برگزیده های پرشین تولز

تخريب خود به خود اطلاعات سی دی ها !

aaber_piade

Registered User
لایک‌ها
25
آقا من فرضا matrix رو يکبار از روی سی دی می ريزم روی هارد وهرچی کار دارم با نسخه روی هارد انجام می دم وبه سی دی هاش ديگه دست نمی زنم و کاری ندارم بهش که مستهلک نشه، دو هفته بعد ميام اون سی دی ها رو تست می کنم می بينم يه جاهايی از فيلم که وقتی من ديدم سالم بود حالا مربع مربع شده يا خراب شده بدون اينکه کسی به سی دی ها دست بزنه يا حتا توی پلير بگذاره يا با سي دي خون کامپيوتر بخوندشون .. اين چطور ممکنه ؟ ضمنا من توي پاکت کاغذي نگهشون مي دارم .. ضمنا اين دفعه صدمه که اين طوری ميشه ديگه کلافه شدم.. چندتا سی دی ديگه هم همين طور شد که همه vcd بودن!!

sefrvayek

Registered User
لایک‌ها
5
شايد جنس سي دي ها خوب نيست و به مرور زمان تكه هاي از اون كنده ميشه. از اين سي دي ها من زياد ديدم. يه تيكه چسب نواري بچسبون پشت سيدي بعد بكنش ببين چيزي باهاش كنده ميشه يا نه.

30yavash

Registered User
لایک‌ها
16
آقا من فرضا matrix رو يکبار از روی سی دی می ريزم روی هارد وهرچی کار دارم با نسخه روی هارد انجام می دم وبه سی دی هاش ديگه دست نمی زنم و کاری ندارم بهش که مستهلک نشه، دو هفته بعد ميام اون سی دی ها رو تست می کنم می بينم يه جاهايی از فيلم که وقتی من ديدم سالم بود حالا مربع مربع شده يا خراب شده بدون اينکه کسی به سی دی ها دست بزنه يا حتا توی پلير بگذاره يا با سي دي خون کامپيوتر بخوندشون .. اين چطور ممکنه ؟ ضمنا من توي پاکت کاغذي نگهشون مي دارم .. ضمنا اين دفعه صدمه که اين طوری ميشه ديگه کلافه شدم.. چندتا سی دی ديگه هم همين طور شد که همه vcd بودن!!
براي منم پيش اومده ولي از اين بد تر!
در مورد من علتش اين بود كه روي بعضي از cd هام خاك گرفته بود هر چند كه تميزش كردم ولي ديگه فايده نداشت.
مورد ديگه اينكه من يه سي دي نو نو گرفتم بعد با دستمال كاغذي خيلي آروم روش كشيدم ديدم كه خيلي راحت روش خط افتاد.
يه مورد ديگه من يه فيلم گرفتم از زبانسرا (بزرگترين كمپاني رايت سي دي غير مجاز) توي سي دي درايو كه مي ذارم اولاش مربع مربع مي شه ولي تو سي دي رايتر كه مي ذارم آخراش مربع مربع مي شه.
و ...

badjens

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
تمام گفته هاي دوستان درسته من هم تجربه كردم . به هيچ وجه از سي دي هاي سامسونگ و البته ماركهاي مشابه استفاده نكنيد . پولي كه صرف خريد سي دي اشغال كني اين حالت برات اتفاق مي افته و پول خرج شده ات هم بر باد مي ره.

aaber_piade

Registered User
لایک‌ها
25
مرسي حالا دو سوال يكي اينكه: يك سي دي خام خوب معرفي كنيد كه اين مشكل براش پيش نياد و ديگه اينكه آيا سرعت رايت مي تونه موثر باشه و اين خرافاتي كه مي گن: هرچي روي سي دي آروم تر رايت كني بيشتر عمر مي كنه درسته ؟ مرسي ;)

ali

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
اين خرافاتي كه مي گن: هرچي روي سي دي آروم تر رايت كني بيشتر عمر مي كنه درسته ؟ مرسي
امم نه فكر نكنم ربطي داشته باشه ولي احتمال افتادن باگ كمتره ولب اگه رايت شد ديگه شده و به طول عمر ربطي نداره ! ;)

مرسي حالا دو سوال يكي اينكه: يك سي دي خام خوب معرفي كنيد

من خودم سي دي خام TDK Reflex اصل استفاده مي کنم ;) اصل باشه ها نه از اين کيلويي ها ...
براي DVD هم فقط Pioneer

persian_londoner

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11

من با علي موافقم و اين موضوع ربطي به جنس سي دي نداره، ممکنه موقع رایت کردن سی دی یه ارور توش افتاده باشه،

این رو از اون جهت میگم که خودم شخصاً فیلم رو روی سی دی رایت کردم و فیلمی که هیچ نقصی نداشت روی سی دی چند تا ارور پیدا کرده بود، این رو بعد از رایت کردن وقتی داشتم سی دی رو چک میکردم فهمیدم.

aaber_piade

Registered User
لایک‌ها
25

من با علي موافقم و اين موضوع ربطي به جنس سي دي نداره، ممکنه موقع رایت کردن سی دی یه ارور توش افتاده باشه،

همم ... بالاخره به جنس سي دي ربط داره يا نداره ؟ :rolleyes:

persian_londoner

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
<span style='font-size:30pt;line-height:100%'>[/size]

همم ... بالاخره به جنس سي دي ربط داره يا نداره ؟ :rolleyes:
</span>

بعيد ميدونم جنس سي دي باعث به وجود اومدن ارور بشه، اما مطمئن نیستم!

30yavash

Registered User
لایک‌ها
16
اين خرافاتي كه مي گن: هرچي روي سي دي آروم تر رايت كني بيشتر عمر مي كنه درسته ؟ مرسي
امم نه فكر نكنم ربطي داشته باشه ولي احتمال افتادن باگ كمتره ولب اگه رايت شد ديگه شده و به طول عمر ربطي نداره ! ;)

مرسي حالا دو سوال يكي اينكه: يك سي دي خام خوب معرفي كنيد

من خودم سي دي خام TDK Reflex اصل استفاده مي کنم ;) اصل باشه ها نه از اين کيلويي ها ...
براي DVD هم فقط Pioneer
مرد حسابي تي دي كــام كجا بود! اينجا كه من هستم فقط 4 مدل سي دي پيدا مي شه بهترين مدلش سامسونگ تك قابه!
اون وقتا سي دي ها خيلي بهتر و مختلف تر بود ولي از وقتي كه اين ديتا لايف مسخره اومده من ديگه 3 يا 4 مدل سي دي تو بازار بيشتر نمي بينم يا 700 تومني(با رايت) يا 800 تومني(با رايت) راستش رو بخاي اگر از من بپرسن كيفيت كدومش بهتره مي گم هر دوش مثل همن ولي چون اون يكي سامسونگ بيده پس قيمتشم بيشتر بيده!

rammstein_persia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
19
به هيچ وجه از سي دي هاي سامسونگ و البته ماركهاي مشابه استفاده نكنيد . پولي كه صرف خريد سي دي اشغال كني اين حالت برات اتفاق مي افته و پول خرج شده ات هم بر باد مي ره.

اتفاقا سي دي هاي سامسونگ جزو بهترينها هستند و خيلي مقاوم. ;)

rammstein_persia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
19

سلام.
از اونجا كه من يك فيلم بازه حرفه اي! :D هستم و با اين مشكلت خيلي رو برو شدم اينا نتيجه تجربه ديرينه! من هست!:

1-اصولا سي دي براي ضبط فيلم اصلا مناسب نيست.و اين فرمت ويديو سي دي (كه حتما ميدونيد يك فرمت غير استاندارد هست و فقط تو آسيا كاربرد داره) اصلا چيز بيخوديه.
يعني شما هر كار هم كنيد , هر چقدر تو نگهداري ويديو سي دي هاتون وسواس بخرج بديد باز هم خيلي راحت سي دي هايي كه حاوي فيلم هست آسيب ميبينه!

براي همين هست كه توي كشورهاي اروپايي آمريكايي اصلا ويديو سي دي رايج نيست..اونجا يا دي وي دي هست و يا همون نوارهاي وي اچ اس قديمي ;)

2-بهرحال مارك سيدي خام هم توي اين موضوع تا حدي موثر هست.و همينطور اينكه با سرعت پايينتر رايت كني توي بهتر كار كردن سي دي تصويري موثره.

من نهايتا توصيه ميكنم از دي وي دي استفاده كنيد جاي وي سي دي.
دي وي دي ابدا اين مشكل اسيب پذيري شدي ويديو سي دي رو نداره و خيلي مقاومه.
الان تو تهران هم دي وي دي هاي كپي شده به وفور در دسترسه با قيمت مناسب (4 هزار تومن) كه وقتي فكرشو كني ميبيني خيلي خيلي به صرفه تره تا ويديو سي دي.

يك چيز رو داشتته باشيد : هيچ وقت پيش نمياد كه سي دي هاي صوتي به اين مشكلات زود خراب شدن دچار شن! و سي دي هاي ديتا معمولي هم خيلي خيلي كمتر پيش مياد.اما ويديو سي دي همونطور كه گفتم اصلا چيز غير استاندارديه و هر كار كني, باز هم به احتمال زياد بعد از مدتي دچار اين مشكلات گير كردن و 4 خونه شدن و...ميشه! و اين دليلي نداره جز اينكه ويديو سيدي و استفاده از سي دي براي ضبط فيلم اصلا كار مناسبي نيست! ;)

Hooman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
اصولا سي دي براي ضبط فيلم اصلا مناسب نيست.و اين فرمت ويديو سي دي (كه حتما ميدونيد يك فرمت غير استاندارد هست و فقط تو آسيا كاربرد داره) اصلا چيز بيخوديه.
VCD 1.1 /2 و SVCD 1.0
شکل های پذیرفته شده(استاندارد) ای برای نگه داری video هستند و بیش تر dvd player های موجود از این فرمت ها پشتیبانی می کنند.
تنها X(S)VCD است که استاندارد ویژه ای برایش مشخص نشده است ولی با این وجود پخش آن نیز در بسیاری از dvd player های امروزی ممکن است.
"اصلا چيز بيخوديه."
:shock:
يعني شما هر كار هم كنيد , هر چقدر تو نگهداري ويديو سي دي هاتون وسواس بخرج بديد باز هم خيلي راحت سي دي هايي كه حاوي فيلم هست آسيب ميبينه!
برای نگه داری دیسک های dvd 5 or 9 دقت و وسواس بیش تری لازم است چون این دیسک ها پس از آسیب و خراش دیدن خیلی زودتر کارایی خود را از دست می دهند!
استفاده از سي دي براي ضبط فيلم اصلا كار مناسبي نيست!
:shock: :evil:
بر روی هر CD-R/RW می توان بیش از 120 دقیقه تصویر با کیفیتDVD-Video با همان منو ها و زیرنویس های انتخابی و دو audio track متفاوت با امکان پخش در بسیاری از standalone dvd players ذخیره کرد.

حتمن دقت کرده اید که بر روی یک دیسک 700 مگابایتی می توانید به هنگام ساختن VCD تا 800 مگا بایت MPEG قرار دهید!
و این دلیل آسیب پذیری بیش تر این دیسک ها نسبت به دیگر cd-rom ها است.
به بیان دیگر چون در استاندارد VCD
برای نوشته شدن stream های MPEG بر روی دیسک،
mode 2/xa بکار می رود، این به فضای بیش تر user data در سکتور ها می انجامد که بر خلاف CD-ROM هایی که در mode 1 نوشته می شوند تنها دارای error detection هستند و بدون error correction.
و به این ترتیب خراش بر روی VCD آسیب بیشتری به data ی موجود در آن می رساند.

[left:503942ce36]------------------
Always investigate before you speculate.[/left:503942ce36]

ali

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
اممن نگفتم به افتادن باگ ربط داره ! :eek:
ولي خوب توي كيفيت خوندن خيلي تاثير داره اونم با فرمت video CD فقط چون با حجم ذخيره شده ديتا مواجهيم يهني ممكن يه ر

ali

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
ام من نگفتم به افتادن باگ ربط داره ! :eek:
ولي خوب توي كيفيت خوندن خيلي تاثير داره اونم با فرمت video CD فقط چون با حجم ذخيره شده ديتا مواجهيم يهني ممكن يه VCD حدود 780 MB هم حجمش بشه ! و اینکه جنش سی دی با عمر اون رابطه مستقیم داره چون CD ها عمر مفید دارن و بعد یه مدت اگکه ازشون استفاده همنکنی از کار میفتن ;)

badjens

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
rammstein_persia:wrote:
اتفاقا سي دي هاي سامسونگ جزو بهترينها هستند و خيلي مقاوم.
اقا كسي سامسونگ رو تائيد مي كنه!؟ من شخصآ هر چي جنسه سامسونگ داشتم مزخرف بوده ال جي هم همينطور هر چند ممكنه استثنا هم وجود داشته باشه مثل مانيتوراشون!

من پيشنهادم اينه كه kodak يا TDK استفاده كنيد چنانچه اصل باشند! هر چند هر مغازه اي هر چي داشته باشه مي گه اصله :oops: و اصولآ تشخيص اصل و فرع مشكله.

Hooman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
[left:b54c9a4d8a]
1. Memorex
2. imation
3. Kodak
4. Verbatim

<a href='http://www.cdrfaq.org/' target='_blank'>http://www.cdrfaq.org/</a>
<a href='http://www.cdmediaworld.com/hardware/cdrom/cd_quality.shtml' target='_blank'>http://www.cdmediaworld.com/hardware/cdrom...d_quality.shtml</a>
<a href='http://www.cdrinfo.com/' target='_blank'>http://www.cdrinfo.com/</a>

-----------
There is only one success - to be able to spend your life in your own way.
[/left:b54c9a4d8a]

rammstein_persia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
19
اقا كسي سامسونگ رو تائيد مي كنه!؟
معلومه! تو همه دنيا الان SAMSUNG بعنوان يك مارك قابل اطمينان و با كيفيت شناخته شدس. ;) ميگي نه به review هايي كه مصرف كنندگان محصولاتش كردن رجوع كن يا از هر كي مشتريشه بپرس..
من شخصآ هر چي جنسه سامسونگ داشتم مزخرف بوده
عجيبه..واقعا هر چي داشتي مارك SAMSUNG آشغال بوده؟ باور نكردنيه..چيا؟
اتفاقا من براي اين مارك احترام قائلم و هر چي تا حالا با مارك SAMSUNG خريدم خيلي عالي بوده.
من خودم شخصا اين چيزهاش رو داشتم/دارم و بشدت راضي بودم/هستم:
تلويزيون,دي وي دي پلير,سي دي رام,سي دي خام,يخچال! كولر گازي! مايكرو ويو! (شد فارم لوازم خانگي اينجا! :D ) و خصوصا مانيتور و باز هم خصوصا مانيتور LCD (كه واقعا شايد بهترين باشه در كنار Sony,ماوس,..

باور كن SAMSUNG مارك خوبيه..خيلي فرق داره با LGكه يه مارك آشغالي هست و فقط مانيتوهاش قابل تحمله! حالا احتمالا شما بد شانسي اوردي سرش ولي همه محصولاش در سطح جهاني هست 0بر خلافLG ) و خوب.
ال جي هم همينطور هر چند ممكنه استثنا هم وجود داشته باشه مثل مانيتوراشون!
اينجا رو صد در صد موافقم.
LGمارك اشغاليه واقعا و تنها چيزش كه قابل تحمل هست مانيتورهاشه..بقيه چيزاش واقعا مزخرفه..و اصلا ال جي قابل قياس با SAMSUNG نيست.
من پيشنهادم اينه كه kodak يا TDK استفاده كنيد چنانچه اصل باشند! هر چند هر مغازه اي هر چي داشته باشه مي گه اصله :oops: و اصولآ تشخيص اصل و فرع مشكله.

خب برگرديم سر اصل موضوع يعني سي دي خام..بله TDK و خصوصا kodak سي دي هاشون به قول شما اگه اصل باشن خيلي خوبن.البته Sony هم اگه اصلش باشه (كه ديگه نيست ظاهرا! ) واقعا عالي هست.من حدود 100 تا سي دي Sony(اصل) دارم و واقعا از كم مشكل ترين سي دي هام هست.كداك هم زياد دارم و واقعا عاليه.
SAMSUNGهم كه شايد 150 تا دارم و واقعا راضيم و هر كي هم ميشناسم از سي دي هاش راضيه براي همين تعجب ميكنم كه شما ميگي بده.

اين وسط ولي از سي دي خامهاي Maxell من اصلا راضي نبودم..يه 20 تايي دارم و همه كمابيش مشكل دار هستن.
LG هم كه بنظر من صد رحمت به ديتا لايف! 5-6 تا دارم و واقعا مزخرف.

در پايان اينها ماركهاي سي دي خامي هست كه خيلي خوب هستند (البته اگه اصل باشند):

3M
Kodak
Verbatim
Yamaha
Sony
Kao
BASF
SAMSUNG
TDK

30yavash

Registered User
لایک‌ها
16
rammstein_persia:wrote:
اتفاقا سي دي هاي سامسونگ جزو بهترينها هستند و خيلي مقاوم.
اقا كسي سامسونگ رو تائيد مي كنه!؟ من شخصآ هر چي جنسه سامسونگ داشتم مزخرف بوده ال جي هم همينطور هر چند ممكنه استثنا هم وجود داشته باشه مثل مانيتوراشون!

آره من يه kodak دارم مربوط به زمانيه كه تازه پارسا 99 اومده بود.اومدم روش پارسا 99 رو زدم تاهنوز هم هستش و به اون صورت مشكلي نداشته.
سامسونگ ها هم كه مدل هاي(تك قاب.بدون قاب) مختلف دارن ولي فكر كنم چندتا از سي دي هاي سامسونگ من غير قابل كپي برداري شدن!(من به اين مي گم قفل طبيعي از نوع خطي!)

rammstein_persia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
19
اصولا سي دي براي ضبط فيلم اصلا مناسب نيست.و اين فرمت ويديو سي دي (كه حتما ميدونيد يك فرمت غير استاندارد هست و فقط تو آسيا كاربرد داره) اصلا چيز بيخوديه.
VCD 1.1 /2 و SVCD 1.0
شکل های پذیرفته شده(استاندارد) ای برای نگه داری video هستند و بیش تر dvd player های موجود از این فرمت ها پشتیبانی می کنند.
تنها X(S)VCD است که استاندارد ویژه ای برایش مشخص نشده است ولی با این وجود پخش آن نیز در بسیاری از dvd player های امروزی ممکن است.
"اصلا چيز بيخوديه."
:shock:
برای نگه داری دیسک های dvd 5 or 9 دقت و وسواس بیش تری لازم است چون این دیسک ها پس از آسیب و خراش دیدن خیلی زودتر کارایی خود را از دست می دهند!
استفاده از سي دي براي ضبط فيلم اصلا كار مناسبي نيست!
:shock: :evil:
بر روی هر CD-R/RW می توان بیش از 120 دقیقه تصویر با کیفیتDVD-Video با همان منو ها و زیرنویس های انتخابی و دو audio track متفاوت با امکان پخش در بسیاری از standalone dvd players ذخیره کرد.

حتمن دقت کرده اید که بر روی یک دیسک 700 مگابایتی می توانید به هنگام ساختن VCD تا 800 مگا بایت MPEG قرار دهید!
و این دلیل آسیب پذیری بیش تر این دیسک ها نسبت به دیگر cd-rom ها است.
به بیان دیگر چون در استاندارد VCD
برای نوشته شدن stream های MPEG بر روی دیسک،
mode 2/xa بکار می رود، این به فضای بیش تر user data در سکتور ها می انجامد که بر خلاف CD-ROM هایی که در mode 1 نوشته می شوند تنها دارای error detection هستند و بدون error correction.
و به این ترتیب خراش بر روی VCD آسیب بیشتری به data ی موجود در آن می رساند.

[left:39a092303e]------------------
Always investigate before you speculate.[/left:39a092303e]

فرمت ويديو سي دي , يك فرمت نه چندان مناسب هست و فقط در آسيا (به غير از ژاپن و كره جنوبي) طرفدار دارد.
اين موضوع يك چيزه بديهي هست.براي مثال شما در كشورهاي اروپايي و آمريكا چيزي به عنوان دستگاه پخش ويديو سي دي , يا فيلم بصورت ويديو سي دي نميبينيد.

دليل اين موضوع اين بوده كه فرمت ويديو سي دي و استفاده از اون در دستگاههاي ويديو سي دي اصلا از ايده هايي چيني ها بوده.در چين هم مثل ايران قانون كپي رايت وجود ندارد و در اين كشور فيلمهاي ويديويي VHS رو براي اينكه حمل و نقل و (قاچاق) اون راحت تر باشه بصورت ويديو سي دي در آوردند و كم كم ويديو سي دي تبديل به فرمت محبوب در آسيا (منهاي ژاپن و كره جنوبي) شد.

اينكه ميبينيد بعنوان مثال ماركهاي جهاني مثل Sony,Panasonic,JVC,Samsung و غيره هم دستگاههاي پخش ويديو سي دي ميسازند , اين فقط و فقط محدود به بازار آسيايي اونها هست.حتي در خود ژاپن و كره جنوبي هم اين فرمت ناشناخته هست.
اگه شما به وب سايتهاي شركتهاي معتبر صوتي تصويري برويد ميبينيد كه فقط در بخش آسياي آن محصولاتي با قابليت پخش ويديو سي دي موجود است و در اروپا و امريكا غير ممكن است چيزي به اسم "پخش كننده ويديو سي دي " پيدا كنيد ;)

البته دستگاههاي DVD قابليت پخش فرمت Video CD رو هم دارند.

در مورد ناكار آمد بودن اين فرمت, كه من روي اون تاكيد دارم , اين يك چيز واضح هست شما ميتونيد از هر كس ويديو سي دي هاي متعدد داره سوال كنيد , اين فيلمها اكثرا بعد از مدتي حتي در صورت بهترين نحوه نگهداري با كوچكترين خش و يا لكه اي دچار مشكلهاي گير كردن و 4 خانه شدن ميشوند.

اما در DVD اين مسئله خيلي خيلي ناچيز تر هست.در حاليكه توي VCD اين كاملا محسوس هست.

عجيبه كه شما ميگيد DVD بيشتر اسيب پذيره! :D چون ابدا اينطور نيست.

من شخصا بيشتر از 200 عنوان فيلم Video CD بصورت كارخانه اي (و اصطلاحا اورجينال) هم هم بصورت كپي با ماركهاي مختلف دارم و به جرات ميگم تقريبا 90 درصد اونها دچار اين مشكلات هستند..اما من حدود 8 عدد DVD اورجينال و 10 تايي هم كپي دارم و هيچكدومشون براي مثال كوچكترين مشكلي ندارند!
اين فقط من نيستم..همه اينو تجربه كردن.

بهرحال كلا VCD , خصوصا براي استفاده در دستگاههاي پخش ويديو سي دي , اصلا چيز مناسبي نيست.
خوشبختانه الان بازار ايران هم پر شده از DVD هاي كپي شده كه با قيمت مناسب (حدود 4 هزار تومن براي يك ديسك حاوي يك فيلم كامل با بهترين كيفيت و قابليتهاي صوتي ديجيتال و همينطور امكانات مختلف ديگه) و اين در مقابل قيمت ويديو سي دي ها كه هر فيلم 2 سي دي هست و اونهم غالبا كپي شده از روي نوار ويديو,بق قيمت 3 هزار تومان, بسيار بهتر هست.

خلاصه مطلب اينكه Video CD به تنهايي اصولا هويتي نداره يعني اصلا ويديو سي دي ها يا كپي شده از روي نوار ويديو هستند و يا تبديل DVD (با كاسته شدن از كيفيت صوت و تصوير و البته حذف تمامي امكانات جانبي اون).

در حاليكه DVD خودش يك فرمت استاندارد و ايده آل مخصوص فيلم هست با قابليتهاي منحصر به فرد. ;)

و در ضمن روي هر ديسك DVD حداقل 4 رگيگا بايت ميشه ديتا ذخيره كرد, و اين دليل اين هست كه فيلمهاي فرمت دي وي دي كيفيت تصوير فوق العاده و كيفيت ساند مخصوص سينمايي چندين كاناله و همچيني معمولا امكاناتي مثل انتخاب زير نويسهاي مختلف و...غيره رو دارند كه اينها در مجموع بلعث شده اين فرمت بعنوان فرمت جهاني و پيشرفته براي فيلمهاي سينمايي در بياد. ;)

بالا