برگزیده های پرشین تولز

سرمایه گذاری روی ارز و تحلیل بازار ارز ( دلار , یورو و ... )

stifler

Registered User
لایک‌ها
1,410
ولی به نظر من اگه کسی میخواد با پولش کار کنه همون ارز از همه بهتره(منظورم همون کار دلالی هستش)

liberty_dollar

Registered User
لایک‌ها
37
والا شما استاد هستین و بهتر میدونین . ولی یه سری واقعیات کشور هم باید در نظر بگیرید .
اول اینکه این همه دولت داره دلار میده باید جاش پر بشه یا نه؟ اینها دارن نفت را میدن و بجاش جنس میگیرن !! چطوری میگین دلار ارزون میشه ؟!! از طرفی ذخیره ارزی رو به کاهش هست و چیزی که مسلم هست حالا حالاها جاش پر نمیشه . با این همه احتکار و دزدیها ( یه نمونه کوچیکش 3 هزار میلیارد) هیچ روند خوب و چشم انداز مثبتی در آینده دیده نمیشه . اگر واقعا بخوان ریال و دلار را قیمت واقعی بزارن خوب با این تورم مسلما قیمت دلار خیلی بالاتر از اینها باید باشه . جدیدا هم که بحث تحریم بانک مرکزی هست و اگر واقعیت پیدا کنه میدونین چی میشه ؟
{ ممکن هست خیلی موقتی قیمت را بیارن پایین ولی قدرمسلم نمینتونن نگه دارن ولی خیلی بالاتر میره ) اگر واقعیت را ببینید رونق اقتصادی به گفته خودشون حالت منفی داره و هر روز هم رو به گسترش هست + تورم که لحظه ای هست + درامد نفت هم که کشورهای اصلی مثل چین و کره و... به بهانه های مختلف نمیدن و پیشنهاد جنس میدن .
یه دلیل قانع کننده بیارین که میگین دلار ارزون میشه ؟!! :wacko:

LAPD

Registered User
لایک‌ها
598
دوستانی که دلار دارن و موندن بفروشن یا نگه دارن , پیشبینی من اینه دلار حتی تا 1320 هم بالا بره , ولی ممکنه امکان فروششو پیدا نکنید توی اون قیمت , با سریع بالا پایین بردن قیمت و زیاد کردن تفاوت قیمت خرید و فروش و ...
خلاصه خودتون میدونید ولی پیشنهاد من فروش توی همین قیمتیه که الان هست.
باز میگم حساب کتاب نداره !! الان نفروشید پس فردا دلار بشه دو هزار تومن بگید تو گفتی !!

drdexter

مدیر بازارچه و اقتصاد - فروشنده معتبر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
3,550
توی همین بازار ارز، البته در صورتی که حرفه ای و با چشم باز و با اطلاعات کافی عمل کنید، میشه 40 در صد سود در آورد، بنده به سماله فرانک سویس در سال گذشته و رشد عالی اون اشاره کردم، حضرتعالی مطالعه بفرمایید و مباحثی که بنده در ابتداری این تایپک عرض کردم، و اگر چنانچه بنده اشتباه می کنم، با مسرت و وخوشحالی فراوان و با آغوش باز، پذیرای انتقادات و تصحیح اشتباهاتم هستم.

من راستش علاقه داشتم اینجا یک سری مباحث با کمک و تحلیل دوستان بگذارم که متاسفانه استقبال نشد و دوستان دنبال همان یورو و دلار هستن، موفق باشن!!

اما در مورد خرید بی رویه دلار و اینکه بعضی افراد در اینجا بانک مرکزی را به هیچ حساب کردن و فکر می کنن دلار میشه 14000..... من بارها هشدار دادم، این بازی، مخصوصا در حوزه سکه، کار خود اینهاست....بارها گفتم سود واقعی را یک مافیای پشت پرده می بره.....

فرمایش شما در خرید بی محابای دلار کاملا متینه!

این قسمت از فرمایشتون حاوی اطلاعات ارزشمندی بود، و من گمان می کنم بازگشت حاجیان، روی بازار ارز تاثیر بگذاره و اگر بازار سیر نرمالشو طی کنه، ارز پایین بیاد. نظر شما چیه؟

دقیقا در مورد ارز سوئیس با شما موافق هستم . یک ارز کاملا دارای ثبات نسبتی و کشوری دارای ثبات سیاسی . واقعا مرحبا بر شما که این چنین ارزی رو مد نظر قرار داید :wub:
در مورد مافیا هم کاملا درست میفرمائید . توی جزئیات نمی رم
و صد البته با بازگشت حاجیان هم درست هست . دوست عزیز متاسفانه این بخش هم مقدار زیادی ارز رو به صورت نقدی از کشور خارج میکنن و یکی از دلایل التهاب بازار هم همین هست . ببینید مشکل کشور ما به خاطر تحریم و مسائل پشت پرده و مافیایی و........... عدم وجود نقدینگی ارزی هست . اگر ایران تحریم نبود و بانکهای ایرانی مصه همه بانکهای خارج کشور می تونستند ویزا و یا مستر و حتی چک های مسافرتی امریکن اکسپرس بدن ملت باز هم دلار تکونی نمی خورد فوقش 10 تومن میرفت بالا.

حرف این برادر drdexter در مورد بلند مدت درسته , حتی بانک هم بیشتر سود میده , ولی خب سود اینه که بتونه کسی نوساناتشو بگیره .
در ضمن الانم دیگه برای خرید مناسب نیشت.

دقیقا درست می فرمائید میشه مصه بازار سکه که صراف ها می گن نامحدود فروش داریم ولی خرید به هیچ عنوان

دوستانی که دلار دارن و موندن بفروشن یا نگه دارن , پیشبینی من اینه دلار حتی تا 1320 هم بالا بره , ولی ممکنه امکان فروششو پیدا نکنید توی اون قیمت , با سریع بالا پایین بردن قیمت و زیاد کردن تفاوت قیمت خرید و فروش و ...
خلاصه خودتون میدونید ولی پیشنهاد من فروش توی همین قیمتیه که الان هست.
باز میگم حساب کتاب نداره !! الان نفروشید پس فردا دلار بشه دو هزار تومن بگید تو گفتی !!

لایک +1

والا شما استاد هستین و بهتر میدونین . ولی یه سری واقعیات کشور هم باید در نظر بگیرید .
اول اینکه این همه دولت داره دلار میده باید جاش پر بشه یا نه؟ اینها دارن نفت را میدن و بجاش جنس میگیرن !! چطوری میگین دلار ارزون میشه ؟!! از طرفی ذخیره ارزی رو به کاهش هست و چیزی که مسلم هست حالا حالاها جاش پر نمیشه . با این همه احتکار و دزدیها ( یه نمونه کوچیکش 3 هزار میلیارد) هیچ روند خوب و چشم انداز مثبتی در آینده دیده نمیشه . اگر واقعا بخوان ریال و دلار را قیمت واقعی بزارن خوب با این تورم مسلما قیمت دلار خیلی بالاتر از اینها باید باشه . جدیدا هم که بحث تحریم بانک مرکزی هست و اگر واقعیت پیدا کنه میدونین چی میشه ؟
{ ممکن هست خیلی موقتی قیمت را بیارن پایین ولی قدرمسلم نمینتونن نگه دارن ولی خیلی بالاتر میره ) اگر واقعیت را ببینید رونق اقتصادی به گفته خودشون حالت منفی داره و هر روز هم رو به گسترش هست + تورم که لحظه ای هست + درامد نفت هم که کشورهای اصلی مثل چین و کره و... به بهانه های مختلف نمیدن و پیشنهاد جنس میدن .
یه دلیل قانع کننده بیارین که میگین دلار ارزون میشه ؟!! :wacko:

عزیز جان توی یک کشوری مصه ایران کلا همه چی فرق میکنه . رئیس بانک مرکزی واقعا نمودم از اقتصاد چیزی میفهمه یا چون یه روز میاد میگه منتظر دلار 1000 تومنی باشید . باید 4 میخ کوبید به دیوار این طرف رو . چون اگر دلار زیز 1050 تومن باشه کسری بودجه بعدا به وجود میاد . در ضمن یه چیزی درباره اون دزدی بگم شاید دوستان در جریان نبودند کل ماجرا رو دوست گلم اولا اون نه اختلاص بود و در واقع که رشوه خواری و راند بازی و همچنین استفاده غیرقانونی از منابع یک بانک . این راند بازی در قالب تنزیل اعتبار اسنادی ریالی صورت گرفت و نه ارزی . نکته بسیار ظریف این ماجرا هم همین اعتبار اسنادی ریالی هست مبلغی که دقیقا این وسط توسط این تیم تقزیا نصف سرمایه بانک مربوطه بوده

در مورد تحریم بانک مرکزی :دی

از نظر من تحریم کردنش 50 به 50 هست . اگه تحریم شه کشور با رسوب ارزی مواجه میشه :دی . دوستانی که اقتصاد خوندن می دونن من چی می گم . در ضمن بدونید رسوب ارزی باعث قدرتمند شدن کاذب پول اون کشور میشه و این بعدا به واردات صدمه میزنه :(
در ضمن در مورد درآمد نفتی . قبل سال 57 ایران تنها از درآمد نفتی خودش 25% فقط می تونست پول نقد بگیره . چون باقیش رو بهش به صورت جنس و یا تسحیلات نظامی میدادن . ولی این آقایان تنها دولتی هستن که دارن 100% رو پول نقد می گیرن . دست کم به هیچ عنوان نگیرید آقایان رو . دوست عزیز تورم و تحریم همش فیلم هست واسه اینکه جیب من و شما رو خالی کنن . دوست عزیز کشوری مصه ایران که درآمد گمرکیش سر به فلک میکشه . در آمد جاده ای و ریلیش به کار . در آمد معادن اونم به کنار . ایران و افغانستان تنها کشوری هایی هستن که کل جدول مندلیف رو دارن (البته به جز عناصر ناپایدار آزمایشگاهی;)) . در ایران به هیچ عنوان نخواهید هیچ چیز رو آنالیز بکنید و اگر دارید روی ارز کار می کنید به قول بچه های فارکسی :دی اسکالپ نکنید . به روز کار کنید و سود خودتون رو تو روز ببرید و آخر سال میبینید چند هزار درصد سود کردید . امتحان کنید ;) هفت سال هست که خودم این جوری کار می کنم

متشکرم از توضیحات شما.
منظرتون اینه که پرداخت ارزی الکترونیکی (ویزا یا پی پال و ...) که در سایتها داریم انجام میدیم، مشکل ساز هست برامون. به طور مثال ما که میایم تو تاپیک میگیرم 15000 دلارموجوده با این قیمت (تو امضا هم آدرس فیسبوک هست) مشکل سازه؟
الان خیلی از سایتهای اینترنتی اقدام به خرید و فروش ارز میکنن. جدا نگران شدم.

عزیز جان خیالتون از این جهت راحت باشه ولی واسه این کار نباید سایت داشته باشید و توی چشم باشید . طبق قوانین بانک مرکزی تراکنشی که در خارج از ایران صورت بگیره مشمول قوانین پولی ایران نمیشه ;)

NASA_DE

Registered User
لایک‌ها
43
نظر دوستان در این دو مورد چیست؟
1- بنده فارق التحصیل الکترونیک هستم (صرفا جهت تایید عرضم هست و قصد تعریف ندارم:wub: )، کشور آذربایجان وارد کننده چراغ های LED هست و ما صادراتی رو به اونجا داریم. اونجا اگر دلار خریده و آن را به حساب متصل به ویزا واریز کنیم و آن را در ایران بفروشیم سودش خیلی بیشتر هست اما آیا از لحاظ قوانین ایران مشکلی داره.

2- آیا اگر از طریق صرافی حواله بالایی بزنیم و با اون پول چوب وارد کنیم، این چطور از لحاظ قانونی مشکلی داره؟

drdexter عزیز
عزیز جان خیالتون از این جهت راحت باشه ولی واسه این کار نباید سایت داشته باشید و توی چشم باشید . طبق قوانین بانک مرکزی تراکنشی که در خارج از ایران صورت بگیره مشمول قوانین پولی ایران نمیشه
یک سایت برای این کار در حال راه اندازی هست، در اینترنت نمونه های زیادی را دیدم اما واقعیت این هست که برای اینکه در پرداخت ها و چانهزنی ها دچار مشکل بودیم این تصمیم اتخاذ شد. با وجود سایت با دامنه ir که همه مشخصات واضح است آیا مشکل قانونی داره؟ حدود 1 سالی هست که در این زمینه تحقیق کردم اما شنیدن کی بود مانند دیدن آیا شما تا به حال به مشکل برخوردید در این مورد؟ از چند ماه پیش پیش زمینه ها و همچنین ساختار ها رو آماده کردیم برای یک شروع خوب تا به لطف خدا ماندگار باشیم. اما به راهنمایی شما و جوابهایتان نیازمندم.

پیشاپیش تشکر دوباره به دلیل پاسخ های شما / ارادتمند

overclock MAN

Registered User
لایک‌ها
0
سلام اینجا کسی است که دلار امریکا رو در حساب paypal به قیمت خوب بخره و به یک حساب در ایران حواله کنه هر کس این کار رو میکنه به من پیغام بده

dedboy

Registered User
لایک‌ها
102
مزایای سرمایه گذاری در بورس
دوستان بنظر من سرمایه گذار در بورس مزایای زیادی نسبت به دیگر بازار های سرمایه گذاری داره ( البته اگر آگاهانه و علمی سهام رو انتخاب کنید ) از جمله :
1 ) تنوع سرمایه گذاری ( و کاهش ریسک ): شما میتونید سهام شرکتهای مختلف رو بخرید . اگر شما روی مسکن سرمایه گذاری کنید فقط باید منتظر افزایش قیمت مسکن باشید . یا اگر روی ارز سرمایه گذاری کنید باید منتظر افزایش قیمت ارز باشید و ... . اما اگر سهام شرکتهای ساختمانی و پتروشیمی و فلزی و ... رو بخرید ، هم از افزایش قیمت مسکن سود میبرید و هم از افزایش نرخ ارز و ...
2 : امکان سرمایه گذاری با سرمایه کم : شما اگر 10 میلیون داشته باشید باید دوره سرمایه گذاری در مسکن رو خط بکشید ولی با همین پول به راحتی میتونید سهام 10 شرکت مختلف رو بخرید .
3 ) برخورداری از سود نقدی و سود سرمایه ) شما هم میتونید ارزش اصل سرمایه رو حفظ کنید ( از طریق افزایش قیمت سهام ) و هم میتونید سود نقدی سالیانه دریافت کنید .
4 ) نقد شوندگی : شما اگر بخواهید فرضا روی مسکن سرمایه گذاری کنید ، هنگامی که بخواهید سرمایتون رو به پول نقد تبدیل کنید باید وقت زیادی صرف کنید ( بعضا چند ماه ) تا مشتری به قیمت پیدا بشه و برید محضر و ... اما زمانی که شما سهامدار هستید و نیاز به پول نقد پیدا میکنید میتونید از طریق کامپیوتر یا موبایل قسمتی از سهام رو که به پولش احتیاج دارید بفروشید و سه روز بعد پولش در حسابتون خواهد بود .
البته همه اینها مشروط به اینه که شما آگاهانه و بصورت علمی سهام انتخاب کنید نه بر اساس احساسات و شایعات و ...
موفق باشید .

NASA_DE

Registered User
لایک‌ها
43
احتمال دخالت مجدد فدرال رزرو آمریکا در بازار و کاهش ارزش دلار
احمد محمدی - برای فعالان بازار ارز و به خصوص صادرکنندگان و واردکنندگان، داشتن بینش مناسب از تحولات آتی بازارهای ارز و به ویژه دلار بسیار مهم می‌باشد. بخشی از نوسانات ارز به سیاست‌های بانک مرکزی و بخشی دیگر به وقایع و رخدادهای بازارهای جهانی و بانک‌های مرکزی دیگر کشورها بستگی دارد. در اینجا با فرض داده شدن شرایط داخل، قصد داریم به بررسی عامل دوم نوسانات بازار ارز بپردازیم.

با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد جهان، رصد کردن شرایط حاکم بر بازارهای اروپا و آمریکا می‌تواند سرنخ‌های خوبی در خصوص روند آتی قیمت‌های ارز به خصوص دلار و یورو را نمایان سازد. در زمینه بازارهای اروپایی، همان طور که می‌دانیم احتمال می‌رود در جلسه ديروز سران اروپا طرح جامعی برای حل مشکلات بدهی‌های این قاره به تصویب برسد که تاثیر نهایی آن همچنان که هم اکنون نیز شاهد آن هستیم کاهش ارزش دلار خواهد بود.
اما بررسی روند تاریخی دلار نشان می‌دهد که عامل اصلی نوسانات آن نه در اروپا، بلکه در سیاست‌های فدرال رزرو آمریکا (بانک مرکزی این کشور) با توجه به شرایط اقتصادی این کشور نهفته است. بنابراین بررسی کردن اوضاع اقتصادی آمریکا و سخنان مقامات فدرال رزرو در این خصوص بسیار مهم است.
در اینجا منظور از دخالت فدرال رزرو در بازار، اتخاذ سیاست پولی انبساطی به صورت خرید اوراق قرضه دولتی و از این‌رو تزریق حجم عظیمی از دلار به بازار است که در نهایت به کاهش ارزش دلار و افزایش قیمت کالاهای اساسی نظیر فلزات می‌انجامد. فدرال رزرو در جریان بحران جهانی سال 2008، تا کنون دو بار از این سیاست استفاده نموده است و با این احتساب حدود 3/2 تریلیون دلار به بازار تزریق شده است. با آغاز دور دوم این سیاست در سال 2010، دلار تا کنون بخش زیادی از ارزش خود در مقابل ارزهای مطرح بین‌المللی را از دست داده است و علاوه بر آن فشارهای تورمی زیادی نیز به کشورهای در حال توسعه وارد شده است. با این مقدمه اکنون اجازه دهید دلایل احتمال شروع دور سوم خرید اوراق قرضه را تشریح كنم.
نرخ بیکاری 1/9 درصد و نرخ رشد اقتصادی 3/1 درصد در سه ماه دوم امسال چشم‌انداز خوبی از اقتصاد آمریکا ترسیم نمی‌کند؛ به خصوص آنکه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در حال نزدیک شدن است که این نیز خود احتمال دخالت را افزایش می‌دهد.
از طرفی دیگر هفته گذشته دو تن از مقامات فدرال رزرو از لزوم دخالت مجدد در بازار برای حمایت از اقتصاد آمریکا سخن به میان آوردند. چند هفته پیش نیز بن برنانکی ريیس فدرال رزرو آمریکا از لزوم ایجاد تحولی در خصوص نحوه ارتباط بانک مرکزی آمریکا با فعالان بازار سخن گفت و استدلال كرد که لازم است سیاست‌های این بانک به نحو مطلوبی برای فعالان بازار و مردم توضیح داده شود. این اظهارنظرها نشان می‌دهد فدرال رزرو آمریکا در حال آماده کردن افکار عمومی برای آغاز دور جدیدی از سیاست‌های خود است.
علاوه بر این دیروز بانک مریل لینچ
(Merrill Lynch) آمریکا در گزارشی اعلام کرد که به احتمال قوی رتبه اعتباری آمریکا تا پایان سال بار دیگر توسط موسسات اعتبار سنجی کاهش خواهد یافت. چند ماه پیش موسسه استاندارد اند پورز (Standard & Poor’s) رتبه اعتباری آمریکا را کاهش داد و موجب کاهش بی‌سابقه ارزرش دلار در بازارها گردید. اگرچه تاثیر کاهش احتمالی رتبه اعتباری همانند سابق نخواهد بود؛ اما نکته مهم آن است که این امر احتمال بروز رکود مجدد در اقتصاد آمریکا را افزایش خواهد داد. این موضوع نیز خود به خود احتمال دخالت فدرال رزرو را افزایش می‌دهد.
کاهش رتبه اعتباری آمریکا به دلیل مساله بدهی‌های آمریکا و کشمکش میان سیاستمداران این کشور بر سر افزایش سقف بدهی‌های این کشور بود. اگرچه این جنجال سیاسی به صورت موقت پایان یافته، اما ظرف چند ماه آینده و با شروع شدن مذاکرات مربوط به کاهش کسری بودجه آمریکا میان کاخ سفید و کنگره این کشور، بار دیگر از سر گرفته خواهد شد. قدر مسلم در این مذاکرات تا حدی از مخارج دولتی کاسته خواهد شد که این مساله با توجه به وضعیت نامناسب اقتصاد آمریکا نوعی تهدید برای آن محسوب می‌شود.
بنابراین با انقباضی شدن سیاست‌های مالی آمریکا، فدرال رزرو مجبور خواهد شد برای به حرکت درآوردن اقتصاد از سیاست‌های انبساطی پولی که همان خرید اوراق قرضه است، استفاده نماید.
البته خاطر نشان می‌شود که استفاده از سیاست‌های انبساطی پولی به وضعیت تورم نیز بستگی دارد؛ چراکه این سیاست‌ها مقداری تورم نیز به بار می‌آورند و در صورت فزاینده بودن فشارهای تورمی مسلما در اتخاذ آنها تجدید نظر اساسی خواهد شد. در حال حاضر تا حدی از فشارهای تورمی در آمریکا کاسته شده است و این امر نیز فضا را برای بکارگیری سیاست‌های بیشتر مهیا كرده است. بنابراین با توجه به وضعیت اروپا، وضعیت اقتصادی آمریکا و چالش‌های آینده در خصوص کاهش کسری بودجه این کشور و با عنایت به سخنان اخیر مقامات فدرال رزرو، به نظر می‌رسد که در آینده باید در انتظار به کارگیری سیاست‌های بیشتر از طرف بانک مرکزی آمریکا بود. البته این امر با ثابت ماندن شرایط گفته شده پابرجا است و با تغییر آن مسلما در فضای سیاست‌گذاری نیز تغییراتی پدید خواهد آمد.

منبع: احتمال دخالت مجدد فدرال رزرو آمریکا در بازار و کاهش ارزش دلار

NASA_DE

Registered User
لایک‌ها
43
برنامه مواجهه با شكاف ارزي
دنياي اقتصاد- معاون ارزي بانك مركزي استفاده از خطوط ريفاينانس و تفكيك سرزمين اصلي از مناطق آزاد را به لحاظ تامين نياز ارزي، روش‌هاي بانك مركزي براي مواجهه با شكاف ايجاد شده در نرخ ارز بازار رسمي و غيررسمي بيان كرد؛ كمال سيدعلي معاون ارزي بانك مركزي محدوديت‌هاي خارجي در نقل و انتقال پول را در كنار عوامل اقتصادي چون انتظارات تورمي، نحوه تعيين نرخ سود بانكي، تغيير نگاه مردم به ارز به عنوان محلي براي سرمايه‌گذاري و... را از جمله عوامل ايجاد شكاف در نرخ ارز عنوان كرد. عضو هيات عامل بانك مركزي در بيان راهكارهاي بانك مركزي براي يكسان‌سازي نرخ ارز گفت: تلاش شده از طريق عرضه ضابطه‌مند ارز و اعمال مقررات، نيازهاي واقعي از طريق شبكه بانكي پاسخ داده شود. سیدعلی از تجار و بازرگانان خواست براي تامين نيازهاي ارزي خود به سيستم بانكي مراجعه كنند و در صورت برخورد با مشكلي، اداره سياست‌ها و مقررات ارزي بانك مركزي آمادگي حل مشكلات آنان را در كوتاه‌ترين زمان ممكن دارد. او از ايجاد يك خط اعتباري ريفاينانس به مبلغ 5 ميليارد دلار با هدف تامين ارز واردكنندگان خبر داد و ابراز اميدواري كرد مجموعه مقررات اعمال شده به استقرار مجدد **** ارز تك‌نرخي منجر شود.

معاون ارزي بانك مركزي تشريح كرد:
گروه بازار پول- معاون ارزي بانك مركزي با ريشه‌يابي شكل‌گيري شكاف ميان نرخ ارز رسمي و غيررسمي، راهكارهاي بانك مركزي براي مواجهه با اين چالش‌ها را اعلام كرد.
كمال سيد علي معاون ارزي بانك مركزي محدوديت‌هاي خارجي در نقل و انتقال پول را در كنار عوامل اقتصادي چون انتظارات تورمي، مجموع عوامل به وجود آمده در خصوص تعيين نرخ سود بانكي، تغيير نگاه مردم به ارز به عنوان محلي براي سرمايه‌گذاري و... را از جمله عوامل شكاف ايجاد شده در نرخ ارز عنوان كرد. عضو هيات عامل بانك مركزي با تشريح راهكارهاي بانك مركزي براي يكسان‌سازي نرخ ارز در خصوص وضعيت جديد گفت: وظيفه بانك مركزي تامين نيازهاي واقعي ارز است. وي افزود: به دليل آنكه تشخيص نياز كار مشكلي است دو راه مشخص پيش روي بانك مركزي قرار دارد تا بر اساس آن عمل كند. تامين ارز متقاضيان بدون محدوديت و عمل بر اساس مقررات ارزي دو راه پيش روي بانك مركزي از نگاه سيدعلي بود. وي با اشاره به اينكه بناي بانك مركزي بر اين است كه به نياز متقاضيان در چارچوب مقررات جواب دهد، گفت: مقرراتي تدوين و ابلاغ شده است تا بر اساس آن علاوه بر آنكه نيازهاي ارزي پاسخ داده مي‌شود نرخ ارز نيز به سوي يكسان‌سازي حركت كند.
پاسخ به تقاضا از كانال‌هاي توزيع رسمي
سیدعلی از تجار و بازرگانان خواست براي تامين نيازهاي ارزي خود به سيستم بانكي مراجعه كنند و در صورت برخورد با مشكلي، اداره سياست‌ها و مقررات ارزي بانك مركزي آمادگي حل مشكلات آنان را در كوتاه‌ترين زمان ممكن دارد. وی در همین ارتباط به صدور بخشنامه مذکور طی روزهای گذشته و ابلاغ آن به شبکه بانکی اشاره کرد و افزود:‌ با توجه به این بخشنامه به بانک‌ها ابلاغ کردیم خطوط ریفاینانس را با میزان ۵ میلیارد دلار در اختیار تجار برای واردات کالاها قرار دهند. معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به دوره زماني اين خطوط كه شش ماهه است، ادامه داد: با اين بازه زماني ميزان خطوط ریفاینانس برای یکسال به مبلغ ۱۰ میلیارد دلار مي‌رسد و متقاضيان مي‌توانند ۱۰ درصد از مبلغ را در هنگام گشايش اعتبار، 10 درصد را در هنگام معامله اسناد و همچنین ۸۰ درصد مبلغ را شش ماه بعد از آن و با نرخ مرجع پرداخت كنند. به گفته اين مقام مسوول نرخ سود اخذ شده براي اين عمليات ۳ درصد است.به گفته سیدعلی بخشنامه مذکور در حقیقت مسیری است تا واردکنندگان، ارز مورد نیاز خود را با نرخ مرجع از شبکه بانکی دریافت کنند. سیدعلی همچنین اشاره کرد: در مقررات جدید ما ابلاغ کردیم که سرزمین اصلی و ارائه پروانه سبز گمرکی ملاک انجام معاملات داخلی کشورمان باشد. وی افزود: خطوط اعتباری یوزانس نیز در كنار اين تسهيلات قرار دارد. او برنامه دیگر بانک مرکزی را بها دادن به سرزمین اصلی و تامین ارز تجار و بازرگانان از این مجاری دانست و گفت:
بر اين اساس نرخي براي بازار فرعي نزديك به قيمت بازار آزاد تعريف شده تا اگر مسير كالا و تجارت سرزمين اصلي نيست از تسهيلات اختصاص يافته به واردات كالا به سرزمين اصلي برخوردار نشود. سيد علي افزود: در اين راستا با وزارت بازرگاني و گمرك هماهنگي شده تا مهرهايي كه مربوط به قبل از دوره يكسان ارز در ابتداي دهه 80 بود جمع آوري شود و در ممهور كردن كالاهاي وارداتي فقط ورود به سرزمين اصلي يا مناطق آزاد برجسته شود.
مقايسه مصارف و فروش ارز
معاون بانك مركزي در بخشي از سخنانش به مقايسه آمار مصارف و واردات از سال‌هاي 85 به بعد پرداخت و گفت: ميزان واردات در سال 85 حدود 42 ميليارد دلار بوده كه در همين سال ميزان فروش ارز سيستم بانكي 32 ميليارد دلار بود و مابقي ارز حاصل از صادرات غيرنفتي توسط مردم تهيه شده است. وي تصريح كرد: ميزان واردات در سال 86 معادل 29ميليارد دلار و فروش ارز نيز در اين سال به همين ميزان بوده است. وي ميزان واردات در سال 87 را 55 ميليارددلار و فروش ارز را 52 ميليارد دلار اعلام كرد و گفت: ميزان واردات در سال 88 حدود 54 ميليارد دلار و فروش ارز 48 ميليارد دلار بوده است.به گفته وي، ميزان واردات و فروش ارز در سال 89 يكسان بوده است، اما پس از آنكه فاصله نرخ ارز مرجع و بازار از مهرماه سال 89 اتفاق افتاد ميزان فروش ارز از ميزان واردات پيشي گرفت به گونه‌اي كه امسال 25 درصد بيش از ميزان واردات ارز فروخته شده است. وي گفت: در آن زمان به دليل مسدود شدن نقل و انتقال پول كانال‌هاي توزيع ايجاد شد كه همان كانال‌ها اكنون در برابر يكسان سازي نرخ ارز مقاومت مي‌كنند. وي گفت: اما اگر توانايي پوشش نيازهاي واقعي وجود داشته باشد مي‌توان اين فاصله را از بين برد.سيد علي با اشاره به درآمد 54 ميليارد دلاري ارزي كشور در نيمه نخست سال اظهار كرد: خوشبختانه درآمد ارزي كشور در شرايط مطلوبي است و مي‌توان از طريق سيستم بانكي به نيازهاي واقعي پاسخ داد. وي بار ديگر از تجار خواست به جاي مراجعه به بازار آزاد براي تامين نيازها از طريق شبكه بانكي اقدام به تهيه ارز خود كنند. معاون ارزی بانک مرکزی با تاکید براینکه باید از ظرفیت بانک‌های خصوصی در ارتباط با امر تجارت استفاده مثبت شود، گفت: بانک مرکزی بخشنامه خطوط ريفاینانس را به بانک‌های دولتی و خصوصی ابلاغ کرده است تا اگر تجار نیاز ارزی دارند به واحدهای بین‌المللی بانک‌ها مراجعه کنند. وی افزود: اگر تجار نتوانند نیاز ارزی خود را از طریق واحدهای بین‌المللی بانک‌ها برطرف کنند می‌توانند با مراجعه به بانک مرکزی راهکاری برای مشکلات خود انتخاب كنند.
معاون ارزی بانک مرکزی البته گفت: بانک مرکزی با اتاق بازرگانی هماهنگ کرده است تا صادرکنندگان نیازهای ارزی خود را به جای بازار از طریق سیستم بانکی تامین كنند.
مازاد ۳ میلیارد دلاری درآمدهای بودجه
سیدعلی با اشاره به اینکه مصرف ارز مسافرتی در کشور ۸ الی ۱۰ میلیارد دلار است، تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی که کشور در اوج تحریم‌ها قرار دارد و وقفه‌هایی نیز در انتقال ارز توسط بانک مرکزی به سیستم بانکی و همچنین از آنجا به تجار ایجاد شده مشکلاتی در خصوص ارز به وجود آمده است.
معاون ارزی بانک مرکزی به مازاد درآمدهای ارزی در ۶ ماه اول سال اشاره و تاکید کرد: مازاد بودجه امسال نزدیک ۳ میلیارد دلار بوده و درآمد ارزی حاصل از فروش نفت بیش از ۵4 میلیارد دلار برآورد شده است. سیدعلی در بخش دیگری از سخنان خود به نوسانات قیمت ارز و سکه اشاره و بیان کرد:‌ وقتی اختلالاتی در بخش‌های اقتصادی رخ می‌دهد و برخی سیاست‌های پولی و بانک با اهداف بانک مرکزی همخوانی نداشته باشد انگیزه سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها افزایش می‌یابد.
وی به اهمیت نظارت سیستم بانکی بر امورات ارزی و ریالی تاکید کرد و گفت:‌ در بانک مرکزی منابع ارزی داریم، ولی باید نظارت در بازرسی داخلی بانک‌ها هم افزایش پیدا کند. معاون ارزی بانک مرکزی تاکید کرد: بانک مرکزی هماهنگی‌هایی را با وزارت بازرگانی انجام داده است مبنی براینکه ممهور کردن فرم‌ها به مهر ثبت سفارشی را در دستور کار خود قرار دهند.سیدعلی همچنین اضافه کرد: بیش از ۲۵ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات با نرخ مرجع به سیستم بانکی برنمی‌گردد، بلکه در بازار با نرخ آزاد به فروش می‌رسد.
صندوق توسعه ملی تا پایان سال ۳۰ میلیارد دلاری می‌شود
معاون ارزی بانک مرکزی در ادامه به منابع صندوق توسعه ملی اشاره و خاطرنشان کرد: منابع صندوق توسعه ملی تا پایان سال به بیش از ۳۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
سیدعلی تصریح کرد: با توجه به میزان منابع کشور و شرایط خوبی که در فروش نفت برای ما وجود دارد، بانک مرکزی می‌تواند انتظارات تجار را در این خصوص برآورده کند.
کاهش شدید بدهی‌های فاینانس کشور
معاون ارزی بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت بدهی‌های فاینانس کشور اشاره و تصریح کرد: در حالی که طی سال‌های گذشته بدهی‌های فاینانس بین ۳۰ الی ۴۰ میلیارد دلار بوده، امروز این رقم به ۶ الی ۷ میلیارد دلار رسیده است. وی تاکید کرد:‌ البته بدهی‌های بانک‌های داخلی کشور به بانک‌های خودشان در خارج از کشور بیشتر از ۶ الی ۷ میلیارد دلار نیست.سیدعلی گفت: در مجموع بدهی‌های کشور به بانک‌های خارجی و بانک‌های خودمان بیشتر از ۱۶ الی ۱۷ میلیارد دلار نیست.
راهکار بانک مرکزی برای تبادلات بین‌المللی
سیدعلی به مسائل بین‌المللی بانک مرکزی اشاره کرد و افزود: بانک مرکزی توانسته منابع ارزی خود را از کشورهایی که با آنها مشکل داشته است دریافت کند. همچنین امور ارزی کشور با هر کشوری که با ما ارتباط مالی دارد بنابر توافقات حاصله انجام می‌شود. معاون ارزی بانک مرکزی ادامه داد: پرتفوی ارزی کشور شامل ارز‌های بین‌المللی، طلا و اسکناس‌هایی است که در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد؛ اما بانک مرکزی با توجه به استحکام ارز‌ها در دنیا از آنها در سبد ارزی خود استفاده می‌‌کند.
وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی ذخایر خود را براي ارزهایی نگه می‌دارد که بر مبنای نقدینگی، سودآوری و امنیت باشند.
سيدعلي در ادامه گفت‌وگويش با خبرنگاران افزود: با توجه به اينكه تحريم در سال اخير نسبت به سال‌هاي گذشته به اوج خود رسيده، وقفه اي در انتقال ارز توسط بانك مركزي به سيستم بانكي و تجار و بازرگانان مصرف‌كننده ايجاد نشده است.
به گفته وي، با تلاش‌هاي سيستم بانكي، امروز تمام كالاهاي اساسي داخل كشور حتي براي يك سال آينده ذخيره شده است، ضمن آنكه كالاهاي لوكس نيز با توجه به شرايط ارزي در كشور وجود دارد. وي با اشاره به موضوع اختلاس در شبكه بانكي گفت: بايد سيستم بانكي مورد حمايت قرار گيرد و موضوع اشخاص را از سيستم بانكي جدا كنيم. سيدعلي اضافه كرد: شبكه بانكي بايد شجاعت ارائه تسهيلات به بازرگانان و تجار را داشته باشد و اگر اين شبكه آسيب ببيند آثارش به طور مستقيم به اقتصاد كشور وارد مي‌شود. او با ابراز اميدواري از تحريم نشدن بانك مركزي گفت:اما در اين زمينه راهكارهايي اتخاذ شده و جاي نگراني وجود ندارد.
خروج تعيين ارزش ريال از طرح تحول
معاون ارزي بانك مركزي در بخش ديگري از سخنانش از خروج تعيين ارزش ريال از طرح تحول به دليل بار تورمي آن خبر داد و اظهار كرد: به دليل جلوگيري از بار رواني اين اقدام مجموعه دولت تصميم به اين گرفت كه اين طرح فعلا در دستور كار قرار نگيرد.
او ابراز اميدواري كرد: با زمينه‌سازي‌هاي انجام شده و اصلاح باز توزيع نرخ ارز با كمك شبكه بانكي از التهابات بازار كاسته شود و بار ديگر يكسان‌سازي نرخ ارز بر قرار شود.

منبع: معاون بانك مركزي تشريح كرد برنامه مواجهه با شكاف ارزي

drdexter

مدیر بازارچه و اقتصاد - فروشنده معتبر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
3,550
دنياي اقتصاد- معاون ارزي بانك مركزي استفاده از خطوط ريفاينانس و تفكيك سرزمين اصلي از مناطق آزاد را به لحاظ تامين نياز ارزي، روش‌هاي بانك مركزي براي مواجهه با شكاف ايجاد شده در نرخ ارز بازار رسمي و غيررسمي بيان كرد؛ كمال سيدعلي معاون ارزي بانك مركزي محدوديت‌هاي خارجي در نقل و انتقال پول را در كنار عوامل اقتصادي چون انتظارات تورمي، نحوه تعيين نرخ سود بانكي، تغيير نگاه مردم به ارز به عنوان محلي براي سرمايه‌گذاري و... را از جمله عوامل ايجاد شكاف در نرخ ارز عنوان كرد. عضو هيات عامل بانك مركزي در بيان راهكارهاي بانك مركزي براي يكسان‌سازي نرخ ارز گفت: تلاش شده از طريق عرضه ضابطه‌مند ارز و اعمال مقررات، نيازهاي واقعي از طريق شبكه بانكي پاسخ داده شود. سیدعلی از تجار و بازرگانان خواست براي تامين نيازهاي ارزي خود به سيستم بانكي مراجعه كنند و در صورت برخورد با مشكلي، اداره سياست‌ها و مقررات ارزي بانك مركزي آمادگي حل مشكلات آنان را در كوتاه‌ترين زمان ممكن دارد. او از ايجاد يك خط اعتباري ريفاينانس به مبلغ 5 ميليارد دلار با هدف تامين ارز واردكنندگان خبر داد و ابراز اميدواري كرد مجموعه مقررات اعمال شده به استقرار مجدد **** ارز تك‌نرخي منجر شود.

معاون ارزي بانك مركزي تشريح كرد:
گروه بازار پول- معاون ارزي بانك مركزي با ريشه‌يابي شكل‌گيري شكاف ميان نرخ ارز رسمي و غيررسمي، راهكارهاي بانك مركزي براي مواجهه با اين چالش‌ها را اعلام كرد.
كمال سيد علي معاون ارزي بانك مركزي محدوديت‌هاي خارجي در نقل و انتقال پول را در كنار عوامل اقتصادي چون انتظارات تورمي، مجموع عوامل به وجود آمده در خصوص تعيين نرخ سود بانكي، تغيير نگاه مردم به ارز به عنوان محلي براي سرمايه‌گذاري و... را از جمله عوامل شكاف ايجاد شده در نرخ ارز عنوان كرد. عضو هيات عامل بانك مركزي با تشريح راهكارهاي بانك مركزي براي يكسان‌سازي نرخ ارز در خصوص وضعيت جديد گفت: وظيفه بانك مركزي تامين نيازهاي واقعي ارز است. وي افزود: به دليل آنكه تشخيص نياز كار مشكلي است دو راه مشخص پيش روي بانك مركزي قرار دارد تا بر اساس آن عمل كند. تامين ارز متقاضيان بدون محدوديت و عمل بر اساس مقررات ارزي دو راه پيش روي بانك مركزي از نگاه سيدعلي بود. وي با اشاره به اينكه بناي بانك مركزي بر اين است كه به نياز متقاضيان در چارچوب مقررات جواب دهد، گفت: مقرراتي تدوين و ابلاغ شده است تا بر اساس آن علاوه بر آنكه نيازهاي ارزي پاسخ داده مي‌شود نرخ ارز نيز به سوي يكسان‌سازي حركت كند.
پاسخ به تقاضا از كانال‌هاي توزيع رسمي
سیدعلی از تجار و بازرگانان خواست براي تامين نيازهاي ارزي خود به سيستم بانكي مراجعه كنند و در صورت برخورد با مشكلي، اداره سياست‌ها و مقررات ارزي بانك مركزي آمادگي حل مشكلات آنان را در كوتاه‌ترين زمان ممكن دارد. وی در همین ارتباط به صدور بخشنامه مذکور طی روزهای گذشته و ابلاغ آن به شبکه بانکی اشاره کرد و افزود:‌ با توجه به این بخشنامه به بانک‌ها ابلاغ کردیم خطوط ریفاینانس را با میزان ۵ میلیارد دلار در اختیار تجار برای واردات کالاها قرار دهند. معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به دوره زماني اين خطوط كه شش ماهه است، ادامه داد: با اين بازه زماني ميزان خطوط ریفاینانس برای یکسال به مبلغ ۱۰ میلیارد دلار مي‌رسد و متقاضيان مي‌توانند ۱۰ درصد از مبلغ را در هنگام گشايش اعتبار، 10 درصد را در هنگام معامله اسناد و همچنین ۸۰ درصد مبلغ را شش ماه بعد از آن و با نرخ مرجع پرداخت كنند. به گفته اين مقام مسوول نرخ سود اخذ شده براي اين عمليات ۳ درصد است.به گفته سیدعلی بخشنامه مذکور در حقیقت مسیری است تا واردکنندگان، ارز مورد نیاز خود را با نرخ مرجع از شبکه بانکی دریافت کنند. سیدعلی همچنین اشاره کرد: در مقررات جدید ما ابلاغ کردیم که سرزمین اصلی و ارائه پروانه سبز گمرکی ملاک انجام معاملات داخلی کشورمان باشد. وی افزود: خطوط اعتباری یوزانس نیز در كنار اين تسهيلات قرار دارد. او برنامه دیگر بانک مرکزی را بها دادن به سرزمین اصلی و تامین ارز تجار و بازرگانان از این مجاری دانست و گفت:
بر اين اساس نرخي براي بازار فرعي نزديك به قيمت بازار آزاد تعريف شده تا اگر مسير كالا و تجارت سرزمين اصلي نيست از تسهيلات اختصاص يافته به واردات كالا به سرزمين اصلي برخوردار نشود. سيد علي افزود: در اين راستا با وزارت بازرگاني و گمرك هماهنگي شده تا مهرهايي كه مربوط به قبل از دوره يكسان ارز در ابتداي دهه 80 بود جمع آوري شود و در ممهور كردن كالاهاي وارداتي فقط ورود به سرزمين اصلي يا مناطق آزاد برجسته شود.
مقايسه مصارف و فروش ارز
معاون بانك مركزي در بخشي از سخنانش به مقايسه آمار مصارف و واردات از سال‌هاي 85 به بعد پرداخت و گفت: ميزان واردات در سال 85 حدود 42 ميليارد دلار بوده كه در همين سال ميزان فروش ارز سيستم بانكي 32 ميليارد دلار بود و مابقي ارز حاصل از صادرات غيرنفتي توسط مردم تهيه شده است. وي تصريح كرد: ميزان واردات در سال 86 معادل 29ميليارد دلار و فروش ارز نيز در اين سال به همين ميزان بوده است. وي ميزان واردات در سال 87 را 55 ميليارددلار و فروش ارز را 52 ميليارد دلار اعلام كرد و گفت: ميزان واردات در سال 88 حدود 54 ميليارد دلار و فروش ارز 48 ميليارد دلار بوده است.به گفته وي، ميزان واردات و فروش ارز در سال 89 يكسان بوده است، اما پس از آنكه فاصله نرخ ارز مرجع و بازار از مهرماه سال 89 اتفاق افتاد ميزان فروش ارز از ميزان واردات پيشي گرفت به گونه‌اي كه امسال 25 درصد بيش از ميزان واردات ارز فروخته شده است. وي گفت: در آن زمان به دليل مسدود شدن نقل و انتقال پول كانال‌هاي توزيع ايجاد شد كه همان كانال‌ها اكنون در برابر يكسان سازي نرخ ارز مقاومت مي‌كنند. وي گفت: اما اگر توانايي پوشش نيازهاي واقعي وجود داشته باشد مي‌توان اين فاصله را از بين برد.سيد علي با اشاره به درآمد 54 ميليارد دلاري ارزي كشور در نيمه نخست سال اظهار كرد: خوشبختانه درآمد ارزي كشور در شرايط مطلوبي است و مي‌توان از طريق سيستم بانكي به نيازهاي واقعي پاسخ داد. وي بار ديگر از تجار خواست به جاي مراجعه به بازار آزاد براي تامين نيازها از طريق شبكه بانكي اقدام به تهيه ارز خود كنند. معاون ارزی بانک مرکزی با تاکید براینکه باید از ظرفیت بانک‌های خصوصی در ارتباط با امر تجارت استفاده مثبت شود، گفت: بانک مرکزی بخشنامه خطوط ريفاینانس را به بانک‌های دولتی و خصوصی ابلاغ کرده است تا اگر تجار نیاز ارزی دارند به واحدهای بین‌المللی بانک‌ها مراجعه کنند. وی افزود: اگر تجار نتوانند نیاز ارزی خود را از طریق واحدهای بین‌المللی بانک‌ها برطرف کنند می‌توانند با مراجعه به بانک مرکزی راهکاری برای مشکلات خود انتخاب كنند.
معاون ارزی بانک مرکزی البته گفت: بانک مرکزی با اتاق بازرگانی هماهنگ کرده است تا صادرکنندگان نیازهای ارزی خود را به جای بازار از طریق سیستم بانکی تامین كنند.
سیدعلی با اشاره به اینکه مصرف ارز مسافرتی در کشور ۸ الی ۱۰ میلیارد دلار است، تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی که کشور در اوج تحریم‌ها قرار دارد و وقفه‌هایی نیز در انتقال ارز توسط بانک مرکزی به سیستم بانکی و همچنین از آنجا به تجار ایجاد شده مشکلاتی در خصوص ارز به وجود آمده است.
معاون ارزی بانک مرکزی به مازاد درآمدهای ارزی در ۶ ماه اول سال اشاره و تاکید کرد: مازاد بودجه امسال نزدیک ۳ میلیارد دلار بوده و درآمد ارزی حاصل از فروش نفت بیش از ۵4 میلیارد دلار برآورد شده است. سیدعلی در بخش دیگری از سخنان خود به نوسانات قیمت ارز و سکه اشاره و بیان کرد:‌ وقتی اختلالاتی در بخش‌های اقتصادی رخ می‌دهد و برخی سیاست‌های پولی و بانک با اهداف بانک مرکزی همخوانی نداشته باشد انگیزه سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها افزایش می‌یابد.
وی به اهمیت نظارت سیستم بانکی بر امورات ارزی و ریالی تاکید کرد و گفت:‌ در بانک مرکزی منابع ارزی داریم، ولی باید نظارت در بازرسی داخلی بانک‌ها هم افزایش پیدا کند. معاون ارزی بانک مرکزی تاکید کرد: بانک مرکزی هماهنگی‌هایی را با وزارت بازرگانی انجام داده است مبنی براینکه ممهور کردن فرم‌ها به مهر ثبت سفارشی را در دستور کار خود قرار دهند.سیدعلی همچنین اضافه کرد: بیش از ۲۵ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات با نرخ مرجع به سیستم بانکی برنمی‌گردد، بلکه در بازار با نرخ آزاد به فروش می‌رسد.
صندوق توسعه ملی تا پایان سال ۳۰ میلیارد دلاری می‌شود
معاون ارزی بانک مرکزی در ادامه به منابع صندوق توسعه ملی اشاره و خاطرنشان کرد: منابع صندوق توسعه ملی تا پایان سال به بیش از ۳۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
سیدعلی تصریح کرد: با توجه به میزان منابع کشور و شرایط خوبی که در فروش نفت برای ما وجود دارد، بانک مرکزی می‌تواند انتظارات تجار را در این خصوص برآورده کند.
کاهش شدید بدهی‌های فاینانس کشور
معاون ارزی بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت بدهی‌های فاینانس کشور اشاره و تصریح کرد: در حالی که طی سال‌های گذشته بدهی‌های فاینانس بین ۳۰ الی ۴۰ میلیارد دلار بوده، امروز این رقم به ۶ الی ۷ میلیارد دلار رسیده است. وی تاکید کرد:‌ البته بدهی‌های بانک‌های داخلی کشور به بانک‌های خودشان در خارج از کشور بیشتر از ۶ الی ۷ میلیارد دلار نیست.سیدعلی گفت: در مجموع بدهی‌های کشور به بانک‌های خارجی و بانک‌های خودمان بیشتر از ۱۶ الی ۱۷ میلیارد دلار نیست.
راهکار بانک مرکزی برای تبادلات بین‌المللی
سیدعلی به مسائل بین‌المللی بانک مرکزی اشاره کرد و افزود: بانک مرکزی توانسته منابع ارزی خود را از کشورهایی که با آنها مشکل داشته است دریافت کند. همچنین امور ارزی کشور با هر کشوری که با ما ارتباط مالی دارد بنابر توافقات حاصله انجام می‌شود. معاون ارزی بانک مرکزی ادامه داد: پرتفوی ارزی کشور شامل ارز‌های بین‌المللی، طلا و اسکناس‌هایی است که در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد؛ اما بانک مرکزی با توجه به استحکام ارز‌ها در دنیا از آنها در سبد ارزی خود استفاده می‌‌کند.
وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی ذخایر خود را براي ارزهایی نگه می‌دارد که بر مبنای نقدینگی، سودآوری و امنیت باشند.
سيدعلي در ادامه گفت‌وگويش با خبرنگاران افزود: با توجه به اينكه تحريم در سال اخير نسبت به سال‌هاي گذشته به اوج خود رسيده، وقفه اي در انتقال ارز توسط بانك مركزي به سيستم بانكي و تجار و بازرگانان مصرف‌كننده ايجاد نشده است.
به گفته وي، با تلاش‌هاي سيستم بانكي، امروز تمام كالاهاي اساسي داخل كشور حتي براي يك سال آينده ذخيره شده است، ضمن آنكه كالاهاي لوكس نيز با توجه به شرايط ارزي در كشور وجود دارد. وي با اشاره به موضوع اختلاس در شبكه بانكي گفت: بايد سيستم بانكي مورد حمايت قرار گيرد و موضوع اشخاص را از سيستم بانكي جدا كنيم. سيدعلي اضافه كرد: شبكه بانكي بايد شجاعت ارائه تسهيلات به بازرگانان و تجار را داشته باشد و اگر اين شبكه آسيب ببيند آثارش به طور مستقيم به اقتصاد كشور وارد مي‌شود. او با ابراز اميدواري از تحريم نشدن بانك مركزي گفت:اما در اين زمينه راهكارهايي اتخاذ شده و جاي نگراني وجود ندارد.
خروج تعيين ارزش ريال از طرح تحول
معاون ارزي بانك مركزي در بخش ديگري از سخنانش از خروج تعيين ارزش ريال از طرح تحول به دليل بار تورمي آن خبر داد و اظهار كرد: به دليل جلوگيري از بار رواني اين اقدام مجموعه دولت تصميم به اين گرفت كه اين طرح فعلا در دستور كار قرار نگيرد.
او ابراز اميدواري كرد: با زمينه‌سازي‌هاي انجام شده و اصلاح باز توزيع نرخ ارز با كمك شبكه بانكي از التهابات بازار كاسته شود و بار ديگر يكسان‌سازي نرخ ارز بر قرار شود.

منبع: معاون بانك مركزي تشريح كرد برنامه مواجهه با شكاف ارزي

ایول حقا تو کار واردات هستی و سرو کارت واقعا با ارز هست . نه اینکه ارز رو انبار کنی ایول ماشالا
فدات شم من دیروز بازار فرعی رو خدمتتون عرض نکردم ;) ایول که خودت ته و توه این قضیه رو کاملا در اوردی . واقعا مرحبا

ولی در کوتاه مدت ممکنه دلار تا 1340 یا 1350 هم بره ولی بعدا با فروکش شدید مواجه هست . شاید این فروکش روزی 40 تومن هم باشه . قابل توجه از شنبه بانک ملی شعبه مرکزی اون خط ریفاینانس رو راه می اندازه .
دوستان گل یه صراف اگه میلیارد در باشه و تیم میلیاردر تشکیل بده باور کنید این تیم هم نمیتونه توی بلند مدت بازار رو کنترل کنه و جو الکی به این بازار بده .
چی نوشت : از روز چهارشنبه هم ترانزیت ارز از بازرا فرعی (مناطق آزاد) جلوش گرفته شده که خود این امر تیشه بر ریشه این قیمت الکی خواهد زد . مضاف بر اینکه در منطقه آزاد ارس عملا دارن این قانون بازار فرعی رو زیر پا می زارن و دارن دلار به قیمت سرزمین اصلی (به عبارت ساده تر تهران (منظور اصلی مناطق دیگر کشور به جز مناطق آزاد) ) می فروشن . قابل توجه دوستانی که به آذربایجان و ارمنستان سفر می کنن و دلار رو به قیمت تهران و یا شاید تا 5 تومنی هم گرونتر می خردن . در کل شهر جلفا تمامی صراف ها نرخ فروش ارزشون دقیقا یکی هست و جالب اینه که سایت مثقال هم شده واسه این مرجع . لووووووووووول .

damavandieh

Registered User
لایک‌ها
18
گروه بازار پول_ در حالی که مسوولان بانک مرکزی بر افزایش نیافتن قیمت ارز تاکید دارند، زمزمه‌ها از بالا رفتن قیمت آن حکایت دارد. تازه‌ترین گزارش‌ها از افزایش قیمت دلار مسافری به 1180 تومان خبر مي‌دهد. بر اساس گزارش‌های رسیده مسافران به مقصد خارج از کشور پنج‌شنبه شب در فرودگاه امام ***** با دلار مسافری 1180 توماني روبه‌رو شدند. به گفته یک مقام آگاه نیز در توافق‌های صورت گرفته قرار است اختلاف نرخ ارز در بازار فرعی و اصلی کاهش یافته که افزایش 110 تومانی قیمت دلار مسافری وافزایش قیمت آن به 1180 تومان، تازه‌ترین اقدام بانک مرکزی در این راستا به حساب مي‌آید. افزایش قیمت دلار مسافری در حالی است که معاون ارزی بانک مرکزی در تازه‌ترین نشست خبری خود صریحا تاکید کرد: اصلا این اتفاق نمی‌افتد؛ زیرا بانک مرکزی بازار را مدیریت می‌کند تا نرخ ارز افزایش بی‌رویه نداشته باشد. خبر افزایش قیمت دلار مسافری در ساعات پایانی بازار پنج‌شنبه شب در سطح بازار منتشر شد که انتظار برای افزایش بیش از پیش قیمت دلار بازار آزاد را در بین فعالان بازار تقویت کرده است. بانک مرکزی از مهر ماه سال گذشته با آغاز دونرخی شدن ارز پس از آزمون و خطا‌های فراوان در تزریق ارز به متقاضیان بالاخره فروش ارز مسافری تا سقف 2000 دلار را به ارائه گذرنامه، بليت تایید شده، هزینه خروج از کشور و سایر مدارک مشروط کرد. ظاهرا نیت اصلی معاونت ارزی بانک مرکزی در از میان برداشتن فاصله قیمت‌های متفاوت ارز در بازار بالا بردن قیمت دلار مسافری همراستا با تزریق ارز در بازار فرعی بوده است.

سردرگمي در بازار طلا

damavandieh

Registered User
لایک‌ها
18
من فکر می کنم، بانک مرکزی، می خواهد نرخ دلار مرجع را بالا ببرد، و دلیل بسته شدن سپرده طلا هم همین بود، اونها خبر داشتند، به همین خاطر بستن.

LAPD

Registered User
لایک‌ها
598
من فکر می کنم، بانک مرکزی، می خواهد نرخ دلار مرجع را بالا ببرد، و دلیل بسته شدن سپرده طلا هم همین بود، اونها خبر داشتند، به همین خاطر بستن.
نه , تکونش بده حداقل صد تومن دیگه میره روی قیمت آزاد.

liberty_dollar

Registered User
لایک‌ها
37
حالا بالاخره ارزون میشه یا گرون ... :wacko:

الان هم که شده 1295 تومان

LAPD

Registered User
لایک‌ها
598
حالا بالاخره ارزون میشه یا گرون ... :wacko:

الان هم که شده 1295 تومان
بعد هر گرون شدنی ارزون شدن هست !!
گفتم ممکنه تا 1320 بره ولی کشش قیمت چه توی بالا رفتن یا پایین رفتن به قیمت 1250 هست.

liberty_dollar

Registered User
لایک‌ها
37
بعد هر گرون شدنی ارزون شدن هست !!
گفتم ممکنه تا 1320 بره ولی کشش قیمت چه توی بالا رفتن یا پایین رفتن به قیمت 1250 هست.

با توجه به اينكه 2 ماه تا آخر سال ميلادي مونده ...
و بعدشم كريسمس و شروع سفرهاي استارت سال 2012 به خارج كشور ...
قطعا قيمت ارز چه الكترونيك و چه دلار فيزيكي بالاتر ميره ...
الان كه تو اين وضعيت دلارهاي الكترونيك نظير لايبرتي واقعا كمياب شده .
باتوجه به حرفهای شما یعنی رسید به 1350 اینا بفروشم؟ درسته؟ یه موقع بعدش نشه 2000 تومان ؟!!!

LAPD

Registered User
لایک‌ها
598
باتوجه به حرفهای شما یعنی رسید به 1350 اینا بفروشم؟ درسته؟ یه موقع بعدش نشه 2000 تومان ؟!!!
نه منظورم این بود که چه دلار زیر 1250 باشه تمایل داره به 1250 برسه و چه حالا که 1295 شروع کنه به پایین اومدن 1250 هدفشه. البته فعلا اینطوره از نظر من.
صفحه قبلم گفتم , دلار از این بالا تر بره به 1320 و اینا برسه شاید نتونید بفروشید , همین الان فروخته بشه ریسکش کمتره.

stifler

Registered User
لایک‌ها
1,410
آقا 1 سوال،این دلار لایبرتی یا لیبرتی یا هرچی که هست چه مزیتی نسبت به ویزا داره؟؟
کارت مارت داره؟؟ همه جا قبولش میکنن؟ چجوریه؟ واسه خرید هم خوبه یا فقط میشه حواله و این کارا باهاش کرد؟؟
===================
واسه یه نفر که میخواد بلیط هواپیما بخره و هتل رزرو کنه و...ویزا کارت های بانک های ایرانی خوبه یا این گیفت کارتا؟؟

stifler

Registered User
لایک‌ها
1,410
ok مرسی
ولی من اکثر جاها رو که دیدم برای پرداخت با visa و مستر و پی پال استفاده میشه و این لایبرتی رو ندیدم جایی بخوان!
البته اون دفعه دیدم کهع کارمزد و این چیزاش از همه پایین تره

وزیرسابق تلفن

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
و اصولا ما مازاد درآمدهامون رو به کشورهای دوست و همسایه میدهیم نمونه اش هم همین 3 هزار میلیاردی که به کشور دوست و مسلمان کانادای جهانخوار کمک کردیم

سیدعلی با اشاره به اینکه مصرف ارز مسافرتی در کشور ۸ الی ۱۰ میلیارد دلار است، تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی که کشور در اوج تحریم‌ها قرار دارد و وقفه‌هایی نیز در انتقال ارز توسط بانک مرکزی به سیستم بانکی و همچنین از آنجا به تجار ایجاد شده مشکلاتی در خصوص ارز به وجود آمده است.معاون ارزی بانک مرکزی به مازاد درآمدهای ارزی در ۶ ماه اول سال اشاره و تاکید کرد: مازاد بودجه امسال نزدیک ۳ میلیارد دلار بوده و درآمد ارزی حاصل از فروش نفت بیش از ۵4 میلیارد دلار برآورد شده است.

بالا