برگزیده های پرشین تولز

از مشتری که کارت میکشه و پول نقد میبره چقدر هزینه مالیات بگیرم ؟

Mazi

* مدیر موبایل و اسمارت فون ها* مدیر پاتوق
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,410
ببین، پر کردن فرم مالیات یه پروسه ای داره که در ایران اکثر مردم این پروسه رو رعایت نمی کنند. بنابراین اداره دارایی میاد برای هر صنف یک مالیات خاصی رو در نظر می گیره. من خودم از مسئول اداره دارایی در خصوص گردش مالی حساب متصل به کارتخوان پرسیدم، طرف گفت تراکنش بالای 5 میلیارد رو فعلا بهش گیر میدن.

در کل تمامی اطلاعات اداره دارایی، بستگی به اظهارات شما داره. اداره دارایی نمی دونه شما چقدر اموال داری، نمی دونه تو کدوم بانک ها حساب داری، اداره دارایی تقریبا هیچی از شما نمی دونه.

من کارت خوان مغازم پرونده مالیاتی نداره :p
داداش خوابی تا خودت زدی به خواب یا ایران نیستی؟

اداره دارایی نمی دونه شما چقدر اموال داری، نمی دونه تو کدوم بانک ها حساب داری، اداره دارایی تقریبا هیچی از شما نمی دونه.

اداره دارایی از دو سال قبل به تمام حسابها دسترسی داره. شما برو تو سایت https://my.tax.gov.ir/ ببین چی از شما میدونن تازه این فقط چیزایی که برای کاربر نشون داده میشه. در زیرپوست علنا تمام زندگی شما با کدملی ات در دسترسه. واقعا خیلی خوش خیال هستید .
حالا از من گفتن بود بازم هرجور صلاح میدونی عمل کن دیگه چی بگم

تازه اینو بدون افرادی رو من میشناسم برای تراکنش های حساب های عادی که کارتخوان هم نداشتن حتی برای سالهای ۹۵ و ۹۶ هم حتی احظار شدن به دارایی تو همین یکسال اخیر. فعلا گردش حساب های عادی رو بالای ۵ میلیارد در نظر گرفتن ولی توجه کنید حساب عادی و شخصی فرد بوده نه کارتخوان
برای کارتخوان شرایط فرق داره شما هر کارتخوانی داشته باشی اتوماتیک برات پرونده تشکیل شده برو تو همون سایت که دادم ببین پرونده برات درست کردن خبر نداری.

D34tH

Registered User
لایک‌ها
3,892
ببین، پر کردن فرم مالیات یه پروسه ای داره که در ایران اکثر مردم این پروسه رو رعایت نمی کنند. بنابراین اداره دارایی میاد برای هر صنف یک مالیات خاصی رو در نظر می گیره. من خودم از مسئول اداره دارایی در خصوص گردش مالی حساب متصل به کارتخوان پرسیدم، طرف گفت تراکنش بالای 5 میلیارد رو فعلا بهش گیر میدن.

در کل تمامی اطلاعات اداره دارایی، بستگی به اظهارات شما داره. اداره دارایی نمی دونه شما چقدر اموال داری، نمی دونه تو کدوم بانک ها حساب داری، اداره دارایی تقریبا هیچی از شما نمی دونه.

من کارت خوان مغازم پرونده مالیاتی نداره :p
چندتا از علی راس هام رو میخوای نشونت بدم که مامور مالیاتی فقط برای پورسانت خودش از مالیات بریده شده ما رو انداخته توی سیکل اعتراض و در اخر با نشون دادن فاکتور و سندها درست شده؟
من حتی دفترهام هم روزانه پر میکنم برعکس خیلی از دو دره بازا که ماهانه و تجمیعی میزنن

Mazi

* مدیر موبایل و اسمارت فون ها* مدیر پاتوق
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,410
بله اینها به صورت کله قندی به قول احمدی نژاد کار میکنن.
در ابتدا همون روال قبل هست و نرم و نازک میان میگن کاری با کارتخوان نداریم فقط میخوایم ساماندهی کنیم لطفا همکاری کنید و ثبت کنید.
بعد پرونده رو تشکیل میدن.
بعد ممیز های علاف بیکار میان رو پرونده و تراکنش ها و کلا سیستم.

بعد بر اساس جواز کسب. محل و خیابان مغازه.اندازه مغازه وشهر و استان یه جدول دارن میگن مثلا این انقدر باید بده دیگه حالا زنده یا مرده ضجه هم بزنه زیر این عدد نمیشه حالا بعد این میشه پایه شما. بعد شما تا حالا روال کارت این بوده که یا از ماده ۱۰۰ استفاده میکردی با توافق میرفتی جلو یا اظهارنامه واقعی با دفاتر مالیاتی و اینها میفرستادی مالیات میدادی.
به زودی شاید امسال نه ولی احتمالا سال بعد اون جمع تراکنش شما با کارتخوان رو به عنوان پایه درامد شما لحاظ میکنن.
مثال میزنم الان مثلا شما یه مغازه دارید قصابی ۲۰ متر فلان محله فلان شهر. شما با توافق با ماده ۱۰۰ مثلا رفتی دارایی پایه درامد شما رو بریدن ۷۰ میلیون تو سال تا ۳۶ تومنش معافه بقیه میره توضریب و مثلا میان میگن ۳۴۰۰۰۰۰ تومن مالیات توافقی ماده ۱۰۰ بیا بده خلاص .
خب بعد از بررسی کارتخوان جنابعالی مشخص میشه تراکنش کارتخوان شما به جای اون ۷۰ میلیون پایه که پیش زمینه توافق ماده ۱۰۰ بوده در سال قبل ،شما جمع تراکنشت با دستگاه ۱۵۰ میلیون هست یعنی پس اون توافق با اجازت کنسله و میان میگن دادا پایه درامد شما ۱۵۰ میلیونه ۳۶ وومن معاف الباقی میره تو ضریب میگن بیا ۱۲۰۰۰۰۰۰ تومن بده .
حالا ضجه بزن زاری کن والا حسن اومد ۱۰ میلیون تومن کارت کشید برا رفیقش پایا کردم. غلام اومد گفت میخوام یه وام دارم باید جنس ایرانی بخرم یه فاکتور بساز برام من ۳۰ میلیون تو کارتخوانت میکشم ۵۰۰ شیتیل بردار بقیه رو برام پایا کن یا ممد ازش پول میخوای بابت فروش مثلا یه گوشی ۱۲ میلیونی.گوشی رو میدی بهش پولش کارت به کارت میکنه به حساب کارتخوان ...و..‌و..و.. دیگه کاری به اینا نداره دارایی .تمام اینها میشه تراکنش شما و جمعش میشه پایه مالیاتی شما.

پس وقتی میگم حواستون باشه برای همیناس.خیلی دقت کنید اصلا شوخی ندارن اینا.
خب امروز من دارایی بودم و متاسفانه این پیش بینی بنده به حقیقت پیوست.

سوالی کردم از ممیز در ارتباط با توافق ماده ۱۰۰ که هر سال یه درصد کمی اضافه میشد و همون قطعی حساب میشد

امسال بر اساس شماره حساب کارتخوانی که معرفی میکنی تو اظهار نامه برات حساب میشه. به چه صورت اینطوری که پارسال مثلا ماخذ مالیات شما خورده ۲۰۰ میلییون که ۳۶ تا معاف هست بقیه شده پایه مالیات و بر همون اساس توافق ماده ۱۰۰ کردی و مثلا ۶ میلیون بردی دادی مالیات و قطعی و تمام.
امسال اون شماره حسابه کارتخوان موقع ارسال توافق ماده ۱۰۰ بررسی میشه. جمع تراکنش حساب اگر زیر ۲۰۰ میلیون پارسالت باشه اون توافق ماده ۱۰۰ رو لحاظ میکنن و هیچی اگر جمع تراکنش حساب کارتخوان مثلا باشه ۴۰۰ میلیون دیگه توافق ماده ۱۰۰ یهو ۳ برابر ۴ برابر حتی ۶ برابر و بیشتر هم میشه بسته به شغل و رقم کارتخوان

حالا باز بگید کارتخوان به مالیات ربط نداره. اون پست من رو به دقت بخونید.خیلی حواستون جمع باشه

masoudrejae

Registered User
لایک‌ها
191
من الان اگه یک حساب دیگه به نام خودم باز کنم و بگم پول ها را تو اون کارت به کارت کنن مالیات روش نمی یاد چون حساب دیگه ام به کارت خوان وصله یا از رو کد ملی برا هر کس چک میکنن

daramadnet

Registered User
لایک‌ها
58
فرمول محاسبه مالیات اینجوری هست
برای هر شغلی اداره مالیات یه ضریب داره
که ضربی می کنه تو عدد فروش
فرض کنید تراکنش سالیانه شما یک میلیارده و ضریب شغلی شما هم 15 درصد در امد مشول مالیات شما میشه 150000000 تومن
از این در ام مشمول برای 1400 36000000 معافیت مالیاتی زدن ( برای حقیقی ها نه حقوقی)
بعد کسر این 36 تومن در امد مشمول میشه 114 میلیون از ای 114 تومن به صورت پلکانی مالیات میگیرن
پنجاه ملیون اول 15 درصد
پنجاه تا صد ملیون 20 درصد
و بالای صد تومن در امد مشمول 25 درصد
مالیات این مثال میشه
چنجاه تومن اولش با 15 درصد
7500000
پنجاه تومن بعدی10 تومن
واونن چهارده توم مازادش با 25 درصد حساب میشه 3500000 تومنن
جمع کل مالیات یک میلیارد تومن فروش با احتساب ضریب شفلی 15 درصد حدود 21 میلیون
این ضریب شغلی درصد سودی هست که برای هرشغلی میگیرن مثلا برای یک شغل ممکنه ده درصد باشه برای شغل دیگه 20 درصد برای یکی پانزده درصد
به این میگن مالیات علی الراس یعننی دفاتر و هزینه های شما رو قبول نکنه و به درصد حساب کنه
(هر چند مالیات علی الراس زدن غیر قاونی هست ولی اکثرا با همی روش علی اراس حساب میکنند

برای حقوقی ها ( یعنی همون شرکت ها) یکی معافیت نداره ویکی اینکه پلکانننی نیست یعنی از کل رقم 25 درصد میزنن در مثال بالا برای حقیقی فقط 14 میلیونش با 25 حساب شد

آرتیمس محتشم

Registered User
لایک‌ها
158
برادر هر کارتخوان متصل به یک کد پرونده مالیاتی هست و صنف ت هم مشخص به خاطر جواز کسبت

هم ارزش افزوده رو ازت میگیرن هم اون مالیات بردامد که پلکانی زیاد میشه تا اینطوری سر سری نگیری برای خودت (اما طوری میگیرن ازت که صدات در نیاد)
کسایی که دست فروش هستند و کارت خوان سایر دارن چقدر ازشون میگیرن؟

mehdi_08

Registered User
لایک‌ها
82
من الان اگه یک حساب دیگه به نام خودم باز کنم و بگم پول ها را تو اون کارت به کارت کنن مالیات روش نمی یاد چون حساب دیگه ام به کارت خوان وصله یا از رو کد ملی برا هر کس چک میکنن
بالای 45 تا کارت به کارت برای یک حساب مشکوک به فعالیت تجاری حساب می شه
شما اگه قبلا مالیات داده باشی و امسال بیایی یکباره گردش حساب اون حساب کارت خوان رو کم کنی و گردش حساب های دیگه ت بالا بره تمام حسابات مسدود می شه و باید ثابت کنی اینا درامد نیست
برای یه دکتر زیبایی همین کار رو کردن حتی حساب های زمان کودکیش رو هم بررسی کردن گفتن فاکتور رسمی باید بیاری

mehdi_08

Registered User
لایک‌ها
82
کسایی که دست فروش هستند و کارت خوان سایر دارن چقدر ازشون میگیرن؟
سلام
بر اساس صنف و کد اینتاکد و ایسیک کخ انتخاب می کنن براشون مالیات میاد
مثلا تخم مرغ فروشی که برای مغازه مون تخم مرغ میاره برای گردش دو میلیارد کارت خوانش ده میلیون تومن مالیات اومد تبصره ماده صد

آرتیمس محتشم

Registered User
لایک‌ها
158
بر اساس صنف و کد اینتاکد و ایسیک کخ انتخاب می کنن براشون مالیات میاد
من تعمبرات دوچرخه دارم چی باید بزنم این کد ها رو هیچی نمیدونم اولین ساله میخوام اظهار نامه بدم

mehdi_08

Registered User
لایک‌ها
82
من تعمبرات دوچرخه دارم چی باید بزنم این کد ها رو هیچی نمیدونم اولین ساله میخوام اظهار نامه بدم
سلام
داخل سایت پیش ثبت نام این کد ها رو انتخاب می کنین تعداد کد ها زیاده فقط به حوصله سرچ کنین تا نزدیک ترین کد به شغلت رو انتخاب کنی تا مالیات کمتری بدی
کافی نت ممکنه حوصله نداشته باشه یه کد انتخاب کنه مالیاتت بیشتر بشه

آرتیمس محتشم

Registered User
لایک‌ها
158
سلام
داخل سایت پیش ثبت نام این کد ها رو انتخاب می کنین تعداد کد ها زیاده فقط به حوصله سرچ کنین تا نزدیک ترین کد به شغلت رو انتخاب کنی تا مالیات کمتری بدی
کافی نت ممکنه حوصله نداشته باشه یه کد انتخاب کنه مالیاتت بیشتر بشه
ممنون از راهنماییتون
شما خودتون اظهارنامه دادین؟سخته؟یا خود آدم میتونه انجامش بده؟

بالا