برگزیده های پرشین تولز

سوالات و ترفندهايي براي افزايش عمر باتري

Lapbook

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام

در حال حاضر نیازی به استفاده از باطری لپ تاپ ندارم و کاملا اونو در آوردم.سوال من اینه که برای اینکه باطری عمر زیاد داشته باشه چه کار کنم... آیا درسته که میگن هفته ای یکبار باطری رو کامل استفاده کنم و بعد کاملا شارژ کنم( حد اقل 8 ساعت) آیا همین کار کافی هست؟

سلام
درسته اگر از باطري لپتاپتون بمدت زيادي استفاده نكنيد حتي با انكه تكنولوژي ساخت باطري ها بالا است ولي باز هم سلولهاي آن كمكم خراب(فاسد) مي شوندكه اين عمل هفته اي يك بار دشارژ و شارژ كامل آن كانلا در طول عمر باطري شما موثر است.
:specool:

MagicBoy_2007

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اگر موقعي كه از نوت بوك استفاده مي كنيم اونو بزنيم برق و اونطوري ازش استفاده كنيم مشكلي پيش مياد؟

map

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
هر وقت از باتریتون استفاده نمیکنید 40-50% شارژش کنید بزاریدش توی یخچال.:D
وقتی هم خواستید استفاده کنید یک مدت صبر کنید که به صورت طبیعی به دمای محیط برگرده
این کار عمر باتری رو تا 10 برابر شایدم بیشتر افزایش بده.:blink:
Search Lithium-ion Battery on Wikipedia.org​

ol_gam

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام!!!
من یه لپ تاپ سونی خریدم... من گذاشتم شارژ اولیه هم انجام بشه... وقتی که روشنش کردم تو یک ساعت 30% از باطری مصرف شد ... میخواستم بدونم همه لپ تاپ ها همینجوری هستن یا اینکه مشکل از جای دیگه ای هستش؟؟؟
ممنون!!!

TAEL

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
76
سلام!!!
من یه لپ تاپ سونی خریدم... من گذاشتم شارژ اولیه هم انجام بشه... وقتی که روشنش کردم تو یک ساعت 30% از باطری مصرف شد ... میخواستم بدونم همه لپ تاپ ها همینجوری هستن یا اینکه مشکل از جای دیگه ای هستش؟؟؟
ممنون!!!
مشکل خاصی نداره ، کجاش براتون تعجب آوره ؟!

ol_gam

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
مشکل خاصی نداره ، کجاش براتون تعجب آوره ؟!

خوب این خیلی ضایع هستش!!!!:blink: من هر چی فکر میکنم که بعدا با این لپ تاپ چه کارایی میخوام بکنم و فکر میکنم باتریش اینجوریش خالی میشه خیلی حالم گرفته میشه!!!!
خوب پس عادیه!!! ممنون!!

Luxor

Registered User
لایک‌ها
22
خوب این خیلی ضایع هستش!!!!:blink: من هر چی فکر میکنم که بعدا با این لپ تاپ چه کارایی میخوام بکنم و فکر میکنم باتریش اینجوریش خالی میشه خیلی حالم گرفته میشه!!!!
خوب پس عادیه!!! ممنون!!

باطری 6سل تا 3 الی 4 ساعت به شما جواب میده!یه درصد ببندید متوجه میزان مصرف در هر ساعت می شوید!

من چیز های جالبی راجع به باطری شنیدم که لازم می دونم برای دوستان هم بگم::

1.اگر در منزل و امکان استفاده از برق دارید !سعی کنید باطری خودرا از دستگاه خارج ولپتاپ را به برق وصل کنید!و از برق مستقیم استفاده کنید!

2.سعی کنید باطری را تا انتها مصرف کنید و دوباره شارژ کنید!اگر فرضا شارژ در 2سل باقی مانده باشد! و شما باطری را به برق وصل کنید و استفاده کنید این دو سل درگیر می شوند!

3.ابتدا آداپتور را به برق بزنید و بعد به لپتاپ!!تا از شوک به لپتاپ جلوگیری شود!

موفق باشید!

alibati

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,343
من حدود دو ماهی میشه که لپ تاپ خریدم تو این مدت خیلیی کم از باتری استفاده کردم
اما دفعه اول لپ تاپ رو شارژ اولیه نکردم! تو این چند باری که از باتری استفاده کردم
باتری رو روی power saver گذاشتم که شارژ بیشتری داشته باشه ! اما خیلی زود
باتری خالی میکنه! یعنی وقتی با یه برنمه ای کار می کنم به جز word امثال اون
باتری در عرض 1/5 ساعت خالی میشه!
البته موقع شارژ روی همین power saver هم شارژ کردم!
باتری لپ تاپ هم 6 سلولی و لپ تاپ هم مدل hp pv 2550 هست !
نمی دونم مشکل چیه ؟
در ضمن وقتی باتری رو کاملا شارژ می کنم بعد از مدتی بین یک تا دو روز که می خوام ازش
استفاده کنم شارژ باتری بین 10-20 درصد کم شده در صورتی که من با شارژ
100 درصد باتری رو شارژ کرده بودم
ممنون میشم راهنمایی کنید

TAEL

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
76
من حدود دو ماهی میشه که لپ تاپ خریدم تو این مدت خیلیی کم از باتری استفاده کردم
اما دفعه اول لپ تاپ رو شارژ اولیه نکردم! تو این چند باری که از باتری استفاده کردم
باتری رو روی power saver گذاشتم که شارژ بیشتری داشته باشه ! اما خیلی زود
باتری خالی میکنه! یعنی وقتی با یه برنمه ای کار می کنم به جز word امثال اون
باتری در عرض 1/5 ساعت خالی میشه!
البته موقع شارژ روی همین power saver هم شارژ کردم!
باتری لپ تاپ هم 6 سلولی و لپ تاپ هم مدل hp pv 2550 هست !
نمی دونم مشکل چیه ؟
در ضمن وقتی باتری رو کاملا شارژ می کنم بعد از مدتی بین یک تا دو روز که می خوام ازش
استفاده کنم شارژ باتری بین 10-20 درصد کم شده در صورتی که من با شارژ
100 درصد باتری رو شارژ کرده بودم
ممنون میشم راهنمایی کنید
کم شدن شارژ ، بعد از شارژ کردن یه مساله ی عادی هستش ، منتهی در صورتی که پس از شارژ لپتاپو از برق قطع کرده باشید و استفاده هم نکرده باشید .

میزان مصرف باتری هم به عواملی همچون روشنایی صفحه ، برنامه های در حال اجرا (حتی برنامه هایی که شما نمی بینیدشون) و ... بستگی داره .

و اینکه باتری 6 سل در عرض 1/5 ساعت خالی بشه کاملا جای تعجب داره !

شما یکبار باتری رو کاملا خالی کنید ، بعد مجددا به مقدار استاندارد باتری رو شارژ کنید (یعنی تا 100% و یه کمی هم بعد از اون) . بعد در کمترین حالت مصرف ، شروع به استفاده کنید و زمان بگیرید ببینید دقیقا چقدر طول می کشه .

alibati

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,343
کم شدن شارژ ، بعد از شارژ کردن یه مساله ی عادی هستش ، منتهی در صورتی که پس از شارژ لپتاپو از برق قطع کرده باشید و استفاده هم نکرده باشید .

میزان مصرف باتری هم به عواملی همچون روشنایی صفحه ، برنامه های در حال اجرا (حتی برنامه هایی که شما نمی بینیدشون) و ... بستگی داره .

و اینکه باتری 6 سل در عرض 1/5 ساعت خالی بشه کاملا جای تعجب داره !

شما یکبار باتری رو کاملا خالی کنید ، بعد مجددا به مقدار استاندارد باتری رو شارژ کنید (یعنی تا 100% و یه کمی هم بعد از اون) . بعد در کمترین حالت مصرف ، شروع به استفاده کنید و زمان بگیرید ببینید دقیقا چقدر طول می کشه .
خب حالا من اگه باتری رو کامل خالی کنم و دوباره شارژ کنم صدمه نمی بینه ؟
چون بعضی ها میگن باتری رو حدود 20 درصد شارژ کنید و نزارید شارژش کاملا خالی بشه؟
یه چیز دیگه اینکه دفعا قبل که باتری رو شارژ می کردم چراغ شارژ خودش خود به خودت وقتی
فول شارژ میشد خاموش میشد اما این دفعه وقتی شارژ کامل شد چراغ شارژش خاموش نشد!
اما اداپتور از لحظه فول شارژ شدن شروع به سرد شدن کرد!
نمی دونم مشکل از چیه ؟
من برای کمترین حالت من یعنی روی power saver امتحان کنم دیگه ؟
ممونم

alireza_simkesh

Registered User
لایک‌ها
4
خب حالا من اگه باتری رو کامل خالی کنم و دوباره شارژ کنم صدمه نمی بینه ؟
چون بعضی ها میگن باتری رو حدود 20 درصد شارژ کنید و نزارید شارژش کاملا خالی بشه؟
یه چیز دیگه اینکه دفعا قبل که باتری رو شارژ می کردم چراغ شارژ خودش خود به خودت وقتی
فول شارژ میشد خاموش میشد اما این دفعه وقتی شارژ کامل شد چراغ شارژش خاموش نشد!
اما اداپتور از لحظه فول شارژ شدن شروع به سرد شدن کرد!
نمی دونم مشکل از چیه ؟
من برای کمترین حالت من یعنی روی power saver امتحان کنم دیگه ؟
ممونم

cpu رو رو حالت adaptive یا ترجیحا دستی underclock کنین (تو ویستا بدون restart میشه این کارو کرد)
brightness صفحه خیییییییییییلی مهمه! حتما در کمترین مقدار ممکن قرارش بدین.
موس USB یا کلا هز چیز usb برق نسبتا زیادی رو مصرف میکنه...
و در اخر بازهم رو brightness تاکیید میکنم....خیلی مهمه!

teacher

Registered User
لایک‌ها
4
سلام
یکی از دوستان تازگی یه لپتاپ خریده و بیشتر در منزل از اون استفاده میکنه برای اینکه عمر باتری بیشتر بشه شما کدوم حالت رو پیشنهاد میکنید:
1-به هنگام استفاده، لپتاپ همواره متصل به برق باشه(با توجه به اینکه در این حالت همواره باتری در حال شارژ شدن هست و ممکنه از عمر باتری کاسته بشه)!
2-همیشه از شارژ باتری استفاده بشه و موقعیکه شارژ تموم میشه لپتاپ رو در حال خاموش کاملا شارژ کنه!

alireza_simkesh

Registered User
لایک‌ها
4
سلام
یکی از دوستان تازگی یه لپتاپ خریده و بیشتر در منزل از اون استفاده میکنه برای اینکه عمر باتری بیشتر بشه شما کدوم حالت رو پیشنهاد میکنید:
1-به هنگام استفاده، لپتاپ همواره متصل به برق باشه(با توجه به اینکه در این حالت همواره باتری در حال شارژ شدن هست و ممکنه از عمر باتری کاسته بشه)!
2-همیشه از شارژ باتری استفاده بشه و موقعیکه شارژ تموم میشه لپتاپ رو در حال خاموش کاملا شارژ کنه!

من همیشه وقتی تو خونه استفاده میکنم, بعد از اینکه باطری 100% شارژ شد, کلا میکشمش بیرون! بعنش لپتاب فقط با برق کار میکنه
اینطوری کمتر هم گرم میشه, چون وقتی باطری توش هست و همینطوری شارژ میشه, گرمای زیادی تولید میکنه.

_ni

Registered User
لایک‌ها
42
سلام

من یه لپ تاپ دل 6400 سری n فول پارسال خریدم. حالا باتریش جزء این سری باتریهاست که سونی زده و دل گفته به دلیل گرما و آتش سوزی باید پس آورده بشه (تو سایت خود دل هم نوشته)
میخواستم ببینم کسی نمیره دوبی یا جائی بتونه برام عوضش کنه؟

msr_nei

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با توجه به استفاده روز افزون از گوشی موبایل، نوت بوک، دوربین عکاسی و فیلمبرداری و GPS و ... و اینکه باطری های Ni-Cd قدیمی امروزه جای خود را به باطریهای Li-Ion داده اند، جایز است از چگونگی نگهداری و استفاده از این باطریها جهت افزایش طول عمر آنها آگاه باشیم.

متنی که خواهید خواند خلاصه ای بر گرفته از سایتهای مختلف و معتبر انگلیسی زبان است که در انتها به چند مورد از آنها اشاره خواهد شد.

قطعأ تاکنون توصیه هایی در زمینه نحوه نگهداری بهینه از باطری شنیده و حتی به دیگران هم توصیه کرده اید، جالب است بدانید که اغلب این توصیه ها که به آنان اشاره خواهد شد غلط و به عبارت بهتر فقط در مورد باطری های Ni-Cd صدق میکنند و همگی به ضرر باطری های Li-Ion میباشند.

توصیه غلط عام: شارژ باطری را کاملأ خالی کرده و مجددأ شارژ نمائید.

این مسئله فقط در مورد باطریهای Ni-Cd صدق میکند. بر عکس از Full Discharge کردن مکرر باطری های Li-Ion بپرهیزید، این امر از عمر باطری شما کم خواهد کرد.
فقط به ازای هر ٣٠ بار شارژ جهت کالیبره کردن Fuel Gauge باطری، یکبار به آهستگی Full Discharge و سپس Full Charge کنید. به عنوان مثال نوت بوک خود را فقط روشن بگذارید تا شارژ آن به آهستگی خالی شود و ... .

توصیه غلط عام: در صورت عدم استفاده طولانی مدت از باطری (بخصوص در مورد نوت بوک ها)، شارژ آن را خالی کرده و سپس نگهداری کنید.

باطری های Li-Ion دارای سیستم protection circuit میباشند که از شارژ بیش از حد باطری جلوگیری میکند، در صورتی که باطری به مدت طولانی بدون شارژ بماند، این سیستم بطور دائم غیر فعال شده و باطری در شارژهای بعدی آسیب خواهد دید. بهترین حالت برای نگهداری طولانی مدت از باطری Li-Ion نگهداری آن در شارژ ٤٠٪ و در دمای نزدیک به صفر میباشد. میتوانید باطری را در طبقات پایین یخچال نگهداری کنید ولی از یخ زدن باطری پرهیز کنید و باطری را در محل خشک قرار دهید.

در صورتی که باطری را در شارژ ٤٠٪ و در دمای نزدیک به صفر نگهداری کنید پس از یکسال، ٩٨٪ ظرفیت عملکردی خود را حفظ خواهد کرد.

چند نکته:

١- دما (چه در زمان استفاده و چه در زمان نگهداری) یک عامل مهم در عمر باطریها به شمار میرود. در صورتی که باطری در دمای بیش از حد بالا یا پایین استفاده شود نیز از عمر آن کاسته میشود. کارخانه های سازنده محدوده های دمای مجاز را برای هر باطری روی آن ثبت میکنند.

٢- از شارژ کردن سریع باطری ( با شارژر های ولتاژ بالا) بپرهیزید، به طور نرمال زمان شارژ یک باطری نوت بوک بین ٢-٣ ساعت و موبایل های ١-٢ ساعت باید طول بکشد. این مسئله در مورد discharge باطری (بیشتر در مورد نوت بوک ها) نیز صدق میکند. هنگامی که نوت بوک با باطری کار میکند از کارهای سنگین که باعث تخلیه سریع باطری میشوند حتی المکان خودداری نمائید. علت این مسئله گرمای زیاد تولید شده هنگام شارژ یاdischarge سریع باطری میباشد.

٣- هنگام خرید باطری Li-Ion از تاریخ تولید آن آگاه شوید و از خرید باطری هایی که زمان زیادی از تولیدشان گذشته خودداری نمائید.

٤- هر بار اتصال دستگاه به برق معادل یکبار شارژ محسوب میشود بنابراین، هر بار باطری را کاملأ شارژ نمائید و ولی از تخلیه کامل آن در هر بار خودداری نمایید. (فقط به ازای هر ٣٠ شارژ یکبار تخلیه کامل انجام دهید)، به هنگام کار با برق باطری نوت بوک را حتی الامکان خارج نمایید و ... . عمر متوسط باطری های Li-Ion معادل ٣٠٠ بار شارژ (٣٠٠ بار اتصال دستگاه به برق، حتی اگر کامل شارژ نشود) میباشد که با رعایت شرایط فوق تا ٥٠٠ بار میتوانید آن را افزایش دهید.

م. ناطقی، ٦ فروردین ١٣٨٧

جهت اطلاعات تکمیلی به آدرسهای زیر مراجعه فرمائید.

http://batteryuniversity.com/parttwo-34.htm

http://www.li-ion-battery.com/How_charge.htm

reza1078

Registered User
لایک‌ها
76
دوستان یک لپ تاپ سونی fw 373 خریدم وقتی فول شارژش می کنم اگه یک روز ازش استفاده نکنم وقتی روشن می کنم 87-90 درصد باتری داره و تا به حال ندیدم 93 درصد شارژ باشه(بعد از یک روز خاموش بودن) لطفا کمک کنید آیا این امر عادیه(البته وقتی تو شارژ است و روشن می کنی 97 درصد هست)

Last edited:

English Lord

کاربر فعال سریال های تلویزیونی
کاربر فعال
لایک‌ها
97
ر بار اتصال دستگاه به برق معادل یکبار شارژ محسوب میشود بنابراین، هر بار باطری را کاملأ شارژ نمائید و ولی از تخلیه کامل آن در هر بار خودداری نمایید. (فقط به ازای هر ٣٠ شارژ یکبار تخلیه کامل انجام دهید)، به هنگام کار با برق باطری نوت بوک را حتی الامکان خارج نمایید و ... . عمر متوسط باطری های Li-Ion معادل ٣٠٠ بار شارژ (٣٠٠ بار اتصال دستگاه به برق، حتی اگر کامل شارژ نشود) میباشد که با رعایت شرایط فوق تا ٥٠٠ بار میتوانید آن را افزایش دهید.
خدا رو شکر من اکثرا با آداپتور کار میکنم...اینجوری باشه خیلی بده....

دوستان روزی که من خریدم نوت بوکم رو فروشنده بهم گفته هر چند وقت یه بار سر سوکت باتری رو با یه مایع تمیز کن..با الکل سفید..کسی میدونه این کار چقدر مفیده؟

Last edited:
بالا