• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

سرمایه گذاری روی ارز و تحلیل بازار ارز ( دلار , یورو و ... )

Captive

کاربر قدیمی پرشین تولز* مدیر بخش ارز دیجیتال
لایک‌ها
16,664
درست فرمایش میکنی..تازه دیدم و پاک شدن

آخه حیف هست، وقتی میبینی هر 2 طرف هم اطلاعاتشون بد نیست و صرفا دارن نظراتشون رو به اشتراک میذارن ولی تحت هیچ شرایطی نباید بحث و تبادل نظر به توهین ناموسی کشیده بشه.

ممنون از شما

saeed_taj

همکار بازنشسته
لایک‌ها
5,787
آخه حیف هست، وقتی میبینی هر 2 طرف هم اطلاعاتشون بد نیست و صرفا دارن نظراتشون رو به اشتراک میذارن ولی تحت هیچ شرایطی نباید بحث و تبادل نظر به توهین ناموس کشیده بشه.

ممنون از شما
نظر دادن تا وقتی خوبه که کار به توهین و بکار بردن الفاظ غیر اخلاقی نکشه..امیدوارم دوستان رعایت کنند و تکرار نشه

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,730
قبلا دلار برای لحظه ای اومد نزدیک 20 بعد پایین تر اومد اما الان مثل اینکه میخواد بمونه
چقدر جای خالی بعضی از دوستان حس می شود
بیان با بیانات گوهربار شان قیمت رو کنترل کنن

Sent from my iPhone using Tapatalk
بله دلار تو اهواز (یا آبادان میگفتن) 7000 تومن هم نمی خرن. مردم برای فروش دلاراشون صف کشیدن.
سقوط ارزش دلار و...

Last edited:

Captive

لایک‌ها
16,664
وقتی شما یه جنسی میخریدی با احتساب هر دلار مثلا 25 هزار ت... چرا دلار باید 17ت باشه؟ سودش تو جیب کی میره؟

به طور مثال سری قبل که دلار تا 19 اومد پراید چند بود؟ یک کیلو پسته چند بود؟ یک کیلو موز چند بود؟

الان که دلار دوباره شده 20ت اونا چنده قیمتشون؟

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,423
وقتی شما یه جنسی میخریدی با احتساب هر دلار مثلا 25 هزار ت... چرا دلار باید 17ت باشه؟ سودش تو جیب کی میره؟

به طور مثال سری قبل که دلار تا 19 اومد پراید چند بود؟ یک کیلو پسته چند بود؟ یک کیلو موز چند بود؟

الان که دلار دوباره شده 20ت اونا چنده قیمتشون؟

زمانی که نوسان داریم اکثر قیمت کالا ها بسیار ارزان تر از قیمت واقعی هست و اگر قیمت دلار توی سقف ثابت بشه قیمت کالا مجدد بالا میره
اکثر شرکت ها در زمان نوسان هدف اولشون از دست ندادن سرمایه هست و پس از ثبات دنبال گرفتن سود هستن
یه مثال :
دلار ثابت شده روی 15 تومن - کالای وارداتی 1 دلاری با تمام هزینه ها واردات و حمل و ... میرسه دست شرکت با قیمت 25 هزار تومان و شرکت میاد کالا رو میده 35 هزار تومان
دلار دارای نوسان 19 تا21 تومن - کالای وارداتی 1 دلاری با تمام هزینه ها واردات و حمل و ... میرسه دست شرکت با قیمت 35 هزار تومان و شرکت میاد کالا رو میده 40 هزار تومان (موقت این قیمت و فروش به صورت کاملا محدود )
دلار دارای نوسان روی 20 ثابت میشه - حالا شرکت میاد قیمت کالا رو میده 50 هزار تومان

یکسری کالا ها هم که دلار 4200 میگرفتن و امسال دلار آزاد شدن و قیمت هاشون در حال واقعی شدن هست
خودرو هم که دولت این قیمت نگه داشته وگرنه با دلار آزاد گرانتر از این هست (منم اعتقادم اینه این خودرو ها ارزش این قیمت رو ندارن ... ولی با این دلار قیمتش بالاتر از اینه که الان هست )

Captive

لایک‌ها
16,664
زمانی که نوسان داریم اکثر قیمت کالا ها بسیار ارزان تر از قیمت واقعی هست و اگر قیمت دلار توی سقف ثابت بشه قیمت کالا مجدد بالا میره
اکثر شرکت ها در زمان نوسان هدف اولشون از دست ندادن سرمایه هست و پس از ثبات دنبال گرفتن سود هستن
یه مثال :
دلار ثابت شده روی 15 تومن - کالای وارداتی 1 دلاری با تمام هزینه ها واردات و حمل و ... میرسه دست شرکت با قیمت 25 هزار تومان و شرکت میاد کالا رو میده 35 هزار تومان
دلار دارای نوسان 19 تا21 تومن - کالای وارداتی 1 دلاری با تمام هزینه ها واردات و حمل و ... میرسه دست شرکت با قیمت 35 هزار تومان و شرکت میاد کالا رو میده 40 هزار تومان (موقت این قیمت و فروش به صورت کاملا محدود )
دلار دارای نوسان روی 20 ثابت میشه - حالا شرکت میاد قیمت کالا رو میده 50 هزار تومان

یکسری کالا ها هم که دلار 4200 میگرفتن و امسال دلار آزاد شدن و قیمت هاشون در حال واقعی شدن هست
خودرو هم که دولت این قیمت نگه داشته وگرنه با دلار آزاد گرانتر از این هست (منم اعتقادم اینه این خودرو ها ارزش این قیمت رو ندارن ... ولی با این دلار قیمتش بالاتر از اینه که الان هست )

بله تقریبا با اکثر صحبت های شما موافقم اما در حال حاضر دلار ارزون هم بدرد افراد عادی جامعه نمیخوره... خیلی ها آخر ما کلی بدهکار میشن به سوپری و گوشت و مرغ فروشی، چیزی ندارن که بخوان حالا برن دلار بگیرن.

سفر و هزینه ی دانشگاه و... هم که به لطف کرونا نداریم... واردات هم که تعطیله.. حالا دلار ارزون اگر باشه به درد کسانی میخوره که ریال دارن و میخوان ارز بگیرن و جمع کنن برن وگرنه قیمت اجناس که با این قیمتای دلار محاسبه نمیشه...

شما اگر در یک روز از 10 جا قیمت پیاز رو بپرسی 9 تا قیمت متفاوت بهت میگن، اگر قیمت قطعات خودرو بپرسی در بهترین حالت میگن این جنسش فرق میکنه.

ارز هم مثل نفت و طلا سرمایه ی کشور هست نباید مفت بدن یه عده که به جای واردات دارو مثلا پشمک حاج عبدا... وارد کنه...

یه زمان طلا و سکه برای کادو تولد و عروسی بود اما الان چی؟

خونه ای که با دلار 17-18 تومنی قبل مثلا متری 3-4 میلیون بوده الان شده متری 20 میلیون.. چه سودی واسه اکثریت داره که حالا دلار 10ت باشه یا 30ت...

مردم به غذا و مسکن و ماشین نیاز دارن.

در کل منظورم این بود که زیاد نگران نباشید :دی دلار 10ت هم بشه دیگه معلوم نیست قشر متوسط جامعه هم بتونه یه ماشین یا خونه داشته باشه

signore

Registered User
لایک‌ها
636
وقتی دلار ۱۶ تومن بود، قیمت ی سری اجناس با دلار ۲۵ تومنی محاسبه میشد. الان که دلار شده ۲۰ تومن همون اجناس داره با دلار ۳۰ تومنی حساب میشه. اینطوری نیست که الان که دلار رفته بالا توازن برقرار شده باشه. تازه قیمت ملک تو همین یک هفته قشنگ کشیده بالا و میگن بالاترم می‌ره.

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,423
وقتی دلار ۱۶ تومن بود، قیمت ی سری اجناس با دلار ۲۵ تومنی محاسبه میشد. الان که دلار شده ۲۰ تومن همون اجناس داره با دلار ۳۰ تومنی حساب میشه. اینطوری نیست که الان که دلار رفته بالا توازن برقرار شده باشه. تازه قیمت ملک تو همین یک هفته قشنگ کشیده بالا و میگن بالاترم می‌ره.

من نمیدونم چه کالایی رو میگید اگر واردات کالا مد نظر شما انحصاری نباشه چنین چیزی ممکن نیست چون این مقدار حاشیه سود قطعا برای همه جذاب هست و میرن سمت اون کالا ...
توی صنفی که حداقل 10 واردکننده داشته باشه رقابت اجازه نمیده که این میزان حاشیه سود بمونه

اشتباهی که برخی مرتکب میشن این هست که میگن دلار 4 تومن بود این جنس هزار تومان بود حالا دلار شده 16 تومن و این جنس باید بشه 4 هزار تومان
دیگه توجه نمیکنن که :
هزینه حمل و نقل جهانی هم با ارز هست و اون هم گرون شده
بارهای ایرانی ها بیمه نمیشه
زمان رسیدن کالا ها 3 برابر شده (الان داره میشه 1 سال-یعنی شما جنس که میخری یه سال دیگه میرسه :دی )
امکان خرید مستقیم از بسیاری از تامین کنندگان وجود نداره (من تایوان رفتم شرکت pny داخل راهمون ندادند(همین که برخی اجناس رو یکسری با بدبختی از نمایندگی های دبی با واسطه به مقصد های دیگه میخرن و میارن جای شکر داره به نظر من))
ارسال حواله و کارمزد های آن خودش داستانی داره
و ...

متاسفانه مردم به اینها توجه نمیکنن و فقط دنبال یه نفر که کیسه بکسش کنن و بکوبن - کاری هم ندارن که مقصر اصلی داستان مجموعه حکومت هست

signore

Registered User
لایک‌ها
636
من نمیدونم چه کالایی رو میگید اگر واردات کالا مد نظر شما انحصاری نباشه چنین چیزی ممکن نیست چون این مقدار حاشیه سود قطعا برای همه جذاب هست و میرن سمت اون کالا ...
توی صنفی که حداقل 10 واردکننده داشته باشه رقابت اجازه نمیده که این میزان حاشیه سود بمونه

اشتباهی که برخی مرتکب میشن این هست که میگن دلار 4 تومن بود این جنس هزار تومان بود حالا دلار شده 16 تومن و این جنس باید بشه 4 هزار تومان
دیگه توجه نمیکنن که :
هزینه حمل و نقل جهانی هم با ارز هست و اون هم گرون شده
بارهای ایرانی ها بیمه نمیشه
زمان رسیدن کالا ها 3 برابر شده (الان داره میشه 1 سال-یعنی شما جنس که میخری یه سال دیگه میرسه :دی )
امکان خرید مستقیم از بسیاری از تامین کنندگان وجود نداره (من تایوان رفتم شرکت pny داخل راهمون ندادند(همین که برخی اجناس رو یکسری با بدبختی از نمایندگی های دبی با واسطه به مقصد های دیگه میخرن و میارن جای شکر داره به نظر من))
ارسال حواله و کارمزد های آن خودش داستانی داره
و ...

متاسفانه مردم به اینها توجه نمیکنن و فقط دنبال یه نفر که کیسه بکسش کنن و بکوبن - کاری هم ندارن که مقصر اصلی داستان مجموعه حکومت هست

نه من منظورم این نیست که کسی رو مقصر جلوه بدم فقط برام جای سوال داره که چرا اینطوریه . کالاهایی که گفتم شامل بعضی از گوشی های موبایل لپ تاپ و سرفیس میشه

signore

Registered User
لایک‌ها
636
حتی شما اگه کالاهای تولید داخل و هم در نظر بگیرید باز همینه. مثلا پنکه پارس خزر با دلار ۱۲ قیمتش بود ۳۸۵ تومن الان با دلار ۲۰ تومن قیمتش شده ۸۰۰ تومن یعنی بیشتر از ۲ برابر در صورتیکه اولا تولید داخله و در ثانی دلار مگه ۲ برابر شده که این قیمتش دو برابر شده؟

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,423
حتی شما اگه کالاهای تولید داخل و هم در نظر بگیرید باز همینه. مثلا پنکه پارس خزر با دلار ۱۲ قیمتش بود ۳۸۵ تومن الان با دلار ۲۰ تومن قیمتش شده ۸۰۰ تومن یعنی بیشتر از ۲ برابر در صورتیکه اولا تولید داخله و در ثانی دلار مگه ۲ برابر شده که این قیمتش دو برابر شده؟

مشکل اینجاست کالاهای پارس خزر 100 % داخلی نیست ,پنکه رو باز کنید موتور چینی هست و برد کنترل هم چینی هست
پارس خزر هم مشکلات واردات و تامین قطعات رو داره و صرفا نرخ دلار روی قیمتش تاثیر گذار نیست ( قیمت بنزین ,افزایش حقوق کارکنان و ... )
به نظر من باز پارس خزر خیلی بهتر از بقیه برند ها هست و روی سایتش قیمت های بروز رو درج میکنه و تمام نمایندگی های کشور به همون قیمت کالا رو میفروشن و دیگه نگرانی نیست که فلا فروشنده جنس رو بندازه بهمون ...
باز هم میگم مشکل میان مردم نیست مقصر اصلی حکومت و نزدیکانشان هستند

investmentbanker

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
26
درست فرمایش میکنی..تازه دیدم و پاک شدن

من ندیدم کی به کی فحش داد، ولی تا جایی که من دیدم بحث اکی بود و مرتبط با موضوع تاپیک، ولی ممنونم ازتون که حواستون هست وقتی من حواسم نبوده

با بالا رفتن دلار در این روزها و احتمالا سعود های بعدی، مطمئنا بازم کامنتهایی از این قبیل که بیشتر در جهت تخلیه احساسی هست خواهیم دید،

یه بخشی از کامنتهای من در مورد برابری نرخ ارز و پگ شدن ارز ها نسبت به هم بود که پاک شدن، و دارم میبینم که این بحث هنوز ادامه داره، تکرار نمیکنم کامنتام رو ولی بد نیست دوستان یه جستجو در گوگل بکنن و در این زمینه مطالعه کنن، موضوع جالبیه. روش های
PPP و EKS

investmentbanker

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
26
رئیس بانک مرکزی گفت تو اخبار متعادل میشه
متعادل دقیقا چی هست؟
یعنی 19 ثابت درسته

ارزش واقعی برابری ریال و دلار رو نمیشه خیلی راحت محاسبه کرد چون بازار آزادی وجود نداره براش، ولی اگه من بخوام حدس بزنم، یه چیزی بین ۴۰ تا ۸۰ هزار تومانه، الان که دلار ۲۰ هزارتومانه، یعنی دولت داره با تزریق ارز در بازار و سوپزیت به کالاهای اساسی مثل بنزین و ماشین و برق و گاز و ... و سیاست های مالی و ... کنترل میکنه، من نمیدونم تا کجا میتونن این کنترل رو انجام بدن، شاید چند سال طول بکشه، شاید یه ماه دیگه دلارشون تموم بشه، ولی در کل الان ارزش ریال به صورت کاذب بالا نگه داشته شده که مملکت سر پا بمونه ... اگه بتونن دوباره نفت بفروشن و دلارشو بیارن وارد بازار کنن، ممکنه بتونن این چرخه رو ادامه بدن تا یه مدت، اگه نتونن و ارز کافی هم توی حسابهای ذخیره نداشته باشن، میذارن قیمت دوباره یه پله بزرگ بره بالا و به واقعیت نزدیکتر بشه، بعد اونجا متعادلش میکنن ... کنترل قیمت ارز در بازار ایران کاملا دست دولته، ولی این کنترل براشون هزینه خیلی بالایی داره، پس وقتی میخوان بالا پایین کنن، محاسبه سود و زیان میکنن و تصمیم میگیرن

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,423
رئیس بانک مرکزی گفت تو اخبار متعادل میشه
متعادل دقیقا چی هست؟
یعنی 19 ثابت درسته

ثبات روی 19 در حال حاضر براشون یک موفقیت هست ,همتی میگه دیگه برای واردات گشاده دستی نمیکنیم (نداریم که ارز بدیم)
کلکی که امسال دارن میزنن اینه اجناس رو در گمرک دپو کردن تقریبا از تمامی گروه های کالایی و اجازه ترخیص نمیدن (اخبار گمرک رو پیگیری کنید خود گمرکی ها هم شاکی شدن)
من حدس میزنم دارن آماده میشن که اگر آبان ماه ترامپ رای آورد اجناس دپو شده رو ترخیص کنند و بازار با انبوه کالا مواجه بشه و شوک به بازار مثل مُسکن باشه و از انفجار قیمت ها به صورت موقت جلوگیری کنه

Hamid2day

مدیر ارشد بازنشسته
لایک‌ها
20,169
ثبات روی 19 در حال حاضر براشون یک موفقیت هست ,همتی میگه دیگه برای واردات گشاده دستی نمیکنیم (نداریم که ارز بدیم)
کلکی که امسال دارن میزنن اینه اجناس رو در گمرک دپو کردن تقریبا از تمامی گروه های کالایی و اجازه ترخیص نمیدن (اخبار گمرک رو پیگیری کنید خود گمرکی ها هم شاکی شدن)
من حدس میزنم دارن آماده میشن که اگر آبان ماه ترامپ رای آورد اجناس دپو شده رو ترخیص کنند و بازار با انبوه کالا مواجه بشه و شوک به بازار مثل مُسکن باشه و از انفجار قیمت ها به صورت موقت جلوگیری کنه
فرضیه ات خیلی محتمل هست.
در مورد گمرک دقیقا خیلی دپو کردن

بالا