برگزیده های پرشین تولز

سرمايه گذاري روي سكه و طلا

الهه.آتش

Registered User
لایک‌ها
2,386
یک لیست منتشر شده از سفارش های خرید ربع سکه در بورس، چیزی که عجیبه قیمت های بالای سفارش هست، از 9 تومن تا 14 تومن.
بعید میدونم کسی به بازار اشراف داشته باشه و بیاد قیمت 14 تومن خرید بزنه، 8 تومن هم زیاده چه برسه به 14.
به فرض در عمل هم دست مشتری به این ربع ها برسه، طلا فروش ازش میخره 7 تومن.
شاید هم قیمت های بالای 8 تومن ساختگی باشه برای گرفتن پول مردم از طریق طلا در بورس و پایین آوردن قیمت در بازار واقعی. طبق معمول بورس، بازار طلا و ارز راه هایی هست که دولت برای تأمین حقوق و عیدی، از یک جیب میزاره جیب دیگه مردم.
به نظرتون دولت اگه بخواد نمیتونه کسری بودجه رو با چاپ پول جبران کنه؟چرا اخه باید خودشو این همه دردسر بندازه؟

A2D3D

Registered User
لایک‌ها
617
به نظرتون دولت اگه بخواد نمیتونه کسری بودجه رو با چاپ پول جبران کنه؟چرا اخه باید خودشو این همه دردسر بندازه؟
بخش اصلی تورم فعلی، از همین چاپ پول بدون پشتوانه نشئت گرفته

Webmoney-XCH

کاربر برتر سال 1399
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
12,553
نظرتون در مورد خرید سکه از طریق بورس کالا چیه؟
من جای شما باشم، انجام نمیدم. الان دولت به شدت حریص به مالیات گرفتنه. نمیدونم چقدر تجربه کار با ادارات دارایی ایران رو داشتید، اما بنابر تجربه من، بیشتر شبیه باجگیر های یهودیه در عصر عیسای مسیح هستن:p:LOL:.یعنی یک عدد پایه دارن، هرچی بیشتر از اون بگیرن سودشونه... کافیه شما یک پرونده باز در دارایی داشته باشید، دیگه باید بابت مصرف زیاد برقتون هم جواب پس بدید.

به نظر من ارز دولتی و سکه دولتی و حتی معامله مسکن مهر و خونه های دولتی، به دردسرهای بعدیش نمی ارزه

.XERXES.

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
5,994
خود ج. ا و دولت یعنی دردسر.
4 دهه هست با چاپ پول مشکلات اقتصادی را از سر وا کرده.
سکه دوباره جهش پیدا کرد و هدف دولت هم همینه که بازار با قیمت بالا اشباع بشه اما این قیمت بالا چقدر هست، معلوم نیست.
در واقع همونطور که قبلا گفتم افزایش قیمت های کالاهای مختلف، وابسته هست به افزایش قیمت ارز و طلا و اینجا ج. ا یه حقه بزرگ میزنه.
از طرفی با افزایش قیمت طلا و دلار تلاش میکنه قدرت خرید مردم را کنترل و ضعیف کنه و از طرفی تورم را پله ای و با شیب ملایم هل بده جلو ( قضیه قوباغه در آب جوش ).
کسی که نیم سکه میخره 9 تومن و ماه بعد تحویل میگیره و قیمتش شده 14 در واقع از اونی که نخریده 5 میلیون جلو هست اما هر دو به اندازه 10 میلیون فقیر شدن!

damino

Registered User
لایک‌ها
74
من رفتم خزانه بانک رفاه و یه سکه ای که تو بورس گرفته بودم (سکه تمام)رو دریافت کردم. فقط سکه ای که دادن به من بدون وکیوم هست.
به نظرتون فروشش دردسر نداره؟ سکه فروش ها می خرنش یت بتید به قیمت طلاش بفروشمش؟

all4u2

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
573
من رفتم خزانه بانک رفاه و یه سکه ای که تو بورس گرفته بودم (سکه تمام)رو دریافت کردم. فقط سکه ای که دادن به من بدون وکیوم هست.
بلی میخرن اما ارزونتر میخرن

فترمه

Registered User
لایک‌ها
290
چه بی شعور و بی سر و پا! چرا بدون وکیوم؟! خاک تو سر این بانک و سیستم بکنن!
همون اگه میرفتی بازار آزاد میخریدی، بهتر بود!

فترمه

Registered User
لایک‌ها
290
کسی از صندوقهای سهامی طلا تو بورس اطلاع دقیق داره؟ صندوقهای زر، طلای لوتوس، عیار مفید و ...؟!
مخصوص درباره NAV و روش محاسبه اون!

damino

Registered User
لایک‌ها
74
کسی از صندوقهای سهامی طلا تو بورس اطلاع دقیق داره؟ صندوقهای زر، طلای لوتوس، عیار مفید و ...؟!
مخصوص درباره NAV و روش محاسبه اون!
دارایی این صندوق ها همون سکه های بورسی هستند. تو کدال شون هست که چه تعدادی از هر سکه ای دارن. NAV شون هم بر اساس همون محاسبه میشه

فترمه

Registered User
لایک‌ها
290
دارایی این صندوق ها همون سکه های بورسی هستند. تو کدال شون هست که چه تعدادی از هر سکه ای دارن. NAV شون هم بر اساس همون محاسبه میشه
خیلی ممنون از راهنمایی شما. 🙂
رفتم و تو کدال برای نمونه پورتفوی "عیار مفید" را دیدم. بخش زیادی از سبدشون سکه های رفاه و سامان و ... بود ولی البته سپرده بانکی هم دارن!
حالا یه سوال مهم اینه که آیا قیمت NAV اینها با قیمت دلار آزاد محاسبه میشه یا نه؟
و یه چیز عجیبی که من این روزها می بینم اینه که واحدهای صندوق عیار خیلی بالاتر (حتی 20% بالاتر) از NAV معامله میشه در حالیکه مثلا برای "طلای لوتوس" که اون هم مثل عیار، یه صندوق طلا است، خیلی نزدیک به NAV معامله میشه! این را خیلی متوجه نمیشم چرا؟! مگه عیار چه برتری داره نسبت به بقیه صندوقهای طلا؟

Business plan

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
14,025
انگار هر روز از خواب اصحاب کهف بیدار میشیم
ربع سکه آخه چیه 9 میلیون؟! قیمتش 1.5 بود با کلی ناز و منت میخریدن الان سرش دعواس!!
سکه کامل همین 5 ماه پیش 14 بود الان 24 !!!!! اقعا افغانستان هم با اون بی در و پیکریش همچین اقتصادی نداره.
اصلا از گرون شدن راضی نباشید چون گرون هم باید بخرید. فقط اونی که هیچی نگرنه پولش بهش شده مگرنه ما سود نکردیم
بورس باید چی کار کنه شما فراموشش کنید؟؟ واقعا دیگه باید چی کار کنه؟
ارزشش به همون پلمپ و بسته بندیشه

arthur97

Registered User
لایک‌ها
375
اره اون وکیوم تاثیر خاصی نداره. من یه بار سکه بدون وکیوم فروختم ۵۰ تومن کم کرد بخاطر پلمپ ش. سکه اون زمان ۱۳ بود.

XPgame

Registered User
لایک‌ها
52
سلام دوستان

به نظر شما سرمايه گذاري روي سكه بهار آزادي ارزش داره يا نه ؟

تعداد بالا منظورم نيست
8 تا 10 تا سكه

نظرتون چيه ؟
کلا مد نظر بگیرید پولتون کم بود دلار و اگه بیش از یه حدی بود طلا بهتره همیشه مخصوصا طلای بدون عجرت!

Invoker

Registered User
لایک‌ها
648
اونس طلای جهانی کشید بالا / نوش جان همه

فترمه

Registered User
لایک‌ها
290

Invoker

Registered User
لایک‌ها
648
این عدد را از کجا آوردید؟! o_O
طبق سایت https://www.bullionvault.com/gold-price-chart.do که الان حدود 1950 دلاره!
2150 دلار را کجا دیدی شما داداش گلم؟!

داداش داری اشتباه میزنی

اون 1953 اونس طلاس

2155 یه به اصطلاح دو میلیون و صد و پنجاه و پنج هزار تومن

گرم طلای 18 عیار :)

فانوسن رو همین توضیح باس 100 تومن بزنی به کارت ام ...

فترمه

Registered User
لایک‌ها
290
مرسی از شما ;)
ولی تقصیر اون آقا است که نوشته "طلا 2150"، که من فکر کردم منظورش اونس است.
البته پست بعدی هم که نوشته "اونس طلای جهانی کشید بالا" بی تاثیر نبود در اشتباه من!
بهرحال عاشق همتون هستم به مولا! :D

Invoker

Registered User
لایک‌ها
648
مرسی از شما ;)
ولی تقصیر اون آقا است که نوشته "طلا 2150"، که من فکر کردم منظورش اونس است.
البته پست بعدی هم که نوشته "اونس طلای جهانی کشید بالا" بی تاثیر نبود در اشتباه من!
بهرحال عاشق همتون هستم به مولا! :D

داداش تفرح نرو شل کن 100 تومن مارو :D :LOL: :LOL: :LOL:

هرجور حساب کنی - قیمت هارو که دیدی هول شدی :D:p

قربون شما هرچه داریم از همین لطف دوستانه 🌹

md70

Registered User
لایک‌ها
2,535
Capture.JPG

یک نگاهی به قیمت جهانی انس طلا از 1970 تا الان داشته باشیم خیلی جالبه
از اون زمان تا الان قیمت طلا در مقابل دلار بیش از 50 برابر رشد داشته
در واقع دلار هم مثل تمام پول های کاغذی دنیا به خودی خود هیچ ارزشی نداره و در طول زمان (با چاپ و خلق پول) در مقابل دارایی های که ارزش ذاتی دارن مثل طلا افت می کنه

مثلا شما به طور میانگین کالا یا خدمتی رو که در سال 1970 در آمریکا 100 دلار بوده رو الان باید نزدیک 800 دلار پول بابتش پرداخت کنید و در واقع مثل ریال ما، دلار آمریکا هم قدرت خریدش کمتر شده
از زمانی که بایدن وارد کار شده هم آمریکا رکورد چاپ پول رو زده که تبعاتش رو به مرور خواهد گذاشت و دلار به مراتب بی ارزش تر خواهد شد، مخصوصا زمانی که کشورهای دیگه دنیا از دلار ناامید بشن و اسکناس هایی که الان توی کشورهای مختلف دنیاست برگرده خود آمریکا دچار چنان ابرتورمی میشه که اون سرش ناپیداس!!

در نتیجه یکی از بهترین دارایی هایی که میشه برای مقابله با تورم و کاهش ارزش پول در سطح دنیا داشت طلاست!
توی چند ماه اخیر بازدهی دلار تقریبا 60 درصد بوده، بازدهی طلا نزدیک 100 درصد!

خلاصه: دلار نخرید، طلا بخرید :p

Last edited:
بالا