برگزیده های پرشین تولز

خراب شدن هارد لپ تاپ و راهنمایی برای حل مشکل،تعمیر یا تعویض؟

Gesher

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
794
متاسفانه همین یدونه لپ تاپ رو دارم.امکان جابجایی هم نیست.و البته بخاطر امکان بازیابی اطلاعات پاک شده هم نمیتونم ببرمش برای تعمیر.حداقل باید قبل از بردن برای تعمیر، اطلاعات رو فرمت کنم و غیر قابل بازیابی باشند.
جایی نمیخواد ببرید . کار سادست
یک عدد CD معروف به Hiren نسخه ی 15 رو از فروشنده های نرم افزار تهیه کنید. اگر خط پرسرعتی در اختیار دارید میشه شخصا دانلود و رایت کنید گرچه خریدش بیشتر توصیه میشه
توسط CD مذکور بوت شده و در پنجره ای که ظاهر میشه Mini Windows XP که یک ویندوز Live (بدون نیاز به نصب) هست رو انتخاب کنید تا ظرف چند ثانیه صفحه ی ویندوز زیر ظاهر بشه
همونطور که در تصویر نشون داده شده HDCD Menu رو اجرا کرده و مطابق تصویر، از منوی Programs اقدام به فرمت سطح پایین کنید
اگر اطلاعات مهمی روی هارد هست قبل از شروع بکار روی فلش مموری، هارد اکسترنال و یا DVD منتقل کنید
تنها اگر راه حل Low evel Format جواب نداد بفکر تعویض هارد باشید اما چون قطعات مکانیکی ظاهرا مشکلی ندارند امید و احتمال بالایی هست مشکل هارد برطرف بشه
v178b8nctbd1.jpg

فایل های ضمیمه

• 2015-02-09-1071.jpg
    2015-02-09-1071.jpg
    67.6 KB · نمایش ها: 10
Last edited:

chakavak_67

Registered User
لایک‌ها
14
با توجه به این مورد ، و نوشتن عبارت بحرانی در برنامه Hard Disk Sentinel ، باید هارد و عوض کنید.
برای Low Level Format هم باید در خارج از ویندوز این کار و انجام بدید چون با این کار کلیه اطلاعات موجود در هارد پاک میشه و شما هم نمیتونید اطلاعاتتون و انتقال بدید پس خرید هارد جدید و تعویض با این هارد بهتره.
میشه یه توضیح بدید که روش کار با این نرم افزار چطوریه؟ هیچ اطلاعاتی ندارم که بخواد پاک بشه.هارد کاملا خالیه.میخوام قبل تعویض یه بار هم با این نرم افزار تست کنم.ممنون

chakavak_67

Registered User
لایک‌ها
14
ببخشید من اون نرم افزار رو از آدرسی که داده بودید دانلود کردم.فایل زیپ رو اکسترکت کردم و محتویات داخلش ایناست:

14.jpg

میشه راهنمایی کنید که به چه صورت باید رایتش کنم؟
آیا همین محتویات رو رایت کنم یا اون فایل img رو باز کنم و اونو رایت کنم؟ممنون

Gesher

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
794
یک CD خام داخل درایو بگذارید و فایل burn to cd که در عکسی که گذاشتید ملاحظه میشه رو اجرا کنید، ظاهرا بطور خودکار باید رایتش کنه . باقی کار هم که قبلا عرض شد ...

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
میزان بدسکتور بالاست . عملا با hdd regenator هم خیلی خوب عمل کنه . بتونه نصف این بدسکتورها رو ریکاور کنه . با توجه به تجربه میگم به فکر هارد جدید باشید

chakavak_67

Registered User
لایک‌ها
14
یک CD خام داخل درایو بگذارید و فایل burn to cd که در عکسی که گذاشتید ملاحظه میشه رو اجرا کنید، ظاهرا بطور خودکار باید رایتش کنه . باقی کار هم که قبلا عرض شد ...
یک دنیا ممنون از شما بزرگوار دقیقا طبق مراحلی که گفته بودید پیش رفتم و الان داره پروسه Low Level Format انجام میشه.فقط یه سوال دارم.این عمل چقد طول خواهد کشید و نتیجه اش چه خواهد بود؟آیا در انتها گزارشی از وضعیت بدسکتور میده و مشخص میکنه که آیا مشکل هارد برطرف شده یا نه؟
عذرخواهم که انقد سوال می پرسم.متشکرم.

chakavak_67

Registered User
لایک‌ها
14
میزان بدسکتور بالاست . عملا با hdd regenator هم خیلی خوب عمل کنه . بتونه نصف این بدسکتورها رو ریکاور کنه . با توجه به تجربه میگم به فکر هارد جدید باشید
دوست عزیز اگر مجبور به تعویض هارد بشم با توجه به مشخصات لپ تاپم که در پایین عرض خواهم کرد،چه هاردی با چه ظرفیتی میتونم نصب کنم؟و اینکه راهنمایی کنید آیا تعویض هارد لزوما باید توسط متخصص انجام بشه یا خودم میتونم؟سپاس و تشکر
مشخصات لپ تاپ:
Acer Aspire V3-571G - 52454G50Makk
Core i5-2450 2.5 GHz
NVIDIA GeForce GT 630M
15.6HD LED
4GB DDR3 MEMORY
GB HDD 500

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
دوست عزیز اگر مجبور به تعویض هارد بشم با توجه به مشخصات لپ تاپم که در پایین عرض خواهم کرد،چه هاردی با چه ظرفیتی میتونم نصب کنم؟و اینکه راهنمایی کنید آیا تعویض هارد لزوما باید توسط متخصص انجام بشه یا خودم میتونم؟سپاس و تشکر
مشخصات لپ تاپ:
Acer Aspire V3-571G - 52454G50Makk
Core i5-2450 2.5 GHz
NVIDIA GeForce GT 630M
15.6HD LED
4GB DDR3 MEMORY
GB HDD 500
با وجود این تعداد بدسکتور توصیه میکنم زیاد دل به این هارد نبدید . چون بدسکتور ها با این تعداد قابل ترمیم نیست .
شمار تا 1 ترابایت هم میتونید تهیه کنید . سعی کنید از برند وسترن تهیه کنید . یا سیگیت های هیبریدی که 1 ترا هارد به همراه 8 گیگ ssd هستند
تعویض هارد نیاز به تخصص خاصی نیست و خیلی راحت تعویض میشود .

Gesher

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
794
یک دنیا ممنون از شما بزرگوار دقیقا طبق مراحلی که گفته بودید پیش رفتم و الان داره پروسه Low Level Format انجام میشه.فقط یه سوال دارم.این عمل چقد طول خواهد کشید و نتیجه اش چه خواهد بود؟آیا در انتها گزارشی از وضعیت بدسکتور میده و مشخص میکنه که آیا مشکل هارد برطرف شده یا نه؟
عذرخواهم که انقد سوال می پرسم.متشکرم.
جای امیدواری داره که مشکل هارد رفع بشه
بعلت ظرفیت بالای هارد و از اونجا که در فرمت سطح پایین(LLF) بررسی دقیق بصورت سکتور به سکتور داره انجام میشه تا سالم ها به 0 تبدیل شده و معیوب ها هم کنار گذاشته بشن تا دیگه مورد استفاده قرار نگیرند، زمان زیادی صرف میشه اما ارزشش رو داره (از اونجا که تمام سکتورهای سالم به 0 تبدیل میشن و هارد مثل روز اولی که ساخته شده میشه شانس بازیابی اطلاعات روی اون هم غیرممکن خواهد بود ولذا اینکار در مواقعی که قصد فروش هارد دیسک رو دارید هم توصیه میشه)
پس از پایان کار، اقدام به نصب ویندوز کنید
و بعد در برنامه ی HD Tune به سربرگ Health نگاه کنید اگر Warning های زرد رنگ که در تصویری که قبل گذاشتید محو شده بود که مشکل کلا رفع شده و احتیاجی به تعویض هارد نیست، در غیر اینصورت شاید نیاز به تعویضش باشه
بد نیست در اهمیت LLF اشاره شود شات اول پایین مربوط به هارد 500گیگابایتی با بیش از 14000 ساعت کارکرد و مربوط به لپتاپی هست که از ارتفاع سقوط کرده بود و این هارد حین کار صدای گوشخراشی شبیه سایش تیغه های قیچی می داد اما بعد از LLF گویا جوانی خودش رو بازیافته (شات دوم پایین) و با وجودیکه می بینید 20079 ساعت از عمرش گذشته اما حتی یک خطای زرد رنگ هم نداره تا چه برسه به خطاهای قرمز تصویر اول .

xpe234ue0sqa.png

3i9gadzfunki.png

Last edited:

chakavak_67

Registered User
لایک‌ها
14
سلام مجدد به شما دوستان عزیز.پروسه Low Level Format به پایان رسید و بعدش ویندوز نصب کردم و بعد از اون نرم افزار HD Tune رو نصب کردم تا همونطور که گفته بودید از سربرگ Health بررسی کنم ببینم آیا Warning ها رفع شدن یا نه؟من عکس های قبل از LLF و بعد از اون رو قرار میدم،لطف می کنید یه نگاهی بندازید و بگید الان وضعیت هارد چطوره؟ آیا مشکلش حل شده یا باید عوض بشه؟ ممنون.
1: این عکسیه که قبل از همه این کارا گرفته بودم:

32.jpg

2: و این عکسیه که بعد از Low Level Format از نرم افزار گرفتم:
توی عکس اولی دو تا اخطار بود اما الان فقط همین یدونه اخطار زرد رنگ هست.

LLF.png

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
سلام مجدد به شما دوستان عزیز.پروسه Low Level Format به پایان رسید و بعدش ویندوز نصب کردم و بعد از اون نرم افزار HD Tune رو نصب کردم تا همونطور که گفته بودید از سربرگ Health بررسی کنم ببینم آیا Warning ها رفع شدن یا نه؟من عکس های قبل از LLF و بعد از اون رو قرار میدم،لطف می کنید یه نگاهی بندازید و بگید الان وضعیت هارد چطوره؟ آیا مشکلش حل شده یا باید عوض بشه؟ ممنون.
1: این عکسیه که قبل از همه این کارا گرفته بودم:

32.jpg

2: و این عکسیه که بعد از Low Level Format از نرم افزار گرفتم:
توی عکس اولی دو تا اخطار بود اما الان فقط همین یدونه اخطار زرد رنگ هست.

LLF.png
شات hd senitel

chakavak_67

Registered User
لایک‌ها
14
هیچ تغییری نکرده . 543 بدسکتور .
یعنی باید هارد رو عوض کرد دیگه؟با عوض کردن سیستم صد در صد درست میشه؟
و یه سوال دیگه:برای خرید هارد یکی از دوستان گفتن باید ساتا 2.5 اینچی بگیرم یکی دیگه از دوستان گفت ساتا 3 اینچی باید بگیرم.یکی قبلا بهم گفت حداکثر 750 گیگ باید بگیرم.میشه لطف کنید دقیقا بگید چه نوع و مدلی باید بگیرم؟ زیر 1 ترا بایت میخوام.ممنون

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
و یه سوال دیگه:برای خرید هارد یکی از دوستان گفتن باید ساتا 2.5 اینچی بگیرم یکی دیگه از دوستان گفت ساتا 3 اینچی باید بگیرم.یکی قبلا بهم گفت حداکثر 750 گیگ باید بگیرم.میشه لطف کنید دقیقا بگید چه نوع و مدلی باید بگیرم؟ زیر 1 ترا بایت میخوام.ممنون
شما هارد هیبرید 2.5 اینچی بگیری
1TB+8GBSSD

Gesher

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
794
ظاهرا وضعیت هارد خوب نیست که 367 بدسکتور شات اول به 543 مورد رسیده و چاره ای نیست الا تعویضش با یک جدید، اما کار شما بیهوده نبود و با LLF که انجام دادید اوضاع و تکلیف برای شما بطور قطعی روشن، و اطلاعات هارد هم کلا غیرقابل بازیابی شد تا در صورت فروشش به مشکلی برنخورید(اگر بطور عادی فرمت می کردید باز هم براحتی اطلاعاتش توسط نرم افزار قابل کشف و بازیابی بود)

اما هارد 3 اینچی وجود نداره
هارد دیسکها در اندازه ها ی 1.8 ، 2.5 و 3.5 اینچی تولید میشن
2.5 اینچی ها مخصوص لپتاپهاست. 3.5 اینچی ها که بسیار بزرگترند مربوط به PCهای رومیزی هستند
چیزی که توسط یکی از دوستان اشاره شد ساتا3 بود
هاردهای امروزی (ساتا) در سه فناوری متفاوت ساتا1 با سرعت 1.5 گیگابیت در ثانیه، ساتا2 با سرعت 3Gb/s و ساتا3 با سرعت 6Gb/s تولید شدند
سرعت این هاردها تابع سرعت چرخش در دقیقه شون هم هست که یا 5400 دور و یا 7200 دور هست که نوع دوم کمیابتر و گرانتره
با توجه به تراشه HM77 مادربورد شما که از آخرین نسل ساتا هم پشتیبانی میکنه بهتره در زمان خرید محض احتیاط تاکید کنید از نوع ساتا3 با سرعت 6 گیگابیت در ثانیه باشه. روی برچسب خود هارد هم مشخصات دقیق درج شده

بهترین هارد 2.5 اینچی فعلی بازار همان سری هیبریدی هست که استاد در پست بالا نوشتند و از اونجا که قبل از خرید بهتره کمی بصورت آنلاین اطلاعات لازم رو جمع کنید، در فروشگاههای آنلاین بین 270 تا 330 هزار ت قیمتگذاری شده اما در بازار با قیمت پایین تر هم ممکنه یافت بشه
http://novindigital.com/home/9--seagate-sshd-hybrid-drives-1tb-8gb-st1000dx001.html
http://lioncomputer.ir/product/3534/Seagate Hybrid 1TB+8GB SSHD Drive
مدلهای ارزانتر و رایج تر هم وجود داره که بسته به برند، کیفیت، سرعت چرخش، فناوری ساتا (ساتا2، ساتا3) و ظرفیت دارای قیمتهای متفاوتی بوده و همگی برای لپتاپ شما مناسب و قابل استفادست:
500 گیگابایتی> 140 تا 165 هزار ت
640 گیگابایتی> 150 هزار ت
750 گیگابایتی> 165تا 180 هزار ت
1 ترا بایتی> 200 هزار ت

گرچه مطابق تصویر زیر عمل تعویض توسط خود شما هم بسهولت مقدوره اما توصیه میشه لپتاپ رو همراه ببرید تا هارد جدید رو خود فروشنده برای شما نصب و راه اندازی کنه. هارد پیشین هم بعلت وضعیت بحرانی قابل اعتماد نیست حتی بعنوان اکسترنال و بهتره در بازار بفروشید
(تصویر زیر مربوط به Acer Aspire V3-471G-53214G75Makk ، هارد با برچسب سفید در سمت چپ و رمها در سمت راست)
as_v3_wart01_P8230707_08.jpg

Last edited:

chakavak_67

Registered User
لایک‌ها
14
سلام مجدد به دوستان عزیز.با راهنمایی های شما هارد لپ تاپ رو عوض کردم و یه 500 سیگیت نصب کردم.ویندوز هم روش نصب کردم اما باز به یه مشکل جدی برخوردم.بعد از یکی دو ساعت کارکردن باهاش وقتی ریستش کردم این صفحه آبی اومد (در ادامه عکسشو میذارم) و تا بالا اومدن ویندوز میرسه مجددا صفحه آبی میاد و سیستم ریست میشه و اصلا دیگه بالا نمیاد.جالب اینه که قبل از تعویض هارد هم این مشکل بوجود اومده بود.البته وقتی که آنتی ویروس نود32 رو نصب میکردم و بعدش که ریست میکردم این اتفاق میفتاد.الان هم همینطوری شد.تا آنتی ویروس نود رو نصب کردم و ریستارت کردم صفحه آبی اومد و همینطور تکرار میشه.میتونید راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟ ممنون.

error.jpg

reza76622201

کاربر حرفه ای سخت افزار
لایک‌ها
3,630
سلام مجدد به دوستان عزیز.با راهنمایی های شما هارد لپ تاپ رو عوض کردم و یه 500 سیگیت نصب کردم.ویندوز هم روش نصب کردم اما باز به یه مشکل جدی برخوردم.بعد از یکی دو ساعت کارکردن باهاش وقتی ریستش کردم این صفحه آبی اومد (در ادامه عکسشو میذارم) و تا بالا اومدن ویندوز میرسه مجددا صفحه آبی میاد و سیستم ریست میشه و اصلا دیگه بالا نمیاد.جالب اینه که قبل از تعویض هارد هم این مشکل بوجود اومده بود.البته وقتی که آنتی ویروس نود32 رو نصب میکردم و بعدش که ریست میکردم این اتفاق میفتاد.الان هم همینطوری شد.تا آنتی ویروس نود رو نصب کردم و ریستارت کردم صفحه آبی اومد و همینطور تکرار میشه.میتونید راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟ ممنون.

error.jpg
سیستم عامل رو از نو نصب کنید.

chakavak_67

Registered User
لایک‌ها
14
سیستم عامل رو از نو نصب کنید.

دوست عزیز قبل از تعویض هارد هم این مشکل وجود داشت و من 10 بار ویندوز عوض کردم اما هر بار بعد از نصب آنتی ویروس نود که ریست میکردم همین اتفاق میفتاد.فکر میکردم با تعویض هارد این مشکل هم حل میشه اما همچنان باقیه.

reza76622201

کاربر حرفه ای سخت افزار
لایک‌ها
3,630
دوست عزیز قبل از تعویض هارد هم این مشکل وجود داشت و من 10 بار ویندوز عوض کردم اما هر بار بعد از نصب آنتی ویروس نود که ریست میکردم همین اتفاق میفتاد.فکر میکردم با تعویض هارد این مشکل هم حل میشه اما همچنان باقیه.
رمهای اضافی رو از داخل ماژول دربیارید و دوباره امتحان کنید.

بالا