برگزیده های پرشین تولز

آخرین عکسی که گرفتم - نسخه تصاویر دوربین (قوانین در پست اول)

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یکی از دوربین های آنالوگ من. این لارج فرمته, فرمت نگاتیو این دوربین ۴ در ۵ سانتیمتره. این دوربین رو هنوز استفاده نکردم. واسه اینکه اسکنری ندارم که بتونم نگاتیو این دوربین رو اسکن کنم. همچنین برای ظهور نگاتیو این وسایل خاص احتیاج دارم که بتونم این کار رو بکنم اونها رو هم هنوز نخریدم. ولی فکر میکنم سال آینده کم کم آماده بشم با این دوربین هم عکاسی بکنم.

LARG FORMAT 4X5 ANALOG CAMERA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ
عکس دم غروب گرفته شده. لنز هم یه لنز آشغال بود که اصلا رنگ ها رو خوب در نیاورد. ولی رنگ های عکس حدودا قابل قبوله.

IMG_20190217_0003-5 PANORAMA POSTEN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ از شهر خودمون. مردم داشتن تو آشغال ها میگردن شاید چیزی بدرد بخور پیدا کنند. دو تا زن جلویی هلندی بودند. دو تا مردی هم که کنار دیوار (سفید رنگ) واستادن منتظر اون دو تا زن ها هستند که کاملا مشخصه که هلندی هستند. اون یکی هم دم سطل اشغال بزرگ با موی بلند فکر کنم از این آمریکای جنوبی هاست. اون مرده و زن آخری هم از این مسلمانان احتمالا عرب/ترک زبان هستند. همشون هم شهروندان عادی هستند, نه بیخانمان هستند نه متعاد و نه کارتون خواب. دو تا خانوم اولی هلندی که مشخصه با اعضا فامیل هستند. اون زن و مرد مسلمان آخری هم با بچه هاشون هستند بچه هاشون دارن کنارشون بازی میکنند.

البته این آشغال ها مال دست فروش ها هست. یه جشنی بود تو شهر که تو اون جشن مردم (به رسم سنت) وسایل دست دوم شونو میاوردن تو شهر بساط میکردن میفروختن, بعد از اتمام جشن کسانی که نتونسته بودن تمام وسایل خودشونو بفروشن و احتمالا از راه دور اومده بودن مجبور بودند بقیه وسایل فروشی خودشون و بریزند تو سطل آشغال. این ها اون وسایل ها هستند تو این زباله دونی. تو اون وسایل لباس های دست دوم بودند. لباس و جوراب و شال و کلاه و کفش و کت دست دوم. همچنین وسایل بازی بچه ها دست دوم و این چیزا.

عکس رو حدودا ۳ سال پیش گرفتم با دوربین آنالوگ نیکون اف ۶۵ گرفته شده.
Nikon F65
این دوربین رو خریدم به قیمت یه بسته سیگار. یه دوربین عالی واسه عکاسی آنالوگ. خیلی از عکاسان آنالوگ از این دوربین خوششون نمیاد. ولی من شخصا خیلی با این دوربین حال میکنم. دلیل ارزون بودنش هم همینه که خیلی ها از این دوربین خوششون نمیاد.

Nikon F65 001.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ. عکس با دوربین آنالوگ نیکون اف ۵۵ گرفته شده.
Nikon F55
این دوربین هم مثل دوربین قبلی خیلی از عکاسان آنالوگ ازش خوششون نمیاد. این دوربین رو یکی مفتکی بهم داد. وزن این دوربین بیشتر از وزن یه بسته سیگار نیست انقدر که سبکه. یه دوربین پلاستیکی.

Nikon F55.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ از خودم تو تاریک خونه داشتم چند تا رل فیلم رو ظاهر میکردم. عکس با همون دوربین قبلی نیکون اف ۵۵. عکس رو با سه پایه گرفتم. گذاشتم رو سه پایه و "سلف تایمر" دوربین عکس گرفت. در پشتی این دوربین مشکل داره و همونطور که تو این عکس دیده میشه گاهی در پشتی اش نور رو میده تو. مخصوصا وقتی که فلش بزنی تو این عکس هم دیده میشه نور از بالا داخل دوربین اومده و افتاده روی قسمت بالایی نگاتیو عکس رو خراب کرده. باید تعمیر اش کنم که وقتش نیست.

تو این عکس فلش زدم. فلش رو گذاشتم رو مد مانوئل, فکر کنم مقدار نور رو یه قدم نوری زیاد گرفته بودم. عکس ها رو اینطوری ظاهر میکنم. تو اون ظرف سیاه داخل کاسه دستشویی. لذتی که این ظاهر کردن داره هیچی تو دنیا نداره. خیلی با عشقه. نگاتیو ها رو ۳ بار با ۳ تا ماده شیمیایی مختلف در ۳ مرحله جداگانه میشورم, سپس با آب معمولی میشورم و آویزون میکنم تا خشک بشه. خشک که شد نگاتیو ها رو اسکن میکنم با اسکنر و تو اینترنت بصورت فایل تصویری دیجیتال سیو میکنم. قبلا ها اسکنر نبود و به جاش بایستی یه اتاق رو تاریک میکردی و با این دستگاه های بزرگ (آگراندیسور) نگاتیو رو پرینت میکردی که اون هم خیلی دنگ و فنگ داشت, بگذریم که این دستگاه ها امروزه دیگه پیدا هم بکنی دیگه کار نمیکنند. ولی امروزه با کمک تکنولوژی عکاسی آنالوگ خیلی راحتر شده. البته خیلی ها این موضوع رو نمیدونن و هنوز تصویر عکاسی آنالوگ زمان ۳۰ سال پیش تو ذهن شونه, واسه همون میترسن که سعی کنند عکاسی آنالوگ رو تجربه کنند. فکر میکنند مثل اون موقع ها بایستی یه اتاق خالی داشته باشی که تاریک خونه اش کنی و وسایل ظهور و تشت داروی ظهور و این چیزا رو تو اون اتاق نصب کنی تا بتونی نگاتیو ها تو ظاهر کنی.

IMG_20190122_0003 POSTEN 1000PXL.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ دیگه با همون نیکون اف ۵۵. لنز ۳۵ میلیمتر بود و ماکرو نبود. فقط تا اونجا که تونستم به برگ نزدیک شدم. همین. با این لنز های واید میتونید تا حدی که لنز بهتون اجازه میده به سوژه نزدیک بشید و میشه با این لنز ها عکس های علی گرفت. مخصوصا با لنز های ۲۸ ام, یا ۲۰. هر چی وایدتر بهتر. این لنز ها بصورت اتوماتیک سوژه رو از طرفین میکشن فنش میکنند تو سرتاسر کادر تون. این خاصیت این لنز هاست. با این دوربین های دیجیتال هم میتونید راحت اضافه های کادر رو قیچی کنید تا فقط سوژه بمونه تو کادر و عکس کمی حالت ماکرو بگیره. البته یادتون نره که فلش مهمه. یه فلش بزارید روی دوربین تون و روی مد مانوئل سعی کنید میدان فکوس تونو حدودا تا حدی بزرگ کنید که تمام سوژه بیوفته داخل میدان فاکوس. وقتی سه پایه ندارید فقط فلاش میتونه این کار رو براتون انجام بده. البته من تو این عکس فلش نزدم. چون هم نور خورشید عالی بود روی برگ همچنین برگ ها حدودا تو یه سطح بودن و احتیاج به میدان فکوس آنچنانی نداشتم.

البته این آنالوگه, شما میتونید با دیجیتال ده ها برابر بهتراز این رو ثبت کنید. فقط چند تا نکته رو باید مراعات کرد. اولا که انتظار نداشته باشید تو همون شات اول چنین عکسی نصیب تون بشه. همونطور که تو آشپزی هم انقدر باید خراب کنید تا بتونیم یاد بگیریم. عکاسی هم دقیقا مثل آشپزیه. انقدر بایستی عکس خراب بندازید تا بتونید یاد بگیرید که عکس خوب بگیرید. این قانون عکاسیه. و هر کسی سعی میکنه این قانون رو دور بزنه تو جاده اشتباهی داره راه میره. خلاصه کلام از اشتباه کردن نترسید.
دوما هدف تونو تعیین کنید و سپس با عشق هدف تونو دنبال کنید. سوما پشتکار داشته باشید.

Nikon F55 001.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس دیجیتال با نیکون دی ۷۲۰۰. عکس تو یه دهگده هلند گرفته شده به نام "اسخراافندیل".
s-Gravenhage
عکس صبح زود گرفته شده ساعت ۴ صبح دم رودخونه آماده بودم برای اینکه از طلوع خورشید در اولین دقیق طلوع اش بگیرم. گاهی صبح زود در اولین دقیق طلوع خورشید میتونید از خورشید عکس بگیرید دقیقا مشابه عکس ماه. یعنی درست مثل عکس ماه که کناره های خورشید رو هم بشه دید. و این اتفاقا گاها اتفاق میوفته وقتی که هوا نه زیاد سنگینه نه زیاد سبک. تو چنین روز هایی خورشید در اولین دقیق طلوع دقیقا مثل ماه دیده میشه و براحتی میشه بهش نگاه کرد بدون اینکه نورش چشمتونو بزنه. حالا چند تا عکس در این زمینه از خورشید گرفتم که کم کم پست خواهم کرد.

همچنین برای داشتن چنین رنگ های گرمی کافیه وایت بالانس دوربین رو روی "کلوین" بزارید و بسته به هدف عکس و سلیقه شخصی خودتون حرارت رنگ رو حدودا بین "۸۰۰۰" تا "۱۰.۰۰۰" بزارید. یه کار اضافه دیگه هم که خودم هم تو این عکس انجام دادم اینه که تو فوتوشاپ هم میتونید یه "فیلتر رنگی گرم" بندازید رو عکس تون فضای عکس گرم تر و قشنگتر میشه. این روشیه که خودم با این روش حرارت رنگ ها رو تو عکس هام بالا میبرم. حالا شاید کسانی هم هستند که با روش های متفاوت دیگری هم میتونن این کار رو بکنن. مهم روش نیست مهم خروجی دوربینه. البته دوربین های دیجیتالی هستند که با روش "کلوین" کار نمیکنند. تو این جور دوربین ها گرم ترین یه وایت بالانس معمولی "فایل راو" بگیرید و تو فوتوشاپ "وایت بالانس" حرارت رنگ رو تغییر بدین. یه نکته مهم دیگه واسه کسانی که احتمالا میخوان چنین عکس هایی بگیرن. عکس دقیقا ۱۰ دقیقه بعد از اینکه خورشید از خط افق بالا اومد گرفته شده. در چنین زمانی از طلوع خورشید گاهی خورشید اینطوری طلوع میکنه, و منظورم از گاهی روز هایی هستند که هوا غلظت خاصی داره. منظور اگه عکس تون متفاوت بود سعی کنید در روز های بعدی با آب و هوای متفاوتی دوباره سعی کنید. من این عکس رو تابستون گرفتم. تو هلند غلظت رطوبت هوا خیلی متفاوته با ایران. احتمالا حساب این رو هم داشته باشید در عکس هاتون.

Nikon D7200
ISO: 400
f/8
1/2000 sec
16mm

DSC_7357-1 - kopie.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس دیجیتال با نیکون دی ۷۲۰۰. عکس تو یه دهگده هلند گرفته شده به نام "اسخراافندیل".
s-Gravenhage
عکس صبح زود گرفته شده ساعت ۴ صبح. تنظیمات همون تنظیمات عکس قبلیه, با این تفاوت که لنز نیکون ۵۵-۳۰۰ میلیمتر اف ۳.۵-۵.۶ بود.این لنز روی دی ۷۲۰۰ فاصله کانونی ۴۵۰ میلیمتر میده.
تو این عکس اصلا متوجه پرنده ها نشده بودم تا وقتی که خونه اومدم تو کامپیوتر دیدم. دلیل اش هم اینه که تو زمین عکاسی چون فقط چند دقیقه وقت داشتم تا خورشید رو به این صورت عکاسی کنم قبل از اینکه کاملا بالا بیاد و نورش بزنه تو لنز, واسه همون تنها تمرکزم به این بود که تا میتونم عکس بیشتری بگیرم. اولین بار بود که داشتم صبح زود از خورشید اینطوری عکس میگرفتم واسه همون کمی هم هیجان شده بودم و نمیخواستم بدون عکس خوب برگردم خونه. واسه همون فقط تند تند عکس میگرفتم. وقتی خونه عکس ها رو نگاه کردم این عکس رو دیدم اصلا کف کردم. خودمم باورم نمیشد چی ثبت کردم. به هر حال تجربه عالی بود صبح خیلی زود بیدار شدن البته که جالب نیست ولی خوب این خوبی ها رو هم داره. توضیحات اینکه چطور میشه خورشید رو به این صورت ثبت کرد رو تو عکس قبلی توضیح دادم که دیگه تکرار نمیکنم.

برای چنین عکس هایی علاوه بر توضیحاتی که در پست قبلی دادم نیاز به یه لنز تله دارید بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیمتر. تو این کیت لنز های دوربین های دیجیتال ما دوربین هایی مثل نیکون ۵۵-۲۰۰ ام داریم. یا تو کنن و سونی هم یه کیت لنز در همین حدود ها داریم. اگه خوب یادم مونده باشه تو کنن ۵۰-۲۵۰ میلیمتر داریم. این لنز ها ی تله تو کروپ سنسور ضرب در ۱/۵ میشن. یعنی مثلا ۲۰۰ میلیمتر میشه ۳۰۰ میلیمتر. یا ۲۵ میلیمتر میشه ۳۷۵ میلیمتر. اگه از این لنز های کیت نام برده در بالا دارید عالی هستند برای چنین عکس هایی. بادی زیاد مهم نیست. بقیه اش کار دسته و با تجربه میتونید (تقریبا با هر دوربینی) عکس های بهتری بگیرید. عکس روی سه پایه گرفته شده. تجربه خوبی بود واسه شخص خودم. دو بار این کار رو کردم و احتمالا اگه وقت بشه حتما دوباره این کار رو خواهم کرد.

فقط یه نکته خیلی مهم واسه کسانی که احتمالا میخوان از این نوع عکس ها بگیرن. لطفا اتوفاکوس رو تعطیل کنید و کمی سعی کنید با فاکوس مانوال کار کنید. مثلا تو این جور عکس ها فاکوس مانوئل بگیرید و نقط فاکوس تونو هم از یک سوم کادر تون بگیریرد. به این معنی که تو ذهن خودتون کادر رو به ۳ قسمت مساوی تقسیم کنید و سعی کنید نقطه فاکوس تون از فاصله بین اولین و دومین قسمت کادر شروع بشه. و با این روش اگه دیافراگم روی حدودا ۸ یا بالاتر باشه تقریبا تمام کادر در داخل میدان فاکوس میوفته. البته من تو این عکس یادم رفته بود و این عکس با اتوفاکوس گرفته شده. ولی نرمال من فاکوس مانوئل میگیرم و با این روشی که تو بالا گفتم.

_DSC_7520_POSTEN.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
همون عکس قبلی از دور.
همون عکس قبلی از دور. تو این دو دفعه ای که از اینجا شات مستقیم از خورشید میزدم متوجه شدم که خورشید از خط افق که بالا میاد مستقیما بصورت عمودی بالا نمیاد. بلکه بصورت مورب به سمت راست حرکت میکنه. دلیل علمی شو نمیدونم ولی احتمال میدم حرکت زمین باعث این پدیده میشه. شاید کسی که علم این کار رو داره بتونه این پدیده رو بهتر توضیح بده.

تنظیمات عکس:

D7200
1/1000 sec
f5.6
ISO: 400
DSC_7660 POSTEN 1000 PXL.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
همون عکس قبلی
Nikon D7200
برای چنین فضاهایی تو عکس باید کلوین سنگین کار کنید. حدود ۱۰.۰۰۰ منظورمه. اکسپوژر رو "فایل راو" هم کمی تاریک بگیرید. یک کمی منظوره. حدود "بسته به فضا و نور" یک قدم نوری. بعد تو فوتوشاپ سعی کنید جاهایی رو که میخواهید نورشو کمی بیشتر کنید دقیقا اینی در میاد که تو عکس میبینید. البته کنن با نیکون فضای رنگ هاشون کمی متفاوته, ولی در اصل کار فرقی نمیزاره. سونی رنگ هاش به نیکون نزدیکه زیاد تفاوت دیده نمیشه. نیکون لامصب رنگ هاش آدم رو دیوونه میکنه. سنسور های نیکون مثل معدن طلا میمونه. هر چی بریزی توش طلا میده بیرون. رنگ های نیکون معرکه است حرف نداره. بعد از نیکون عاشق رنگ های سونی هستم. البته رنگ های سونی هیچ وقت به پای نیکون نمیرسه. تا حالا منظورمه. احتمالا سونی در آینده بتونه تو این زمینه خودشو به پای نیکون برسونه. از وایت بالانس سونی متنفرم. ولی با کمی کار اضافی تو فوتوشاپ میشه تصحیح اش کرد. کنن سری "۵ دی" رنگ هاش حرف ندارن. رنگ های کروپ سنسور کنن زیاد به دلم نمیشینه.

یه راه دیگه که تقریبا با هر بادی بتونید رنگ های عالی به دست بیارید "برکت" است. فقط تو این موقع ها فاصله بین دو تا اکسپوژر رو کم بگیرید. اگه عکاس با تجربه هستید "نیم" قدم نوری فاصله, ولی اگه به خودتون زیاد اعتماد نمیکنید حدود "۳" تا اکسپوژر بگیرید هر کدوم با "یه" قدم نوری تفاوت. یا "۵" تا اکسپوژر بگیرید هر کدوم با "نیم" قدم نوری تفاوت. برکت ها رو هم دستی بگیرید خارج از آپشن برکت منوی دوربین. سعی کنید کمی عادت کنید بیشتر با دست هاتون کار کنید تا اینکه همه کار ها رو به عهده دوربین بزارید. همچنین تو این جور عکس ها هیچ گاه از آپشن "اچ دی آر" دوربین استفاده نکنید. امیدوارم اسم "اچ دی آر" رو درست نوشته باشم. خیلی وقتی با دیجیتال کار نمیکنم اسم ها یادم رفته. اگه اشتباه نوشتم عذر خواهی. یادتون باشه در کل اگه کار جدی میکنید و عکس تون مهمه سعی کنید هیچ گاه از آپشن "اچ دی آر" دوربین استفاده نکنید. این آپشن تو دوربین فقط برای اینکه که حدودا با روش کار "اچ دی آر" آشنا بشید و بدونید یه عکس "اچ دی آر" حدودا چه شکلیه؟ همین, ولی اگه میخواهید کار جدی بکنید همیشه "اچ دی آر" دستی بگیرید, کاملا مانوئل با دست. حدود ۳ تا عکس بگیرید و تو فتوشاپ سعی کنید با انواع روش های مختلف دستی به هم ترکیب کنید. اگه این کار رو ادامه بدید خیلی چیزا یاد میگیرید که به درد عکاسی تون میخوره. اولش کمی زحمت داره ولی راه که بیافتین از شما "تو زمینه عکاسی" فولاد میسازه. این آپشن یکی از آشغال ترین آپشن های دوربین های دیجیتله که خیلی از عکاسان رو تنبل میکنه.

فقط یه نکته در مورد برکت که گفتم. اشتباه برداشت نشه, منظور از برکت تو این جور عکس ها این نیست که همه جای عکس نور یکسان داشته باشن. نه اشتباه برداشت نشه. تو این جور عکس ها منظور فضای عکس و درجه حرارت رنگ هاست. وگرنه جای تاریک رو زیاد سعی نکنید روشنتر بکنید تا از نظر نوری همسان با جاهای دیگه عکس باشن. فاکوس هم همیشه دستی روش یک سوم همون که تو پست قبلی گفتم. دیاف بهتره ۸ یا بالاتر باشه. تو این عکس اشتباه کردم ۵.۶ گرفتم. مهمترین نکته زمان عکسه. در اولین ۱۰ دقیقه طلوع خورشید بایستی عکس تونو بگیرید وگرنه بشه ۱۱ دقیقه دیگه دیره. همچنین حدود نیم ساعت قبل از طلوع خورشید تو زمین عکسی دوربین و سه پایه کاملا آماده باشید برای ثبت عکس.
_DSC_8066-8069 1000 PXL POSTEN.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ مال حدود ۲ سال پیش, اینو اوایل گرفتم هنوز تازه کار بودم تو آنالوگ. دوربین نیکون اف ۱۰۰ بود. لنز هم یادم نمونده. فکر کنم نیکون ۲۸-۳۰۰ میلیمتر بود. از این دوربین خیلی تعریف میکند ولی من شخصا خوشم نیومد. با روش کار من زیاد سازگار نیست. ولی تو اینترنت میبینم خیلی از این آنالوگ کار ها کشته مرده این دوربین هستند. گاها بهشون میگم که: من این دوربین رو دارم و ازش خوشم نمیاد, انگار فحش ناموسی بهشون میدم. دستشون برسه سرمو میبرند.
عکس رو فکر کنم شهر "دن هاخ" هلند گرفتم. هلند دو تا پایتخت داره. یکی امستردامه و یکی "دن هاخ" البته نه در روی کاغذ. "دن هاخ" به نوعی پایتخت سنتی و سیاسی هلنده, و آمستردام بقول معروف مال اینکه که به دنیا نشون بدن. حالت سیلیبیرتی داره. و دن هاخ حالت پایتخت در سایه است.
عکس رو تو یه قصر پادشاهی هلند انداختم که امروزه دیگه تبدیل به موزه شده. خیلی بزرگه اندازه یه دهات کوجیکه از نظر وسعت. واسه خودش یه شهر کوجیکه. قبلنا پادشاهان هلند تو اونجا زندگی و حکومت میکرده اند. امروزه دیگه تبدیل شده به مرکز فرهنگی و توریستی. این یه تیکه دیوار فکر کنم دیوار زندان بود از بیرون. این قصر تو خودش همه چی داره. خونه و پارک و کلیسا و مغازه و زندان و دادگاه و همه چی. هدف این بوده که پادشاه احتیاجی نباشه بیاد بیرون, از همون تو قصر بتونه همه کار هاشو انجام بده بدون اینکه لازم باشه بیاد بیرون. عکس های آنالوگ بیشتری از این قصر دارم که کم کم میزارم.
تو گوگل بزنید

Binnenhof, Den Haag

همه اطلاعات لازمه رو بهتون میده.

IMG_20190422_0026 POSTEN.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ
Binnenhof, Den Haag
یه قصر پادشاهی هلند که امروزه دیگه تبدیل شده به مرکز فرهنگی و توریستی. البته این عکس از بیرونه و همچنین فقط یه قسمت از این قصره. همچنین این عکس ها رو وقتی انداختم که تازه کار بودم تو آنالوگ. واسه همین احتمالا کیفت بعضی از این عکس ها چیزی نباشه که باید باشه. این عکس رو با ایزو پایین گرفتم واسه همون کنتراست اش پایینه. این عکس بیشتر هدف این بود که یه تصویر کلی از قسمتی از این قصر داشته باشم.

NIKON F100 BINNENHOF KLEUR 1 MET.jpg

Last edited:
بالا