برگزیده های پرشین تولز

خونه مجردی، بایدها نبایدها و چالش های پیش رو

Business plan

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
13,909
رهن کامل خونه 60 میلیون
مبلغ رهن معمولا بالاست
پس این همه خونه دانشجویی همه ودیعه/پول پیش/پول رهن پرداختن؟
جیزی به اسم مالیات فکر نمیکنم وجود داشته باشه برای اجاره..
ولی زمان قرار داد هر دو طرف معامله 50% از پورسانت مشاور املاک رو باید بدن..
که میشه 1% از مبلغ قرارداد بر حسب رهن مطلق

مثلا حساب میکنی رهن کامل خونه 60 میلیون در میاد..
پورسانت مشاور املاک میشه 600 تومن..
نفری 300 میدین..
مشاور املاک چی کار انجام میده؟ منظور این هست که توان قانونی تنظیم قرارداد رسمی رو داره یا فقط برای اینکه معامله رو جور کرده؟

Last edited:

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,055
پس این همه خونه دانشجویی همه ودیعه/پول پیش/پول رهن پرداختن؟
آره...

مشاور املاک چی کار انجام میده؟ منظور این هست که توان قانونی تنظیم قرارداد رسمی رو داره یا فقط برای اینکه معامله رو جور کرده؟
آره.. سند رسمی رارداد رو میتویسه..
البته یه نکته یی هست که همه نمیدونمم و مشاور املاکی ها ازش سوء استفاده میکنن..
اگه طرفین رو خود مشاور املاک بهم معرفی نکرده باشه ...حق الزحمه ش کمتره...دقیقا نمیدونم چقدر..

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,055

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,210
آره...

اگه طرفین رو خود مشاور املاک بهم معرفی نکرده باشه ...حق الزحمه ش کمتره...دقیقا نمیدونم چقدر..
حاج نیما، برای خونه تهران چک هم دادی؟ تخلیه، پشتوانه یا برای پرداخت اجاره ها؟ اصلا ازت خواستن یا نه؟

amir7310

همکار بازنشسته بازارچه
لایک‌ها
17,660
تا آخر سال دیگه..نهایتا سال بعدش..خونه گرفتم و مستقل زندگی میکنم

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
آره...

در رابطه با کمسیون املاک برای رهن و اجاره ملک این توضیح رو کامل بدم مفیده :

1 - رهن کامل حساب میشه
2 - کل رهن به اجاره یک ماه تبدیل میشه . یعنی به ازای هر 10 میلیون تومن رهن معمولا 300 هزار تومان اجاره لحاظ میکنن

حالا اینجا دو حالت وجود داره :
1 - اگه مرتبه اول عقد قرارداد باشه ، یک چهارم اجاره یک ماه که از مرحله دوم حساب شده بود رو از مستاجر و یک چهارم رو از موجر میگیرن که اگه موجر و مستاجر هم دیگه رو پیدا کرده باشن 50% الی 60% این مبلغ رو پرداخت میکنن .
2 - اگه تمدید قرارداد باشه یعنی شما قبلا قرارداد بستی و موقع اتمام قرارداد میخوای تمدید بکنی و توی همون خونه بمونی و برای تمدید پیش همون املاکی که قرارداد اولیه رو بسته بودی میری که اینجا 70% از یک چهارم اجاره یک ماه رو از موجر و 70% از یک چهارم اجاره یک ماه رو از مستاجر دریافت میکنن که اگه موجر و مستاجر هم دیگه رو پیدا کرده باشن بازم همین مبلغ رو پرداخت میکنن

حالا این کمسیون ها برای بدون کد رهگیریه و اگه قرارداد رسمی و با کد رهگیری بخواید باید 9% به مبلغ کمسیون پرداختی اضافه بکنید بابت ارزش افزوده .

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,055
حاج نیما، برای خونه تهران چک هم دادی؟ تخلیه، پشتوانه یا برای پرداخت اجاره ها؟ اصلا ازت خواستن یا نه؟
چک نه.. پول نقد دادم دیگه..همون پول پیش که اول کار گرفته میشه در اصل به همین دلیله..

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
در رابطه با چک تخلیه باید خدمتتون عرض بکنم که :
توی مواردی که مبلغ رهن پرداختی کمه ، مالک اجازه داره چک تخلیه بگیره .
مثلا یه خونه 100 تومن رهن کامله و شما حدودا 15 تومن رهن دادی و ماهی 2.5 پرداخت میکنی . اینجا طبیعی هستش چون ارزش متعلقات ملک شامل کابینت و شیرآلات و درب و پنجره و کفپوش و ... از 15 تومن بیشتره و ممکنه شما موقع تخلیه بیشتر از 15 تومن خسارت زده باشی ، چک تضمین تخلیه میگیرن
یا
مثل همین مثال 6 ماه اجاره شما معادل کل مبلغ رهنه و ممکنه شما بعد از تحویل گرفتن واحد هیچ کدوم از اجاره هاتون وصول نشه ( حتی اگه بابت اجاره ها چک داده باشید ) و 6 ماه بعدی رو رایگان بشینید و ضرری هم که به ملک وارد میکنید رقم قابل توجهی باشه .

توی این دو حالته که مستاجر باید به موجر چک تخلیه بده یا چک تضمین خسارت در غیر اینصورت زمانی که شما برای همون خونه 100 تومنی که مثال زدم مثلا 60 تومن رهن پرداخت کرده باشید هر بلایی هم که سر خونه بیارید اینقدر نمیشه !

اسمش جوریه که مستاجر فکر میکنه برای تخلیه هستش درصورتی که اشتباه بین مردم جا افتاده .

---------

حالا یه مورد دیگه در رابطه با خونه مجردی !

بنده به عنوان شخصی که سرمایه گذار املاک هستم و مدیریت املاک چند تا واحد رو دست خودم دارم ، اصلا برام اهمیتی نداره توی ملک مستاجر مجرده ، متاهله ، پیره ، جوونه ، میخواد هر شب مهمونی بگیره ، تو خونه دختر یا پسر میاره ( البته مصرف شخصی :D ) ، رفت آمدشون زیاده یا کمه ، توی خونه مشروب یا مواد مصرف میشه یا نه ، اینکه مستاجر مسلمونه ، مسیحیه ، یهودیه و ... اینا همشون اشتباهه .
مستاجر از لحظه دریافت واحد تا لحظه تحویل واحد مالک حساب میشه و نه مالک و نه همسایه ها حق اعتراض ندارن به هیچ موضوعی . جایی هم که همسایه ها شکایت مستاجر رو به مالک میکنن بنده همیشه گفتم من کاره ای نیستم و طرف حساب شما مستاجره که در حال حاضر مالک محسوب میشه . اگه تا 5 صبح مهمونی گرفته میتونی زنگ بزنی پلیس شکایت بکنی نه زنگ بزنی به من یا اینکه با خودش مطرح بکنی ، اونم اگه مهمونیش مزاحمت براتون ایجاد میکنه نه اینکه چون مستاجره نباید مهمونی بگیره . اونم آدمه بخدا ، پول داده داره استفاده میکنه .
اینکه مستاجر بعد از تحویل گرفتن خونه ،حتی دیوارارو خراب بکنه و کابینتا رو جدا بکنه و کف رو سرامیک یا لمینت دلخواه خودش رو بزنه کاملا مختاره ولی موقع تحویل باید مثل روز اولش تحویل بده . پس حساسیت موجر روی میخ نزدن رو دیوار و یا خراب کردن واحد اشتباهه !

اینا برام مهمه :
1 - اجاره به موقع پرداخت بشه
2 - خونه تحویل داده شده با تحویل گرفته شده مثل هم باشن و اگه مثل هم نیست مبلغی از رهن بلوکه میشه و بعد از تعمیرات و نوسازی ، طبق فاکتورها مبلغ باقی مونده به مستاجر پرداخت میشه ( البته یه سری موارد جزء استهلاک خونه حساب میشه که اگه بپرسید میگم )
3 - مستاجر موقع تحویل گرفتن واحد کل رهن رو پرداخت بکنه
4 - یک ماه قبل از اتمام قرارداد باهاش صحبت میکنم اگه خواست تمدید بکنیم در غیر این صورت ، مستاجر باید راس تاریخ اتمام قرارداد ملک رو تخلیه بکنه و کل رهنش رو یکجا به صورت چک رمز دار حضوری توی بانک تحویل میگیره که خیالش راحت باشه
5 - مستاجر درگیر معاملات مواد مخدر و همینطور از ارازل و اوباش معروف نباشه و همینطور از نظر هیکل شماره یک باشگاه نباشه :D ! به طور کلی اونقدری گنده نباشه که من یا کسایی که باهام کار میکنن از پسش بر نیان و موقع یکی از چهار مورد بالا به مشکل بخوریم . البته این تیپ آدما اجاره و رهن بالاتری هم پرداخت میکنن !

توی اجاره کردن خونه مجردی یا حتی خونه معمولی اگه مالک حساسیت داشت سعی کنید قانعشون بکنید و بهشون بفهمونید این چیزا رو :)))

Fifa2018

Registered User
لایک‌ها
4,225
مفیدترین استفاده خونه مجردی، بعد از حمومه
نمیدونی چه هوایی میخوری به جوارح بدن
قلب آدم حال میاد :D

اینجا که من گرفتم، 14 تومن بود (قابل تبدیل)
الان بخوای همینو بگیرم باید 17 18 بدم
تر و تمیزه و جاشم خوبه
80 متریه ...

جای مناسب بخوای بگیری، محله درست و حسابی و قابل دسترسی
زیر 20 تومن راحت پیدا میشه

قیمتا تقریباً 1/2 تا 1/3 تهرانه
چه ارزونی بود تهران اون موقع :/

با قیمتای الان مقایسه میکنی انگار از غار اصحاب کف زدی بیرون :)

seminar

Registered User
لایک‌ها
44
در رابطه با چک تخلیه باید خدمتتون عرض بکنم که :
توی مواردی که مبلغ رهن پرداختی کمه ، مالک اجازه داره چک تخلیه بگیره .
مثلا یه خونه 100 تومن رهن کامله و شما حدودا 15 تومن رهن دادی و ماهی 2.5 پرداخت میکنی . اینجا طبیعی هستش چون ارزش متعلقات ملک شامل کابینت و شیرآلات و درب و پنجره و کفپوش و ... از 15 تومن بیشتره و ممکنه شما موقع تخلیه بیشتر از 15 تومن خسارت زده باشی ، چک تضمین تخلیه میگیرن
یا
مثل همین مثال 6 ماه اجاره شما معادل کل مبلغ رهنه و ممکنه شما بعد از تحویل گرفتن واحد هیچ کدوم از اجاره هاتون وصول نشه ( حتی اگه بابت اجاره ها چک داده باشید ) و 6 ماه بعدی رو رایگان بشینید و ضرری هم که به ملک وارد میکنید رقم قابل توجهی باشه .

توی این دو حالته که مستاجر باید به موجر چک تخلیه بده یا چک تضمین خسارت در غیر اینصورت زمانی که شما برای همون خونه 100 تومنی که مثال زدم مثلا 60 تومن رهن پرداخت کرده باشید هر بلایی هم که سر خونه بیارید اینقدر نمیشه !

اسمش جوریه که مستاجر فکر میکنه برای تخلیه هستش درصورتی که اشتباه بین مردم جا افتاده .

---------

حالا یه مورد دیگه در رابطه با خونه مجردی !

بنده به عنوان شخصی که سرمایه گذار املاک هستم و مدیریت املاک چند تا واحد رو دست خودم دارم ، اصلا برام اهمیتی نداره توی ملک مستاجر مجرده ، متاهله ، پیره ، جوونه ، میخواد هر شب مهمونی بگیره ، تو خونه دختر یا پسر میاره ( البته مصرف شخصی :D ) ، رفت آمدشون زیاده یا کمه ، توی خونه مشروب یا مواد مصرف میشه یا نه ، اینکه مستاجر مسلمونه ، مسیحیه ، یهودیه و ... اینا همشون اشتباهه .
مستاجر از لحظه دریافت واحد تا لحظه تحویل واحد مالک حساب میشه و نه مالک و نه همسایه ها حق اعتراض ندارن به هیچ موضوعی . جایی هم که همسایه ها شکایت مستاجر رو به مالک میکنن بنده همیشه گفتم من کاره ای نیستم و طرف حساب شما مستاجره که در حال حاضر مالک محسوب میشه . اگه تا 5 صبح مهمونی گرفته میتونی زنگ بزنی پلیس شکایت بکنی نه زنگ بزنی به من یا اینکه با خودش مطرح بکنی ، اونم اگه مهمونیش مزاحمت براتون ایجاد میکنه نه اینکه چون مستاجره نباید مهمونی بگیره . اونم آدمه بخدا ، پول داده داره استفاده میکنه .
اینکه مستاجر بعد از تحویل گرفتن خونه ،حتی دیوارارو خراب بکنه و کابینتا رو جدا بکنه و کف رو سرامیک یا لمینت دلخواه خودش رو بزنه کاملا مختاره ولی موقع تحویل باید مثل روز اولش تحویل بده . پس حساسیت موجر روی میخ نزدن رو دیوار و یا خراب کردن واحد اشتباهه !

اینا برام مهمه :
1 - اجاره به موقع پرداخت بشه
2 - خونه تحویل داده شده با تحویل گرفته شده مثل هم باشن و اگه مثل هم نیست مبلغی از رهن بلوکه میشه و بعد از تعمیرات و نوسازی ، طبق فاکتورها مبلغ باقی مونده به مستاجر پرداخت میشه ( البته یه سری موارد جزء استهلاک خونه حساب میشه که اگه بپرسید میگم )
3 - مستاجر موقع تحویل گرفتن واحد کل رهن رو پرداخت بکنه
4 - یک ماه قبل از اتمام قرارداد باهاش صحبت میکنم اگه خواست تمدید بکنیم در غیر این صورت ، مستاجر باید راس تاریخ اتمام قرارداد ملک رو تخلیه بکنه و کل رهنش رو یکجا به صورت چک رمز دار حضوری توی بانک تحویل میگیره که خیالش راحت باشه
5 - مستاجر درگیر معاملات مواد مخدر و همینطور از ارازل و اوباش معروف نباشه و همینطور از نظر هیکل شماره یک باشگاه نباشه :D ! به طور کلی اونقدری گنده نباشه که من یا کسایی که باهام کار میکنن از پسش بر نیان و موقع یکی از چهار مورد بالا به مشکل بخوریم . البته این تیپ آدما اجاره و رهن بالاتری هم پرداخت میکنن !

توی اجاره کردن خونه مجردی یا حتی خونه معمولی اگه مالک حساسیت داشت سعی کنید قانعشون بکنید و بهشون بفهمونید این چیزا رو :)))
گفتید استهلاک خونه منظورتون چی هستش؟

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
گفتید استهلاک خونه منظورتون چی هستش؟
یک سری تعمیرات و هزینه ها گردن مالکه یه سری ها هم گردن مستاجر اونا طبق عرف و قوانین مشخصه
اما
یه سری چیزا هستش که درسته گردن مستاجره اما بهتره گرفته نشه . مثلا کف خونه اگه لمینت باشه بعد از یه مدتی طبیعیه خط و خش روش میوفته به خاطر جابجایی مبلمان یا ممکنه بعضی کلیک ها بشکنه که بازم طبیعیه چون از ملک استفاده طبیعی هم بشه یه سری خرابی های این تیپی به وجود میاد .
مثلا سیفون توالت بعد از دو یا سه سال که مستاجر نشست اگه خراب بشه نباید هزینه تعویض از مستاجر گرفته بشه .

یه استفاده بد داریم که مستاجر باید خسارت بده و هزینه گردن اونه
یه استفاده نکردن داریم که خوب طبیعیه چیزی خراب نمیشه
یه استفاده عادی داریم که بر اساس طول عمر طبیعی باید حساب بشه . مثلا لمینت تا حداکثر 15 سال قابل استفاده هستش هرچقدر هم خوب نگهداری بشه . کابینت ها هر 15 سال یکبار باید عوض بشه و حتی جاهایی مثل یونیت سینک توی این مدت 2 بار باید عوض بشه و ...
حالا یه جاهایی هستش مالک پدرسوخته بازی در میاره ! یعنی چی ؟ یعنی چیزی رو که میدونه آخرای عمرشه ولی الان سالمه رو میگه سالم به مستاجر تحویل دادم الان خراب شده ! باید وجدان داشته باشه و اینجور مواقع خودش بفهمه اون مورد به خصوص عمر خودش رو کرده و باید تعویض بشه حالا شانس این بنده خدا بوده توی قراردادش این اتفاق افتاده

شما اگه مستاجری میتونی این چیزا رو به مالک توضیح بدی ولی اگه مالکی حتما این چیزا رو مد نظر داشته باش که حق و نا حق نشه .

برعکسش هم هست . مثلا هود مارک خوب میگیری ولی دو ماه بعد از تحویل به مستاجر میسوزه ! قانونا شما مسئول پرداخت هزینه هستی ولی وجدانن مستاجر باید بده !
یا یه مورد داشتم که مدیریتش دست من بود ، دکورشم با شرکت خودم بود . لمینت مارک خوب رو آخر قرارداد با این وضعیت تحویل گرفتم :
قسمت آشپزخونه حشره زده بود به شکلی که لمینت ها کاملا از بین رفته بود . توی آشپزخونه به خاطر ریخته شدن آب از زیر یخچال و همینطور سینک ،کلا لمینتا نابود شده بود . چون واحد طبقه اول بوده و خیاط خلوت داشته ، اینا قبل از مسافرت در ورودی به حیاط خلوت رو نبسته بودن و توی اون یکی دو ماهی که نبودن به خاطر بارش بارون و نفوذ آب به داخل ، اون قسمت لمینت هم کاملا تخریب شده بود . هزینه اینا رو کامل گرفتم ! هم لمینت ، هم سم پاشی ، هم جم کردن و نصب مجدد لمینت ، هم جمع و نصب کردن کابینت های آشپزخونه ، هم جمع کردن قرنیز ها ، هم نصب قرنیز ها و هم هزینه خرد قرنیز و اسکوتی ! تا ریال آخر اونم با سودش ! چون لمینت بعد از 1 سال به هیچ وجه اینطوری نمیشه .
از طرفی توی سالن و اتاق ها خط و خش روی لمینت ها بود یا روی دیوار ها بعضی جاها سوراخ بود و سیفون یکی از توالتا یسره شده بود و روشنایی یکی از سرویس ها سوخته بود ( لامپ معمولی نبود که بگید مگه چقدره ) و چندتا خسارت جزئی دیگه که جزء استهلاک محسوب میشه که اونا رو نگرفتم .

F B I

Registered User
لایک‌ها
885
خونه مجردی برای مجردها یا متاهل ها :دی

peyman5534

Registered User
لایک‌ها
2,386
وسایل جور کردنش از همش سخت تره

alight

Registered User
لایک‌ها
37
منکه خونه و لوازم خونه همه جور بود و مجردی زندگی کردم چند سالی رو ولی بعد یه مدت از شدت تنهایی احساس پوچ بودن میکنی و تنها راه حلش ازدواجه که اینم با این آمار بالای طلاق نمیشه کاریش کرد
تنهایی زندگی کردن زیاد جالب نیست:))))))

Business plan

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
13,909
همه که پول ندارن چند میلیون پول پیش بدن ، بدون پول پیش هم میشه مثل اجاره روزانه روزی حداقل صد هزار تومن اجاره ، کی هست که اینقدر درآمد روزانه داشته باشه که هر روز صد تومن پول اجاره بده
همه که کارتن خواب نیستن توی جوب بخوابن ، پس کجا میرن؟
حاشیه شهر و حلبی آباد چطوره؟ اونجا چطوری میشه خونه گرفت؟

SEOman

Registered User
لایک‌ها
91
بالا