• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

سرمايه گذاري روي سكه و طلا

anony

Registered User
لایک‌ها
48
سلام

دوست من، راستش خودم كه 340 سكه مي خريدم دست و دلم مي لرزيد(3 ماه پيش !). البته پايين تر هم چند تا خريدم. نظر من اينه كه با توجه به جميع جهات سياسي و اجتماعي ايران(كه اظهر من الشمس و بدون نياز به توضيح هست) و اينديكيتورهاي اقتصادي هم كه نبض سياست و پيشروتر از شاخص هاي اجتماعي هست، داره سيگنالهاي خودشو ميده، پس جهت درست خريد هست و نه فروش.

حال اينكه كجا بخريم و كجا نه، موضوع ديگري هست. نظر شخص من اينه كه بلحاظ استراتژيك بهتره ماهيانه يكي دو تا(هر چقدر وسعتون ميرسه و ميخوايد بعنوان پس انداز بگذاريد تو بانك بمونه) سكه به قيمت روز بخريد. چون ريال در حال تضعيفه و عوامل تضعيف ريال سر جاشه(بخوانيد سران سياسي و اقتصادي...).

من نميگم در صورتيكه طلاي جهاني پايين بياد، سكه پايين نمياد، ولي ميزان پايين آمدنش خيلي كمتره. ولي موقع بالا رفتن درصد بالا رفتن سكه در مقابل ريال خيلي بالاتره. پس اين خيلي سرمايه گذاريه خوبيه. بازار biased هست به سمت خريداران. طلا ديشب تغييري نكرده ولي طي هفته جاري سكه 15 هزار تومن گرون شده.
حالا فرض كنيد طلاي جهاني 5% افت داشته باشه. سكه 2% افت مي كنه. يعني ريسكتون كمتر از اينه كه شمش طلا رو در مقابل دلار بخريد. پس تا ميتونيد ريالتون رو با طلا عوض كنيد و مطمئن باشيد سود مي كنيد.

ولي اين رو از من داشته باشيد كه اين صحبت من استراتژيك و طولاني مدت هست. تا زماني كه شرايط اقتصادي و سياسي اينطور(يابدتر) هست، همين وضع ادامه داره و صحبت من هم سر جاشه. اگر زماني ريسك كم شد، اعتماد زياد شد، ارزش ريال تقويت شد، تورم از بين رفت و ... اونوقت بريد پول بگذاريد بانك(يعني وقتي پشت گوشتون رو ديديد ;-) )

با ديد كوتاه مدت نخريد. با ديدي بخريد كه الان يكسال ديگس و پيش خودتون مي گيد كه اي كاش يكسال پيش بجاي اينكه اين 400 تومن رو ببرم گوشي موبايل بخرم، باهاش سكه خريده بودم چه سودي كرده بودم. چون الان سكه هست مثلا 485 تومن، ولي گوشيم 250 تومن مي ارزه.

صحبتي هم كه يكي از دوستان مطرح كرد كه سكه طلاي امسال كمتر از سكه طلاي سال ديگه مي ارزه چون تاريخش گذشته، صرفا حقه طلا فروشها هست. از يك آشنا خريد كنيد، ضمنا سكه جديد رو نخريد و سكه يكم قديمي تر بخريد، 4 تومن پايينتره.

Last edited:

anony

Registered User
لایک‌ها
48
در مورد دلار: تا زماني كه بانك مركزي دست صرافي ها رو ببنده(مثل الان)، بازار سياه داغتر و دلار گرون تر ميشه. واقعيت اينه كه بخشي از تب فعلي بازار سكه ، مربوط به دلار هست. چون اينها به هم وصلند(correlation دارند).

ولي از من مي شنويد دلار نخريد و سكه بخريد چون: دلار رو دولت سخت تر كنترل ميكنه تا سكه. دليل: واردات. چون توليد تقريبا نابود شده و وابستگي ما از تخم مرغ گرفته تا گوشت و ميوه و ..... به واردات بشدت زياد شده، بهمين خاطر بالا رفتن ارزش دلار در برابر ريال اجناس رو خيلي خيلي گرون ميكنه كه باعث گروني كنترل نشدني در بازار ميشه. تورمي كه با سرنيزه و زور و اعدام و ... هم نميشه جلوشو گرفت.

بانك مركزي(يا بهتره بگيم دولت) براي جلوگيري از چنين تورمي اجازه بالا رفتن دلار رو نميده. همونطور كه الان مي بينيد خيلي سخت كنترل ميكنه و محدوديت هاي جور واجور(ويزا، بليط ...) براي گرفتن 5 هزار دلار ناقابل گذاشته. ولي سكه رو آزادتر گذاشتن و ميگذارن چون ارزش ذاتي داره و كاريش نميتونن بكنن. اگر جلوشو بگيرن، مردم بين خودشون معامله مي كنند.

يعني مردم بجاي ريال(كه امروز جنستو بفروشي و نقد بگيري تا يكماه ديگه ارزش پولي كه دستته كم شده) ترجيح ميدن با سكه كه واسط مطمئن تر و كم نوسان تري هست، معامله كنند. فكر كنم اين مثال خيلي خوب كم شدن ارزش ريال رو توضيح ميده... معامله با سكه طلا بجاي ريال. يا معامله هاي پاياپاي رواج مي گيره كه ريسك كم شدن ارزش پايه پولي رو كمتر مي كنه.

aQoa

Registered User
لایک‌ها
140
ونوقت بريد پول بگذاريد بانك(يعني وقتي پشت گوشتون رو ديديد ;-) )

یعنی من الان پولمو گذاشتم بانک دیگه نمیتونم بکشم بیرون:eek:

anony

Registered User
لایک‌ها
48
دوست من، الان شايد نه. ولي خاطرت هست چند وقت پيش شايعه شده بود بانك سپه(يا ملت؟) ورشكست شده چه صف و دعوايي شده بود و چند شعبه درگيري شد و ...

فكر ميكني بانك ورشكست بشه، كي پولتو ميده، دولت؟ اگر دولت خودش ورشكسته باشه چي؟ من كساني رو ميشناسم كه حتي اگر حقوقشونو بالاجبار توي حساب بانكي ميريزن، در جا ميره خاليش ميكنه. درسته كه پول نقد نگه داشتن ريسكيه ولي ممكنه زماني برسه كه ريسكش از پول توي بانك داشتن كمتر باشه.

بنظر من كه پول تو بانك نگه داشتن(با هر درصد سودي) اشتباهه. چون سودي كه شما با خريد هر جنس(بدون استهلاكي) ميبري بيشتر از سود بانكيه. ميگي نه برو از فروشنده هاي لوازم خانگي ها بپرس كه هر چي نقد دارن جنس مي خرن چون 6 ماه ديگه كلي گرونتر بايد بخره. و بانك هم بهش سود چنداني نميده كه اون اختلاف قيمت رو بپوشونه.

anony

Registered User
لایک‌ها
48
سكه 400 تومن شد و برگشت !!

الان هست 399.900

Last edited by a moderator:

atousajoon

Registered User
لایک‌ها
14
وای anonyدارم غصه میخورم که 1 ماه پیش چرا سکه نخریدم دقیقا به حرفات اعتقاد دارم .اولای بحث گفتم من خودم 4 سال پیش تمام سکه خریدم 152000 فکر کن؟هی بابام گفت برو سکه بخر کو گوش شنوا .حالا با حرفای شما میرم باز میخرم ولی خیلی ناراحتم منم که خسیس.چشمک

hossputer7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خبر جدید

درگیری در مدارس روی قیمت سکه تغییر گزاشت

maryamlvl

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوست عزیز
من تو این هفته 4 تا سکه خریدم 392 نمی دونم نگهشون دارم یا تا قبل از عید بفروشم
و یک سوال دیگه درسته که توی فروردین و اردیبهشت سکه ارزونتر می شه
من حدودا 6 تومن دارم نمی دونم ریسک نیست اگه این ور سال همه را سکه بخرم؟؟؟
در ضمن سکه هایی که خریدم مال 1386 موقع فروش ازش کم میشه؟؟؟؟
ممنون

mehdi_08

Registered User
لایک‌ها
86
سلام دوست عزیز
من تو این هفته 4 تا سکه خریدم 392 نمی دونم نگهشون دارم یا تا قبل از عید بفروشم
و یک سوال دیگه درسته که توی فروردین و اردیبهشت سکه ارزونتر می شه
من حدودا 6 تومن دارم نمی دونم ریسک نیست اگه این ور سال همه را سکه بخرم؟؟؟
در ضمن سکه هایی که خریدم مال 1386 موقع فروش ازش کم میشه؟؟؟؟
ممنون
نه نفروش نگه دار گرون تر می شه اگه می خوای بفروشی بزار اولای تابستان
خودم رفتم 450 تومن طلا خریدم بدون کارمزد گذاشتم تا گرون بشه ;)

pashang

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
یک موضوعی که دوستان در نظر نمی گیرند این هست که این افزایش قیمت به خاطر تورم شدیدی هست که پس از واریز یارانه ها به وجود اومده. یعنی هر بار که یارانه ای به حساب واریز می شه دست کم 10% به بهای کالایی همچون دلار و سکه افزوده می شه و از ارزش ریال کاسته می شه. پس در نتیجه در واریز بعدی یارانه ها افزایش دیگری را در پیش خواهیم داشت

mehdidj

Registered User
لایک‌ها
14
من از سال 2006 که اینجا عضو شدم تا الان که 2011 است همه این حرفهای تکراری رو دارم اینجا می بینم و پیش خودم به سادگی بعضی ها و تکرار طوطی وار حرفهای شبکه های خارجی توسط اونها می خندم .

pashang

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من از سال 2006 که اینجا عضو شدم تا الان که 2011 است همه این حرفهای تکراری رو دارم اینجا می بینم و پیش خودم به سادگی بعضی ها و تکرار طوطی وار حرفهای شبکه های خارجی توسط اونها می خندم .

بهای 450 طرح قدیم و بهای 395 تومن طرح جدید و بهای 197 نیم سکه هم نادرست هست؟ همه چیز جلومون هست و نیازی به این سخنان نیست

persianalpha

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,386
مهدی خان بنده هم از سال 2004 اینجا عضوم و به شما میخندم که خبر نداری
دیروز سکه کامل 398 معامله شد

anony

Registered User
لایک‌ها
48
همونطور که گفتم مردم عقل معاش دارند و به حرف امثال شما که هیچ، به حرف رئیس کل بانک مرکزیشم تره خرد نمی کنن و می خرن.

امروز از دوستانی شنیدم که بانک مرکزی خوشحاله که داره تو این حدود بالا سکه هاشو می فروشه! تاسف خوردم به حالشون. سکه بدون اینکه قیمت جهانیش تغییری بکنه در عرض 3 روز 20 هزار تومن رفته بالا، بعد با عرضه شمش و سکه و ... توسط بانک مرکزی 3-4 هزار تومن پایین آمد. مطمئن بهتون میگم که خبرهایی که درباره خروج پولهای حضرات از کشور هست و ما اثراتش رو اینچنین روی سکه و ارز می بینیم، باور کنید. چه خوب گفتن قدیمیا که تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها !

بگذارید برخی هم همچنان از قبل 2004 و مابعد اون سرشون زیر برف بصیرت باشه. مردم عقل دارن و با همین قیمت 395 هم کلی تقاضا وجود داره. اگر به حرفهایی که در دنیای اقتصاد از قول رئیس اتحادیه طلا فروشا نوشته توجه کنید، می بینید که گفته امروز با عرضه بانک مرکزی، طلا فروشها از نفروختن سکه هاشون دست برداشتن، و دیگه دارن می فروشن. یعنی تا به امروز خود طلا فروشها داشتن میخریدن و انبار می کردن. اگر کسی مراجعه می کرد، می گفتن برای فروش نداریم ولی اگر فروشنده ای می خریم. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل...

bandary

Registered User
لایک‌ها
18
نظرتون در مورد خرید سکه های یک گرمی که بانک ها ارائه میدن چیه والا من از پارسال تا امسال در زمان های مختلف حدودا 7 میلون سکه خریدم و سود خوبی داشتم و هنوز هم چیزی رو نفروختم ولی الان کمتر میتونم تمام سکه بخرم ربع هم کمتر میتونم بخرم ولی سکه یک گرمی میتونم بخرم تا الان هم 2 تا خریدم می سدونم که بهار ارزش بیشتری داره ولی خب پول هم باید باشه
گرمی ها از بانک خریدم 47700 بیرون 53 هست
نظرتون چیه؟؟
البته خریدش کلی معصلی هم ئداره روزی 2 تا هم بیشتر نمیدن

aQoa

Registered User
لایک‌ها
140
آقا سرویس طلا چی :D

من باسه مراسمم مجبورم بگیرم اینور عید یا اونور بگیرم:D

pashang

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
آقا سرویس طلا چی :D

من باسه مراسمم مجبورم بگیرم اینور عید یا اونور بگیرم:D

آشکار هست که پیش از نوروز بگیرین بهتر هست. پیش از واریز رایانه های بعدی باید خرید چرا که تورم باز هم بالاتر خواهد رفت

vazirnia

Registered User
لایک‌ها
80
قبل از عید . همین الان بگیر بهتره . فردا بخر . یکشنبه بازار جهانی تعطیله و خیلی قیمتها نوسان نداره .
مبارک باشه .

maryamlvl

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
قبل از عید . همین الان بگیر بهتره . فردا بخر . یکشنبه بازار جهانی تعطیله و خیلی قیمتها نوسان نداره .
مبارک باشه .[/QUO

سلام دوست عزیز
شما در مشهد هستید؟
کجا بهترین مکان برای خرید هیت
و کجا بهترین قیمت را پیشنهاد میکنه برای فروش

اگر جای خاصی را سراغ داری ممنونم میشم بهم بگی

vazirnia

Registered User
لایک‌ها
80
مبارک باشه .[/QUO

سلام دوست عزیز
شما در مشهد هستید؟
کجا بهترین مکان برای خرید هیت
و کجا بهترین قیمت را پیشنهاد میکنه برای فروش

اگر جای خاصی را سراغ داری ممنونم میشم بهم بگی
آدرسشو برات فرستادم تو پی ام . خودم همیشه از اینجا میگیرم . زیر قیمت میده .

بالا