برگزیده های پرشین تولز

فیزیک, دنیایی شگفت انگیز

IRIAF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
ببین من که دقیقا نفهمیدم که داری ی میگی ولی یه چیزایی دستگیرم شد
خب راستش یک دستگاه تولید کننده میدان مغناطیسی وجود داره که با چرخش الکترون ها میتونه هر جسمی به اندازه یک سیب رو روی هوا معلق نگه داره:D

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
سلام :)
برای تاخیری که داشتم معذرت می خواهم .
یه سؤال دارم کسی می دونه که سیاه چاله ها چی هستن و چه جور بوجود می آیند و چه خواصی دارند . لطفا بگید که ما هم یاد بگیریم .

وای یعنی من واقعا یک روز یک سؤال رو کرده بودم ؟! ... چه دنیای عجیبی ...

امروزه حداقل 9 واحد دانشگاهی نسبیت عام و کیهانشناسی و سیاهچاله خوندم ... البت عجیب نیست ، این سؤال به تقریبا 5 سال پیش بر می گرده ... ممنون از دوستمون که اون پست از من رو کوت کرده بود ...

amirshakoori

Registered User
لایک‌ها
840
وای یعنی من واقعا یک روز یک سؤال رو کرده بودم ؟! ... چه دنیای عجیبی ...

امروزه حداقل 9 واحد دانشگاهی نسبیت عام و کیهانشناسی و سیاهچاله خوندم ... البت عجیب نیست ، این سؤال به تقریبا 5 سال پیش بر می گرده ... ممنون از دوستمون که اون پست از من رو کوت کرده بود ...

شما كه در موردش درس خوندى يه توضيح مختصر براى من ميدى؟

amirshakoori

Registered User
لایک‌ها
840
از دوستان كسى ميدونه اين نيرويى كه ازش به عنوان نيروى گريز از مركز نام برده ميشه دقيقا چيه؟

penguinsjr

Registered User
لایک‌ها
6
از دوستان كسى ميدونه اين نيرويى كه ازش به عنوان نيروى گريز از مركز نام برده ميشه دقيقا چيه؟

السلام علیکم

خوب برای اینکه بفهمیم نیروی گریز از مرکز چیه...

اول از همه یه آزمایش طراحی می کنیم.
یه سیب یا توپ یا گلوله رو به یه نخ می بندیم و مثل آونگ آویزون می کنیم.

الان اتفاقی که افتاده چیه؟ نیروی گرانش داره گلوله رو به سمت خودش می کشه اما نخ نمی ذاره گلوله به زمین بخوره...

(توجه: نیرو همیشه بین حداقل دو جسم هست و یه جسم به تنهایی هیچ نیرویی نداره (فقط می تونه انرژی داشته باشه)

حالا فرض کنیم در محیطی خالی از گرانش هستیم...

در این حالت گول معلق می مونه و عملا نخ هیچ کاری انجام نمیده در نتیجه نیرویی هم در کار نیست...

حالا همین نخ و گوی رو دور سرمنون می چرخونیم (گوی در حال چرخیدن رو تصور کنید)... در این حالت باز نخ داره یه کاری انجام میده و باز داره گوی رو نگه می داره... نتیجه می گیریم پس حالا یه نیرویی وجود داره....

الان خود گوی داره سعی می کنه به سمت بیرون پرتاب بشه اما نخ اونو نگه داشته.... (پس داریم نیروی نخ و نیروی گوی به سمت خارج که می خواد پرتاب بشه که نخ ممانعت می کنه) همین نیروی گوی که بر اثر چرخش به سمت خارج است رو اصلاحا بهش می گن نیروی گریز از مرکز...

حالا یه تعریف ساده از این نیرو بر اساس آزمایشی (ذهنی) که انجام دادیم: نیرویی که در حرکت های دورانی (کامل یا ناقص) به سمت خارج بر جسم وارد میشه رو می گیم نیروی گریز از مرکز...

امیدوارم مفید بوده باشه...

dashmoji

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
45
بالا