برگزیده های پرشین تولز

افزایش کیفیت عکس با زایش پیکسل ها

babak22ir

Registered User
لایک‌ها
1
سلام.

چه جوری میشه کیفیت یک عکس رو افزایش داد؟

شاید با نرم افزار هایی بر خورد کرده باشید که عکس ها رو بزرگ می کنند و بعد هم یه کمی ماست مالیش می کنن و تصویر نهایی رو که یه مقداری تار شده به شما میدن و شما هم دلتون خوشه و فکر می کنید که حالا کیفیت عکستون رفت بالا برخورد کرده باشید !!

ولی من می خوام در باره یه روش دیگه صحبت کنم.

می دونید که عکس از واحد های تک رنگ کوچکی به نام پیکسل تشکیل شده !!!

افزایش واقعی کیفیت عکس ممکن نیست مگر اینکه تعداد این پیکسل ها رو زیاد کنیم. یعنی فشردگی رو بیشتر کنیم و اندازه پیکسل ها رو کوچک کنیم.

برای این کار که فعلا در حد یه توهمه ! باید نرم افزار بتونه پیکسل ها رو بشکنه و رنگ بین دو پیکسل رو حدس بزنه و اون رنگ جدید رو در قالب یک پیکسل جدید به مجموعه اضافه کنه.

به این ترتیب به احتمال زیاد جزییات واضح تر میشه.

هر کس فکر یا عقیده یا برنامه یا نظر یا همکاری یا برنامه نویسی ! یا هر چیز دیگه رو داره لطفا مطرح کنه !

babak22ir

Registered User
لایک‌ها
1
چرا جواب نمیدین؟ نظریه کم اوردین !!

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
در زمينه يك برنامه رو قبلا شنيده بودم ... هر چي فكر كردم اسم يادم نيومد متاسفانه. چيزي تو مايه هاي كمديا ﴿camedia) يا همچين چيزايي بود. شايد هم اسمش رو اشتباه ميكنم.

Pixar

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
19
PhotoZoom Professional
The software is perfectly suited for image magnification in digital photography, large printing, and DTP, but also in the Internet and industrial image processing (such as space technology, medical applications, security e.g. police

Link

babak22ir

Registered User
لایک‌ها
1
مرسی از لینک و برنامه ای که معرفی کردین. ولی من این برنامه رو هم قبلا آزمایش کرده بودم و چیز جالبی به نظرم نبود!!!
اون هم در زمینه ماست مالیزاسیون کار می کنه !!

Pixar

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
19
به نقل از babak22ir :
مرسی از لینک و برنامه ای که معرفی کردین. ولی من این برنامه رو هم قبلا آزمایش کرده بودم و چیز جالبی به نظرم نبود!!!
اون هم در زمینه ماست مالیزاسیون کار می کنه !!

از چه نظر جالب نبود ؟!
شما میتونی نتیجه تحقیقات خودت رو در این زمینه اینجا قرار بدی ؟!

...

Alli

Registered User
لایک‌ها
0
باید بتونه رنگ پیکسل های میانی که اضافه می شن رو با توجه به پیکسل هایی که در اطرافن حدس بزنه!
تویه هوش مصنوعی با پردازش گرافیک یه همچین بخثی هست دانشگام دشت پا شکسته می گن!

ARTA_ADOBE CO

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
در هر صورت نرم افزار کاربردی تری نسبت به ctrl+T است !:f34r:

keyvan_itman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از Alli :
باید بتونه رنگ پیکسل های میانی که اضافه می شن رو با توجه به پیکسل هایی که در اطرافن حدس بزنه!
تویه هوش مصنوعی با پردازش گرافیک یه همچین بخثی هست دانشگام دشت پا شکسته می گن!
خوب این نرم افزار هم تقریبا چنین کاری میکنه.
شما اگه بخواین نرم افزاری بنویسین که عکس رو بدون تار شدن بزرگ کنه باید نرم افزارتون بتونه جهت خطوط رو در عکس تشخیص بده و پیکسلهای میانی رو با توجه به جهت خطوط قرار بده و از پیکسلهای اطراف میانگین نگیره.
نرم افزار Photo Zoom هم تقریبا این کار رو انجام میده, من فکر نمیکنم از این بهتر بشه با نرم افزار عکسها رو بزرگتر کرد

ToFaN

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
در ضمیمه این صحبت ها عرض کنم خدمت دوستان یه برنامه ای دیگری هم هست که واقعا جالبه
واقعا برنامه ای جالب برای بزرگ کردن عکس بطوری که خوده این برنامه پیکسل درست میکنه و مثل فتوشاپ نمیاد همون پیکسل ها رو بزرگ کنه که بعدش خراب بشه
توجه: این بصورت پلاگین نمی باشد بلکه بصورت برنامه ای که به منوی شما اضافه میشه

prod_detail_gfpp.gif

ononegenuinefractals4yq.jpg

در هنگام نصب به این قسمت منو اضافه خواهد شد
OnOne.gif

حجم:4.29 MB
لینک دانلود برنامه
http://www.graphicplanet.net/staff/yosef/myfile/psplugin/OnOne.Genuine.Fractals.PrintPro.rar
اینم آموزش استفاده از برنامه

mo_ra1379

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
این برنامه آخر دقیقا چیه ؟ یه مکمل برای فتو زوم یا این که یه برنامه کامله ؟

راستی اینم سریال فتوزوم پرو ورژن 1.2.6 :

Name: Cody West Personal Info: [email protected] Serial Number: QB69A - SKJQK - 8SQ2G - 2RDN9 - WTHSW

farbod_123

Registered User
لایک‌ها
0
یه سوال بی ربط
از کجا میشه عکس با کیفیت مجانی گیر آورد (همین 14 15 مگابایتی ها )

سلمان 313

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
البته من جائی خونده بودم خود فتوشاپ از این الگوریتمها برای بزرگ کردن تصویر استفاده می کنه ...

OneOne که هیچ فرقی نکرد ... :rolleyes: اینم سندش :blush:

فایل های ضمیمه

• OneOne.jpg
    OneOne.jpg
    297.2 KB · نمایش ها: 52

سلمان 313

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دومی هم Fake ... در مقایسه با فتوشاپ کاری نمی کنن ...:rolleyes:

سند ، برخلاف اون چیزی که توی تبلیغاتش نشون داده :grrr: این فقط با رنگ بازی کرده که اونم با توابع دیگه فتوشاپ شدنیه ... لذا فقط کلاه برداریه :hmm:

فایل های ضمیمه

• photozoom.jpg
    photozoom.jpg
    225.9 KB · نمایش ها: 50

GreenRoad

Registered User
لایک‌ها
79
فکر کنم C.I.A یا موساد یا سرویس های جاسوسیه دیگه بتونند بهتون کمک کنند!!! عزیز من خودم گشتم دنبال همچین نرم افزاری اما باز به همین نتیجه ی فوق رسیدم!

vahid_persian

کاربر فعال مالتی مدیا
کاربر فعال
لایک‌ها
0
به نظر من این الگوریتم که شما اول تاپپیک گفتی نمیتونه کمکی کنه چون به تصویر یه جورایی خواصیت blur میده .

Mahmoud58

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
با نرم افزار Photoshop میشه این کارو کرد !

برای اینکار از منوی Help گزینه Resize Image رو انتخاب کنید بعد برای پرینت یا قرار دادن روی نت بعد گزینه Next رو بزنید ، بعد اندازه ای از عکس رو که میخواهید به CM یا Pixel بعد Next بعد Resulation عکس که میتوانید با زدن Other عدد 300 رو انتخاب کنید بعد Level رو 2X انتخاب کنید و بعد Finish رو بزنید ...

با این کار شما میتونید با افزایش Pixel های عکس خود کیفیت آن را افزایش دهید ... :blush:

MS mass

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام.

چه جوری میشه کیفیت یک عکس رو افزایش داد؟

شاید با نرم افزار هایی بر خورد کرده باشید که عکس ها رو بزرگ می کنند و بعد هم یه کمی ماست مالیش می کنن و تصویر نهایی رو که یه مقداری تار شده به شما میدن و شما هم دلتون خوشه و فکر می کنید که حالا کیفیت عکستون رفت بالا برخورد کرده باشید !!

ولی من می خوام در باره یه روش دیگه صحبت کنم.

می دونید که عکس از واحد های تک رنگ کوچکی به نام پیکسل تشکیل شده !!!

افزایش واقعی کیفیت عکس ممکن نیست مگر اینکه تعداد این پیکسل ها رو زیاد کنیم. یعنی فشردگی رو بیشتر کنیم و اندازه پیکسل ها رو کوچک کنیم.

برای این کار که فعلا در حد یه توهمه ! باید نرم افزار بتونه پیکسل ها رو بشکنه و رنگ بین دو پیکسل رو حدس بزنه و اون رنگ جدید رو در قالب یک پیکسل جدید به مجموعه اضافه کنه.

به این ترتیب به احتمال زیاد جزییات واضح تر میشه.

هر کس فکر یا عقیده یا برنامه یا نظر یا همکاری یا برنامه نویسی ! یا هر چیز دیگه رو داره لطفا مطرح کنه !

روی جای حساسی دست گذاشتی. اگه راهش پیدا بشه (راه علمی و عملی) نه تنها توی دنیای آی تی ، کلا توی صنایع بزرگ و علوم مختلف از قبیل شیمی ، فیزیک ، ریاضی ، نجوم و خیلی چیزها که تصورش رو هم نمیکنی یه تحول بنیادی و عظیم ایجاد میشه.:blink:

من برنامه نویس هستم و الان چند ساله که روی موضوع فکر می کنم و موفق نمیشم. از هر راهی که رفتم برگشتم سر جای اول.

بزار یکم واضح تر بگم : شما میخواهبد از یک پیکسل اطلاعات 4 پیکسل رو استخراج کنید. من هم میخواهم از دل 8 بیت اطلاعات 16 بیت یعنی 2 بایت رو استخراج کنم. هر دو به یک منبع منتهی میشوند. در سیستم نقشه بیتی یک پیکسل از 3 بایت برای نگهداری اطلاعات RGB یعنی رنگهای قرمز سبز و آبی استفاده میکنه. حالا شما باید با یک الگوریتم از این سه بایت اطلاعات 12 بایت رو بوجود بیارید. این باید درست و بدون اشتباه باشه و گرنه تصویر شما شکل نمیگیره. برای رسیدن به منطق درست باید از یک مسئله ساده کمک بگیریم: مثلا ما یک تصویر با 4 پیکسل با 4 رنگ داریم. حالا اون رو با فتوشاپ کوچیک می کنیم. اگه در دو جهت طول و عرض نصف بشه نتیجه 1 پیکسل میشه.
ما این تصویر رو به کامپیوتر دیگه ای منتقل می کنیم. و میخواهیم از این یک پیکسل اطلاعات 4 پیکسل اولی رو به دست بیاریم. این همونجاییه که نه تنها من بلکه همه دانشمندان دنیا روش گیر کرده اند.
مثلا در ریاضی دانشمندان دنبال راهی هستند که بتونند اعداد خرده دار رو کوچیک کنند. باید بدونید که نمیشه اعداد خرده دار رو کوچیک کرد مثلا (836238903225405). اگه کسی تونست این عدد رو کوچیک کنه طوری که تعداد رقمهاش کمتر بشه و بعد از روی همین رقمهای کم ، عدد اولی بدست بیاد ، اونوقت میشه تصاویر رو بیش از هزاران برابر کوچک و سبک کرد و سیو کرد و هر جا که میخواهی ببری و بعد بدون هیچ ایرادی به سایز اولش برگردونی(یعنی هزاران برابر بزرگش کنی).

مشکل کجاست؟ :
مشکل اینجاست که از راهی برید وقتی اون عدد کوچیک میشه و یا اون پیکسل کم میشه، اطلاعات گلچین میشه و باقی اطلاعات از بین میره. برای همین نمیشه اطلاعات رو بازیافت کرد.
هیچ هوشی هم نمیتونه اون رو بسازه حتی هوش انسان.

من نمیگم که غیر ممکنه. چون همچنان ته دلم یه چیزی میگه که میشه.

اگه بشه پرده از خیلی اسرار جهان گشوده میشه. مثلا همین معمای سیاه چاله های فضایی.:wacko:

vahid_persian

کاربر فعال مالتی مدیا
کاربر فعال
لایک‌ها
0
روی جای حساسی دست گذاشتی. اگه راهش پیدا بشه (راه علمی و عملی) نه تنها توی دنیای آی تی ، کلا توی صنایع بزرگ و علوم مختلف از قبیل شیمی ، فیزیک ، ریاضی ، نجوم و خیلی چیزها که تصورش رو هم نمیکنی یه تحول بنیادی و عظیم ایجاد میشه.:blink:

من برنامه نویس هستم و الان چند ساله که روی موضوع فکر می کنم و موفق نمیشم. از هر راهی که رفتم برگشتم سر جای اول.

بزار یکم واضح تر بگم : شما میخواهبد از یک پیکسل اطلاعات 4 پیکسل رو استخراج کنید. من هم میخواهم از دل 8 بیت اطلاعات 16 بیت یعنی 2 بایت رو استخراج کنم. هر دو به یک منبع منتهی میشوند. در سیستم نقشه بیتی یک پیکسل از 3 بایت برای نگهداری اطلاعات RGB یعنی رنگهای قرمز سبز و آبی استفاده میکنه. حالا شما باید با یک الگوریتم از این سه بایت اطلاعات 12 بایت رو بوجود بیارید. این باید درست و بدون اشتباه باشه و گرنه تصویر شما شکل نمیگیره. برای رسیدن به منطق درست باید از یک مسئله ساده کمک بگیریم: مثلا ما یک تصویر با 4 پیکسل با 4 رنگ داریم. حالا اون رو با فتوشاپ کوچیک می کنیم. اگه در دو جهت طول و عرض نصف بشه نتیجه 1 پیکسل میشه.
ما این تصویر رو به کامپیوتر دیگه ای منتقل می کنیم. و میخواهیم از این یک پیکسل اطلاعات 4 پیکسل اولی رو به دست بیاریم. این همونجاییه که نه تنها من بلکه همه دانشمندان دنیا روش گیر کرده اند.
مثلا در ریاضی دانشمندان دنبال راهی هستند که بتونند اعداد خرده دار رو کوچیک کنند. باید بدونید که نمیشه اعداد خرده دار رو کوچیک کرد مثلا (836238903225405). اگه کسی تونست این عدد رو کوچیک کنه طوری که تعداد رقمهاش کمتر بشه و بعد از روی همین رقمهای کم ، عدد اولی بدست بیاد ، اونوقت میشه تصاویر رو بیش از هزاران برابر کوچک و سبک کرد و سیو کرد و هر جا که میخواهی ببری و بعد بدون هیچ ایرادی به سایز اولش برگردونی(یعنی هزاران برابر بزرگش کنی).

مشکل کجاست؟ :
مشکل اینجاست که از راهی برید وقتی اون عدد کوچیک میشه و یا اون پیکسل کم میشه، اطلاعات گلچین میشه و باقی اطلاعات از بین میره. برای همین نمیشه اطلاعات رو بازیافت کرد.
هیچ هوشی هم نمیتونه اون رو بسازه حتی هوش انسان.

من نمیگم که غیر ممکنه. چون همچنان ته دلم یه چیزی میگه که میشه.

اگه بشه پرده از خیلی اسرار جهان گشوده میشه. مثلا همین معمای سیاه چاله های فضایی.:wacko:

به نظر من نمایش یک عدد بزرگ با تعداد ارقام کمتر غیر ممکنه .
دلیل :
فرض کنید میخوایم یه عدد n رقمی رو بوسیله ی n-m رقم که m>=1 نمایش بدیم .

قبل از این کار باید این رو بدونیم که میخوایم الگوریتممون کلیت داشته باشه و تموم عددهای n رقمی رو کوچیک کنه . خوب همونطور که میدونید با n رقم میشه num.jpg عدد n رقمی رو داشت . خوب الگوریتم ما باید برای num.jpgعدد صادق باشه . اسم این num.jpg عدد رو میذاریم Original data

خوب فرض میکنیم الگوریتمی برای اینکار ساختیم و همه ی این عددهای original رو کم رقم کردیم (به عیارت دیگه فشرده سازی). خوب حالا ما لیستی از عددهای فشرده شده داریم که اسمشون رو میذاریم compressed data
خوب حالا ما num.jpg تا عدد compressed داریم( که خوب واضحه دیگه )که میخواهیم Original data رو با کمک اونها و الگوریتمی بازسازی (Reconstruction) بکنیم .
خوب اینجاست که کم کم داریم میبینیم یه تناقض داره رخ میده .
آیا میشه num.jpg عدد (compressed ) داشته باشیم که همه ی اونها با هم متفاوت باشند (باید متفاوت باشند تا عددهای مشابه ازشون استنتاج نشه) در حالیکه تعداد رقمهاشون m تا از n کمتر باشه ؟. ما با محدودیت n-m رقمی ای که توی هر کدوم از اعداد compressed باید قایل بشیم فقط میتونیم num2.jpgعدد بسازیم . حالا چطور شد که num.jpgعدد(متمایز) ساخته شده ؟؟ و میبینیم که عدد num2.jpg از عدد num.jpg کوچکتره . پس به تناقض میرسیم .
شاید بگید خوب دلیلی نداره که توی تموم اعداد compressed شده m ثابت باشه . خوب برای اون حالت هم میتونم ثابت کنم که مشابه اینه تقریبا . که واضح هم هست طریقه ی اثباتش .

به هر حال با این مطالب این موضوع رو میخوام بگم که این نوع فشرده سازی که بشه اطلاعات فشرده شده رو دقیقا از اطلاعات قبلی استخراج کنیم (که توی علم کامپیوتر lossless compression نام داره ) فقط برای مواقع خاصی میشه پیاده سازیش کرد . مثلا فرض کنید احتمال وقوع عددهای زوج توی نمونه های بالا 2 برابر احتمال وقوع عددهای فرد باشه . در این شرایط خواص میشه الگوریتمی با خصوصیت lossless نوشت . و یا اینکه فشرده سازیمون مبتنی بر یک کلیت نباشه والگوریتم با توجه به داده های ثبت شده به صورت هوشمندانه به یک سری نظم های موجود توی داده ها پی ببره. که بحثش مفصله

در مقابل الگوریتم lossless الگوریتم lossy قرار داره که برای فشرده سازیه تصاویر و فیلم بیشتر رواج داره و فرقش با lossless اینه که اطلاعات بازسازی شده ی ما دقیقا مثل اطلاعات اولیه نیست و افت داره . مثلا کیفیت تصویر رو به قیمت کم شدن اندکی کیفیت میتونیم بپذیریم .
و...

بالا