برگزیده های پرشین تولز

آخرین عکسی که گرفتم - نسخه تصاویر دوربین (قوانین در پست اول)

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
M6/fujicolor 200
عکس آنالوگ ۳ روز پیش گرفته شده تو آمستردام.
دوستان این فاصله کانونی ۲۸ میلیمتر یه فاصله کنونی محشره, و خوشبختانه بیشتر دوستان که دوربین میخرن یه کیت لنز باهاش دریافت میکنند که از فاصله کنونی ۲۸ میلیمتر شروع میشه. یا اینکه دوستان میتونن راحت به قیمت کمی یه کیت لنز با چنین فاصله کانونی بخرن بندازن روی دوربین شون. این فاصله کانونی فوق العاده است واسه شهر های بزرگ. و نکته مهم این فاصله کانونی اینه که تو شهر میتونید عکس های آرشیتکت محشر بگیرین باهاش و همچنین در کوچه پس کوچه های تنگ و کوجیک این لنز عکس هایی براتون میگیره که دهن آدم باز میمونه. این حرف رو از روی تجربه میگم. بیشتر عکس هایی که من تو آمستردام میگیرم با این لنزه. از جمله همین عکس. البته شخصا برای عکاسی شهری بیشتر فاصله کانونی ۲۴ میلیمتر رو دوست دارم. ولی خوب اگه ۲۴ میلیمتر بخرم بایستی یه لنز جداگانه ۳۵ هم برای داخل کوچه های کوجیک و باریک آمستردام بخرم که به صرفه نیست. واسه همین یه ۲۸ میلیمتر خریدم که باهاش هم عکاسی شهری و آرشیتکت رو انجام بدم و هم در داخل کوچه های کوجیک بتونم عکس های عالی بگیرم. من چون تو آنالوگ ترجیه میدم بیشتر با لنز های ثابت کار میکنم واسه همون این کار رو میکنم, ولی تو دیجیتال چون لنز های زوم زیادی هستند شاید موضوع متفاوت باشه

IMG_20210428_0006-7 PANORAMA POSTEN 1200PXL.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
امروز یه حلقه فیلم رنگی با این دوربین آنالوگ انداختم و ظاهر کردم. نگاتیو نیم ساعت دیگه خشک میشه اسکن اش میکنم, اولین باره دارم باهاش عکاسی میکنم امیدوارم ایرادی نداشته باشه و عکس ها خوب در بیان. با دوربین های قدیمی آنالوگ اولین حلقه فیلم که میندازی در اصل برای تست کردن دوربینه و امکان اینکه عکس ها خراب در بیان یا اونطوری که میخواهی در نیان زیاده.

DSC09575 GEKROPT POSTEN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس دیجیتال دیروز گرفته شده. داشتم یه دوربین آنالوگ ام رو تست میکردم این دوربین دیجیتال رو هم همراه داشتم چند تا هم عکس باهاش گرفتم. دوربین سونی "آ ۷ آر ۳" بود. لنز هم یه لنز نیکون آنالوگ قدیمی بود مال حدود ۶۰ سال پیش,

DSC0295-304 PANORAMA 1200PXL POSTEN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس دیجیتال دیروز گرفته شده. داشتم یه دوربین آنالوگ ام رو تست میکردم این دوربین دیجیتال رو هم همراه داشتم چند تا هم عکس باهاش گرفتم. دوربین سونی "آ ۷ آر ۳" بود. لنز هم یه لنز نیکون آنالوگ قدیمی بود مال حدود ۶۰ سال پیش.

فقط یه چند تا نکته دوستانه در مورد عکاسی. زیاد تو نخ وسایل نباشید. سعی کنید با حداقل ها هم بتونید کار کنید. مثلا برای این دوربین سونی من لنز سونی واید ندارم. ولی با این لنز مانوئل که حدود ۶۰ سال قدمت داره و کلا برای عکاسی آنالوگ طراحی شده تونستم یه عکس قابل قبول بگیرم. این آداپتر هم قیمتش کمتر از قیمت یه بسته سیگاره, بخاطر اینکه اتوفاکوس و اینها هیچی نداره. فقط فاصله میندازه بین لنز و سنسور تا فاصله بین لنز و سنسور به حد استاندارد برسه. واسه اینکه این لنز برای دوربین های آینه داره آنالوگ ساخته شده و دوربین بدون آینه سونی این نداره. و به همین خاطر فاصله بین دهانه لنز با سنسور در دو دوربین آینه دار و بدون آینه متفاوته. یه نکته دیگه, فقط عکس نگیرید, سعی کنید قبل از گرفتن عکس بتونید صحنه ای رو که میخواهید خلق کنید رو حس کنید, سعی کنید مجسم اش کنید, کمی در اطراف صحنه ای که قصد عکاسی شی دارید راه برید و از زوایای مختلف نگاه کنید و با چشمتون دقیقا مشخص کنید از کجا تا کجا رو میخواهید تو کادر عکس تون داشته باشید. برای مثال برای گرفتن این صحنه من یه لنز بین ۱۲ تا ۱۴ میلیمتر احتیاج داشتم. کم کم اش بایستی یه لنز ۱۶ میلیمتر داشته باشی تا بتونی همه این صحنه رو اینطوری تو کادر ات ثبت کنی. ولی من با یه لنز ۳۵ میلیمتر همون کار رو کردم.

DSC01308-1320 PANORAMA 1000 POSTEN.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس دیجیتال دیروز گرفته شده. داشتم یه دوربین آنالوگ ام رو تست میکردم این دوربین دیجیتال رو هم همراه داشتم چند تا هم عکس باهاش گرفتم. دوربین سونی "آ ۷ آر ۳" بود. لنز هم یه لنز نیکون آنالوگ قدیمی بود مال حدود ۶۰ سال پیش.

فقط یه چند تا نکته دوستانه در مورد عکاسی. زیاد تو نخ وسایل نباشید. سعی کنید با حداقل ها هم بتونید کار کنید. مثلا برای این دوربین سونی من لنز سونی واید ندارم. ولی با این لنز مانوئل که حدود ۶۰ سال قدمت داره و کلا برای عکاسی آنالوگ طراحی شده تونستم یه عکس قابل قبول بگیرم. این آداپتر هم قیمتش کمتر از قیمت یه بسته سیگاره, بخاطر اینکه اتوفاکوس و اینها هیچی نداره. فقط فاصله میندازه بین لنز و سنسور تا فاصله بین لنز و سنسور به حد استاندارد برسه. واسه اینکه این لنز برای دوربین های آینه داره آنالوگ ساخته شده و دوربین بدون آینه سونی این نداره. و به همین خاطر فاصله بین دهانه لنز با سنسور در دو دوربین آینه دار و بدون آینه متفاوته. یه نکته دیگه, فقط عکس نگیرید, سعی کنید قبل از گرفتن عکس بتونید صحنه ای رو که میخواهید خلق کنید رو حس کنید, سعی کنید مجسم اش کنید, کمی در اطراف صحنه ای که قصد عکاسی شی دارید راه برید و از زوایای مختلف نگاه کنید و با چشمتون دقیقا مشخص کنید از کجا تا کجا رو میخواهید تو کادر عکس تون داشته باشید. برای مثال برای گرفتن این صحنه من یه لنز بین ۱۲ تا ۱۴ میلیمتر احتیاج داشتم. کم کم اش بایستی یه لنز ۱۶ میلیمتر داشته باشی تا بتونی همه این صحنه رو اینطوری تو کادر ات ثبت کنی. ولی من با یه لنز ۳۵ میلیمتر همون کار رو کردم.

DSC01308-1320 PANORAMA 1000 POSTEN.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه پرترت از دو تا از دوربین های آنالوگ ام. دوربین سمت چپ نیکون اف و دوربین سمت راست نیکون "اف ۲". حلقه فیلم دست راستی دیگه تولید نمیشه. با این فیلم خیلی خاطرات دارم.

DSC07080 TWEEDE MET FILMROLLETJES.jpg

بالا