برگزیده های پرشین تولز

پرسش و پاسخ هاي سوالات و مشكلهاي سخت افزار

ardj75

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
گارانتی باطل میشه . دما هم نباید به بالای 77 در طولانی مدت بره . اورکلاک را سعی کنید یاد بگیرید . تا بدونید چه پارامتر هایی را باید دست زد و چه پارامتر هایی را نباید دستکاری کرد .
ولی خب در خود کارت برنامه ASUS GPU TweakII وجود داشت. که یه تعدادی پروفایل داره خودش که کارت رو اور کلاک میکنه. این باعث باطل شدن گارانتی میشه؟

Sapas3

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
گرافیک hd4870 . رم 2 مدلشو نمیدونم . هارد سیگیت 500 . سیپیو amd athlon x3 . پاور گرین 580
اصلا نمیشه کاری کرد چند دقیقه بعد از روشنشدن پیکسلا به هم میریزه . با کارت گرافیک دیگه هم تست میکنم هنگ مبکنه بلو اسکرین میده یا روی ولکام ویندوز گیر میکنه .
ممنون از توجهتون و پاسخ گوییتون

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
اصلا نمیشه کاری کرد چند دقیقه بعد از روشنشدن پیکسلا به هم میریزه . با کارت گرافیک دیگه هم تست میکنم هنگ مبکنه بلو اسکرین میده یا روی ولکام ویندوز گیر میکنه .
ممنون از توجهتون و پاسخ گوییتون
با یک پاور دیگه تست کنید .

poshtiban

Registered User
لایک‌ها
9
سلام

دوستان سیستم من یک پاور 1000 وات داره و همیشه پول برق زیاد میاد.
الان می خوام پاورش رو با یک پاور ضعیف تر عوض کنم برای کم کردن هزینه برق.
فقط سوالم این هست که با توجه به اینکه قطعات تغییری نمی کنه و اندازه قبل برق مصرف می شه برای سیستم آیا عوض کردن پاور با وات کمتر تاثیری روی هزینه برق داره ؟
این مشخصات سیستم هست :
Intel Core i7 960 @ 3.20GHz
Gigabyte Technology Co. Ltd. X58A-UD7 Socket 1366
6/00GB Triple-Channel DDR3 @ 532MHz (7-7-7-19)
SyncMaster on NVIDIA GeForce 210
SSD 128 ADATA
اگه تغییر پاور تاثیر داره در هزینه برق از چه پاوری استفاده کنم که مشکل ساز نشه ؟

Last edited:

vayu

Registered User
لایک‌ها
645
سلام

فقط سوالم این هست که با توجه به اینکه قطعات تغییری نمی کنه و اندازه قبل برق مصرف می شه برای سیستم آیا عوض کردن پاور با وات کمتر تاثیری روی هزینه برق داره ؟
این مشخصات سیستم هست :
SSD 128 ADATA
اگه تغییر پاور تاثیر داره در هزینه برق از چه پاوری استفاده کنم که مشکل ساز نشه ؟
تا اونجا که من می دونم سیستم به اندازه نیازش از پاور توان میگیره، بنابراین تغییر پاور بهبودی ایجاد نمی کنه. اما هر پاوری یه بازدهی مشخصی داره، هر چی بازدهی بالاتر بره توان کمتری هدر میره. این کار شاید کمکی بکنه، اما نهایتش ۵ تا ۱۰ درصدی بهبود داشته باشی.

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
سلام

این مشخصات سیستم هست :
SSD 128 ADATA
برای این سیستم یک پاور 500 وات از برند کولر مستر کافیه
B500 VER 2.0
اگر پاور 1000 وات از سری قدیمی باشه . بله میتونه دلیل افزایش مبلغ قبض پرداختی بشه .

poshtiban

Registered User
لایک‌ها
9
برای این سیستم یک پاور 500 وات از برند کولر مستر کافیه
B500 VER 2.0
اگر پاور 1000 وات از سری قدیمی باشه . بله میتونه دلیل افزایش مبلغ قبض پرداختی بشه .

سلام
ممنون.
از کجا می تونم تهیه کنم ؟ داخل فروم کسی فروشنده این مدل پاور هست ؟

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611

joker_war

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
430
سلام,یه مشکل حاد پیش اومده
یه سیستم قدیمی DDR هست,هارد نداشت,حالا ما هارد انداختیم,میزنیم که از رو درایو بوت کنه,یا میگه DISK READ EROR و alt+control+delete که سیستم ریست شه,یا میگه که
reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key
هر سه گزینه boot device هم رو درایو میزارم این پیغام رو میده,ولی یکیشو میزارم رو هارد,اون پیغام اولیه رو میده,با فلش هم میخوام بوت کنم
باز پیغام alt+control+delet

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
مدل مادربرد و هاردی که تست میکنید .

mohsendevil66

Registered User
لایک‌ها
21
سلام
من یک cpu fx 8120 دارم که فرکانسش 3100 هست که با اورکلاک تا 3850 بالا میره.مادربردم asus m5a99fx pro r2 هست که با برنامه asus ai suite اور کلاکش کردم (ولتاژیرو دستی تغییر ندادم) میخواستم ببینم بازی تو این حالت مشکلی در بلند مدت برای cpu درست نمیکنه؟یا عمر cpu رو پایین نمیاره؟یا اینکه سیستم رو ناپایدار کنه؟
مرسی
کیس:green gaming x3
کولر cpu:تونیک 120
پاور:600 گرین
گرافیک:asus gtx 760

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
سلام
من یک cpu fx 8120 دارم که فرکانسش 3100 هست که با اورکلاک تا 3850 بالا میره.مادربردم asus m5a99fx pro r2 هست که با برنامه asus ai suite اور کلاکش کردم (ولتاژیرو دستی تغییر ندادم) میخواستم ببینم بازی تو این حالت مشکلی در بلند مدت برای cpu درست نمیکنه؟یا عمر cpu رو پایین نمیاره؟یا اینکه سیستم رو ناپایدار کنه؟
مرسی
کیس:green gaming x3
کولر cpu:تونیک 120
پاور:600 گرین
گرافیک:asus gtx 760
اگر پردازنده خوب خنک بشه مشکلی پیش نمیاد .

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611

sah_6969

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
در همه سایتهای راهنمای خرید سخت افزار گفته میشه که مادربرد E3 PRO GAMING V5 تا 2133 فرکانس RAM رو پشتیبانی میکنه :
اما در دفترچه راهنما این مادر برد در قسمتی به نام (QVL) که فکر کنم معنیش میشه لیست برندهای واجد شرایط رمی با فرکانس 3600 رو معرفی کرده و در قسمتی دیگر (DRAM FREQUENCY )گفته که این فیلد در بایوس این اجازه رو به شما میده که فرکانس رم رو تا 4266 افزایش بدید
لطفا خواهش میکنم این موضوع مقداری توضیح بدید

sylvester

Registered User
لایک‌ها
89
سلام
در همه سایتهای راهنمای خرید سخت افزار گفته میشه که مادربرد E3 PRO GAMING V5 تا 2133 فرکانس RAM رو پشتیبانی میکنه :
اما در دفترچه راهنما این مادر برد در قسمتی به نام (QVL) که فکر کنم معنیش میشه لیست برندهای واجد شرایط رمی با فرکانس 3600 رو معرفی کرده و در قسمتی دیگر (DRAM FREQUENCY )گفته که این فیلد در بایوس این اجازه رو به شما میده که فرکانس رم رو تا 4266 افزایش بدید
لطفا خواهش میکنم این موضوع مقداری توضیح بدید
چیز خاصی نیست و این در حیطه موارد آورکلاک است و اکثر مادربردها دارن. من هم از طریق بایوس شده رمم رو با توجه به ضریب ریشو سی پی یوم آور کلاک کردم بارها.
زیر اون قسمت در صفحه 53 من نگاه کردم نوشته:
Selecting a very high memory frequency may cause the system to
become unstable! If this
happens, revert to the default setting
یعنی اگر از حالت اتو خارج کردی و باس رو بالا بردی سیستم ممکنه دچار ایراد بشه. در این حالت برگردونید به تنظیمات پیش فرض

sah_6969

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
یعنی شما می فرمایید اگر من یه روزی رمی با فرکانس مثلا 4200 روی این مادربرد نصب کنم با فعال کردن پروفایل XMP قابل شناسایی است و از این فرکانس RAM به طور کامل در زمان نیاز استفاده می شه .
یعنی این مادربرد در اصل این فرکانس اسلاتهای رمش هست ؟
با این تفاسیر حداکثر فرکانس رمی که مادربرد ASUS E3 PRO GAMING V5 قبول میکنه و باهاش کار میکنه چنده ؟

یعنی واقعا تنها کاری که برای استفاده از RAM فرکانس بالا باید بکنیم اینه که پروفایل XMP رو فعال کنیم ؟
با فعال کردن XMP اون رم دیگه روی همون فرکانس کار میکنه ؟

Last edited by a moderator:

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
یعنی شما می فرمایید اگر من یه روزی رمی با فرکانس مثلا 4200 روی این مادربرد نصب کنم با فعال کردن پروفایل XMP قابل شناسایی است و از این فرکانس RAM به طور کامل در زمان نیاز استفاده می شه .
با این تفاسیر حداکثر فرکانس رمی که مادربرد ASUS E3 PRO GAMING V5 قبول میکنه و باهاش کار میکنه چنده ؟
با فعال کردن xmp
با فعال کردن و در صورت استفاده از رم باس بالا میتونید به سرعت نوشته شده روی رم دست پیدا کنید تنها با فعال کردن xmp

sylvester

Registered User
لایک‌ها
89

یعنی واقعا تنها کاری که برای استفاده از RAM فرکانس بالا باید بکنیم اینه که پروفایل XMP رو فعال کنیم ؟
با فعال کردن XMP اون رم دیگه روی همون فرکانس کار میکنه ؟
ساپورت باس رم یک چیزه و بالا بردن باس رم چیز دیگه ای
ببینید اگر مادر بردی مثلا رم به باس بیشتر 3000 رو ساپورت نکنه یعنی شما رم با باس 3001 مثلا گراشتی تو اسلت سیستمت هالت میکنه.
ولی یه موقع شما رم با باس 3000 رو میزاری رو اسلت. آور کلاکش می کنی به 3100. این دیگه ساپورت باس رم نیست. ساپورت آورکلاکه رمه. هموم چیزی که شما تو دفترچه خوندی

sah_6969

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
فرضا من می خوا م از آخرین فرکانسی که توی بایوس زده (4266) استفاده کنم (طبق گفته شما اورکلاک ) حالا باید رمی با این فرکانس روی سیستم بزارم یا رمی که دارم رو اینقدر اورکلاک کنم رم من gskill 2400
کلا راحت ترین راه قرار دادن سیستم روی این فرکانس چیه
مهندس محترم این سوالات رو می پرسم اولا به منظور اطلاعات عمومی ثانیا برای اینکه اگر در آینده خواستم سیستم رو ارتقا بدم که بدونم باید مادربرد عوض بشه یا یه رم کافیه
با تشکر

بالا