برگزیده های پرشین تولز

سرمایه گذاری روی ارز و تحلیل بازار ارز ( دلار , یورو و ... )

Captive

کاربر قدیمی پرشین تولز* مدیر بخش ارز دیجیتال
مدیر انجمن
لایک‌ها
16,653
نرخ برابری دلار با لیر ترکیه بعداز صعود بی سابقه ای که داشت الان چندروزی هست که پایین اومده...
مشاهده پیوست 1274666

قیمت لیر در این لحظه به 2615تومان برگشته...

ارزش پول رو نمیشه با زور، اسلحه و رسانه بالا برد اگر هم بالا بره موقتی هست، تازه اینها تحریم هم نیستند مثل ایران، کلی هم درآمد از توریست و سرمایه گذاری جذب میکنند ولی با یه باد میلرزن.

rezafarhang54

Registered User
لایک‌ها
214
ارزش پول رو نمیشه با زور، اسلحه و رسانه بالا برد اگر هم بالا بره موقتی هست، تازه اینها تحریم هم نیستند مثل ایران، کلی هم درآمد از توریست و سرمایه گذاری جذب میکنند ولی با یه باد میلرزن.
هفت میلیارد دلار فیزیکی ریختن تو بازار برا این ریزش مصلحتی

A2D3D

Registered User
لایک‌ها
616
واقعا دلیلش چی بود برای منم سوال هست؟

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729

البته نرخ بهره خودش به تنهایی دلیل اصلی تورم ترکیه و سابقه خرابش توی تورم های نجومی ترکیه نیست
سیاست های مدیریتی و اقتصادی ترکیه حتی به مراتب بدتر از ایرانه :D
ولی اون چیزی که من فهمیدم ، ترک ها علاقه زیادی به ظاهر سازی و جعل دارن
از جعل های تاریخی تا جعل های فرهنگی و ...
توی یک کلمه " کلاهبردارن " :p
کلاهبردار هم کارش اینه ظاهر رو یه جوری جلوه میده انگار همه چی درسته ولی اصل داستان مشکل داره

با همین ظاهرسازی ها بوده که یکی از مقاصد گردشگری ایران ترکیه شده و حتی قشر سطحی نگر جامعه به جای انتخاب یک کشور دیگه برای مهاجرت یا کشور دوم ، ترکیه رو انتخاب کردن :p
ترکیه توی بالاترین سطح اقتصادی خودش ، به شدن بحرانی و ترسناکه . وای به حال زمانی که اقتصادش ضربه ببینه . اونجاست که یه دفعه گندش در میاد :rolleyes:

Tehranshahr

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
384
البته نرخ بهره خودش به تنهایی دلیل اصلی تورم ترکیه و سابقه خرابش توی تورم های نجومی ترکیه نیست
سیاست های مدیریتی و اقتصادی ترکیه حتی به مراتب بدتر از ایرانه :D
ولی اون چیزی که من فهمیدم ، ترک ها علاقه زیادی به ظاهر سازی و جعل دارن
از جعل های تاریخی تا جعل های فرهنگی و ...
توی یک کلمه " کلاهبردارن " :p
کلاهبردار هم کارش اینه ظاهر رو یه جوری جلوه میده انگار همه چی درسته ولی اصل داستان مشکل داره

با همین ظاهرسازی ها بوده که یکی از مقاصد گردشگری ایران ترکیه شده و حتی قشر سطحی نگر جامعه به جای انتخاب یک کشور دیگه برای مهاجرت یا کشور دوم ، ترکیه رو انتخاب کردن :p
ترکیه توی بالاترین سطح اقتصادی خودش ، به شدن بحرانی و ترسناکه . وای به حال زمانی که اقتصادش ضربه ببینه . اونجاست که یه دفعه گندش در میاد :rolleyes:
بنظرم پست شما بیشتر احساسی بود تا تحلیل واقعیات :D
1 ژانویه 2018
دلار به تومان 4350
دلار به لیر 3.7
26 دسامبر 2021
دلار به تومان 29900 (587%)
دلار به لیر 11 (197%)

Captive

مدیر انجمن
لایک‌ها
16,653
بنظرم پست شما بیشتر احساسی بود تا تحلیل واقعیات :D
1 ژانویه 2018
دلار به تومان 4350
دلار به لیر 3.7
26 دسامبر 2021
دلار به تومان 29900 (587%)
دلار به لیر 11 (197%)

به نظرم باید شرایط هر 2 کشور رو هم مقایسه کنید، یه وقت شما با یک چراغ نفتی و چند تا کتاب محدود دیپلم میگیری یه وقت هم من با کلی امکانات رفاهی فرهنگی فوق دیپلم میگیرم :D

ضعف مدیریتی و نظارتی را قبول دارم ولی شرایط تحریمی که الان ما داریم را هم باید مد نظر قرار داد که اگر ترکیه در این وضعیت بود چیزی ازش نمیموند ( به نظر من )

پ.ن: اگر آمار دم دستتون بود قیمت دلار بین سالهای 93 تا قبل از 96 رو هم مقایسه کنید با لیر ترکیه.

Captive

مدیر انجمن
لایک‌ها
16,653
در منطقه به نظر من بهترین شرایط رو امارات داره واقعا یک کشور رو به پیشرفت، به دور از حاشیه و به روز.

Captive

مدیر انجمن
لایک‌ها
16,653
در منطقه رو به نظر من باید بست
656.gif

در مقطع حساس کنونی و در منطقه ی خاورمیانه
shark.GIF

Tehranshahr

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
384
به نظرم باید شرایط هر 2 کشور رو هم مقایسه کنید، یه وقت شما با یک چراغ نفتی و چند تا کتاب محدود دیپلم میگیری یه وقت هم من با کلی امکانات رفاهی فرهنگی فوق دیپلم میگیرم :D

ضعف مدیریتی و نظارتی را قبول دارم ولی شرایط تحریمی که الان ما داریم را هم باید مد نظر قرار داد که اگر ترکیه در این وضعیت بود چیزی ازش نمیموند ( به نظر من )

پ.ن: اگر آمار دم دستتون بود قیمت دلار بین سالهای 93 تا قبل از 96 رو هم مقایسه کنید با لیر ترکیه.
بنظرم چراغ نفتی و چندتا کتاب محدود میشه ترکیه و کلی امکانات رفاهی (نفت و گاز و معادن و...) میشه ایران.
اینکه با کلی امکانات اندازه اقتصاد ایران یک چهارم ترکیه هست میشه همون سیاست مدیریتی که آقا داوود گفت تو ترکیه بدتره!

حرف شمارو قبول دارم ترکیه اگه تحریم بشه وضعش خیلی بدتر میشه چون نفت نداره.

تو ترکیه سود بانکی 15% و تو ایرانم بین 10-20% همین خود به خود تو هر 2 کشور ارزش پول رو به مرور میاره پایین.

Captive

مدیر انجمن
لایک‌ها
16,653
بنظرم چراغ نفتی و چندتا کتاب محدود میشه ترکیه و کلی امکانات رفاهی (نفت و گاز و معادن و...) میشه ایران.
اینکه با کلی امکانات اندازه اقتصاد ایران یک چهارم ترکیه هست میشه همون سیاست مدیریتی که آقا داوود گفت تو ترکیه بدتره!

حرف شمارو قبول دارم ترکیه اگه تحریم بشه وضعش خیلی بدتر میشه چون نفت نداره.

تو ترکیه سود بانکی 15% و تو ایرانم بین 10-20% همین خود به خود تو هر 2 کشور ارزش پول رو به مرور میاره پایین.

خب ما هم علنا نفت نداریم، چون یا گم میشه یا جاش چایی میدن یا موز میدن یا کلا نمیدن ... : ))))

ایران با همین شرایط اگر فقط از لحاظ جذب گردشگر میتونست خوب اقدام کنه شرایط هم خیلی بهتر می شد.

البته بحث در مورد جزئیات مسائل اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی مستلزم اطلاعات، دانش و تجربه ی قوی هست و من صرفا کلی گویی کردم.

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
اینکه اقتصاد ایران یک چهارم ترکیه هستش ، بر چه مبنایی در نظر گرفته شده ؟
شما به GDP ترکیه و ایران نگاه بکنید متوجه میشید که تقریبا برابر با هم هستن . پارامتری که باید بررسی بشه همین GDP هست
شما وقتی نفت و گاز و معادن و ... داشته باشی ولی نتونی بفروشی یا با شرایط سخت و بدون بازده کافی استخراج بکنی یا زیر قیمت و یا در قبال یکسری کالاهای محدود مجبور باشی بفروشی ، امکانات بالا نیست :p
تحریم ها پدر اقتصاد رو واقعا دروورده . عملا حرکت درست و حسابی نمیشه انجام داد و صرفا لنگان لنگان میشه جلو رفت
ولی در مقابل کشوری مثل ترکیه تمام درها به روش بازه و هیچ محدودیتی نداره ، اما این دیگه تخته گازشه !

EK2

Registered User
لایک‌ها
571
الان خرید اسکناس دلار به چه صورته؟باید حتما مدارک سفر باشه یا به صورت عادی هم صرافی پرداخت میکنه

Tehranshahr

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
384
اینکه اقتصاد ایران یک چهارم ترکیه هستش ، بر چه مبنایی در نظر گرفته شده ؟
شما به GDP ترکیه و ایران نگاه بکنید متوجه میشید که تقریبا برابر با هم هستن . پارامتری که باید بررسی بشه همین GDP هست

شما وقتی نفت و گاز و معادن و ... داشته باشی ولی نتونی بفروشی یا با شرایط سخت و بدون بازده کافی استخراج بکنی یا زیر قیمت و یا در قبال یکسری کالاهای محدود مجبور باشی بفروشی ، امکانات بالا نیست :p
تحریم ها پدر اقتصاد رو واقعا دروورده . عملا حرکت درست و حسابی نمیشه انجام داد و صرفا لنگان لنگان میشه جلو رفت
ولی در مقابل کشوری مثل ترکیه تمام درها به روش بازه و هیچ محدودیتی نداره ، اما این دیگه تخته گازشه !
در مورد GDP ایران 2محاسبه بانک جهانی بر اساس دلار 18 و صندوق بین المللی پول بر اساس دلار 4 هست. بنظرم دومی که اصلا نمیشه روش حساب کرد. بخوایم با دلار 30 حساب کنیم هم میره زیر 120 بیلیون دلار.
جالب اینکه یونان با یک هشتم جمعیت ایران GDP تقریبا برابری داره (تازه اگه نرخ روز دلار رو فاکتور بگیریم).
1641117503291.png

vahidtato

Registered User
لایک‌ها
701
مطلعین عزیز:
قیمت واقعی دلار چنده در بازار؟

Captive

مدیر انجمن
لایک‌ها
16,653

ارزش لیر در برابر دلار در روز گذشته تا ۱۳.۵ کاهش یافت و در ساعات پایانی به ۱۳.۴ رسید که بیش از ۳ درصد کاهش داشته است.

اقتصاددانان پیش‌بینی کردند که ضعف لیر و یک سری افزایش قیمت‌های دستوری - از جمله برای آب، برق و دستمزدها - به افزایش تورم در سال جاری دامن می زند.

پ.ن: امیدوارم کاهش دلار/ریال موقتی نباشد و ادامه داشته باشد.

A.L.I-74

Registered User
لایک‌ها
1,471
دلار 27.700 تومان

پ.ن:فعلا که داره میاد پایین،تا کجاش رو نمیدونم ولی ترجیح میدم تثبیت بشه که یه اثری داشته باشه رو بازار

بالا