برگزیده های پرشین تولز

مانیتور 4K یا FHD 144

mostafajan

Registered User
لایک‌ها
1,008
اینارو ولش کن یه کاربرد دیگه برا نمایشگر رفرش ریت بالا پیدا کردم . زنو شوهرایی که رابطشون سرد شده اگر با این نمایشگر برن سایتاهای ... و فیلمهای ... ببینن چون پیوستگی تصویر تو این نمایشگرا بالاست رابطشون به گرمی میگرائه ولی با مانیتور 60hz همچین نتیجه ای نمیگیرن . جدی میگم . توی یه کلیپ تو یوتیوب دیدم . تازه بعد اینکه مرد به نقطه اوج رسید یه ماریو کارتهشت هم با رفرش ریت 144hz زد که فضای کنار جاده رو خیلی خوب ببینه . باز اگر کاربرد جدیدی از این نمایشگرا تو یوتیوب پیدا کردم میام بهتون اطلاع میدم .

تورو خدا گارد ریلای سمت چپ جاده رو ببین چقدر طبیعی تو 144 هرتز .

2017042815500500-16851be00bc6068871fe49d98876d6c5-jpg.86352

miladazn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
79
اینارو ولش کن یه کاربرد دیگه برا نمایشگر رفرش ریت بالا پیدا کردم . زنو شوهرایی که رابطشون سرد شده اگر با این نمایشگر برن سایتاهای ... و فیلمهای ... ببینن چون پیوستگی تصویر تو این نمایشگرا بالاست رابطشون به گرمی میگرائه ولی با مانیتور 60hz همچین نتیجه ای نمیگیرن . جدی میگم . توی یه کلیپ تو یوتیوب دیدم . تازه بعد اینکه مرد به نقطه اوج رسید یه ماریو کارتهشت هم با رفرش ریت 144hz زد که فضای کنار جاده رو خیلی خوب ببینه . باز اگر کاربرد جدیدی از این نمایشگرا تو یوتیوب پیدا کردم میام بهتون اطلاع میدم .

تورو خدا گارد ریلای سمت چپ جاده رو ببین چقدر طبیعی تو 144 هرتز .

2017042815500500-16851be00bc6068871fe49d98876d6c5-jpg.86352
,ولی جدی هرچی در واقعیت جز اسمبل کردن سیستم هیچی دیگه بلد نیستی بدرد پر کردن اوقات فراغت تو مدرسه معلولین درنقش نخبه میتونی بدرخشی.
واقعا لفظ قشنگی ساختن وقتی میگن شما حرف نزنی نمیگن لالی.
باید آب طلا نوشت خودم هزینه شو میدم هدیه کنیم به آقا مصطفی .

OMiD.1080p

Registered User
لایک‌ها
240
مصطفی ببین با رسم شکل بهت نشون میدم .

این قضیه فریم ریت حتی تو ویدیو ها هم هست
الان استاندارد فیلم های سینمایی 23.976 که میشه همون 24 فریم
ولی برنامه های ورزشی مثل شبکه های یورواسپرت و غیره همشون 60 یا 50 فریم پخش میکنن جدا از اینکه حالا فورکی باشه یا فول اچ دی
این استاندارد خیلی وقت پیشه .

الان فرق میکنه ... الان خیلی از محتوا هایی که تولید میشه با فریم ریت نرخ بالا تولید میشن .
این لینک خیلی از محتوای های همین الان یوتیوب هست 4K HDR 120fps

حتی تو گوشی هم این فریم ریت الان فرق داره
الان گوشی های جدید هم 120 فریم هستن .
2.jpg
که تغییر دادن این گزینه از 60 به 120 حتی ... حتی توی جابه جایی گزینه های تنظیمات هم قشنگ به چشم میخوره . بازی حالا جای خودشو داره .
حتی دوربین گوشی وقتی که به صورت دیفالت تنظیم رو 30 باشه ویدیو خیلی روون حرکت نمیکنه تا موقعی که بذاری رو 60.

1.jpg

حتی رکورد گرفتن فول اچ دی تو 240 فریم هم هست که یک بار ببینی با این فریم ویدیو رو بعد نظرت عوض میشه .
Screenshot 2023-03-27 142855.png

دیگه مقاومت کردن نداره سید مصطفی این قضیه فریم ریت و ریفرش ریت
حتی 240 فریم هم قدیمی شده رفته رو 360
همونطور که 8K هم قدیمی شده رفتن رو 12K

بعد اون وقت شما اصرار داری با گرافیک 1050ti بمونی رو FHD 60FPS . ایراد نداره بمون .
همونطور که خیلی از عکاسی یا طراحان محترم حوزه عکس و فیلم هم دارن رو مانتیور CRT هنوز دارن کار میکنن .

هدف ایجاد این تاپیک هم ... هم فکری بود بین انتخاب خوب و خوبتر وگرنه من تمام حرف های دوستان عزیزی که اینجا نظر دادن رو بهش آگاه بودم .
الان سال 2023 ایم . خب من از 2016 رو رزولوشن 4K HDR 60FPS و FHD120 FPS هستم
جلو قاضی و ملق بازی نمیشه عزیزم .

میدونم الان باز میای گیر میدی به موردی که قسمت آبی رنگ نوشتم .

dooste.man83

Registered User
لایک‌ها
7,353
شما دوستان بیخود دارید وقتتون رو تلف میکنید تا فردا هم دلیل بیارید ایشون باز حرف خودش رو میزنه
اما اونی که نیاز به مشاوره داشت یا اونایی که دوست داشتن یکم اطلاعاتشون بیشتر بشه مطالب رو خوندن و به نتیجه هم رسیدن که همین هم مهم هست
حالا یک نفرم پیدا بشه بگه ماست سیاهه خوب بگه چیکارش کنیم . اگه اونایی که میگن زمین مسطح هست رو تونستید با 1000 دلیل علمی قانع کنید که زمین کروی هست ایشونم میتونید !!! برای همین بنظرم ادامه دادن این تاپیک وقت تلف کردن هست و بهتره دیگه ادامه اش ندیم. امیدوارم استارتر تاپیک خرید درستی بکنه و از خریدش راضی باشه

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
چیزی که دیدم و تقریبا داره قطعی میشه اینه
LG 27MU88-W
با قیمت 11 تومن

من بودم 27 اینچ 4K نمی خریدم، چون تشخیصش با چشم سخته؛ البته سلیقه و چشمان نه چندان تیز بنده دخیل هست و هر جور خودتون صلاح می دونید.

راستی می تونید بودجه رو جاهای دیگه هزینه کنید و مانیتور +FHD استوک 24 با نسبت 16:10 هم خریداری کنید (تقریبا مساحتی برابر با 26 اینچ در استاندارد 16:9 میده)

مساحت 16:10 تقریبا 7 درصد از 16:9 بزرگتر هست و پیکسل بیشتری هم دریافت می کنید، برای بعضی بازی ها بهتره (مثل DOTA) و بعضی بازی ها در رقابت یک مقدار مشکل ساز میشه و برخی بازی ها نیز کلا نسبت 16:9 رو فقط پشتیبانی می کنند که اندکی تصویر بالا و پایین سیاه میشه یا کلا تصویر کشیده میشه.
برای وب گردی و کار مهندسی 16:10 بهتره
اما برای فیلم و سریال 16:9 اندکی بهتره

با اینکه اصلا از مانیتور 2K خوشم نمیاد ولی با بودجه 11 تومن مانیتور 32 اینچ 2K بگیرید بهتره.

OMiD.1080p

Registered User
لایک‌ها
240
من بودم 27 اینچ 4K نمی خریدم، چون تشخیصش با چشم سخته؛ البته سلیقه و چشمان نه چندان تیز بنده دخیل هست و هر جور خودتون صلاح می دونید.

با اینکه اصلا از مانیتور 2K خوشم نمیاد ولی با بودجه 11 تومن مانیتور 32 اینچ 2K بگیرید بهتره.
حقیقتش از نظر من برای فاصله نزدیک که به مانیتور نگاه میکنیم ، بزرگترین سایز دیگه همون ۲۷ کافیه . بزرگتر از ۲۷اینچ واسه فاصله نزدیک جالب نمیشه .

واسه این قضیه ۲۷ اینچ فورکی نگیریم هم
Screenshot_2023-03-28-12-52-20-440_com.android.chrome-edit.jpg
ببین عکس رو .
این وسط فرق بین fhd و 4k جدا از رزولوشن میشه میزان ppi
این لینک رو حتما بررسی کن .
الان دوتا مانیتور با سایز ۲۷ که یکی fhd و اون یکی دیگه 4k
از نظر میزان ppi مدل 4k حدود ۳ برابر بیشتر هستش . که همین به لطف فورکی بودنش هست که باعث میشه حجم تراکم پیکسل ها بیشتر بشه و تصویر شارپ و وضوح خیلی بیشتر بشه . که این موضوع حتی رو دیدن همین تکست ها هم به وضوح قابل رویت هستش .
Don't Buy the Wrong Resolution

الان گوشی های 6 اینچی هم رزولوشن 2k دارن .
ولی به جاش اومدن با تراکم پیکسلی خیلی بالا ( 409 و حتی 500 به بالا ) این کوچیکی رو جبران کردن .
که وقتی شما با رزولوشن 2K داری به صفحه کوچک گوشی که فقط 6 اینچه نگاه میکنی همه چیز بسیار با وضوح و اوکی هست حتی بهتر از مانیتور.

miladazn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
79
27 رو فول اچدی خیلی جالب نیست.
سخت افزارتون اونقدری قوی هست بتونید از فورکی یا از هرتز بالا استفاده کنید ؟
بین این دومورد اگر شوتر پلیر نیستید همون فورکی فکر میکنم بهتره.
هرچند من شخصا خودم اگر باشم بخاط سایر سخت افزارم شاید میرفتم سمت 2k و یه هرتز نه اونقدر بالا درحد 165 و نه اینقدر پایین درحد 60

OMiD.1080p

Registered User
لایک‌ها
240
27 رو فول اچدی خیلی جالب نیست.
سخت افزارتون اونقدری قوی هست بتونید از فورکی یا از هرتز بالا استفاده کنید ؟
بین این دومورد اگر شوتر پلیر نیستید همون فورکی فکر میکنم بهتره.
هرچند من شخصا خودم اگر باشم بخاط سایر سخت افزارم شاید میرفتم سمت 2k و یه هرتز نه اونقدر بالا درحد 165 و نه اینقدر پایین درحد 60
سخت افزار اوکیه ... آره .
2K مدل هاش کمن و گیر نمیاد و اینکه قیمت هاش هم فضایی .
شما 2K سراغ داری معرفی کن حتی 24 اینچ ... همین بازه قیمتی 11 تومن . حتی استوک تمیز .

mostafajan

Registered User
لایک‌ها
1,008
نگاشون کن تروخدا سه تایی چقدر نوشتن

شماها قبل رفرش ریت سه تا گزینه خیلی مهمتر دارید به اسم سایز و رزولیشن و گرافیک کوالیتی . کدوم آدم عاقلی میاد سایز 32 اینچ رزولیشن 2K با رفرش ریت 60hz ول کنه بره 22 اینچ راگ استریکس FHD بگیره 144hz .

اصلا تو همین مانیتور 2k تو اگر بخوای 60 هرتز خروجی بگیری گرافیک 3070 برات کافیه ولی اگر بخوای 144 هرتز خروجی بگیری باید گرافیکت 3090 باشه که قیمتش دوبرابر 3070 هستش . حالا اینجا یه سوال پیش میاد که چرا من وقتی مشکل بودجه دارم و این کارایی های مسخره ای که شماها گفتین(مثل اسکرول نرم و دیدن بقل جاده) بکارم نمیاد باید پولمو اینجوری دور بریزم . اگرم بخوای با 3070 تو رزولیشن 2K تعداد فریم 144 بگیری که باید کلی از گزینه های گرافیک کوالیتی رو بیاری روی Medim و Ray Tracing آف کنی و گزینه DLSS رو از روی حالت Quality بزاری روی Performance یا Ultra Performance .

سه نفر اول تاپیک گفتن شوتینگ آنلاین منم اومدم گفتم هم باید پینگت اوکی باشه که تو اسلحه SMG دوتا گلوله عقب نیوفتی هم حرفه ای باشی که 144 تو شوتینگ آنلاین بکارت بیاد هر سه نفر قبول کردن تموم شد بحث . حتی خود امیدم رفت دنبال 60 هرتز 2K ولی باز شماها کلید کردین نه آخرین دلیل زنده موندن جوونهای ایران 144 هرتزه بقل جاده رو تو بازیای ماشینی خوب میشه دید تو 144 . امید که ندیدم پستش چیه فقط دیدم اولش نوشته با رسم شکل گفتم یا خدا . بزارید کنار این لجاجت بچگانه رو . من دارم فارسی میگم سایز و رزولیشن و گرافیک کوالیتی مهمه باز شماها میگین 144 هرتز . آخرشم خودتون حرف خودتونو قبول ندارید میرید دنبال مانیتور 60 هرتز 2K .

OMiD.1080p

Registered User
لایک‌ها
240
مصطفی منم همینو میگم .
الان شما همین بنچمارک هایی که تو یوتیوب ریخته رو ببین
هر کدومش که میان فلان گرافیک رو با فلان گرافیک مقایسه فریم دهی کنند .
من دقت کردم . تنظیمات رو تا آخر بالا نمیبرن و حتی بعضی آپشن ها رو خاموش میکنن و بعضی ها رو هم نرمال میزارن تا بتونن فریم بیشتری بگیرن که برسه بالای 100
ولی من ترجیح میدم همه تنظیم قشنگ ها روشن باشه ولی فریم کمتری ولی با ایمیج کوالیتی با کیفیت بگیرم . نه اینکه زیر 60 باشه البته .

من که به گفته ی های این جوون دیگه اعتماد کردم .ببینید شما هم

miladazn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
79
میرید دنبال مانیتور 60 هرتز 2K .
تو بازار الان جز وب گردی و کار اداری کسی دیگه 60 نمیخره. مگر کلا بخواد چیل کنه رو صندلی همینطور یه استوری رو نمه نمه پیش ببره.
دوما چرا مشکل بودجه رو مطرح میکنی.شما اگر بودجه نداری مانیتور فورکی میخوای چکار .؟؟؟؟ با رزولوشن فورکی بری مطالب توی سایتارو 4 برابر با دقت بیشتر بخونی؟ همون سایتای وطنیه اسلامیه یکی درمیون پرفیلتر و اگهی و پر سانسور و ....
اونی که 3090 میخره 13900 میخره مانیتور فلانم میخره.
درنهایت خودمم باشم میرم سراغ 2k اگر سیستم جواب گو باشه.
مانیتور 2k و حداقل 100 هرتز.چون هردو نیاز رو پاسخگویی میکنه.

OMiD.1080p

Registered User
لایک‌ها
240
یک تست گرفتم خودم روی هر دو رزولوشن 4K با 60 هرتز و FHD با 120 هرتز و HDR روشن
تنظیمات مثل هم و روی حداکثر .
حالا چون در حال ریکورد گرفتن بودم یک مقدار فریم اومد پایین تو 4K وگرنه حدود 50 بود میانگین .

FHD 120hz HDR on
FHD1.jpgFHD2.jpg

4K 60hz HDR on
4K1.jpg4K2.jpg
بعد از مدت ها که رفتم رو FHD احساس میکردم دارم میکرو بازی میکنم .
نتیجه ؟
از فریم ریت کمتر ولی جزییات بیشتر بیشتر لذت بردم .به شرطی که زیر 60 نیاد البته .

اینم تفاوت FHD و 4K توی خود ویندوز از نظر تکست ها .

Screenshot (10).png
Screenshot (13).png

Last edited:

miladazn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
79
یک تست گرفتم خودم روی هر دو رزولوشن 4K با 60 هرتز و FHD با 120 هرتز و HDR روشن
تنظیمات مثل هم و روی حداکثر .
حالا چون در حال ریکورد گرفتن بودم یک مقدار فریم اومد پایین تو 4K وگرنه حدود 50 بود میانگین .

FHD 120hz HDR on
مشاهده پیوست 1323034مشاهده پیوست 1323035

4K 60hz HDR on
مشاهده پیوست 1323032مشاهده پیوست 1323033
بعد از مدت ها که رفتم رو FHD احساس میکردم دارم میکرو بازی میکنم .
نتیجه ؟
از فریم ریت کمتر ولی جزییات بیشتر بیشتر لذت بردم .به شرطی که زیر 60 نیاد البته .

اینم تفاوت FHD و 4K توی خود ویندوز از نظر تکست ها .

مشاهده پیوست 1323037
مشاهده پیوست 1323038
این به شرطیه که صرفا استوری بازی کنید. و البته چشمتون به فریم بالا عادت نکرده باشه. من خودم فورزا 3 رو 20 فریم میزدم رو لپتاپ منتها الان چشمم عادت کرده به فریم بالا.واقعا رو 60 فریم حس میکنم بازی داره لگ میزنه .
رزولوشن فورکی زیبایی خیلی زیادی داره ولی به نظرم باید رو 32 اینچ به بالا باشه.
گرافیکتون چی هست؟

OMiD.1080p

Registered User
لایک‌ها
240
درسته میلاد .
قطعا اگر میشد 4K با هرتز 144 تهیه کرد .
که اوج لذت بود . ولی خب خیلی کمیاب و خیلی خیلی گرونن
مسئله فقط اینه که باید بین فورکی ۶۰ هرتز یا فول اچ دی ۱۴۴ یکی رو انتخاب کنم
به جز دوتا ۲ ، چیز دیگه آنلاین بازی نمیکنم .

یک گرافیک 3060ti هم میخام بگیرم .

miladazn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
79
3060ti که ستمه. وقتی میشه با یکم بیشتر 6900 گرفت حتی.
الان اون دوتا نمونه مانیتور موجوده ؟اکبند میگیری یا استوک؟

OMiD.1080p

Registered User
لایک‌ها
240
3060ti که ستمه. وقتی میشه با یکم بیشتر 6900 گرفت حتی.
الان اون دوتا نمونه مانیتور موجوده ؟اکبند میگیری یا استوک؟
عکس هایی که فرستادم تلویزیون مه اون مانیتور نیست .
که تو ویندوز اگر رزولوشن رو بذاری رو fhd ۱۲۰ هرتز میشه ولی اگر 4k باشه نهایت ۶۰ هرتز

مانیتوری هم که مد نظرمه بگیرم LG 27mu88-w هستش . استوک اروپایی . سال ساخت ۲۰۱۹
یک نگاه بنداز ببین چطوریه .

واسه گرافیک هم باید اول مانیتور مشخص بشه . بعد به فکر گرافیک باشم .

miladazn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
79
که تو ویندوز اگر رزولوشن رو بذاری رو fhd ۱۲۰ هرتز میشه ولی اگر 4k باشه نهایت ۶۰ هرتز

قیمت چند ؟ گرید چند ؟

dooste.man83

Registered User
لایک‌ها
7,353
اصلا بحث 1080p رو که بندازید کنار ... دوران full hd تموم شده
انتخاب بین 2k و 4k هست که من حضوری و از نزدیک دو مانیتور گیمینگ رده بالای ایسوس که 2k و 4k بودن در سایز 27 رو مقایسه کردم در سایز 27 اینچ تفاوتی بسیار بسیار کمی به چشمم اومد اما فرق 60 هرتز و 144 هرتز بشدت زیاد بود طوری که چند دقیقه به دموی یک بازی اتومبیل رانی با 144 هرتز نگاه کنی دیگه نمیتونی 60 هرتز رو تحمل کنی

از روی فیلم دیدن در یوتیوب هم بعیده بتونید واقعیت ماجرا رو به خوبی درک کنید

miladazn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
79

بالا