برگزیده های پرشین تولز

سرمايه گذاري روي سكه و طلا

amirrezan95

Registered User
لایک‌ها
9,192
رشد مسکن سریع تر بوده !
از ابتدای سال 1398 تا امروز 130% ملک رشد داشته
از ابتدای سال 1397 تا امروز 350% ملک رشد داشته

اگه مبنا رو از ابتدای سال 1397 تا امروز قرار بدید ، ملک 350% رشد داشته و بورس چقدر ؟ اینطوری مقایسه بکنید رشد سهام شرکت ها ( البته یسری سهم ها عجیب رشد کردن و با اونا کاری ندارم ) خیلی تفاوتی با این مقدار نداشته . رشد شاخص رو با این درصدی که من گفتم مقایسه بکنید

مجدد ملک یه پرش دیگه میکنه
این رو فرمودید سرچ زدم تو نت با این مواجه شدم
www.farsnews.ir/amp/13981220000968
میگه بازده بورس از اول 97 تا آخر 98 پنج برابر شده خب از اول 99 تا الان هم 140 درصد افزایش داشته پس میشه از اول 97 تا الان بیشتر از 12 برابر شده!

Last edited:

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
این رو فرمودید سرچ زدم تو نت با این مواجه شدم
www.farsnews.ir/amp/13981220000968
میگه بازده بورس از اول 97 تا آخر 98 پنج برابر شده خب از اول 99 تا اذان هم 140 درصد افزایش داشته پس میشه از اول 97 تا الان بیشتر ده برابر شده!
بخشی از رشد شاخص فقط به خاطر بالا رفتن قیمت شرکت ها نیست !
شاخص یه جور میانگین از کل سهم هاست و سه تا مورد زیر رو دو دل خودش داره که باعث شده همچین رشدی بکنه :
1 - عرضه های اولیه و ورود شرکت های جدید به بورس و در عین حال ورود سرمایه های سنگین
2 - رشد شرکت های به دردنخور و چرت که به شدت قیمتشون بالاست ولی مردم برای خرید سر و دست میشکونن و اکثرا هم تاثیر زیادی روی شاخص داره ( اینا حباب زیادی دارن )

بعد از ثابت شدن قیمت ارز ، این حباب کم کم میترکه و کسایی که سهامدار شرکت های بی ارزش هستن متضرر میشن ، به شرط اینکه به موقع خروج بزنن و ضرر رو گردن نفر بعدی بندازن

خود شرکت ها رو تک تک بررسی بکنید ، اکثرا رشد کمتری داشتن . منظورم شرکت های درست حسابی هستش که سهامدارای هیجانی کمتری داره
حالا فرض کنیم اون 11برابری که شما میگید یعنی 1000% سود و روی شاخص اتفاق افتاده رو بخواید روی یکی از شرکت ها بررسی بکنید .
اون شرکت باید بیشتر از 350% ملک و کمتر از این مقدار رشد کرده باشه که منطقی باشه ، یه چیزی حدود 700% الی 800% منطقیه

چرا باید بیشتر از ملک سود بکنه :
با خرید ملک شما فقط با تورم بالا میری به علاوه سالی زیر 5% رشد ( میانگین رو عرض میکنم )
با خرید شرکت شما هم دارایی های ثابت اون شرکت رو خریدی و رشد میکنه ( البته نه روی کل دارایی های ثابت ) و هم از عملیات شرکت سود سازی اتفاق میوفته . بنابراین باید سود بیشتری بده .

حالا اگه 700% رشد باید بکنه ولی بیشتر رشد کرده باشه دلیل بر حبابه ؟ نه الزاما !
به خاطر اینکه درآمد شرکت در آینده با افزایش قیمت ارز هم افزایش پیدا میکنه ...
پس اینجور مواقع شما با تخمین سود آینده شرکت ، شرکت رو با درنظر گرفتن ارزش زمانی فعلی سود آینده ، پیش خرید میکنی ! پس باید بیشتر پول بدیم ! این عدد مثلا به 800 الی 900 درصد میرسه و بقیه حبابه

مفاهیم رو ساده گفتم ولی محاسبه اینا نیاز به صرف زمان و داشتن تخصص داره . صورت های مالی ، روند سود سازی باید بررسی و تحلیل بشه که در حقیقت به این بخش تحلیل ، " تحلیل بنیادی " میگن

FX.HOSSEINY

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,430
آدم از همین بازدهی غیر منطقی بورس می‌ترسه
تو ایران گزینه های متفاوتی برای کم نشدن ارزش پولت میتونی انتخاب کنی ( در اینجا بحث سر اینکه کدوم انتخاب گزینه بهتری برای حفظ ارزش پولمون هست )
منتهی بعضی انتخاب ها به دلایل جوء حاکم بر جامعه رشد بیشتری دارند
یک مثال ساده
سال گذشته یک چاقو برای اشپزخانه تهیه کردم ۱۵ هزار تومان
دیروز رفتم همون چاقو بخرم از ۱۱۵ تومن تا ۳۰۰ تومن - باورم نمیشد !!! تازه ارزان فروشی و اشنا بود

بعضی موارد به چشم نمیان ولی رشدی بیش از بورس داشتند

.XERXES.

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
5,994
این موضوع میشه به جزئی ترین موارد هم مرتبط ساخت.
یه شامپو معمولی از 3 تومن شده 7و پونصد
یه موتور سیکلت از 3و نیم میلیون شده 17 میلیون
و...
اگه درصد بگیریم شاید درصد پفک از بورس بیشتر باشه!
و یا حفظ ارزش پول در نظر بگیریم حتی خرید یه باکس مسواک هم کار عقلانی هست!
اونور قضیه اینه که فرض پول از بورس یا طلای نگه داری شده بیاری بیرون بعدش چی بگیری؟! یا اصلا چرا بگیری؟! در هر حالتی فرقی نداره چون افزایش قیمت و تورم به شکلی هست که باعث میشه از دارایی هایت استفاده نکنی و لذت نبری و فقط یه جا به عنوان سرمایه نگه داری که ارزشش کم نشه!
این بازی نه تنها نتیجه ای نداره بلکه باعث یه فضای روانی و خشن در جامعه میشه که داره به سمت انفجار پیش میره.

signore

Registered User
لایک‌ها
636
این موضوع میشه به جزئی ترین موارد هم مرتبط ساخت.
یه شامپو معمولی از 3 تومن شده 7و پونصد
یه موتور سیکلت از 3و نیم میلیون شده 17 میلیون
و...
اگه درصد بگیریم شاید درصد پفک از بورس بیشتر باشه!
و یا حفظ ارزش پول در نظر بگیریم حتی خرید یه باکس مسواک هم کار عقلانی هست!
اونور قضیه اینه که فرض پول از بورس یا طلای نگه داری شده بیاری بیرون بعدش چی بگیری؟! یا اصلا چرا بگیری؟! در هر حالتی فرقی نداره چون افزایش قیمت و تورم به شکلی هست که باعث میشه از دارایی هایت استفاده نکنی و لذت نبری و فقط یه جا به عنوان سرمایه نگه داری که ارزشش کم نشه!
این بازی نه تنها نتیجه ای نداره بلکه باعث یه فضای روانی و خشن در جامعه میشه که داره به سمت انفجار پیش میره.

اینم ی نمونه دیگه :قیمت بلیت چارتری هواپیما برای پرواز های داخلی نسبت به سال پیش همین موقع به طور متوسط سه برابر شده.

پس ی جور دیگه هم باید به قضیه نگاه کرد :
هر چقدر بورس رشد کنه به همون اندازه از قدرت خریدت کم میشه. پس اونایی که پول تو بورس گذاشتن و دیدن رشد عجیبی کرده زیاد کیف نکنن. قدرت خریدشون رو با اجناس و دلار و خدمات بسنجن تا ببینن آیا قدرت خریدشون بیشتر شده یا نه!

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
هر چقدر بورس رشد کنه به همون اندازه از قدرت خریدت کم میشه. پس اونایی که پول تو بورس گذاشتن و دیدن رشد عجیبی کرده زیاد کیف نکنن. قدرت خریدشون رو با اجناس و دلار و خدمات بسنجن تا ببینن آیا قدرت خریدشون بیشتر شده یا نه!
دقیقا
ملت فعلا سرگرم شدن و از بالارفتن بورس خوشحالن درصورتی که به وقتش وقتی از اون سرمایه و سود استفاده بکنن میبینن ، هیچی به هیچی شده

rittux

Registered User
لایک‌ها
710
حالا خیلی از کالاهای مصرفی رو به ناچار میشه ارزونترش رو گرفت و از کیفیت زد. دیروز صورت حساب سالانه بیمه تکمیلی خانواده اومد، 41% افزایش دادن. کمرم شکست وقتی برگه اش رو دادن دستم.

اما این دلیل نمیشه منفعت بورس رو نادیده بگیریم. من دارم حساب میکنم طبقه متوسط کلاسیک (که خودم رو متعلق بهش میدونم) اگر در مقطع فعلی همین بورس رو هم نداشت باید چیکار میکرد؟

به نظر میاد همه این راهکارها (از جمله بورس) اگر هم منجر به «ارتقا» جایگاه اقتصادی فرد/خانواده نشه حداقل به طور موقت اهرمی کمکی برای «حفظ» این جایگاه میتونه باشه. اما سوال اصلی اینه که تا چه زمانی این امکان و موقعیت فراهم خواهد بود.

signore

Registered User
لایک‌ها
636
حالا خیلی از کالاهای مصرفی رو به ناچار میشه ارزونترش رو گرفت و از کیفیت زد. دیروز صورت حساب سالانه بیمه تکمیلی خانواده اومد، 41% افزایش دادن. کمرم شکست وقتی برگه اش رو دادن دستم.

اما این دلیل نمیشه منفعت بورس رو نادیده بگیریم. من دارم حساب میکنم طبقه متوسط کلاسیک (که خودم رو متعلق بهش میدونم) اگر در مقطع فعلی همین بورس رو هم نداشت باید چیکار میکرد؟

به نظر میاد همه این راهکارها (از جمله بورس) اگر هم منجر به «ارتقا» جایگاه اقتصادی فرد/خانواده نشه حداقل به طور موقت اهرمی کمکی برای «حفظ» این جایگاه میتونه باشه. اما سوال اصلی اینه که تا چه زمانی این امکان و موقعیت فراهم خواهد بود.

شما اینجور سرمایه گذاری ها رو نمیتونی بفروشی و باهاش خرج زندگی روزمره رو بدی. هر جا بفروشی جا میمونی. فقط در بهترین حالت ارزش سرمایه ت رو حفظ کردی . همین سکه رو خیلی ها ۳ تومن خریدن و ۶ تومن فروختن و به خیالشون سود کردن اما دیگه اون سکه ۶ تومنی رو تو خواب هم نخواهند دید. الانم اگه کسی سکه رو ۹۲۰۰ بفروشه شاید تا چند وقت دیگه باید ۱۲ تومن بخره. پس در اصل سودی در کار نیست. قضیه بورس هم همینه. با این تفاوت که بورس ریسکش از بازارهای دیگه بیشتره. خیلی هم بیشتره. اگه نوسانگیر باشی البته قضیه کمی بهتره ولی بازم ریسک به قوت خودش باقیه.

همین بیمه که گفتی خودت. بخشی از چیزی که خیال می‌کنی بورس بهت سود داده باید دوستی تقدیم بیمه کنی. حالا اینو تعمیم بده به بقیه چیزا. دست آخر میبینی که ۱۰ برابر عایدیت از بورس رو دارن به شکل های مختلف از جیبت در میارن

amir_k2m

Registered User
لایک‌ها
509

هیچ سرمایگذاری ای اینجا ثبات نداره شما باید حواست به سکه طلا دلار بورس خودرو مسکن باشه هر کدومش رفت رو سربالایی رو همون سرمایگذاری کنی

rittux

Registered User
لایک‌ها
710
شما اینجور سرمایه گذاری ها رو نمیتونی بفروشی و باهاش خرج زندگی روزمره رو بدی. هر جا بفروشی جا میمونی. فقط در بهترین حالت ارزش سرمایه ت رو حفظ کردی . همین سکه رو خیلی ها ۳ تومن خریدن و ۶ تومن فروختن و به خیالشون سود کردن اما دیگه اون سکه ۶ تومنی رو تو خواب هم نخواهند دید. الانم اگه کسی سکه رو ۹۲۰۰ بفروشه شاید تا چند وقت دیگه باید ۱۲ تومن بخره. پس در اصل سودی در کار نیست. قضیه بورس هم همینه. با این تفاوت که بورس ریسکش از بازارهای دیگه بیشتره. خیلی هم بیشتره. اگه نوسانگیر باشی البته قضیه کمی بهتره ولی بازم ریسک به قوت خودش باقیه.

همین بیمه که گفتی خودت. بخشی از چیزی که خیال می‌کنی بورس بهت سود داده باید دوستی تقدیم بیمه کنی. حالا اینو تعمیم بده به بقیه چیزا. دست آخر میبینی که ۱۰ برابر عایدیت از بورس رو دارن به شکل های مختلف از جیبت در میارن

تمام اینها درست و از بدیهیات است. عرض من این بود که «اگر» همین بورس (یا هر راهکار جنبی کمکی دیگه ای برای حفظ موقعیت فعلی) در دسترس نبود، تکلیف چی میشد؟ بحث اصلی اینه که بله، ما نمیتونیم به اون اندازه ای که باید از بازده عجیب و غریب بورس سرخوش بشیم و سرمست، چون دارن جای دیگه ای از جیبمون در میارن. ولی میتونیم بپذیریم در مقطع فعلی این بازار کمک حالمون شده. البته جنبه پارادوکسیکال این قضیه، آینده است. اینکه در نهایت این خط و مسیر در میان مدت (بلند مدت که هیچ)، نفعی «حقیقی» برامون خواهد داشت یا نه رو زمان مشخص خواهد کرد. به همین خاطر تاکید من بر «حفظ» موقعیت فعلی (هرچند موقت) بود و نه «ارتقا». منی که مقداری سرمایه در بورس گذاشتم شب که سر به بالش میگذارم دعا میکنم از این طریق بتونم همین وضعیت فعلی رو حفظ کنم. یه زمانی شاید خیال پردازی هم میکردم که اگر فلان و چنان بشه، منم میتونم فلان و چنان کنم؛ ولی اون دوره خیلی زود تموم شد، با اینکه سود و بازدهی که در بورس میگیرم روز به روز بیشتر میشه. در مجموع آینده اجتماعی-اقتصادی این مملکت روشن نیست و فکر نمیکنم کسی در این موضوع شکی داشته باشه. چه فعال بورس، چه دلار و مسکن و خودرو و... اما به هر حال این وسط باید راهی پیدا کرد برای «حفظ» حداقل ها.

Last edited:

signore

Registered User
لایک‌ها
636
تمام اینها درست و از بدیهیات است. عرض من این بود که «اگر» همین بورس (یا هر راهکار جنبی کمکی دیگه ای برای حفظ موقعیت فعلی) در دسترس نبود، تکلیف چی میشد؟ بحث اصلی اینه که بله، ما نمیتونیم به اون اندازه ای که باید از بازده عجیب و غریب بورس سرخوش بشیم و سرمست، چون دارن جای دیگه ای از جیبمون در میارن. ولی میتونیم بپذیریم در مقطع فعلی این بازار کمک حالمون شده. البته جنبه پارادوکسیکال این قضیه، آینده است. اینکه در نهایت این خط و مسیر در میان مدت (بلند مدت که هیچ)، نفعی «حقیقی» برامون خواهد داشت یا نه رو زمان مشخص خواهد کرد. به همین خاطر تاکید من بر «حفظ» موقعیت فعلی (هرچند موقت) بود و نه «ارتقا». منی که مقداری سرمایه در بورس گذاشتم شب که سر به بالش میگذارم دعا میکنم از این طریق بتونم همین وضعیت فعلی رو حفظ کنم. یه زمانی شاید خیال پردازی هم میکردم که اگر فلان و چنان بشه، منم میتونم فلان و چنان کنم؛ ولی اون دوره خیلی زود تموم شد، با اینکه سود و بازدهی که در بورس میگیرم روز به روز بیشتر میشه. در مجموع آینده اجتماعی-اقتصادی این مملکت روشن نیست و فکر نمیکنم کسی در این موضوع شکی داشته باشه. چه فعال بورس، چه دلار و مسکن و خودرو و... اما به هر حال این وسط باید راهی پیدا کرد برای «حفظ» حداقل ها.

من صاحبخونه سراغ دارم که امسال تصمیم گرفته عقب موندگیش نسبت به بورس رو از اجاره خونه در بیاره. یعنی طرف سر حساب اومده دیده نسبت به بورس پولایی که بابت اجاره گرفته کمتر بوده ، امسال اجاره ها رو به میزان معنا داری افزایش داده که از بورس عقب نباشه ‌ .حالا این موضوع مثل دومینو به همه بخش های اقتصادی و درآمدی تسری پیدا کرده و به عنوان شاخصی برای افزایش قیمت ها در نظر گرفته میشه.
اگه بورس اینچنین بی منطق و حبابی رشد نمی‌کرد مطمئن باشید قیمت کالاها و خدمات هم اینطور بی محابا بالا نمی‌رفت و شما هم بدون نیاز به سرمایه گذاری در بورس ، شب ها با خیال آسوده سر بر بالش میگذاشتی.
افزایش کاذب بورس با چاپ اسکناس هیچ تفاوتی ندارد. آثار تورمی و مخربش رو از این به بعد بیشتر میبینیم

rittux

Registered User
لایک‌ها
710
من صاحبخونه سراغ دارم که امسال تصمیم گرفته عقب موندگیش نسبت به بورس رو از اجاره خونه در بیاره. یعنی طرف سر حساب اومده دیده نسبت به بورس پولایی که بابت اجاره گرفته کمتر بوده ، امسال اجاره ها رو به میزان معنا داری افزایش داده که از بورس عقب نباشه ‌ .حالا این موضوع مثل دومینو به همه بخش های اقتصادی و درآمدی تسری پیدا کرده و به عنوان شاخصی برای افزایش قیمت ها در نظر گرفته میشه.
اگه بورس اینچنین بی منطق و حبابی رشد نمی‌کرد مطمئن باشید قیمت کالاها و خدمات هم اینطور بی محابا بالا نمی‌رفت و شما هم بدون نیاز به سرمایه گذاری در بورس ، شب ها با خیال آسوده سر بر بالش میگذاشتی.
افزایش کاذب بورس با چاپ اسکناس هیچ تفاوتی ندارد. آثار تورمی و مخربش رو از این به بعد بیشتر میبینیم

نمیشه با قاطعیت چنین نظری داد. من سرم رو در سال های 1389-1392 که بورس برای 95% مردم ناشناخته بود هم با خیال راحت زمین نمیگذاشتم چون تورم در مقاطعی دست کمی از الان نداشت. پس دلیلی نمیبینم «همه» تقصیر رو گردن بورس بندازم. افزایش اجاره بها در مقاطعی در گذشته، زمانی که بورس اصلا معنی و مفهومی برای عموم نداشت، حتی بیش از مقطع فعلی بود. اما به هرحال چنانچه بالاتر هم اشاره کردم، اصل پارادوکسیکال این قضیه همینه که آیا بورس در نهایت (در میان مدت الی بلند مدت) به عنوان عاملی مخرب در اقتصاد ایران عمل خواهد کرد یا نه. این نکته ای هست که نمیشه به این راحتی ها راجع بهش با قاطعیت نظر داد.

Last edited:

FX.HOSSEINY

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,430
داخل نت یا کتاب های اقتصادی یکی از مزیت های بورس ، کاهش تورم و رشد اقتصادی نوشته !!! چرا ؟

از شما که صحبت از تخصص و صورت های مالی و بنیادی میکنید بعید بود

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
میدونی چرا روی این مورد یکم تردید دارم ؟
چون اکثر مردم ایران بی سواد و سطحی نگر هستن
مفهموم تورم رو هم نمیدونن و چون جامعه از پایین ترین سطح شکل میگیره و به بالا میاد ممکنه رشد شدید بورس ، تاثیر منفی روی بازار بزاره .

هندونه فروش چون دیگه با بورس آشنا شده کاری نداره که " دلار 20% رشد کرده " ، به بورس نگاه میکنه و میگه اگه من سهام میخریدم ، 50% رشد میکرد ، پیش خودش احساس عقب افتادن میکنه و 40% میزاره رو قیمت هندونه هاش

خریدار هندونه که بوتیک داره ، هم 40% میزاره رو جنسش

کسی که 206 برای فروش گذاشته میبینه هندونه و جنسای بوتیک ، 40% بالا رفته ، 30% روی قیمت 206 میزاره

و همینطوری زنجیره وار تا اونی که دوستمون گفت ، اجاره رو غیر منطقی بالا میبره . من خودم چند مورد از افزایش اجاره بهای غیر منطقی امسال دیدم !
اجاره و رهن ها رو امسال بین 23 الی 27 درصد میانگین اضافه کردیم ولی چندتا مورد که قرارداد بسته شده با افزایش بالای 50% دیدم ! شاخ درووردم که چرا مستاجر با این قیمت کنار اومده ، بعد قیمت های بازار رو که دیدم ، متوجه شدم توی همین چند هفته ای که ما با مستاجرها تمدید کردیم ، قیمت ها رو بالا بردن ...

میترسم مردم از بیسوادیشون و رفتار هیجانی و غیر منطقی که توی این همه سال همه دیدیم ، مبنای افزایش قیمت محصولات و خدماتشون رو ، از دلار به شاخص بورس تغییر بدن ...

همونطوری که تورم الکی الکی توی ایران به دلار گره خورده که 100% ارتباطی به دلار نداره ، احتمال داره هیجان مردم به خاطر عقب افتادن از بورس و رشد نقدینگی مردم عادی که در اولین فرصت احتمال داره پولشون رو بیرون بکشن ، باعث بشه یه موج جدید از تورم بیشتر از افزایش قیمت دلار ایجاد بکنه

ذات بازار بورس ، رشدش و همه گیری بین مردم باید باعث کنترل تورم و نقدینگی و افزایش اشتغال زایی و ... ( بهتر شدن اوضاع کشور از همه نظر ) بشه ولی اون یه جمله ای که بولد کردم با توجه به اینکه توی چندتا تمدید قرارداد اجاره دیدم ، باعث ترسم شده

pool

همکار بازنشسته
لایک‌ها
10,697
داخل نت یا کتاب های اقتصادی یکی از مزیت های بورس ، کاهش تورم و رشد اقتصادی نوشته !!! چرا ؟

به نظر شما در کشور ایران با شرایط کنونی همین مزیت می تونه داشته باشه؟

signore

Registered User
لایک‌ها
636

نمی‌دونم کجا نوشته اما هر جا نوشته اون مربوط به شرایط استاندارد و اقتصادهای سالم و بدون فساده. نه بورس ایران که دولت با اعمال سیاست و دستکاری قیمت ها شاخص رو کاذب بالا پایین می‌کنه و تو بورس حباب ایجاد میکنه.
در عمل همه دارن میبینن که هیچ رشد اقتصادی در کار نیست و تورم لحظه به لحظه داره می‌ره بالا و قیمت ها از مرز انفجار هم گذشته .
اگه این حرف در مورد ایران صدق میکرد باید تا الان شاهد آثار و برکاتش می‌بودیم ، اما دقیقا برعکسش رو شاهدیم

.XERXES.

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
5,994
اگه دایی جان ناپلئونی هم به قضیه نگاه کرد هم باز فرقی نداره آخر کار همونی هست که نوشتم.
ج. ا ترس عجیبی از حرکت دلار داره، و تو این چند سال دنبال یه راه بود که حضورشو کمرنگ کنه. کرونا و بیکاری سراسری یه موهبت شد تا دولتی و صدا و سیما که تا الان ماهی یه بار لای خبرها اشارتی به بورس میکردن، یه مسکن برای حل مشکل دلار پیدا کنند و اون هم بولد کردن بورس بود.
در زمانی که دلار تو بازار نبود و هیچ ورودی ارزی نبود و از یک طرف کارخانه دار ورشکسته نمیدونست پول کجا سرمایه گذاری کنه تا ارزشش حفظ بشه، یهو بورس شد منجی.
افزایش شاخص که تا الان در بین مردم یک چیز ناشناخته بود، شد راه حل برای فراموشی غم بیکاری حاصل از کرونا و به این ترتیب فعلا بازار سرمایه گذاری بوسیله بورس قبضه شده.
اما همونطور که یکی از دوستان اشاره کرد که اگر تو بورس پول نیاریم کجا میبردیم؟ جوابش اینه که فرقی در اصل ماجرا نمی کنه به قول خودتون مسکن هست. این هم تا یه جایی میره بالا، فرض شاخص شد 3 میلیون، ارزش ریال خیلی رفته بالا اما در همون زمان برابریش با دلار 10 برابر کم شده!
همه سود حاصل از پول میگیریم و با یک گونی ریال میریم یه دونه آب معدنی میگیریم! دی.

miladsharifitedi

Registered User
لایک‌ها
1,655
دوستان بحثتون عالیه من که هیچی از بورس نمیفهمم یه چیزایی فهمیدم واقعا مرسی ازتون

فقط یک سوال دارم چجوری میشه وقتی اوضاع اقتصادی این همه خرابه تو بورس سود میکنن؟
خوب این شرکتا که سود میدن چجوریه؟ وقتی همه دنیا به زانو در اومده چجوری بورس ایران رفت بالا؟
اینا همش همون حباب و ایناست یا ارزش ریاله که اومده پایین؟

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
دوستان بحثتون عالیه من که هیچی از بورس نمیفهمم یه چیزایی فهمیدم واقعا مرسی ازتون

فقط یک سوال دارم چجوری میشه وقتی اوضاع اقتصادی این همه خرابه تو بورس سود میکنن؟
خوب این شرکتا که سود میدن چجوریه؟ وقتی همه دنیا به زانو در اومده چجوری بورس ایران رفت بالا؟
اینا همش همون حباب و ایناست یا ارزش ریاله که اومده پایین؟
شما شرکتی رو داری که مثلا برای تولید یک کالا با موجودی انبار 6 ماه قبلت که خرید داشتی ، قیمت تمام شده 20 هزار تومن میشده و قیمت فروشت همون موقع 30 هزار تومن بوده . اون کالا تولید شده ولی هنوز توی انبارت موجوده
الان 6 ماه گذشته و اون کالا قراره فروش بره و قیمت تمام شده شما همون 20 هزار تومنه اما قیمت فروشت 60 هزار تومن شده . قیمت تمام شده برای کالایی که 6 ماه دیگه فروش میره چقدره ؟ 40 هزار تومن ؟ نه !!! حقوق ها هنوز اضافه نشده ، دستمزدها هنوز زیاد نشده ، هزینه انرژی هنوز زیاد نشده ، بعضی از قراردادها با رقم قبلی همچنان در جریانه ، هزینه بهره بانکی ثابت مونده ، بعضی از کالاها با ارز دیگه ای وارد میشه و به جای 2 برابر شدن ، مثلا 1.5 برابر شده و نتیجه نهایی اینه که الان به جای افزایش 2 برابری بهای تمام شده از 20 تومن به 40 تومن ، بهای تمام شده به 28 تومن افزایش پیدا میکنه !

بیشتر سود کسب و کارها توی ایران از کاهش ارزش پوله نه سود واقعی

مورد دیگه افزایش قیمت دارایی های شرکته . توی ترازنامه شرکت سرفصل " دارایی ثابت مشهود " و " سرمایه گذاری های بلند مدت " به بهای دفتری و تمام شده در زمان خرید بوده . این دارایی ها با تورم افزایش پیدا میکنن . البته نه همشون و نه 100% دارایی های ثابت مشهود

پیش بینی افزایش سود سازی شرکت در آینده هم تاثیر گذاره ! یک مثال میزنم با این فرض که ماشین چاپ پول رو در زمان فروش دقیقا به همان اندازه مبلغ زمان خرید بخرن !

اگه شما یک ماشین چاپ پول بخری که بتونه برای 1 سال 100 میلیون تومن پول چاپ بکنه ، چقدر بابتش پول میدی ؟ مثلا میگی من میخوام سالی 36% سود بگیرم ، بابتش حاضرید 277 میلیون تومن سرمایه پرداخت بکنید . حالا اگه این ماشین چاپ پول ، سال بعد به جای 100 میلیون تومن ، 150 میلیون تومن پول چاپ بکنه ، چقدر بابتش پول میدید ؟!
150 میلیون تومن رو یکبار تقسیم بر 1.36 میکنید و به عدد 73.5 میلیون تومن میرسید .
73.5 رو با عدد 100 میلیون تومن جمع میکنید و به عدد 173.5 میلیون تومن میرسید
اگه هدفتون همون سالی 36% سود باشه ، حاضرید 482 میلیون تومن سرمایه پرداخت بکنید ...

یعنی
ماشین چاپ پول اول هر سال 100 میلیون تومن بده ، بابتش الان 277 میلیون پرداخت میکنید
ماشین چاپ پول دوم سال اول 100 میلیون و سال دوم 150 میلیون بده ، بابتش الان 482 میلیون پرداخت میکنید

حالا اگه فرض بکنیم اون ماشین چاپ پول به جای 1 یا 2 سال عمر ، بینهایت عمر بکنه ( شرکت ) و در این حالت دیگه فرض تضمین فروش به مبلغ خرید دستگاه ( شرکت ) اهمیت پیدا نمیکنه و اون فرض رو باطل میکنیم
از طرف دیگه یک شرکت هرچی طول عمرش بیشتر باشه و تخمین درست تری از میزان افزایش سود سازی در آینده داشته باشیم ، باعث میشه قیمت خرید شرکت در زمان حال افزایش پیدا بکنه و این دلیل رشد بیشتر شرکت هاست

حالا اگه یهو دلار ثابت بشه و بدونیم تا 4 سال آینده دلار ثابت میمونه چه اتفاقی میوفته ؟ میزان سود سازی آینده شرکت از 50% افزایش سالیانه به 10% سالیانه کاهش پیدا میکنه ( تازه اگه شرکت خوب باشه ) . نتیجه اینه که توی اون مثال دستگاه چاپ پول 1 و 2 ساله ، قیمت الان دستگاهی که سال بعد 10% درآمدش زیاد بشه ، کمتر از 482 میلیون و بیشتر از 277 میلیون هستش ( میشه همینطوری حساب کرد ) و مثلا به عدد 350 میلیون میرسه .
پس اگه فرض کنیم دلار همینطوری بالا بره ، شرکتی که 277 تومن بیارزه ، 482 تومن میارزه و اگه دلار ثابت بشه 350 تومن میارزه !

miladsharifitedi

Registered User
لایک‌ها
1,655
شما شرکتی رو داری که مثلا برای تولید یک کالا با موجودی انبار 6 ماه قبلت که خرید داشتی ، قیمت تمام شده 20 هزار تومن میشده و قیمت فروشت همون موقع 30 هزار تومن بوده . اون کالا تولید شده ولی هنوز توی انبارت موجوده
الان 6 ماه گذشته و اون کالا قراره فروش بره و قیمت تمام شده شما همون 20 هزار تومنه اما قیمت فروشت 60 هزار تومن شده . قیمت تمام شده برای کالایی که 6 ماه دیگه فروش میره چقدره ؟ 40 هزار تومن ؟ نه !!! حقوق ها هنوز اضافه نشده ، دستمزدها هنوز زیاد نشده ، هزینه انرژی هنوز زیاد نشده ، بعضی از قراردادها با رقم قبلی همچنان در جریانه ، هزینه بهره بانکی ثابت مونده ، بعضی از کالاها با ارز دیگه ای وارد میشه و به جای 2 برابر شدن ، مثلا 1.5 برابر شده و نتیجه نهایی اینه که الان به جای افزایش 2 برابری بهای تمام شده از 20 تومن به 40 تومن ، بهای تمام شده به 28 تومن افزایش پیدا میکنه !

بیشتر سود کسب و کارها توی ایران از کاهش ارزش پوله نه سود واقعی

مورد دیگه افزایش قیمت دارایی های شرکته . توی ترازنامه شرکت سرفصل " دارایی ثابت مشهود " و " سرمایه گذاری های بلند مدت " به بهای دفتری و تمام شده در زمان خرید بوده . این دارایی ها با تورم افزایش پیدا میکنن . البته نه همشون و نه 100% دارایی های ثابت مشهود

پیش بینی افزایش سود سازی شرکت در آینده هم تاثیر گذاره ! یک مثال میزنم با این فرض که ماشین چاپ پول رو در زمان فروش دقیقا به همان اندازه مبلغ زمان خرید بخرن !

اگه شما یک ماشین چاپ پول بخری که بتونه برای 1 سال 100 میلیون تومن پول چاپ بکنه ، چقدر بابتش پول میدی ؟ مثلا میگی من میخوام سالی 36% سود بگیرم ، بابتش حاضرید 277 میلیون تومن سرمایه پرداخت بکنید . حالا اگه این ماشین چاپ پول ، سال بعد به جای 100 میلیون تومن ، 150 میلیون تومن پول چاپ بکنه ، چقدر بابتش پول میدید ؟!
150 میلیون تومن رو یکبار تقسیم بر 1.36 میکنید و به عدد 73.5 میلیون تومن میرسید .
73.5 رو با عدد 100 میلیون تومن جمع میکنید و به عدد 173.5 میلیون تومن میرسید
اگه هدفتون همون سالی 36% سود باشه ، حاضرید 482 میلیون تومن سرمایه پرداخت بکنید ...

یعنی
ماشین چاپ پول اول هر سال 100 میلیون تومن بده ، بابتش الان 277 میلیون پرداخت میکنید
ماشین چاپ پول دوم سال اول 100 میلیون و سال دوم 150 میلیون بده ، بابتش الان 482 میلیون پرداخت میکنید

حالا اگه فرض بکنیم اون ماشین چاپ پول به جای 1 یا 2 سال عمر ، بینهایت عمر بکنه ( شرکت ) و در این حالت دیگه فرض تضمین فروش به مبلغ خرید دستگاه ( شرکت ) اهمیت پیدا نمیکنه و اون فرض رو باطل میکنیم
از طرف دیگه یک شرکت هرچی طول عمرش بیشتر باشه و تخمین درست تری از میزان افزایش سود سازی در آینده داشته باشیم ، باعث میشه قیمت خرید شرکت در زمان حال افزایش پیدا بکنه و این دلیل رشد بیشتر شرکت هاست

حالا اگه یهو دلار ثابت بشه و بدونیم تا 4 سال آینده دلار ثابت میمونه چه اتفاقی میوفته ؟ میزان سود سازی آینده شرکت از 50% افزایش سالیانه به 10% سالیانه کاهش پیدا میکنه ( تازه اگه شرکت خوب باشه ) . نتیجه اینه که توی اون مثال دستگاه چاپ پول 1 و 2 ساله ، قیمت الان دستگاهی که سال بعد 10% درآمدش زیاد بشه ، کمتر از 482 میلیون و بیشتر از 277 میلیون هستش ( میشه همینطوری حساب کرد ) و مثلا به عدد 350 میلیون میرسه .
پس اگه فرض کنیم دلار همینطوری بالا بره ، شرکتی که 277 تومن بیارزه ، 482 تومن میارزه و اگه دلار ثابت بشه 350 تومن میارزه !
تشکر کامل بود ولی یه سوال
خوب این همون حباب نمیشه؟
چون این سود موقتیه و همیشگی نیست
نهایتش چند ماه میتونه این مدلی باشه مگه اینکه همیشه این تورم باشه و همیشه قیمت ها چند برابر بشه درسته؟
یعنی الان اینایی که تو بورس دارن سود میکنن میشه گفت از قبل دارن برداشت میکنن وگرنه در حال حاظر با این اوضاع هیچ سودی نمیکنن

بالا