برگزیده های پرشین تولز

يك فرمول كلي براي تمامي جملات انگليسي؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

phpmkr

Registered User
لایک‌ها
4
با سلام خدمت همه اساتيد محترم.
ميخواستم بدونم آيا يه قاعده يا فرمول كلي براي همه ي جملات انگليسي وجود داره؟
يعني ما يه فرمول كلي داشته باشيم كه اكثر جملات انگليسي توش صدق كنن؟
ممنون ميشم اگه منبعي چيزي هم سراغ دارين راهنمايي كنيد.
مرسي

phpmkr

Registered User
لایک‌ها
4
اي بابا انگار سئوالم خيلي سخت بوده. :دي

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
آيا قاعده كلي براي همه جملات زبان فارسي وجود داره؟

براي يادگيري هر زبان تنها يك قاعده كلي هست. تمرين، تمرين، تمرين.

phpmkr

Registered User
لایک‌ها
4
آيا قاعده كلي براي همه جملات زبان فارسي وجود داره؟

به نظر من براي هر زباني ميشه قاعده كلي در آورد وگرنه زبان نيست( اينو نظريه زبان ميگه) . حالا ممكنه پيچيده باشه يا اينكه خيلي كار ببيره ولي فكر كنم شدني باشه

براي يادگيري هر زبان تنها يك قاعده كلي هست. تمرين، تمرين، تمرين.
كاملاً درسته. ولي هدف من از پيدا كردن اين قاعده يادگيري نيست. چون ممكنه استفاده از چنين فرمولي براي انسان خيلي سخت باشه.

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
خب من نميدونم. تابحال چيزي هم در اين زمينه نديدم.

bloody

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
17
با سلام خدمت همه اساتيد محترم.
ميخواستم بدونم آيا يه قاعده يا فرمول كلي براي همه ي جملات انگليسي وجود داره؟
يعني ما يه فرمول كلي داشته باشيم كه اكثر جملات انگليسي توش صدق كنن؟
ممنون ميشم اگه منبعي چيزي هم سراغ دارين راهنمايي كنيد.
مرسي

ميشه يكم بيشتر توضيح بدي دنبال چه جور چيزي هستي ؟ميتوني مثال بزني ؟

متالیک

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
285
یه جور جمله که نداریم
اصولا چند جور جمله داریم!
جمله خبری (معلوم)
جمله مجهول
جمله امری
جمله نقل قول (مستقیم، غیر مستقیم)
جمله تعجبی
جمله پرسشی
جمله منفی
جمله سببی

برای خبری: فاعل + فعل + مفعول + انواع قیود (زمان، مکان) در انگلیسی فعل اول آورده می شه و مثل فارسی نیست
برای مجهول: قسمت سوم فعل رو باید بیاریم، فاعلش هم که معلوم نیست!
برای امری: یک فعل خالی کافیه، بقیش دیگه مخلفاته!
برای نقل قول: دو تا قانون وجود داره بستگی داره چه جوری بخوای بگی
برای تعجبی: معمولا از how یا what اولش استفاده می شه و آخرش هم !
برای پرسشی: اول باید کلمه پرسشی رو قرار داد آخرش هم ؟
برای منفی: از not استفاد شود
برای سببی: از get استفاده می شه با یه کلمه دیگه که یادم نیست

والسلام!

phpmkr

Registered User
لایک‌ها
4
یه جور جمله که نداریم
اصولا چند جور جمله داریم!
جمله خبری (معلوم)
جمله مجهول
جمله امری
جمله نقل قول (مستقیم، غیر مستقیم)
جمله تعجبی
جمله پرسشی
جمله منفی
جمله سببی

برای خبری: فاعل + فعل + مفعول + انواع قیود (زمان، مکان) در انگلیسی فعل اول آورده می شه و مثل فارسی نیست
برای مجهول: قسمت سوم فعل رو باید بیاریم، فاعلش هم که معلوم نیست!
برای امری: یک فعل خالی کافیه، بقیش دیگه مخلفاته!
برای نقل قول: دو تا قانون وجود داره بستگی داره چه جوری بخوای بگی
برای تعجبی: معمولا از how یا what اولش استفاده می شه و آخرش هم !
برای پرسشی: اول باید کلمه پرسشی رو قرار داد آخرش هم ؟
برای منفی: از not استفاد شود
برای سببی: از get استفاده می شه با یه کلمه دیگه که یادم نیست

والسلام!

ممنون متاليك جان
شما خودتون هم كه برنامه نويس هستيد.
تا حالا شده بخوايد يه برنامه بنويسيد كه يه جمله انگليسي بگيره بعد ساختارش رو تشخيص بده؟
من يه همچين چيزي ميخوام

متالیک

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
285
اتفاقا چند وقت پیش جایی دیده بودم که چنین پروژه ای درخواست داده شده بود. (پارس کدرز بود یا پی تی!)
و ذهنم رفت به سمت مترجم پدیده که یه قسمت به نام ترجمه فوری داره، در اون قسمت جمله که بهش داده می شه ساختارش رو نشون می ده،
فکر کردم ولی راه خاصی به نظرم نرسید
ولی احتمالا راهش اینه که یه parser جمله ساخته شه،
و تمام موارد لازم رو بهش بدی مثلا I, you, he, she, it, we, you, they اینا به عنوان فاعل، انواع قیود زمان و مکان و تکرار رو بهش بدی، و بعد از طریق مقایسه جمله رو مشخص کنه که راه خیلی طولانی می شه، راه دیگه ای به ذهنم نمی رسه.

phpmkr

Registered User
لایک‌ها
4
فكر كنم براي يه همچين برنامه اي بايد از اساتيد زبان كمك گرفت.
به حر حال از همگي ممنونم

majid_italy

Registered User
لایک‌ها
15
اصلا همچين چيزي امكان نداره مقوله زبان اينقدر گستردست كه با چند خط نميشه سر همش كرد!

دقیقا تایید میشه، زبان یه سیستم پیچیده تو ذهنه و نمیشه مکانیکیش کرد، فقط مغز پیچیده انسانه که میتونه از پسش بر بیاد.:wacko:

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
ديگه اينقدرم نا ممكن نيست. چك گرامري در نرم افزار ورد آفيس تا حدودي همين كار رو ميكنه و ميتونه ساختار گرامري رو چك كنه. مسلما با چهار تا فرمول البته كاري از پيش نميشه برد و يك ديتا بيس حجيم از كلمات جهت دسته بندي ساختاري و قواعد زياد جهت تركيب درستشون لازمه.

SilentStar

Registered User
لایک‌ها
230
تائید میشه, بهترین حالتش همون آفیس هست.

و قائدتا باید مثل آفیس چک دیکته ای هم قبل چک گرامری صورت بگیره چون ورودی میتونه هر چیزی باشه ...

فکر کنم برای این منظور به یه دیکشنری کامل تو دیتا بیس هم نیاز باشه... و فیلدهایی مثلا واسه مشخص کردن ( نوع یا انواع ) هر کلمه ای (فعل- اسم - ضمیر ...) ... کلماتی که با هم میان و معمولا در کنار هم استفاده میشن و خیلی چیزای دیگه ... کار رو دینابیسش خیلی مهم هست ...

خیلی پیچیده نیست ولی خیلی راحت هم به نظر نمیرسه ... احتمالا کدها و روشهای مربوطه تو نت یافت بشه!!

Last edited:

majid_italy

Registered User
لایک‌ها
15
ديگه اينقدرم نا ممكن نيست. چك گرامري در نرم افزار ورد آفيس تا حدودي همين كار رو ميكنه و ميتونه ساختار گرامري رو چك كنه. مسلما با چهار تا فرمول البته كاري از پيش نميشه برد و يك ديتا بيس حجيم از كلمات جهت دسته بندي ساختاري و قواعد زياد جهت تركيب درستشون لازمه.

اتفاقا پیچیده است، چامسکی خودش رو کشت که زیان رو مثل ریاضی فرمول وار کنه ولی با اون همه قواعد و استثناعاتی که ارائه کرد نتونس از پسش بر بیاد. بله پیشرفت های زیادی در این مورد شده ولی هیچوقت کامل نیس و نخواهد بود!!!!
ما برای ساختن جمله چندین level داریم:
1.synax: که همون ساختار گرامریه
2. semantics: که مربوط به معناست
3. Pragmatics: که با کارکرد آن جمله تو کانتکست سرو کار داره، در واقع معنا در ارتباط با context قرار میگیره
4. Discourse: که با در نظرگرفتن همه شرایط کانتکس، اجتماعی فرهنگی و... سرو کار داره

فرضا شما با توجه به فرمول جمله خبری 1 جمله میسازی مثل:
The door eats ice cream
این جمله از نظر گرامری(مرحله اول) کاملا درسته اما تو مرحله دوم که معنایی است به مشکل برمیخوره چون بی معنی است!!!
مثال 2: من ازتون میپرسم what's your name? شما جواب میدی I live in Tehran اینجا جمله شما تو 2 مرحله اول درست است اما کارکردش تو این کانتکس نیست بنابراین قابل قبول نیست!
پس میبینید چه دنیای عجیبیه این زبان!!!:wacko: واسه همینه که این همه زبانشناس دارن روش کار میکنن و هزارجور اختلاف نظر دارن باهم.
بنظر من 1نرم افزار هیچوقت نمیتونه از مرحله اول فراتر بره تازه اگه بتونه مرحله اول هم کاملا پوشش بده که در حال حاضر هیچ نرم افزاری نیس که بتونه کاملا گرامر شمارو تصحیح کنه.

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
اتفاقا پیچیده است، چامسکی خودش رو کشت که زیان رو مثل ریاضی فرمول وار کنه ولی با اون همه قواعد و استثناعاتی که ارائه کرد نتونس از پسش بر بیاد. بله پیشرفت های زیادی در این مورد شده ولی هیچوقت کامل نیس و نخواهد بود!!!!
3. Pragmatics: که با کارکرد آن جمله تو کانتکست سرو کار داره، در واقع معنا در ارتباط با context قرار میگیره
4. Discourse: که با در نظرگرفتن همه شرایط کانتکس، اجتماعی فرهنگی و... سرو کار داره

The door eats ice cream
این جمله از نظر گرامری(مرحله اول) کاملا درسته اما تو مرحله دوم که معنایی است به مشکل برمیخوره چون بی معنی است!!!
مثال 2: من ازتون میپرسم what's your name? شما جواب میدی I live in Tehran اینجا جمله شما تو 2 مرحله اول درست است اما کارکردش تو این کانتکس نیست بنابراین قابل قبول نیست!
پس میبینید چه دنیای عجیبیه این زبان!!!:wacko: واسه همینه که این همه زبانشناس دارن روش کار میکنن و هزارجور اختلاف نظر دارن باهم.
بنظر من 1نرم افزار هیچوقت نمیتونه از مرحله اول فراتر بره تازه اگه بتونه مرحله اول هم کاملا پوشش بده که در حال حاضر هیچ نرم افزاری نیس که بتونه کاملا گرامر شمارو تصحیح کنه.

نرم افزار كه مسئول درست بيان شدن منظور شما نيست. همين قدر كه از نظر گرامري مشكلي نداشته باشه كافيه.

SilentStar

Registered User
لایک‌ها
230

The door eats ice cream

البته فکر نمیکنم دوستمون دنبال چیزی بالاتر از امکانات آفیس در این زمینه بوده باشند ...

همه میدونیم که امکان چک کردن در آفیس کامل نیست ولی انتظاراتی که ازش میرفته رو در حد خودش برآورده کرده و کار راه انداز بوده وگرنه حذف میشد ... یعنی بودنش بهتر از نبودنش بوده

باید ببینیم توقع دوستمون در چه حدی هست و برای چه منظوری قراره از این امکان استفاده کنه ...

تا حدی که تونستید روی تشخیص درست تر گرامر توسط نرم افزار کار کنید... جاهایی هم که نرم افزار نتونسته تشخیص مطمئنی بده به کاربر پیغام میده که آقا نتونستم دست از سرم بردار!!!... آقا شک دارم!!! و نتیجه رو به همراه درصد احتمالی درست بودنش میده یا احتمالات ممکن گرامری رو برای اون جمله لیست میکنه ( به همراه توضیحات گرامری مناسب که جوری طبقه بندی شدند که کار کاربر رو سریع راه بندازند ...یعنی تشخیص قطعی به خود کاربر سپرده میشه و این نرم افزار فقط جنبه کمکی پیدا میکنه!)

باید از هنر ماست مالی کردنه به جا و هنر محدود کردن توقعات و خروجی ها (جوری که به تواناییهامون بخورن) استفاده کنیم!!

Last edited:

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
البته اين دوستمون خيلي وقت پيش دنبال همچو چيزي ميگشتن. چه علاقه اي به نبش قبر هست من نميدونم...

Romty

Registered User
لایک‌ها
14
شما داري محدود كردن تمام يك زبان رو در يك خط رو با آفيس مقايسه ميكنيد؟ ? Are you out of your mind .

SilentStar

Registered User
لایک‌ها
230
شما داري محدود كردن تمام يك زبان رو در يك خط رو با آفيس مقايسه ميكنيد؟ ? Are you out of your mind .

محدود کردن تمام زبان در یک خط که فقط شروع بحث بود ... بعدا مسیر بحث تغییر کرد و اصلاح شد دوست عزیز ... Where r u?:D

پر واضحه که موضوعی که بهش اشاره میکنید غیرممکنه ! حتی تصورشم خنده داره!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا