برگزیده های پرشین تولز

مقالات راهنماي مووبل تايپ

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Ghazmar

Registered User
لایک‌ها
3
احسان جان و يا ممدرضاي عزيز، اينجا را دريابين، درب و داغون شده...

Ghazmar

Registered User
لایک‌ها
3
فرستادن لينك براي آينده از خودم! نگارشي ديگر...
http://forum.persiantools.com/viewtopic.php?t=3727

Mashaheer

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
آقا يكي نيست اين بخش رو دوباره بياره بالا

viraf

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
قبلا قول داده بودم كه برنامه اي رو كه براي تبديل آرشيو پرشين بلاگ به ام تي نوشته بودم، بذارم يه جايي كه همه استفاده كنن. بالاخره فرصتش پيش اومد و گذاشتمش اينجا:

http://www.ardaviraf.com/tools/pb2mt.php

توي شش مرحله و خيلي آسون ميتونين همه آرشيوتون رو از پرشين بلاگ به مووبل تايپ منتقل كنين. همونطور كه قبلا هم گفته بودم كاملا اتوماتيكه!
اين برنامه قطعا بي اشكال نيست، پس هر جا به مشكل برخوردين خبر بدين تا درستش كنم.

soorena

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0

andromeda

Registered User
لایک‌ها
0
آقا يه آدم با مرام پيدا ميشه برا ما روي هاست رايگان ام تي نصب كنه

alirezaok

Registered User
لایک‌ها
1
مقاله آقاي ولي نژاد براي نصب مووبل تایپ بروی کامپیوتر از وبلاگ پنجره پشتي با توجه به نبود سايت ايشان روي اينترنت وجود ندارد. كسي اين مقاله را دارد اينجا بگذارد؟

Mashaheer

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
فكر كنم من خودم كپي از فايل ايشان داشته باشم بايد داخل سي دي كپي هاردم نگاه كنم.

badjens

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من كپي ازش داشتم و اينجا ميزارمش!

نصب موويبل تايپ روی ويندوز
ممكن است شما هم مثل بسياری افراد ديگر مايل باشيد تا سيستم مديريت محتوای Movable Type كه به اختصار به آن MT می‌گوييم را قبل از قراردادن در وب‌سايت خود ابتدا بر روی كامپيوترتان نصب كنيد تا به خوبی از زير و بم آن سر در آوريد.

برای اين كار روشهای متعددی وجود دارد. من در اينجا تنها در مورد روشی كه خودم استفاده كردم و به نتيجه رسيدم می‌نويسم. برای نصب MT به چهار چيز احتياج داريد :
۱ - خادم وب مثل IIS ،PWS و يا Apache
۲ - مفسر زبان Perl همانند ActivePerl
۳ - خادم بانك داده مانند MySQL ،SQL Server
۴ - رابط بانك داده مانند DBD-MySQL

با وجود اينكه در بسياری از نسخه‌های سيستم عامل ويندوز IIS همراه ويندوز موجود است و در نسخه‌های ديگر PWS به آسانی نصب می‌شود كار نصب MT با Apache به مراتب ساده‌تر است. پيش از اين يك بار شرح نصب MT بر روی ويندوز xp توسط يك فرد چينی نوشته شده كه با روش زير بسيار متفاوت است.

برای دريافت MySQL، Apache و Perl می‌توان از كيت نصاب WAMPP استفاده كرد. اهميت اين كيت در زمان download وقتی مشخص می‌شود كه بدانيد تنها نسخه‌های جديد ActivePerl بيش از 11MB حجم دارند و حجم برخی نسخه‌های WAMPP كه تمام احتياجات را برطرف می‌كند 14MB می‌باشد. در هنگام نصب نيز درگير تنظيم مقادير مختلف و نصب دستی ابزارها نخواهيد شد. البته كيت‌های ديگری هم برای اين منظور موجود می‌باشند.

بعد از دريافت آن كه با سرعت خطوط ايران بيش از يك ساعت طول می‌كشد بايد فايل ZIP را باز كنيد. به شاخه نرم‌افزار كه نامی مانند C:\wampp2 دارد برويد و دو فايل apache_start.bat و mysql_start.bat را اجرا كنيد. توجه كنيد كه خادم وب ديگری در حال اجرا نباشد. حالا در نوار آدرس مرورگر خود localhost را تايپ كنيد. اگر همه چيز مرتب باشد بايد منوی WAMPP كه به زبان آلمانی است را ببينيد. با كليك بر روی پرچم بريتانيا زبان صفحه انگليسی می‌شود.

بر روی PHPMYADMIN بزنيد تا مدير بانك داده ظاهر شود. نام بانك داده را كه انتخابی است در زير Create new database بنويسيد و روی كليد Creat كليك كنيد. اين نام را به خاطر بسپاريد.

از اينجا به بعد می‌توانيد با چند تغيير از راهنمای آلفا استفاده كنيد. با اين وجود من برای كامل شدن اين نوشته بقيه را هم توضيح می‌دهم. به شاخه htdocs برويد و يك فهرست جديد با نام weblog بسازيد. سپس در داخل اين شاخه دو زير شاخه static و Archives را ايجاد كنيد. شاخه htdocs در حقيقت ريشه ميزبان وب Apache است. در شاخه cgi-bin نيز يك شاخه به نام mt بسازيد. اين نام‌ها اختياری است و ايجاد آنها تنها برای نظم‌دهی ساختار سايت است.

خود MT را دريافت كنيد و فايل tar.gz آن را باز كنيد. فايل styles.css و شاخه images را در شاخه static و فايل‌های ديگر را در cgi-bin يا زير شاخه‌ای كه ايجاد كرديد كپی كنيد. فايل‌های cgi را يك به يك باز كنيد و اين سطر را به ابتدای هر يك اضافه كنيد :

#!../perl/bin/perl -w​
حال فايل mt.cfg را با يك ويرايشگر متن باز كنيد و به دنبال سطری كه با DataSource آغاز می‌شود بگرديد. اين سطر را حذف كرده و خطوط زير را به جای آن بنويسيد :

ObjectDriver DBI::mysql
Database db-name
DBUser root​

توجه كنيد كه حروف را به همين صورت و با توجه به بزرگ و كوچك بودن تايپ كنيد. به جای db-name نام بانك داده‌اي كه قبلاً ساختيد را وارد كنيد. سه خط ديگر برای انجام تغيير وجود دارد. بايد به دنبال آنها بگرديد و با خطوط زير جايگزين كنيد. توجه كنيد كه در هر سه مورد علامت # اول خط را برداريد :

پس از اينكه mt.cfg را ذخيره كرديد فايل mt-db-pass.cgi را باز كنيد و محتوای آن را پاك كنيد. سپس فايل را ذخيره كرده و ببنديد.

مرورگر وب را بگشاييد و نشانی زير را وارد كنيد :

http://localhost/cgi-bin/mt/mt-load.cgi​
اگر همه چيز درست باشد بانك داده MT ساخته می‌شود. با نشانی زير MT اجرا می‌شود :

http://localhost/cgi-bin/mt/mt.cgi​

با نام كاربری Melody و كلمه رمز Nelson وارد سيستم می‌شويد. روی First Weblog بزنيد و از منوی عمودی Weblog Config را انتخاب كنيد. مقادير زير را يك به يك وارد كنيد و روی SAVE بزنيد البته ممكن است اين مقادير روی كامپيوتر شما تفاوت داشته باشد :

Local Site Path : c:\wampp2\htdocs\weblog\
Site URL : http://localhost/weblog/
Local Archive Path : c:\wampp2\htdocs\weblog\archives\
Archive URL : http://localhost/weblog/archives/

كار نصب تمام است. برای تغيير تمپليت و ارسال پست از همان منو استفاده كنيد.

توضيح : روش فوق با نسخه‌های زير امتحان شده است

Windows ME, WAMPP 2.1, Movable Type 2.63​

به نظر نمی‌رسد نسخه‌های ديگر مشكل خاصی داشته باشند. شما اگر امتحان كرديد، در نظرخواهی بنويسيد.

از طرفی اگر به جای استفاده از كيت نصاب بخواهيد ملزومات MT را يك به يك نصب كنيد نياز به DBD-MySQL خواهيد داشت. برای نصب آن هنگامی كه به اينترنت متصل هستيد از منوی Start ويندوز روی Run بزنيد و فرمان زير را وارد كنيد :

ppm install dbd-mysql​

البته بايد پيش از آن ActivePerl را نصب كرده باشيد.

Mashaheer

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
1. توضيح قسمت تنظيمات وبلاگ در سيستم MT ( مووبل تايپ ) از فرهاد اصغر زاده (وبلاگ گلوريا)
2. ساخت فتوبلاگ در 24 ساعت توسط حسين از وبلاگ بلغان تولز
3. نصب موويل تابپ بروي نت فريمز (ترجمه سايت نت فريمز) توسط حسين از وبلاگ بلغان تولز
4. انواع آرشيو در مووبل تايپ توسط طاها ابراهيمي از وبلاگ بلغان تولز

Mashaheer

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا