برگزیده های پرشین تولز

تجربه عملی عکاسی آنالوگ من.

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ حدود ۴ سال پیش تو بندر قدیمی روتردام.
لنز فکر کنم ۵۰ میل بود یادم نمونده. دوربین نیکون اف ۹۰ بود. حلقه فیلم هم "آگفا فیستا ۲۰۰" بود
f90 6.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ حدود ۴ سال پیش تو بندر قدیمی روتردام.
لنز فکر کنم ۵۰ میل بود یادم نمونده. دوربین نیکون اف ۹۰ بود. حلقه فیلم هم "آگفا فیستا ۲۰۰" بود
f90 7 TWEEDE.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس دیجیتال صبح زود گرفته شده. محل عکس روستای "اسخرافندیل" هلند. عکس با وایت بالانس حدود بالای ۹۰۰۰ کلوین گرفته شده.

NIKON D7200 7.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ از شنبه بازار.
رنگ های تو عکس دقیقا همونه که تو صحنه بود. رنگ ساختمون و شیشه ها, اجر های سقف ساختمون و سنگ های خیابون رنگ همشون دقیقا همین بود که تو عکس دیده میشه.
همچنین خودم آماده انحراف لنز رو ۱۰۰% اصلاح نکردم, دلیلش این بود که اگه این کار رو میکردم قسمت از عکس میرفت و من نمیخواستم چنین اتفاقی بیوفته. واسه همون فقط تا جایی که عکس ناقص نشه انحراف لنز رو اصلاح کردم. عکس مال زمان قبل کرونا است

IMG_20200906_0009 POSTEN 1200.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ از شنبه بازار.
رنگ های تو عکس دقیقا همونه که تو صحنه بود. این لنز رو دوست نداشتم از روی ناچاری خریدم. این لنز ورژن کانادایی است و من ورژن آلمانی شو میخواستم بخرم. ولی خوب پولم نرسید اینو خریدم. بعد که خریدم دیدم خوبه بد نیست. من اگه بخوام دوربین بخرم اول دنبال لنزش میگردم. اگه بتونم لنزی که دوست دارم و راست کارم است رو پیدا کنم بادی رو هم میخرم وگرنه نمیخرم. الان هم که بیشتر دوربین های آنالوگ ام نیکون هستند بخاطر اینه که ست تقریبا کاملی از لنز های نیکون رو دارم. وروی این لنزها بادی ها رو عوض میکنم. تو هنر عکاسی عمر هنری بادی در بازار فوق فوق اش ۵ ساله. دیگه خودش بکشه. ولی عمر لنز بالای ۶۰ و ۷۰ ساله. دلیل این محدودیت ۶۰ ساله هم فقط اینه که با گذر زمان تعداد پیکسل های سنسورها میره بالا و این لنز ها دیگه نمیتونن این تعداد پیکسل رو هندل کند. اون هم فقط در پرینت گرفتن وگرنه با این لنز های کهنه قدیمی آنالوگ میشه روی دوربین های مدرن دیجیتال امروزی عکس های فوق عالی انداخت. من با لنز های حدود ۸۰ سال پیش روی بادی سونی امروزی عکس هایی انداختم که هیچ کس باورش نمیشه. البته فراموش نکنیم که اگه میخواهیم از تمام ظرفیت های دوربین مون استفاده کامل بکنیم بایستی لنز امروزی خود (برند) بادی رو بندازی روش, یه نمونه از عکس های که با لنز آنالوگ ۷۰ سال پیش روی سونی دیجیتل انداختم میزارم رو پست بعدی.

IMG_20200905_0024 POSTEN 1200.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این دو تا عکس با سونی دیجیتال انداخته شده. لنز مال زمان آنالوگ بود با ۷۰ سال قدمت. این لنز اولین دهانه لنز نیکون بود برای اولین دوربین های آنالوگ آینه دار نیکون ساخته شد. دهانه این لنز هم اولین دهانه نیکون بود. اسم این دهانه
Pre-AI
است. این اولین دهانه لنز های نیکون بود تو دوربین های آنالوگ آینه دار. همونطور که میدونید لنز های نیکون حدودا ۱۲ تا دهانه مختلف داره. بادی که این عکس رو باهاش انداختم سانسورش حدود ۵۰ میلیون پیکسل داره, و این لنز ۷۰ سال پیش برای اولین دوربین آنالوگ نیکون ساخته شده, در ان زمان هنوز آنالوگ رنگی هم آنچنان همه گیر نشده بود. به این معنی که در اصل این لنز بیشتر برای عکس های آنالوگ سیاه سفید ساخته شده. به این معنی که شیشه های این لنز چنان عالی نبودن در مقایسه با لنز هایی که بعدا به بازار اومدن برای عکس های آنالوگ رنگی. در سال های بعد بود که کم کم لنز هایی با عدسی هایی بهتر به بازار اومدن که روی شیشه هاشون چندین لایه حفاظتی بود برای کنترل بهتر نور وارد شده و برای کنتراست بهتر و عمیقتر. عکس ها هم با فرمت "JPG" گرفته شدن.

DSC07665 POSTEN 1200 PXL MET.jpg
DSC07457 POSTEN VOOR EBAY.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ حدود ۴ و ۵ سال پیش از بندر قدیمی روتردام. عکس از راه دور گرفته شده با لنز ۲۰۰. کارگران روی یه کشتی قدیمی داشتن کار میکردن. دختره داشت کار میکرد فکر کنم کار رو خراب کرده بود اون مرده هم به نوعی رییس بود و داشت بلند بلند داد و بیداد میکرد و دختره رو فحش اش میداد. نمیدونم دختره چیکار کرده بود ولی هر چی بود صاحب کارش حسابی داغ کرده بود کرد میزدی خونش در نمیومد. کشتی تکون کوجیک داشت فکر کنم واسه همون شارپنس عکس زیاد عالی نیست. همچنین در زمانه ظهور زمان رو اشتباه محاسبه کردم فکر کنم شارپنش عکس رو کمی خراب کرد.
فرق دختره های اروپایی با دختر های ایرانی اینه. اینجا دخترا بایستی تمام عمرشونو مثل سگ کار کنن مالیات بدن. مسولیت زندگی شون هم تماما پا خودشونه. حتی اگه مرد زندگی شون به هر دلیلی نتونه کار کنه تا آخر عمر کار میکنند و تمام مخارج خونه رو متحمل میشن بدون اینکه ناراحت بشن یا منتی بر کسی بزارند. در مورد ازدواج هم اگه مردی رو بخوان دعوت اش میکنن به یه رستوران شیک و در میانه غذا از جیب شون یه حلقه در میارن و جلوی مرد زانو میزنن و ازش خواستگاری میکنند.

NIKON F90 4.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس آنالوگ از همون بندر قدیمی روتردام, عکس همون موقع و با همون دوربین و لنز گرفته شده. این بنده خدا ها کارشون واقعا خطرناکه. اینها کارشون تعمیر و سرویس و نگهداری این کشتی های قدیمیه مال جنگ جهانی دومه. کار راحتی نیست. بیشتر این کشتی ها پر موشه و امکان اینکه بیماری بگیری زیاده. مخصوصا کار تو بلندی با کشتی هایی که بیشتر از ۶۰ و ۷۰ سال عمر دارن, این دکل ها دیگه قابل اعتماد نیستند ولی خوب این بنده خدا ها پول میگیرن که این چنین ریسک هایی رو بکنند. این شخص دور بود. با چشم معلولی خیلی بالا بود با لنز تله ۷۰-۲۰۰ میلیمتر زوم کردم روش فکر کنم عکس با فاصله کونونی ۲۰۰ گرفته شده.
NIKON F90 ROTTERDAM 1.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ سیاه سفید از شنبه بازار شهرمون. ساعت حدود ۷ بعد از ظهر بود و شنبه بازار تموم شده بود و کارگران داشتن میله های بساطی های شنبه بازار رو جمع میکردن. بعد از این مرحله شهرداری میاد زمین رو کلا تمیز میکنه. این حلقه فیلم با داروی ظهور "آدونال" ظاهر شده واسه همون فضای عکس احتمالا کمی متفاوته با فضای عکس هایی که مثلا با داروی ظهور "دی ۷۶ ظاهر" کردم. از این داروی ظهور "آدونال" اصلا خوشم نمیاد واسه اینکه این دارو فقط ساخته شده تا فیلم رو تا ایزو ۱۰۰ ظاهر کنه. اگه عکس رو با ایزو بالای ۱۰۰ بندازی این دارو کلا عکس رو کثیف میکنه گند میزنه به عکس هاست. این دارو یه نکته مثبت داره و اون اینه که جون میده برای ظاهر کردن عکس با روش "استند دفلوپینگ". فقط تو این زمان این دارو واقعا رکورد همه دارو های دیگه رو شکننده. "استند دفلوپینگ" روشی است که حلقه فیلم رو حدود ۱ ساعت میزاری تو داروی ظهور بخوابه بدون اینکه بهش دست بزنی.این یه روش خاصیه که که فضای خاصی به عکس ها میده. یعنی نقطه های روشن رو روشنتر میکنه و حدودا یه تن نقره ای به این نقطه های روشن عکس میده. با این روش عکس انداختم و تو اینجا گذاشتم اگه خوب یادم مونده باشه. حالا یکی دیگه میزارم که با این روش ظاهر کردم. ولی اگه بخواهی در کل بالای ایزو ۱۰۰ عکس آنالوگ بندازی این دارو به درد نمیخوره.

دیگه از این دارو "آدونال" نمیگیرم و باهاش قطع کردم, به جاش داروی "دی ۷۶" میگیرم. این عکس های آنالوگ سیاه سفید آخری که از آمستردام گذاشتم همه با داروی دی ۷۶ ظاهر شدن. یکی از بهترین داروی ظهور سیاه سفید همین دی ۷۶ است. البته تا اونجا که دیدم داروی های دی ۷۶ که ایران میان باز میکنند و شخصا فکر میکنم توش آشغال قاطی اش میکنند تا بیشتر استفاده بده. به این صورت که پاکت اصلی رو باز کرده و مقداری پودر های سفید رنگ دیگه بهش قاطی میکنند تا وزش بالاتر بره. سپس تقسیم اش میکنند به ۳ قسمت مختلف و هر قسمت رو جداگانه میفروشن.IMG_20200712_0019 POSTEN 1200.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این دو تا از عکس های آنالوگ مه که گفتم با روش "استند دفلوپینگ " ظاهر شده. مدت ظهور این عکس دقیقا یک ساعت بود. البته دوستان گفته بودن که در تمام مدت این یک ساعت ظهور به ظرف دارو دست نزن ولی من چون اولین بارم بود که داشتم با این روش عکس ظاهر میکردم نتونستم جلوی خودمو بگیرم یکی دو بار ظرف دارو رو به هم زدم, چون میترسیدم داروی لخته ببنده روی نگاتیو خرابس کنه. به صورت معمول که عکس میندازم همیشه هر ۲۵ ثانیه ظرف دارو رو به هم میزنم و عادت شده واسم. واسه همون. تو این عکس اون فضای خاص که گفتم این روش خاص ظاهر کردن میده رو میتونید ببینید. این حلقه فیلم با همون داروی ظهور "آدونال" که گفتم خوشم نمیاد ظاهر شده.

IMG_20200622_0022 POSTEN.jpg
IMG_20200623_0003 POSTEN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ رنگی, حلقه فیلم "اولترا ۱۶۰" بود. یکی از بهترین فیلم ها تو دنیای آنالوگ. دوربین نیکون اف بود. اولین دوربین آنالوگ آینه دار نیکون. اینجا میشه گفت گلوگاه شهرمونه. تقریبا تمام کسانی که با قطار و اتوموبیل وارد شهر مون میشن از اینجا میرن به داخل شهر, منظورم مرکز شهره که تمام مغازه ها و بازار و مارکت و کتابخونه و سینما و مراکز فرهنگی و باستانی شهر و اینها اونجاست. از مرکز شهر میشه به قسمت های شمالی و غربی شهر میشه رفت. ساختمون دست راست قبلا سازمان تصفیه آب بود الان نمیدونم دیگه چیه. قبلا عکس آنالوگ از این ساختمون گذاشتم. الان دیگه قسمت مرکزی مرکز شهر بلوک اش کردن فقط میشه با دوچرخه و اسکوتر رفت اونجا. و همچنین کسانی که اونجا زندگی میکنند از این کارت ها دارن میزنن این چیزه باز میشه میرن تو. بقیه بایستی ماشین هاشونو بزارن تو پارکیک و پیاده بره اون قسمت. این خیابون که تو عکس دیده میشه حدود ۱۵۰ متر پایینتر از این بلوک ها گذاشتن ماشین ها دیگه نمیتونن جلوتر برن مگر اونها که خونه شون اونجاست اونجا زندگی میکنند. از وقتی که این سیستم رو گذاشتم مرکز شهر خیلی عالی شده واسه زندگی و یا همینطوری بری قدم بزنی بگردی. من قبلا خونه ام اینجا بود, یعنی در حدود فاصله ده دقیقه (قدم زدن) از این جا بود. الان دیگه از اینجا رفتم. از وقتی که این سیستم رو گذاشتم مرکز شهر خیلی عالی شده واسه زندگی و یا همینطوری بری قدم بزنی بگردی.

من قبلا خونه ام اینجا بود, یعنی در حدود فاصله ده دقیقه (قدم زدن) از این جا بود. الان دیگه از اینجا رفتم. اینجا خیلی باحال بود واسه زندگی. از وقتی که از اینجا رفتم دلم واسه این محله ها تنگ میشه گاها میام دوباره اینجا قدم میزنم. از وقتی از اینجا رفتم خیلی عوض شده. همه چی عوض شده, خیابونا, مغازه ها, آدما, شهر ما یه خوبی داره و اون اینکه نه زیاد بزرگه و نه زیاد کوجیک, و حسن این کار اینه که چنان کوجیک نیست که دلت تنگ بشه و زود ازش سیر بشی, و همچنین انقدر بزرگ نیست که مثل شهر های بزرگ مردم بی تفاوت و خونسرد خونسرد باشن به دیگری. شهر های بزرگ مثل آمستردام و روتردام اینطوریه دیگه. یعنی دیگه هیچ کس هیچ کسی رو نمیشناسه و تو خیابون مردم خیلی بی تفاوت از کنار هم رد میشن. ولی خوب شهر های کوجیک هنوز اون فرهنگ و سنت های قدیمی رو نگه داشته و گاها تو خیابون میتونی یه رفتار دوستانه ای رو ببینی, هنوز هستند کسانی که دم غروب از سر کار میان میرن خونه هم دیگه قهوه بخورن و کپی بزنند. دوستان و همسایه های قدیمی هنوز گاها تو خیابون که همدیگه رو میبینن یه حال و احوالی میکندن. فکر کنم تو ایران هم همینه مثل شهرستان های کوجیک مردم هنوز همدیگه رو میشناسن هنوز یه رفتار دوستانه رو میشه تو خیابون دید برعکس تهران که سگ صاحبش رو نمیشاسه. خودم تهران به دنیا اومدم واسه اون میدونم.
IMG_20200629_0010 POSTEN 1200.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه آنالوگ رنگی از شنبه بازار تو مرکز شهر. قبلا خونه من نزدیک این قسمت شهر بود بطوری که با ۵ دقیقه قدم زدن میتونستم به مرکز شهر برسم. الان دیگه از اینجا رفتم کم میاد شنبه بازار.

دوستان ببخشید اگه گاها اشتباهات املایی دارم. کیبرد فارسی ندارم و برای فونت فارسی مجبو رم از نرم افزار های اینترنتی استفاده کنم و این نرم افزار ها هم هر کدوم در حد خودشون محدودیت هایی دارن. واسه همون گاها اشتباهات املایی تو نوشته هام است. من مجبورم اول متن حرف هام رو بصورت لاتین تو یکی از این نرم افزار های اینترنتی تایپ کنم و سپس این نرم افزار خاص نوشته های منو به فونت فارسی تبدیل میکنه. و در این مرحله است که گاها نوشته هام تغییر میکنند. بهرحال ببخشید اگه گاها نوشته هام زیاد صریح و واضح نیستند
IMG_20200905_0006 POSTEN 1200 GEDAAN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه آنالوگ رنگی.
اینجا پارکینگ قایق های شخصیه. اینجا داشتن قایق تفریحی یه سرگرمی گرون قیمته. بخاطر اینکه خرج پارکینگ و بنزین و تعمیرات و عوارض و مالیات اش بالاست. ولی با این حال بعضی ها از مخارج دیگه شون میزنن تا بتونن از این سرگرمی لذت ببرند. من تازه هلند اومده بودم یه بار دیدم یه قایق تفریحی بود تو رودخونه میرفت. زن صاحب قایق رفته بود روی عرشه قایق دراز کشیده بود داشت حمام آفتاب میگرفت. زنه فقط یه شورت تنش بود اون هم از این شورت بندی ها که بندش هم از این پلاستیک هایی بود که نور رو از خودش رد میکرد. اون روز نفهمیدم چرا زن زنه اون کار رو میکرد. بعدها کم کم متوجه شدم چرا. اینجا آفتاب زیاد نیست واسه همون وقتی هوا خوبه مردم میان بیرون واسه اینکه از آفتاب لذت ببرند. و در بر طبق قانون هلند یک زن هم حق داره درست مثل مرد تو ساحل دریا یا رودخونه ها (روی عرشه قایق اش) فقط با یه شورت بیاد بیرون و درست مثل یه مرد از آفتاب و طبیعت لذت ببره. و با بستن کرست بدشون میاد که زیر آفتاب بدن شون تیکه تیکه دو رنگه بشه. واسه همون تو ساحل که میرن یا با قایق هاشون تو رودخونه ها یا حتی تو بالکن های خونه شون که میشینن حمام آفتاب بگیرن کرست شون رو در میارن و حتی شورت شون رو طوری انتخاب میکنند که بدنشون دو رنگه نشه. برای کسانی که تازه از خاورمیانه میان اینجا درک کردن این جور چیزا کمی مشکله و زمان بر. فرهنگ ها متفاوته و برای خارجی ها یکی دو نسل طول میکشه تا خودشونو وفق بدن با این محیط.
اون ساختمون پشت قایق مدرسه زبانه من تازه که هلند اومده بودم تو این مدرسه زبان هلندی یک سال زبان میخوندم. الان هم مدرسه است ولی برای بچه هاست.
IMG_20200915_0023 POSTEN 1200.jpg

hosseinfaster

Registered User
لایک‌ها
75
از لنز های روسی هم استفاده میکنید برای عکس هاتون؟ لنز هایی مثل هلیوس؟ البته نمیدونم برای مانت کنون هم موجودن یا نه برای زنیت من داشتم با تبدیل متصلش کرده بودم به دوربین کنون...

به نظر عکاسی آنالوگ خیلی لذت بخش میاد،هیچوقت تجربشو نداشتم

کاراتون فوق العادس همچنین توضیحاتتون

بابات زحمات و تجربیاتی که در اختیار بقیه قرار میدید بی نهایت ممنونم

بالا