب جنگ شکلات نوشته ی رابرت کورمیه هم خوبه
کاش می گفتین دختر ه یا پسر!؟
ناطور دشت هم خیلی توصیه میشه

Last edited:

ArMin_KhAn

Registered User
لایک‌ها
185
استارتر ... متن تاپیکت رو ویرایش کن من هر هفته چنتا رمان خوب اینجا معرفی کنم :D

ArMin_KhAn

Registered User
لایک‌ها
185
هر هفته چنتا رمان خوب اینجا یا اونجا معرفی کن

e سلام پگاه چه طوری
1236095icwbwasd8f.gif
مرسی ، حتما ... منتظر معرفی رمان های من باشید :cool::D

my7xN

Registered User
لایک‌ها
1,343
e سلام پگاه چه طوری
1236095icwbwasd8f.gif
مرسی ، حتما ... منتظر معرفی رمان های من باشید :cool::D
e سلام تویی؟:دی
خوبم ، خوبی؟
همین جور بی صبرانه منتظریم:دی

lilyrose

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8,207
خیلی خوبه که یه تاپیک باشه برای معرفی کتاب های کودکان و نوجوانان . اگر کسی بخواد کتاب برای

این طیف سنی کادو بخره میتونه از این تاپیک استفاده کنه.

برای سن 12 سال شما میتونید کتابهای آقای هوشنگ مرادی کرمانی رو تهیه کنید:

معصومه
من غزال ترسیده‌‏ای هستم
قصه‌‏های مجید
بچه‌‏های قالی باف خانه
نخل
چکمه
داستان آن خمره
مشت برپوست
تنور
پلو خورش
مهمان مامان
مربای شیرین
لبخند انار (مجموعه داستان)
مثل ماه شب چهارده
نه ترو نه خشک
شما که غریبه نیستید (خاطرات) خوندن این کتاب به همه توصیه میشه.
ناز بالش

مجموعه داستان های نیکلا کوچولو هم به شدت توصیه میشن. خودتون هم حتما بخونین و لذت ببرین( من و دوستانم

تو دوره ی دانشجویی خوندیمشون!) داستان ها نوشته ی رنه گوسینی هستن و کاریکاتورها کار سامپه.

من 3 جلد کنت مونت کریستو اثر الکساندر دوما رو تو 13 سالگی خوندم.:eek:

hamidk

Registered User
لایک‌ها
144
دوره هشت جلدی قصه های خوب برای بچه های خوب نگارش مرحوم مهدی آذریزدی (روحش شاد)
انتشارات امیر کبیر
preview,standard

پ.ن جناب مرادی کرمانی قلم تلخی دارند (حداقل برای سن 12 سال) البته من به کتاب هاشون علاقه دارم ولی به عنوان مثال ببینید این بخش از کتاب شما که غریبه نیستید برای بچه 12 ساله خوبه؟

يك روز توی اتوبوس بودم. غم غربت، بیكاری، گرسنگی، سر‌خوردگی گریبانم را گرفته بود. گیج بودم. تو این دنیا نبودم. نمی‌خواستم برگردم كرمان. جوانی آمد گفت: « غریبم، گرسنه‌ام ». همسن خودم بود. دلم سوخت. عقب اتوبوس، روی صندلی بغل مرد كت و گنده‌ای نشسته بودم. داشتم خفه می‌شدم. دست كردم تو جیبم 15 ریال درآوردم 5 ریال دادم به جوان و یك تومان را هم گذاشتم تو جیبم كه با آن نان و لوبیا بخورم. جلوی دانشگاه تهران، پیاده شدم. یادم افتاد كه قبلا پول خرد نداشتم. 15 ریال را از كجا آوردم ؟ دیدم ندانسته و ناخواسته، گیج و منگ، دست كرده‌ام تو جیب مرد چسبیده به من 15 ریال برداشته‌ام 5 ریال داده‌ام به جوان گرفتار و یك تومان هم گذاشته‌ام تو جیب خودم. حسابی ترسیدم. دنبال اتوبوس دویدم. اتوبوس رفت. پشت سرم را نگاه می‌كردم. از همه كس می‌ترسیدم. پشت سرم را نگاه می‌كردم و می‌دویدم...

ارادتمند همه دوستان کتاب خوان

DIXIE CHICKS

Registered User
لایک‌ها
661
می دونم چندین تاپیک در این مورد هست ولی من داخل اون تاپیک ها چیزی که برام مهم بود ندیدم

دوستان اگر ممکن باشه زحمت معرفی چند تا رمان برای سنین حدود 12 سال معرفی کنند. (نویسنده ایرانی هم باشه بهتره)
برای هر گروه سنی رمان های خوبی ترجمه شده ولی در مورد آثار نویسنده های ایرانی در این گروه سنی اطلاعی ندارم.

برای گروه سنی 12 سال (گروه سنی د دوره ی راهنمائی) کتاب های زیر مناسبند

راز های هیساکو
ساداکو و هزار درنای کاغذی
ماجراهای باورنکردنی پروفسور برانشتام
پولینا چشم و چراغ دهکده
اعتصاب رنگ ها (اگه اشتباه نکنم نویسنده ی کتاب ایرانیه)
ویکنت شقه شده
سری داستان های رامونا
سزای خوبی بدی نیست
پیروزی بر شب
قصه های مجید و داستان آن خمره از آثار مرادی کرمانی

اگه سبک ادبی خاصی در نظر دارید بگید تا بهتر راهنمائی کنم.

//

کناب ناطور دشت و پزشک سینوهه اصلا مناسب این سن نیست

my7xN

Registered User
لایک‌ها
1,343
سینوهه قطعاً نیست اما ناطور دشت یه جورایی هست
این سن اونقدرا هم چشم و گوش بسته نیستن

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
یه مجموعه کتاب هست به اسم "سرگذشت ناگوار لمونی اسنیکت" که توی ایران با اسم "مجموعه ماجراهای بچه های بدشانس " چاپ شده...فوق العادس ...100 درصد پیشنهاد میشه

غریبِ آشنا

کاربر فعال ادبیات و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
585
با سلام،

دوره هشت جلدی قصه های خوب برای بچه های خوب نگارش مرحوم مهدی آذریزدی (روحش شاد)
انتشارات امیر کبیر

زنده باد! بهترین پیشنهاد برای این گروه سنی، به نظر من. آموزنده و سرگرم‌کننده. (هر هشت جلدش رو داشتم و از خوندشون سیر نمی‌شدم! سبک نگارش مرحوم مهدی آذریزدی عالمی داره برای خودش...)

پ.ن جناب مرادی کرمانی قلم تلخی دارند (حداقل برای سن 12 سال) البته من به کتاب هاشون علاقه دارم ولی به عنوان مثال ببینید این بخش از کتاب شما که غریبه نیستید برای بچه 12 ساله خوبه؟

تأیید میشه.

من 3 جلد کنت مونت کریستو اثر الکساندر دوما رو تو 13 سالگی خوندم.:eek:

منم اول راهنمایی بودم که «مادر» «ماکسیم گورکی» رو خوندم! (که به هیچ‌ وجه مناسب این گروه سنی نیست.) به عقیدۀ من، پیشنهاد کتاب مناسب برای یک گروه سنی خاص، بهتره خیلی بر اساس دریافت‌ها و تجربیات شخصی نباشه.

ساداکو و هزار درنای کاغذی

:happy: من و شما باید از یک generation باشیم! این کتاب هنوز چاپ میشه؟ (اون موقع که این کتاب رو خوندم، خیلی روی روحیم تأثیر گذاشت، داستان غم‌انگیزی داره...)

«The Catcher in the Rye» یا «ناتور دشت» بیشتر برای سنین ١٦ و ١٧ به بالا توصیه میشه، با توجه به اینکه مخاطب رمان در اصل بزرگسالان بوده‌اند (The Catcher in the Rye is a controversial 1951 novel by J. D. Salinger, originally published for adults).

غریبِ آشنا

کاربر فعال
لایک‌ها
585
یه مجموعه کتاب هست به اسم "سرگذشت ناگوار لمونی اسنیکت" که توی ایران با اسم "مجموعه ماجراهای بچه های بدشانس " چاپ شده...فوق العادس ...100 درصد پیشنهاد میشه

A Series of Unfortunate Events, Books 1-13
by Lemony Snicket

عالیه!

Last edited:

lilyrose

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8,207
جناب مرادی کرمانی قلم تلخی دارند (حداقل برای سن 12 سال) البته من به کتاب هاشون علاقه دارم ولی به عنوان مثال ببینید این بخش از کتاب شما که غریبه نیستید برای بچه 12 ساله خوبه؟

کتاب های آقای هوشنگ مرادی کرمانی طیف نوجوانان رو در برمی گیره. همه ی داستانهاشون هم تلخ نیستن و به این مساله هم توجه کنیم اکثر داستان های ایشون به چندین زبان ترجمه شدن و جوایز ادبی هم نصیبشون شده.باور کنید که تلخی های داستان های ایشون از تلخی های زندگی کودکان و نوجوانان ما بیشتر نیستند.:(

درباره نویسنده

هوشنگ مرادی کرمانی در سال 1323 در روستای سیوچ از توابع بخش شهداد کرمان متولد شد و تا کلاس پنجم ابتدایی در آن روستا درس خواند سپس به کرمان رفت. دوره دبیرستان را در یکی از دبیرستان‌های شهرستان کرمان گذراند و سپس وارد دانشگاه شد. و دوره ی دانشکده هنرهای دراماتیک را در تهران گذراند و در همین مدت در رشته ی ترجمه زبان انگلیسی نیز لیسانس گرفت. وی فعالیتهای هنری خود را از سال ۱٣٤٠ با رادیو کرمان آغاز کرد و بعد این فعالیت را در تهران ادامه داد. نویسندگی را از سال 1347 با مجله خوشه آغاز کرد سپس قصه های مجید را برای برنامه «خانواده» رادیو ایران نوشت . همین قصه ها ، جایزه مخصوص «کتاب برگزیده سال1364» را نصیب وی ساخت .
از هوشنگ مرادی کرمانی تا کنون نه کتاب داستان انتشار یافته است که برخی از آنها به زبانهای آلمانی ، انگلیسی ، فرانسوی ، اسپانیایی ، هلندی ، عربی ، ارمنی ترجمه شده و هم چنین هجده فیلم تلویزیونی و سینمایی بر اساس داستانهای او به تصویر درآمده است.
آثار ترجمه شده وی جوایزی را از مؤسسات فرهنگی و هنری خارج از کشور به دست آورده است. از جمله : جایزه ی دفتر بین المللی کتابهای نسل جوان (۱٩٩٢ ) . (IBBY) جایزه ی جهانی هانس کریستین آندرسن.

منم اول راهنمایی بودم که «مادر» «ماکسیم گورکی» رو خوندم! (که به هیچ‌ وجه مناسب این گروه سنی نیست.) به عقیدۀ من، پیشنهاد کتاب مناسب برای یک گروه سنی خاص، بهتره خیلی بر اساس دریافت‌ها و تجربیات شخصی نباشه.

دوست عزیزم بنده هم قصدم این نبود که بخوام نظر خودم رو القا بکنم و یا بگم چون این تجربه برای من موثر بوده برای دیگران هم قطعا مثمر ثمره. ولی چون دوستمون خواستار معرفی رمان بودن من این کتاب به ذهنم رسید.

چند تا شاهکار از مارک تواین که برای نوجوانان مناسب هستند:

ماجراهای تام سایر

ماجراهای هکلبری فین

شاهزاده و گدا

شما یک کار دیگه هم می تونید انجام بدید و اون این که به شهر کتاب نزدیک منزلتون و یا شهر کتاب مرکزی مراجعه کنید و با کارکنان اونجا که اغلب افراد قابل اعتمادی هم هستند مشورت کنید.

پ.ن: بنده رو نظرات خودم به هیچ وجه تعصب ندارم!

DIXIE CHICKS

Registered User
لایک‌ها
661
در کتاب ناطور دشت به غیر از مسائل +16 از خودکشی و تجاوز دسته جمعی هم صحبت شده. کل داستان هم به نوعی از بی هدفی و عدم انگیزه و عدم توانایی ارتباط صحبت می کنه که هیچ یک از موارد ذکر شده ابدا مناسب یک تازه نوجوان 12 ساله نیست.

hamidk

Registered User
لایک‌ها
144
دوستان همه کتاب هایی که معرفی کردید را من خواندم و با نظر شما که کتاب های خوبی هستند موافقم اما توجه کنید که یک بچه 12 ساله خیلی خیلی روح لطیفی داره و باید مراقب بود که چی می خونه، فکر کنم اکثراً به این نکته توجه نکردید
اگر هم تلخی تو زندگی بچه ها باشه دلیل نمیشه با این کتاب ها چند برابرش کنیم شما نمی توانید تصور کنید که اکثر بچه ها چه ذهن خلاقی دارند و چطور تصاویر داستان را بصورت بسیار گسترده تو ذهنشان می سازند به نظر من برای انتخاب کتاب کودک خیلی خیلی خیلی باید مراقب بود و احتیاط کرد من اگر دسته یک بچه ناتور دشت ببینم بیشتر از اینکه چاقو دستش باشه میترسم
البته بعدش که همشون به سلامتی مثل دوستان اینجا عاقل و بالغ شدن همه این کتاب ها را باید بخونن

پ.ن.
کتاب رشد انسان (روانشناسی رشد) فلیپ رایس را توصیه می کنم بخوانید(انتشارات ارجمند - ترجمه دکتر فروغان)

پاینده باشید و خیلی خوشحالم که آدم های روشنفکری اینجا هستند که مساله ای مثل کتاب کودک براشون مهم هست

غریبِ آشنا

کاربر فعال
لایک‌ها
585
دوست عزیزم بنده هم قصدم این نبود که بخوام نظر خودم رو القا بکنم و یا بگم چون این تجربه برای من موثر بوده برای دیگران هم قطعا مثمر ثمره. ولی چون دوستمون خواستار معرفی رمان بودن من این کتاب به ذهنم رسید.

لی‌لی عزیز، نظر شما همیشه محترمه. به هیچ وجه قصد جسارت نداشتم. امیدوارم از حرفم ناراحت نشده باشید.

چند تا شاهکار از مارک تواین که برای نوجوانان مناسب هستند:

ماجراهای تام سایر

ماجراهای هکلبری فین

شاهزاده و گدا

واقعاً جای اینها در قفسۀ کتاب هیچ نوجوانی نباید خالی باشه. به خصوص «ماجراهای هاکلبری فین» که از لحاظ اجتماعی خیلی آموزنده است. ارنست همینگوی درباره این کتاب نوشته است: «ماجراهای هاکلبری فین بهترین کتابی است که تا به حال داشته‎ایم. تمام داستان‌های آمریکایی از آن بیرون آمده‎اند. چیزی پیش از آن نبوده است.»

بالا