• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

اندر احوالات تغییر ساعات کار در کشور

Hamid2day

مدیر ارشد بازنشسته
لایک‌ها
20,161
ساعت کار و چند تامل

ساعت آغاز به کار دستگاه های دولتی از ۱۶ خرداد، ۶ صبح اعلام شد.

اما چند نکته:
ساعت خواب مردم عمدتا ۱۱ شب به بعد است. اگر فکر کنیم با یک مصوبه سبک زندگی مردم عوض خواهد شد در اشتباهیم.

ساعت کار بازار و بیشتر فروشگاه ها ۱۰ صبح به بعد است. ساعت کار بانک ها تا ۱۳. این یعنی آغاز چالش برای کسب و کارها در سال تولید و مهار تورم.

حجم زیادی از کارمندان، فرزندانی دارند که قبل از رفتن به محل کار باید به مهد و مدرسه یا خانه آشنایی بسپارند. ساعت ۵ صبح هیچ جا پذیرای فرزندان کارمندان نیست. بچه ها را نمی شود قورت داد و از ضرورت فرزندآوری گفت.

با توجه به قیمت مسکن، تعداد زیادی از کارکنان بویژه نیروهای خدمات و کارمندان دون پایه در شهرهای اطراف تهران زندگی می کنند و برای رسیدن به محل کار باید ۴ صبح راه بیفتند. این یعنی افزایش هزینه ها، دشواری شرایط زندگی خانوادگی و فشار روانی بیشتر.

با توجه به تجربه کاری در ادارات، زودتر آغاز شدن ساعت کار عملا به معنای افزایش زمان صبحانه کارکنان در ساعات اولیه و کاهش بهره‌وری از یکسو و افزایش نیاز به اضافه کاری پس از ساعت رسمی است که مستلزم مصرف انرژی و هزینه های تحمیلی بیشتر به دولت است.

همه جای ایران، تهران نیست، گرما و سرمای همه جا هم یکسان نیست، ساعت کار واحد هم برای همه جا لازم نیست.

اعلام ساعت ۶ صبح برای آغاز کار به معنای مراجعه مردم به ادارات از ساعت ۶ نیست بلکه به معنای انباشت مطالبات مراجعان در ساعات پایانی و نرسیدن وقت برای انجام کارها، تولید صف و گسترش نارضایتی بیشتر است.

پی نوشت ۱ :
اینکه گمان کنیم چون مصوب می کنیم پس هم درست است، هم انجام می شود حاصل عدم درک درست از حکمرانی است.

اینکه فکر کنیم چون اجداد ما پس از اذان صبح به مزرعه و کارشان رفته و شبها پس از غروب می خوابیده اند پس امروز هم می شود چنین کرد حاصل عدم درک مناسب از زمان و مکان است.

اینکه فکر کنیم با لغو قانون جلو کشیدن ساعت، می توان ۸۰ میلیون نفر را به عقب کشید حاصل عدم درک مناسب از مردم است.

پی نوشت ۲ :
در عصر ارتباطات و دولت الکترونیک اگر مصرف انرژی این همه مهم است، دو ماه گرم تابستان را می توان در بسیاری از کارها دورکاری و غیرحضوری کرد و از منزل به مردم خدمات داد.

پی نوشت ۳ :
می‌دونم بی ربطه اما از بچگی کارتون پت و مت را خیلی دوست داشتم.

✍محمدرضا اخضریان

Lucky Guy

Registered User
لایک‌ها
5,094
من بابام رو برده بودم مشهد چند روز پیش. قطار ساعت سه و نیم صبح نزدیک مشهد وایساد. از پنجره نگاه کردم، انگار هفت صبح بود.
ساعت پنج صبح تو خیابونای مشهد راه می‌رفتیم، حس ده و نیم صبح رو داشتیم. آفتاب بالا بود، هوا هم گرم شده بود.

parviz_r

کاربر فعال بخش کار و سرمایه
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
18,048
پرسنل دادگستریها و دادگاه‌ها از ساعت جدید راحت شدن
طبق روال قدیم کار می‌کنند

کی ساعت شش صبح میره دادگاه (قاضی، وکیل،شاکی، متهم...)... :D

Mazi

* مدیر موبایل و اسمارت فون ها* مدیر پاتوق
همکار انجمن
لایک‌ها
10,507
بابا یدونه ساعت رسمی کشور رو بعد ۳ ماه هنوز نتونستن تو دستگاهای دیجیتال درست کنن به صورت اتوماتیک باید دستی تنظیم کنیم بعد توقع چی دارید از این جماعت؟

aryamehr1368

Registered User
لایک‌ها
4,170
من نمیدونم این مردم چی میگن ساعت غروب و طلوع خورشید که دست انسان نیست در تابستان روز بلندتره و زودتر صبح میشه قبل اختراع ساعت هم همین بوده به نظر من یکی از بهترین کارها همین دست نزدن به ساعته الان ریتم طبیعیشه هیچ تاثیری هم در صرفه جویی نداشت اگه یکساعت جلوتر ببرن وقتی ۷۰ درصد برق کشور دست غیر خانگیه ،ایران هم که کشور صنعتی نیست تاثیر اقتصادی داشته باشه

AloneFly

Registered User
لایک‌ها
4,646
ساعت یک بانک تو دهاتمون بسته بود
چه وضعیه اخه

aryamehr1368

Registered User
لایک‌ها
4,170
من بابام رو برده بودم مشهد چند روز پیش. قطار ساعت سه و نیم صبح نزدیک مشهد وایساد. از پنجره نگاه کردم، انگار هفت صبح بود.
ساعت پنج صبح تو خیابونای مشهد راه می‌رفتیم، حس ده و نیم صبح رو داشتیم. آفتاب بالا بود، هوا هم گرم شده بود.
زیارت قبول رفتین پابوس

Fifa2018

Registered User
لایک‌ها
4,309
.

اینکه فکر کنیم چون اجداد ما پس از اذان صبح به مزرعه و کارشان رفته و شبها پس از غروب می خوابیده اند پس امروز هم می شود چنین کرد حاصل عدم درک مناسب از زمان و مکان است.

وقتی قوانین اجتماعی و مدنی ما برگرفته از قوانین‌1400 سال پیش هست و حاضر به تغییر و اصلاحشون نیستن،
چطور انتظار داری حضرات تفکرشون اصلاح بشه؟

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,727
۶ صبح پا میشی انگار سر ظهر هست
ساعت رو تعییر ندادن که، جلو نبردن ، اگه ساعت ها رو مثل قبل تغییر می دادن، باید میگفتی ساعت 5 ،
نمیدونم این اظهار نظرها برای چیه
...
تو تلگرام هم یه عقب افتاده نوشته بود ساعت 4 باید بری سر کار. آخه اگه الان باید ساعت 4 بری سر کار، پارسال باید 3 میرفتی.

مشهد یک ساعت با اینجا اختلاف داره. اما چون منطقه زمانی ایران یکیه، ساعتامون یکیه. وگرنه اگه اینجا 6 صبح باشه اونجا باید 5 می بود.

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,727
من نمیدونم این مردم چی میگن ساعت غروب و طلوع خورشید که دست انسان نیست در تابستان روز بلندتره و زودتر صبح میشه قبل اختراع ساعت هم همین بوده به نظر من یکی از بهترین کارها همین دست نزدن به ساعته الان ریتم طبیعیشه هیچ تاثیری هم در صرفه جویی نداشت اگه یکساعت جلوتر ببرن وقتی ۷۰ درصد برق کشور دست غیر خانگیه ،ایران هم که کشور صنعتی نیست تاثیر اقتصادی داشته باشه
کشورهای خارجی هم گفته بودن دیگ صرفه نداره. Daylight saving رو میخوان بردارن. بعد گفته بودن تو عمریکا اینقدر به مردم استرس وارد میشده برای اینکه یه وقت دیر نرسن مدرسه یا محل کار (فرضا اگه قبلا 7 می رفتن بعد تغییر ساعت باید زودتر از خواب بیدار میشدن ساعت 6 می رفتن)
حالا یه سری گاگول تو تلگرام یه طوری می نویسن انگار باید باید زودتر از پارسال پاشن برن سر کار ... در حالیکه یک ساعت دیرتر دارن میرن

Lucky Guy

Registered User
لایک‌ها
5,094
زیارت قبول رفتین پابوس
بابام رو برده بودم آقا‌. 🤣
می‌دونستم تا از دهنم دربیاد "مشهد" این‌جوری می‌شه.
بابام رو که مرخص کردیم از بیمارستان، واسه بهتر شدن روحیه‌اش بردمش سفر. مشهد دوس داشت، بردمش. نزنید آفا، نیت خیر بوده‌. 😄
من خودم اعتقادی به حرم و این صحبتا ندارم. 🤷‍♂️

Business plan

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
14,219
بابا یدونه ساعت رسمی کشور رو بعد ۳ ماه هنوز نتونستن تو دستگاهای دیجیتال درست کنن به صورت اتوماتیک باید دستی تنظیم کنیم بعد توقع چی دارید از این جماعت؟
ساعت ویندوز من یک ساعت جلو هست آپدیت اینترنتی هم مسزنم همینه. اگه دستی تغییرش بدم سایت هایی که ssl دارن باز نمیشن بخاطر امنیت. خب پس یعنی سایت درسته. ولی خب سایت ایران نیست انگار. دنیا ایران رو به شخمش هم حساب نداره

sanaka

Registered User
لایک‌ها
966
ساعت ویندوز من یک ساعت جلو هست آپدیت اینترنتی هم مسزنم همینه. اگه دستی تغییرش بدم سایت هایی که ssl دارن باز نمیشن بخاطر امنیت. خب پس یعنی سایت درسته. ولی خب سایت ایران نیست انگار. دنیا ایران رو به شخمش هم حساب نداره
دستی نمیخواد جلو و عقبش کنی کافیه فقط daylight saving رو خاموش کنی

aryamehr1368

Registered User
لایک‌ها
4,170
بابام رو برده بودم آقا‌. 🤣
می‌دونستم تا از دهنم دربیاد "مشهد" این‌جوری می‌شه.
بابام رو که مرخص کردیم از بیمارستان، واسه بهتر شدن روحیه‌اش بردمش سفر. مشهد دوس داشت، بردمش. نزنید آفا، نیت خیر بوده‌. 😄
من خودم اعتقادی به حرم و این صحبتا ندارم. 🤷‍♂️
رضای عرب که آخرش نوشتم پاک کردن🤣

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,422
اختلال و بی نظمی ایجاد شده ناشی از تغییر ساعت کار دشمن است که با جنگ اکولوژیک وارد میدان شده است، وگرنه سید دلها و مجلس عنقلابی حساب شده عمل کردند akhond2.gif

abiabiabi

Registered User
لایک‌ها
4,927
برای من که پنج صبخ میرم نون میگیرم فرقی نداره

:سحر خیز باش تا تیر روا گردی

Mazi

* مدیر موبایل و اسمارت فون ها* مدیر پاتوق
همکار انجمن
لایک‌ها
10,507
دلیلش اینه که این مدعیان دهان گشاد تو خالی از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا ابتدای ۱۴۰۲ وقت داشتن که به مرکز جهانی ساعت ها اطلاع بدن که ما از ابتدای ۱۴۰۲ دیگه ساعت رو تغییر نمیدیم ولی حتی ۱ نفر هم پیدا نشد که اینکار رو انجام بده که حقوقی که میگیره حرومش نباشه بعد از سال تحویل تازه یادشون افتاد عه چرا .چی شد.کجا بود.کی بود. کی بود .من نبودم تقصیر استینم بود و این داستانا

بعد گفتن دست به تنظیمات دستگاه های دیجیتالتون نزنید تا ۱ ساعت! دیگه درست میشه الان ۳ ماه از سال گذشته هنوز ۱ ساعت نشده!! فقط حرف مفت

بالا