برگزیده های پرشین تولز

میکرو کنترلر

Khepele Sibilo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
سری bascom خوبه، شرکتی هم داره چیزهای جالبی تولیدی می کنه به اسم mikroe . بیسکام ها فقط بیسیک هستن اما mikroe بیسیک ،پاسکال و سی رو داره.بین تازه کار ها اینها بیشتر معروفه

Tooraj2008

Registered User
لایک‌ها
6
سری bascom خوبه، شرکتی هم داره چیزهای جالبی تولیدی می کنه به اسم mikroe . بیسکام ها فقط بیسیک هستن اما mikroe بیسیک ،پاسکال و سی رو داره.بین تازه کار ها اینها بیشتر معروفه

ممنون خپل جان! اگه بخوام اسمبلی بنویسم همین mikroe جواب کارمو میده؟؟؟؟ یا برنامه دیگه ای اسمبلی رو کامپایل میکنه؟؟

Khepele Sibilo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
تقریبا تا امروز برای تمام میکروکنترلر ها ، کمپانی سازنده اش کامپایلر اسمبلی مجانی رو داده. Avrstudio و mplab و ...

bloody

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
17
سلام دوستان چند وقت پيش اين سوال رو مطرح كردم

دارم رو يه پروژه كار ميكنم راجع به يه توپ جنگي كه بايد مختصات جسم رو به ميكرو (x,y,z) بديم و زواياي مناسب رو توليد كنم و دوتا استپر موتور رو تحت تاثير قرار بديم تا لوله توپ در محل مناسب قرار بگيره ....بگذريم مشكل اصلي اينه كه من نميتونم از سرو موتور استفاده كنم ولي بايد بفهمم كه بعد از چرخش حول محورهاي مختصاتي لوله در محل صحيح قرار گرفته يانه بايد موقعيت سنس بشه ...چه راهي براي اينكار وجود داره ؟چندجا خوندم نياز به فيدبك داريم و اين كار رو با انكدر انجام ميديم ولي دقيق متوجه نشدم !
micro:atmega32
stepper motor:1.8 angel,5volts,rpm 360

و عرفان جان در جواب اين راه حل رو مطرح كرد ....
خب با استفاده از یکی از روش های اندازه گیری زاویه ، میزان چرخش شفت موتور رو اندازه بگیری ...
حالا میتونه شفت اینکدر باشه . میتونه اپتوکانتر یک طرفه و صفحه خاکستری باشه و میتونه ولوم ساده باشه و یا هر چیز دیگه ای ....
شما ببین با کدوم راحتتری ..

دقيقا متوجه نشدم بايد چه كار كنم :D
از اينكدر چه جوري ميشه اينجا استفاده كرد ؟!
اپتو كانتر رو هم نميدونم ؟!
به فرض از ولوم استفاده كنم بايد خروجي رو به ADC‌ميكرو بدم و اونجا تصميم گيري كنم ؟!

= = = = = =
در ضمن الان دارم كد نويسي رو انجام ميدم به يه مشكل ديگه هم برخوردم ...
از جدول نيم پله استفاده ميكنم تا دقت چرخش بره بالا يعني هر پالس 0.9 درجه (موتور 1.8 درجه) فرض كنيم زاويه مورد نظر 65.2 در جه باشه با 72 پالس ميتونيم به زاويه 64.8 درجه برسيم چه راهي پيشنهاد ميكنيد تا اين مقدار خطا رو هم بشه جبران كرد؟خودم يه الگوريتم نوشتم كه در اكثر موارد خطا رو به 0.1 ميرسونه ولي تضميني نيست و ممكنه به 0.3 هم برسه !آيا اصلا اين انتظار معقولي هست كه بخوايم خطا رو به 0 برسونيم ؟!

البته فكر كنم مرتضي جان بيشتر با اين پروژه آشنا باشه چون قبلا كلي بحث كرديم :happy: دوستان ديگه اگه هنوز دقيق متوجه صورت سوال نشدن بگن تا خدمتشون توضيح بدم ....

Khepele Sibilo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
من همون موقع هم گفتم،برای این پروژه سروو موتور ها خیلی بهترن، هم درایوشون راحتتره، هم فیدبک رو داخلی دارن
ولی اگر استپ موتور باشه، یک ذره فرآیند مکانیکی سخت میشه، یعنی چون توو این پروژه گردش کامل حول محور ندارین ( مثل چرخ ماشین قرار نیست هی دور خودش بچرخه) از روشهای پتانسیومتر و اینها راحت میشه استفاده کرد ! 2 سر یک پتانسیومتر رو بزنین تغذیه، از سر وسط ولتاژی به نصبت زاویه اش میگیرین. با AD میکرو بخونین.
توو این پروژه این بهتر جواب می ده
استپ موتور رو با سیگنالهای سینوسی مانند هم میشه درایو کرد که خوب کمی سختتره ! اصولا بهتره استپ موتور با استپ های بیشتر خرید !
ولی در کل پروژه های دانشگاهی ما رو باید ماست مالی کرد بره ! وقتی استاده فرق باطری با میکروکنترلر رو بلذ نیست چرا باید دانشجو ..

bloody

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
17
من همون موقع هم گفتم،برای این پروژه سروو موتور ها خیلی بهترن، هم درایوشون راحتتره، هم فیدبک رو داخلی دارن
ولی اگر استپ موتور باشه، یک ذره فرآیند مکانیکی سخت میشه، یعنی چون توو این پروژه گردش کامل حول محور ندارین ( مثل چرخ ماشین قرار نیست هی دور خودش بچرخه) از روشهای پتانسیومتر و اینها راحت میشه استفاده کرد ! 2 سر یک پتانسیومتر رو بزنین تغذیه، از سر وسط ولتاژی به نصبت زاویه اش میگیرین. با AD میکرو بخونین.
توو این پروژه این بهتر جواب می ده
استپ موتور رو با سیگنالهای سینوسی مانند هم میشه درایو کرد که خوب کمی سختتره ! اصولا بهتره استپ موتور با استپ های بیشتر خرید !
ولی در کل پروژه های دانشگاهی ما رو باید ماست مالی کرد بره ! وقتی استاده فرق باطری با میکروکنترلر رو بلذ نیست چرا باید دانشجو ..

ممنون مرتضي جان از جواب :happy:
اينو كه درست ميگي همون موقع كل لينك هايي كه دادي رو خوندم ...بهش هم گفتم ولي قبول نكرد گفت الا و للا كه بايد از استپر موتور استفاده كني !:wacko:(ميگه ما چون تو آزمايشگاه استپر داريم شما بايد با امكانات موجود طراحي كنيد !!)
خب پس ميرم همون سيگنال آنالوگ رو ميخونم ...ممنون از راهنمايي

حالا يه سوال ديگه ::rolleyes:
تو برنامه(bascom) اكثر متغير ها رو single گرفتم (32بيت) (چون همش بايد از توابع تانژانت و تبديل راديان به درجه و اين چيزا استفاده كنم)اونوقت اين مشكلي ايجاد نميكنه ؟!ميكرو هم كه گفتم atmega32 هست

bloody

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
17

منظورت اينه كه نميشه خطا رو با استپر 1.8 درجه به صفر رسوند ؟!
ايا اين امكان هست كه مثلا بجاي يك پالس كامل (كه بشه 0.95درجه) نصف پالس رو اعمال كنيم و به درجه كمتري برسيم؟

Khepele Sibilo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
خوب محاسبات سینگل ها هم کمی کند تر هست ( خود میکرو که نداره، 8 بیتیه، اینه که از روی 8 بیتی ها سایر محاسبات رو نرمافزاری شبیه سازی می کنه، کلی سیکل مصرف میشه ) کمی هم حافظه بیشتر میگیره ( 4 بایت به ازای هر متغیر) حالا اگر کامپایل کردی و نگفت رم کم اومده ( با وجود متغیر های تعریف شده ) تفاوت سرعت اونقدر هم توو این مورد محسوس نخواهد بود ! اینه که تئوری فکر نکنم مشکلی باشه. بعد از بستن نهایی معلوم میشه

Khepele Sibilo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
منظورت اينه كه نميشه خطا رو با استپر 1.8 درجه به صفر رسوند ؟!
ايا اين امكان هست كه مثلا بجاي يك پالس كامل (كه بشه 0.95درجه) نصف پالس رو اعمال كنيم و به درجه كمتري برسيم؟

خوب استپ 1.8 یعنی به ازای هر بار تغییر، 1.8 درجه می زنه، حالا توو نیم پله اش میشه کاری کرد که 0.9 بزنه ( بعضی سیکل ها کمی گشتاور موتور ضعیفتر میشه، چون جای درگیری 2 تا از سیم پیچ ها، یکی درگیره ) این یعنی دقت حالتی از دیجیتال رو داره و 0.9 روند میشه !
اون سینوسی مانند که گفتم رو فعلا فراموش کن، کار الان نیست !

Tooraj2008

Registered User
لایک‌ها
6
سلام

یه کتاب جامع و کامل و معتبر به زبان انگلیسی برای میکرو های AVR میخوام

با تشکر

Khepele Sibilo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
نظر شخص :
در هیچ موردی هیچ کتابی کامل نیست ! برای شروع کار با هر ساحته بشر، کتاب یا توضیحی از طرف بشر نیاز هست ! پس با کتابی ( هر کتابی ) برای شروع باید کار رو شروع کرد، به مرور زمان کار و با یدم پروژه های مختلف و مراجعه به کتابها و ... کار رو یاد گرفت

ZRobot

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام و ...
خوب هستید اساتید محترم AVR؟؟/ بنده یک سوالی در مورد بسکام و متغیر ها د ارم.

من در یک برنامه نیاز اساسی به مقداری متغییر دارم که همشون تو حافظه یهویی جا نمیشن.میدونید چه جوریی؟؟ ینی من تو at32 بیشتر از حافظه SRam به متغییر نیاز دارم. ولی این متغییر ها همیشه مورد نیاز نیست یعنی تقریبا نصف ان در اوایل برنامه و ما بقی در ادامه برنامه. میخواستم بدونم که ایا راهی هست که یک سری از متغیر ها رو تو وسط برنامه remove کنیم و متغیر های جدیدی رو تعریف کنیم؟؟؟

Khepele Sibilo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
چرا می خواین اونها رو پاک کنین و دوباره تعریف کنین ! خوب از همون متغیر که الان بیکاره استفاده کنین !

ZRobot

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام و ...
به خاطر اینکه اولا نوع اون متغییر هایی که تو اول تعریف میکنم و بعدان هم میخوام تعریف کنم از یک نوع نیستند.
مثلا اولی ها از نوع عددی و بعدی ها از نوع رشته ای هستند.
و دوم این که متغییر های اولی معمولی و تک تک هستند ولی بعداٌ نیاز به متغیر هایی دارم که باید به صورت ارایه ای تعریف بشن.

ممنووون.

Khepele Sibilo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
در مورد اینکه بعدا می خواین تبدیل به آرایه بشه،خوب از اول آرایه تعریف کنین و اوایل توو خونه های مشخصی از آرایه کار کنین بعدا با کل آرایه
ولی برای تغییر نوع، راستش چون تا جایی که می دونم بیسکام همون اول هر چی دستور متغیره، تعریف می کنه ( به خطی که تووش نوشتیم ربطی نداره) اینه که بعید می دونم امکان تعریف مجدد داشته باشه، اما مطمئن نیستم

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام به همگی
اینم اولین پستم بعد یه سال
با توجه به ضعفهایی که بسکام داره کارتون یه کم مشکل میشه البته من تا حالا نشده که کاری انجام بدم و رم کم بیارم ولی یکی از دوستام از رم خارجی استفاده میکرد.
بهترین پیشنهاد که میشد بهتون کرد همون چیزیه که دوست عزیز "Khepele Sibilo" بهتون دادن.
از همون اول کل رمتو آرایه بگیر بعد اوایل با آرایه کار کن و هر موقع هم که String لازم داشتی از اونا استفاده کنید.

ZRobot

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
به به به
سلام بهنام جااااان
خوبی ؟؟؟
اقا مشتاق دیدار!!! منو هتماٌ نشناختی نه؟؟؟
یه سر به www.zrobot.ir بزن اگه وقت داشتی!!!
قربونت مشکلم حل شد! اومدم از کلک رشتی استفاده کردم و حافظه رو به صورت بایت بایت در ائردم و توش هرجور که اطلاعات بخوام مینویسم و یا میخونم. خیلی ممنووون.

راستی من خودمم الان دیه cv دارم کار میکنم اما بچها یه پروژه ازم خواستن که با بسکام بود و...
حالا بگزریم!! خوبی شما؟؟؟؟
من ZRC رو که یادت میاد استاد؟؟؟

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام مجتبی جان
این حرفا چیه که نشناختی از همون اول که ZROBOT دیدم شناختم
خوب پس خدا رو شکر که مشکلت حل شد :blush:
موفق باشی

ZRobot

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام و ...
بابا ما مخلصیم بهنام جان.خلاصه ما هر جا که میتونیم میایم اذیتت میکنیم دیه!!!
یه مسله هست که خواستم مطرح کنم!! از نحوه انکد کردن mp3 برای تولید صدا با pwm میخواستم ببینم که کسی مطلبی رو داره؟؟؟ من میخواستم یه کاری انجام بدم که باید توش mp3 رو از تو رم بخونم و ... حالا با اطلاعاتی که من دارم یه سری ایسی دیکدر mp3 باید به میکرو وصل کرد و... ولی من اصلاٌ دوست ندارم که وقتی یه m128 تو مدار دارم که 40 درصد حافظه اون خالیه بیام از انکدر استفاده کنم!!! میشه زیربرنامش رو نوشت؟؟؟؟
خیلی ممنون!!

راستی من یه جایی تو یه سایت خارجی دیدم که pic رو به سیم کارت مستقیماٌ وصل کردهبود و با یه مدار انتن هم یه تلفن همراه ساده ساخته بود که میتونست شماره بگیره!!! خداییش کفم برید!! اما دیه الان هرچی میگردم سایت رو پیداش نمیکنم! شما در رابطه بااین موضوع خبری دارید دوستان؟؟؟ یعنی میشه که بشه؟؟؟

tnx

بالا