برگزیده های پرشین تولز

جهان به روايت بوم

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
خب باز هم self-portrait
---------------------------
رامبرانت (69-1606) نابغه ی بی همتا و بزرگترین نقاش هلند در قرن 17، در سال های مختلف زندگی از صورت خودش نقاشی کرد با همان چیره دستی در نور پردازی و سایه روشن که نامش را در تمام تاریخ نقاشی بلندآوازه ساخت .
چند نمونه :

فوق العاده زيبا بود!

من اصولآ از اين نوع نقاشي بسيار لذت ميبرم!

اصولآ بيشتر پورته كار بوده اما اين نقاشيش بسيار زيباس!

475px-Rembrandt_Christ_In_The_Storm_On_The_Sea_Of_Galilee.jpg

Ehsan_Sh

Registered User
لایک‌ها
118
فوق العاده زيبا بود!

من اصولآ از اين نوع نقاشي بسيار لذت ميبرم!

اصولآ بيشتر پورته كار بوده اما اين نقاشيش بسيار زيباس!

بله نقاشی بسیار زیبایی بود اما همونطور که گفتی اصولا در هلند اون زمان به پرتره و یا نقاشی های برگرفته از مضامین کتاب مقدس بیشتر گرایش داشتند ... مثلا این شاهکار دیگر رامبرانت ، صحنه ی قربانی کردن اسحق به دست ابراهیم .
ضمنا رامبرانت استاد بی رقیب نورپردازی در نقاشی بود . به نوری که روی بدن قربانی تابانیده توجه کنید . همچنین تابش نور از سمت چپ بالای تابلو و سایه روشنی که روی دست ،گردن و چهره ی فرشته ایجاد کرده است . یک شاهکار بی نظیر . هیچ کدام از شاگردان رامبرانت با وجود تلاش بسیار در تقلید از سبک استاد نتوانستند مهارتش در کاربرد نور در نقاشی را پیدا کنند .

فایل های ضمیمه

• abraham.jpg
    abraham.jpg
    117.7 KB · نمایش ها: 29

Ehsan_Sh

Registered User
لایک‌ها
118
رنگ روغن بر روی بوم
ابعاد : 349 × 776 سانتیمتر
موزه ی Reina Sofia مادرید
---------------------------------

این نقاشی مشهور را پابلو پیکاسو در سال 1937 برای یادبود کشته شدگان بمباران هوایی گرنیکا واقع در باسک اسپانیا که در جریان جنگ های داخلی این کشور روی داد ، کشید.
تابلو که تماما با رنگ سیاه و سفید کشیده شده به خوبی وحشت از بمباران را در چهره ها ی هراسان و چشمان از حدقه درآمده ی آدم ها و حتا حیوانات با آن طرح ساختاری پیچیده ی کوبیستی نشان می دهد .

--------------------------------
راجع به کمپوزیسیون تابلو ، سمبولیسم موجود در آن و حواشی تاریخی ، اجتماعی ماجرای گرنیکا و تاثیر آن بر کار پیکاسو بسیار گفته و نوشته شده است . این تابلو بارها و بارها به عنوان مهم ترین نقاشی سده ی بیستم و نمونه ی جامعی از هنر پیکاسو معرفی شده گرچه شاید این ادعا تا حدی اغراق آمیز جلوه کند و من توصیه می کنم اگر توانستید ، مقاله ی انتقادی آقای علی اصغر قره باغی را در این مورد پیدا کنید و بخوانید .

فایل های ضمیمه

• guernica-784569.jpg
    guernica-784569.jpg
    212.6 KB · نمایش ها: 30
  • guernica.jpg
    guernica.jpg
    207.4 KB · نمایش ها: 23

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
بي شك مشهورترين هنرمند عرصه هنرهاي ترسمي زنده ايران
كسي به جز استاد محمود فرشچيان نيست!

و مشهور ترين اثر ايشون!

ash.jpg

فایل های ضمیمه

• gallery_50_3_41178.jpg
    gallery_50_3_41178.jpg
    101.6 KB · نمایش ها: 23
  • p03.jpg
    p03.jpg
    52.3 KB · نمایش ها: 19
  • bolbol.gif
    bolbol.gif
    367.1 KB · نمایش ها: 22

Ehsan_Sh

Registered User
لایک‌ها
118
خیلی زیبا بود ! :happy::)
می گم از مینیاتوریست های معاصر غیر از جناب فرشچیان دیگه کیا معروفن ؟

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
خیلی زیبا بود ! :happy::)
می گم از مینیاتوریست های معاصر غیر از جناب فرشچیان دیگه کیا معروفن ؟

مرسي!

خوب من يك توضيح مختصر بدم!

مينياتوردر لغت به معني کوچکتر نشان دادن است. اين کلمه در اصل يک لغت خارجي است و نيمه ي اول قرن حاضر در زبان فارسي امروز مصطلح گرديد که در معناي واقعي، به مينياتورهاي ايراني يا کشورهاي ديگر منحصر نمي شود؛ بلکه هر شيئ هنري ظريف و ريز که به هر سبک و شيوه اي ساخته شده باشد، مينياتور ناميده مي شود.

در حال حاضر در ايران به نقاشي هاي ايراني، چه قديم وچه جديد، که از سبک و روش اروپايي پيروي نکرده و داراي خصوصيات نقاشي سنتي باشد، مينياتور گفته مي شود و اين موضوع به صورت يک غلط مصطلح پذيرفته شده است.

كه يكم كار رو در انتخاب منياتوريست سخت ميكنه!
اما من اين تعريف رو ميپسندم!

به نقاش وتصویر نگاری که بتواند از عهده طراحی با خط ، ترسیم حجم ، ترکیب بندی دریک کادر معین ، رسم انواع پرسپکتیو ، طراحی از طبیعت بی جان ، طراحی از دست و پا،طراحی چهره در حالت های مختلف ، طراحی آناتومی عمومی بدن انسان ، قلمگیری طرحها ، پرداز زدن ، کار کردن با رنگ وساخت و ساز مینیاتور بر آید مینیاتوریست گویند.

حالا با اين توصيفات فقط ميشه از استاد حسين بهزاد نام برد!
(كاملآ بديهي هست كه با استاد كمال الدين بهزاد نگارگر بلند آوازه دوره صفوي تفاوت دارند)
14782214132141951361041291367201532117057.jpg

فایل های ضمیمه

• 6.jpg
    6.jpg
    48.3 KB · نمایش ها: 26
  • 3.jpg
    3.jpg
    34.6 KB · نمایش ها: 25
  • 8.jpg
    8.jpg
    20.1 KB · نمایش ها: 27

Ehsan_Sh

Registered User
لایک‌ها
118
مرسي!

خوب من يك توضيح مختصر بدم!

مينياتوردر لغت به معني کوچکتر نشان دادن است. اين کلمه در اصل يک لغت خارجي است و نيمه ي اول قرن حاضر در زبان فارسي امروز مصطلح گرديد که در معناي واقعي، به مينياتورهاي ايراني يا کشورهاي ديگر منحصر نمي شود؛ بلکه هر شيئ هنري ظريف و ريز که به هر سبک و شيوه اي ساخته شده باشد، مينياتور ناميده مي شود.

در حال حاضر در ايران به نقاشي هاي ايراني، چه قديم وچه جديد، که از سبک و روش اروپايي پيروي نکرده و داراي خصوصيات نقاشي سنتي باشد، مينياتور گفته مي شود و اين موضوع به صورت يک غلط مصطلح پذيرفته شده است.

كه يكم كار رو در انتخاب منياتوريست سخت ميكنه!
اما من اين تعريف رو ميپسندم!

به نقاش وتصویر نگاری که بتواند از عهده طراحی با خط ، ترسیم حجم ، ترکیب بندی دریک کادر معین ، رسم انواع پرسپکتیو ، طراحی از طبیعت بی جان ، طراحی از دست و پا،طراحی چهره در حالت های مختلف ، طراحی آناتومی عمومی بدن انسان ، قلمگیری طرحها ، پرداز زدن ، کار کردن با رنگ وساخت و ساز مینیاتور بر آید مینیاتوریست گویند.

حالا با اين توصيفات فقط ميشه از استاد حسين بهزاد نام برد!

ممنون ... خیلی مفید بود .

خب یاید بگم منم یه کتاب سراغ دارم : نقاشی ایران نوشته ی روئین پاکباز انتشارات زرین و سیمین 1384
نویسنده ، هنرهای تجسمی ایرانی رو از ماقبل تاریخ یعنی دوران مفرغ های لرستان آغاز کرده و تا دوران معاصر حتا بررسی نقاشان آوانگارد ، پیش اومده .

یه فیلم مستند خیلی خوب هم در سه قسمت هست : نقاشی ایرانی ساخته ی منوچهر طیاب استاد جهانی سینمای مستند . به لطف دوستی با کارگردان من تونستم این فیلمو کامل ببینم اما نمیدونم پخش عمومی داشته یا نه ...

Ehsan_Sh

Registered User
لایک‌ها
118
" مدتی در جمع دوستان نیستم "

این پست رو الان خوندم :blink:

کجا داری میری ؟ آخه چرا ؟ مگه چی شده؟ من تازه افتخار آشنایی و همکاری باهات رو تو این تاپیک پیدا کرده بودم . بدون تو که این تاپیک برای من دیگه لطفی نداره :(:(:(

Even Star

کاربر فعال فرهنگ و هنر
کاربر فعال
لایک‌ها
127
03.jpg

زن و سیب سبز

04.jpg

صورت زن

Even Star

کاربر فعال فرهنگ و هنر
کاربر فعال